Relax: melyiket, mikor, mire?
Megjelent: 2009. március 27. | Forrás: EnergoTeam | Tesztek
Tudjuk jól, hogy a műcsalik esetében általában, így a gumihalak és twisterek körében is léteznek kedvenc színek. Mindenki esküszik valamire, nyilván vannak különbségek vizek, helyi adottságok szintjén, de ennek ellenére meghatározhatók, halfajonként és víztípusokra is a legjobban bevált színkombinációk.

Általános elvek
Vannak elvek, melyekkel nagyon ritkán lőhetünk mellé. Általánosan el kell fogadnunk, hogy rosszabb fényviszonyok közepette, akár éjszaka vagy zavarosabb, kevéssé átlátszó vízen az élénkebb színű műcsalikkal kaphatunk több kapást. Tiszta vízen, kiváló fényviszonyok között a természeteshez hasonlító, esetleg sötétebb árnyalatok hozzák a legjobb eredményt.

Ezek az állítások tapasztalati tények. Mégis el kell gondolkodni azon, hogy a természetes közegében a ragadozók, soha nem találkoznak neonzöld, vagy épp tűzpiros táplálékkal. Az a bizonyos tipikus táplálékhal, pl. egy bodorka, ugyanúgy sötétzöldes háttal és ezüstös oldallal fog rendelkezni nappal és éjszaka, zavaros és tiszta vízen is. Nos, pontosan ezért történik meg gyakran, hogy a műcsali sokkal eredményesebb, mint a valódi, mert az élénkebb színű gumikat sokkal könnyebben észleli a ragadozó bizonyos körülmények között (rosszabb fényviszonyok esetén), mint az igazit!


Ha összeállítunk egy kisebb kollekciót a legjobb színekből, szinte minden körülményre találunk megoldást

Tiszta vízen viszont, amikor jól megnézheti a ragadozó a csalit, sokkal inkább működnek a természetes színek. Ilyenkor a neonzöld és a fantázia színek már túl soknak bizonyulnak. Ez nem jelenti azt, hogy az említett színekkel ne lehetne halat fogni ilyenkor, de bizonyosan jobb eredményt érünk el egy színeiben valódi halat utánzó plasztikkal.

Méretek
Amit valószínűleg nem kell magyarázni, hogy sügérre kisebb twisterrel dobunk, mint pl. harcsára. Tehát a várható halfaj méretéhez, igényeihez alakítjuk a plasztikok méretét is. Ezzel együtt, főleg a süllő horgászatában, gyakran tapasztalunk igen különböző reakciókat a csali méretének változtatásakor. Minden esetben meghatározható az optimális csaliméret, amire az adott időszakban a legjobban rámozdul. Ez szoros összefüggésben van azzal, hogy mekkora halakból áll a zsákmánya. Hazánkban a plasztikcsalis főszezon kifejezetten a hűvös hónapokra tehető. Nyáridőben is működik a dolog, de jobbára csak hajnali, vagy a késő esti órákban, esetleg éjszaka. Ezzel szemben télen egész nap számíthatunk a kapásokra.


Azonos méretű, eltérő színű sorozat

Szóval télen a süllő és a balin is előszeretettel tartózkodik a vermelő keszegrajok környezetében. Hogy azok épp snecik, vagy inkább nagyobbacska karikakeszegek, az egyáltalán nem mindegy az alkalmazandó műcsali optimális méretének meghatározásában. Ez a dolog meglehetősen helyfüggő is. A Tiszán sokéves tapasztalattal elkülöníthetők azok a lapályok, ahol a fogott ragadozók gyomrában jobbára sneci van, és megvannak a mélyebb szakaszok, ahol általában nagyobb halat esznek. Egy adott vízen az a horgász, aki több szezont tölt el egymás után, és nem csak „ad hoc" horgászik, hanem belevisz egy kis rendszert, nem akartam a „tudomány" szót használni, az előbb utóbb - a fogási tapasztalatok alapján -, meg tudja határozni a „kis műcsalis" és a „nagy műcsalis" helyeket. Ilyen apróságok miatt lesz az ember profi az adott vízen, s ez az előnye a „hétvégi" horgászokkal szemben.


