Tapogatott ragadozók
Megjelent: 2009. november 04. | Forrás: Gotthárd Ferenc | Írások

Legszívesebben műcsalikkal horgászom a ragadozókra, de néha előállnak olyan helyzetek, mikor az élő kishallal történő horgászat több eredményhez vezet. Igaz, hogy ritkán folyamodom ehhez a szükségmegoldáshoz, de ha pergetve nem sikerül kapást kicsikarni, akkor nem idegenkedek más módszertől sem.

Az aktív horgászat kedvelője vagyok, nem bírok egy helyben sokat dekkolni a botok mellet, ezért ha kishallal horgászom, legyen az élő vagy holt, akkor is a mozgalmasságra törekszem. A mártogatás, tapogatás, azon technikák közé tartozik, amik követelnek némi aktivitást és általában eredményesebbek, mint a letett botos fenekezés. Ezeknél a módszereknél is a kezemben érzem a kapást, akárcsak a műcsalis horgászatok alkalmával, és ez is fontos számomra.

Legutóbbi Delta túrámon is volt néhány nap, mikor a ragadozók ügyet sem vetettek a legjobb műcsalikra, viszont tapogatva kapásra lehetett ingerelni őket.
Egy ZOOM FEEDER névre keresztelt horgászbot volt a leghűbb társam ezekben a napokban.


Zoom Feeder, kettő az egyben horgászbot


Elsőre, módosítható hosszával nyerte el a tetszésemet. Mérete 3,60 és 4,20 méter között változik egy rövid tag közbeiktatásával, ami sok helyzetre megoldást jelenthet.

Néha olyan csatornákon horgásztam, ahol partról lehetett legjobban megmatatni a haltartó helyeket, de a közlekedést nagyban gátolta a sűrű növényzet. A 3,60 méteres hossznak köszönhetően viszonylagos könnyedséggel tudtam bujkálni a kusza szederindák közt, és pont ott tudtam felkínálni a csalimat, ahol a legnagyobb hatást értem el vele. Itt egy 4,20 –as bottal nagyban meggyűlt volna a bajom. Csónakból történő horgászataim alkalmával is a rövidebbik méretben használtam, ahol a növényzet szélét, illetve az iszapos, agyagos aljzatú meder egyenetlenségeit kellett áttapogatni.
Ha bedőlt fák ágai közt, vagy a Duna kövekkel, vándorkagylókkal borított alján kellett a csalit illegetni, akkor a hosszabb 4,20-as méret volt a kézenfekvőbb az elakadások elkerülése végett. A nagyobb méret használatával a zsinórom meredekebben állt és így kisebb volt az esélye, hogy a kagylókon, köveken súrlódva elszakad, vagy netán beakad egy fába.

Egy 4000-es EXCALIBUR RD orsóval egészítettem ki felszerelésemet. 0,25 –ös CARP EXPERT damil pihent az orsó dobján. Ez a vastagság egyaránt megfelelő volt a Dunában úszkáló süllőkre, valamint a csatornákban megbúvó csukákra is. Extrém helyzetekre elő volt készítve egy 0,30 -as madzaggal ellátott pótdob, de erre nem igazán volt szükség.


Egyszerű megoldás, de hatásos


A végszerelék összeállításánál az egyszerűségre törekedtem. Csupán egy kis darab szelepgumi ütközőt fűztem a főzsinórra, ettől mintegy két araszra egy megfelelő méretű egyágú horgot kötöttem, így csak egyetlen csomó gyengítette a szereléket. Nehezéknek pálcaólmot használtam, ami nehezebben akad el, mint más alakú társai. Az ólmot a főzsinórnál vékonyabb előkével rögzítettem, az üközőnek használt szelepgumi fölé. A vékonyabb ólomelőkére azért volt szükség, ha fárasztás közben mégis elakadna, akkor az szakadjon, és így nem veszítem el a halat csupán az ólmot. Ha csukára készültem, akkor közbeiktattam egy wolframelőkét a gyakori zsinórelharapások elkerülése érdekében.