A zöld flitteres modellek talán a legnépszerűbbek

Az optimális műcsali mérettel kapcsolatban feltétlenül meg kell jegyezni, hogy időnként kötelező nagy csalikkal bepróbálkozni. Az idő nagy részében lehet a jól bevált méretet dobni, de adni kell a jóval nagyobb csalinak néhány dobásnyi sanszot. A ragadozók minden egyes támadása energiába kerül. Ezzel a mozdulatsorral vagy szereznek táplálékot, vagy nem. Fontos adat, hogy hány támadásra van szükség átlagosan ahhoz, hogy egyszer valóban meg tudja ragadni a táplálékot. Ez fajonként is változik. A szakirodalom szerint a balin hibázik a legtöbbet, vagy inkább az ő célhala a legaktívabb, aztán következik a süllő, a csuka a még ennél is pontosabb (valószínűleg a lesből támadás jól fizet). És nem meglepetés, hogy a harcsának kell a legkevesebb próbálkozás, hogy megtöltse a bendőjét. Olyan helyeken, ahol sok a keszeg, és sajnos mostanában a ragadozók arányának csökkenése, és arányaiban a táplálékhal-bázis növekedése figyelhető meg, tehát a természetes vizeink jó része ilyen, a ragadozó válogathat a lehetséges zsákmányok között. Ha egységnyi energia befektetéssel nagyobb mennyiségű táplálékhoz jut (azaz nagyobb halat ragad el), az kifejezetten kedvező számára. Ezért fordul elő időnként akár élő hallal mártogatva, akár műcsalival horgászva, hogy a csali méretét növelve megjön a kápás a korábban már lehorgászottnak hitt területen.

AJÁNLÁSOK

Általános fényviszonyokra
A következő színek és színvariációk remekül beváltak az utóbbi évadokban. A zöld flitteres az a változat, amivel ritkán nyúlhatunk mellé. Minél tisztább a víz, és minél sekélyebb, annál sötétebb tónusú zöld a jobb. Általános fényviszonyok között a törtfehéret, vagy kagylófehéret részesítsük előnyben a hófehér alapszínnel szemben. Utóbbi igen mély vizekre, vagy kissé opálos környezetben jobban teljesít. A sárga is sokszor jó, de a mintás, festett modellekben is bízhatunk.


Igen tiszta, vagy sekély vízre
Ezek azok a körülmények, ahol a legnehezebb időnként halat fogni. Vagy az eredetire megszólalásig hasonló darabok, vagy a sötétebb színek szoktak kapásokat hozni.


Esti és hajnali színek
Ebben a szekcióban a világító zöld és a hófehér alapszínek dominálnak. Szóba jöhetnek még az élénk piros összetevők is. Hozzá kell tenni, hogy nem csak a fényváltás időszakában jók, de kissé zavaros, vagy nagyon mély vízen is!



Csukás színek
Érdemes külön kiemelni a csukára való színkombinációkat, annyira karakteresen jelenik bennük a piros, a sárga és a narancssárga.


Nem véletlenül „ajánlunk", hisz nincs tuti, ami mindig, minden vízen működik. Nem létezik legjobb szín, legjobb méret. Csak az adott pillanatban van legjobb. Ha tisztában vagyunk az alapszabályokkal, ismerjük azon műcsalik szűkebb körét, melyek között nagy valószínűséggel megtaláljuk a számunkra megfelelőt, máris nagyot léptünk előre!



A Concourse Feeder botok
Megjelent: 2024. április 13. | Forrás: Pető Gábor | Tesztek

Az előző posztomban írtam, hogy a Concourse feeder botok megérnek egy külön írást is.  Talán bevezetés képpen érdemes megemlítenem, hogy elég régóta horgászom és mindig is nagyon kényes voltam a felszerelésemre – a barátaim szerint túlságosan is -. Különösen igaz ez a botokra és a hozzá passzoló orsókra. Hosszú évekbe telt mire összeraktam azt a felszerelést, amelyikkel bárhol, bármilyen körülmények között nyugodt szívvel le tudok ülni...

Radarozz! – Lucky Spear FF918-c
Megjelent: 2024. március 13. | Forrás: Heincz András | Tesztek

A nagyhalas és pergető horgászatban is előnyünkre válik, ha ismerjük a vizet, a benne rejlő akadókat, töréseket, halágyakat, mivel így tudhatjuk hol érdemes keresgélni vagy épp melyik helyet kerüljük el nagy ívben. A meder feltérképezésében nagy segítséget nyújtanak a mára már bárki által elérhető halradarok.  Határ a csillagos ég, szokták mondani, és ez igaz a radarokra is. Találunk néhány 10 ezer forintostól kezdve a sok milliós masináig,...

Wizard MXT Karbon - Megérkezett a legújabb pergető merítő széria
Megjelent: 2023. október 14. | Forrás: Őze Dániel | Tesztek

Egy igazán prémium kivitelű és kifejezetten praktikus pergető háló szortiment jelent meg a Wizard termékeink között, amely produktumot minden pergető horgász szívesen fogja használni, legyen szó csónakos vagy igazi cserkelő horgászatról. Az MXT Karbon merítőháló kifejezetten a ragadozóhalakhoz lett tervezve, és ehhez mérten kiváló minőségű anyagokból készült, hogy megfeleljen a legmagasabb elvárásoknak. 3 féle méretben került...

MFF - A method feeder horgászok szúnyogriasztója!
Megjelent: 2023. június 10. | Forrás: EnergoTeam | Tesztek

Érdekesen csenghet sokaknak a cím, hogy a feeder horgászoknak már külön szúnyogírtót is terveznek, viszont az a mondat is több horgásznál megragadhatott, hogy szúnyogírtós kézzel nem nyúlnak sokan az etetőanyaghoz, mivel a benne lévő vegyszer riasztóan hathat a halakra. Ezen kritérium megoldására jött létre az MFF - vegyszermentes szúnyogriasztó család! Az MFF szúnyogriasztó használatával távolról elkerülnek a szúrós kis ördögök, mert a...

CATMAGNET – Forradalmian új magyar találmány, mely megkönnyíti a harcsahorgászatot
Megjelent: 2022. december 29. | Forrás: Nieto Ramón | Tesztek

Nieto Ramón, szenvedélyes horgász vagyok. Talán négy-öt éves lehettem, amikor nagypapám megtanított horgászni. Emlékszem, hogy az első botjaimat együtt raktuk össze. Nádat szedtünk bottestnek, majd borosdugót faragtunk úszótestnek. Sosem felejtem el, ahogy izgatottan néztem a vizet órákon keresztül és teljesen elvarázsolt a halfogás rituáléja.  A harcsahorgászatnak megvan a maga szépsége, a fogásokon túl is. A horgászat iránti szeretetem...

Teszt: Szúnyogok elleni védelem egyszerűen és eredményesen
Megjelent: 2021. július 29. | Forrás: EnergoTeam | Tesztek

A nyári horgász szezon egyik fontos eleme a szúnyogok elleni védekezés. A vízparton töltött perceket, órákat, estéket alaposan megkeseríthetik a szúnyogok jelenléte. De mit tehetünk ellenünk? Legújabb termékcsaládunk, az MFF márka kínálatában több opciót is kínálunk a vérszívó rovarok megfékezésére. Tesztünkben ezeket mutatjuk be. Az egyik legegyszerűbb és kézenfekvő védekezési módszer a szúnyogriasztó spray. A védelem létrehozásához csak...