Ha szerencsénk van, a d
amilt sem harapják el

Süllőzés közben fogott
ifjú csuka

Nem csak halakkal
találkoztunk


A csukák után nyomozva olyan vizeket kerestünk fel, ahol bőségesen volt rejtekhely és csekély áramlással rendelkeztek. A kisebb-nagyobb csatornák, tavak torkolatai mind megfeleltek ezeknek a követelményeknek.


Klasszikus csukás pálya


Érdekes módon a krokik zöme nem a növényzetben rejtőzve lesett áldozatra, hanem a mélyebb részeken a törések, csutakok mellett lapult. A kis csukák a fajtájukra jellemző, agresszív-cibálós kapással jelentkeztek. A méretesebb egyedek viszont alig érezhető enyhe maszatolással adták tudtomra szándékukat. Sok esetben azt hittem, hogy növénybe akadtam és azt húzom, a felszín közelében egyszer csak elkezdett oldalazni a madzagom, de ilyenkor már késő volt. Igazi kihívás volt rájuk horgászni.


Miniragadozó

Ez a majd’ öt kilós egyed, alig mozdított pár centit az érzékeny botspiccen


A süllőkel egyszerűbb volt a dolgom, ha lehet ilyet mondani. A mellékágakon egy-egy bedőlt fa, vagy örvénylő mélyebb vízoszloppal rendelkező szakasz, mind rejtegetett süllőt. A Dunán is a klasszikusnak mondható helyeken, a töréseken, kövezéseken voltak fellelhetők a tüskéshátúak.
Csali terén a taposott kishal, vagy a vékonyra vágott oldalszelet volt a nyerő. Az elő kishalra valamiért jóval kevesebb érdeklődő támadt.


Deltai fogas


Verőfényes napsütésben jelentkezett

Félelmetes kapófogak

Fiatal versenyző

Ússz békével


A kora reggeli kapások elmaradtak, csak a délelőtti órákban, sőt inkább dél felé jelentkeztek az első koppintások.
A késő délutáni, kora esti, szürkületi órák hozták a megszokott eredményeket, de a legtöbb kapás a sötétedés idejére esett. Az ezt követő éjszakai órák már a pergetés szellemében teltek, de erről majd legközelebb.

Horgásztanya Gorgován, a Szulina ágon: www.dunadelta.ro



Használt termékek:




ET Zoom Feeder

ET Excalibur FD

CarpExpert UV 1000 m

Forgós pálcikaólom

Gold Star 504-N

ET Wolfram előke
Kis csali, nagy hal – avagy tévhitek eloszlatása a csaliválasztásról
Megjelent: 2024. április 20. | Forrás: Sudár Gergő | Írások

Az utóbbi hetekben a természet elkezdett éledezni és a tavaszi időjárás is már megmutatta magát. Ennek köszönhetően a körülmények ideálissá váltak ahhoz, hogy elkezdjem a 2024-es horgász szezont. A Törökbálinti Horgászparkot vettem célba azzal a nem titkolt szándékkal, hogy megbizonyosodjak arról, hogy nagy testű halakat is eredményesen horogra lehet csalni kifejezetten kisméretű csalikkal.  A Törökbálinti Horgászparkot methodos körökben azt gondolom...

A pazar SCOBAR
Megjelent: 2024. április 06. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A spiccbotos horgászat mindig is a legkedveltebb módszereim közé tartozott. Gyermekkoromban (sokakhoz hasonlóan) ezzel az úszós módszerrel fogtam meg az első halaimat és mind a mai napig szívesen nyúlok az orsó nélküli botokhoz. A FeHoVa kiállításon találkoztam először a CARP EXPERT új spiccbotjaival és a SCOBAR névre keresztelt típust kézbe véve egyből éreztem, hogy egy pazar eszközről van szó... Hol vannak már azok az idők, amikor bambuszbottal...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake I.
Megjelent: 2024. március 30. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Szeptember második hétvégéjét már nagyon vártuk a srácokkal. Mindannyiunk gondolata, napokkal az indulás előtt, Csehország egyik legszebb és legszerethetőbb pontyos vizének partjára kalandozott. Teljes joggal, hiszen azoknak az estéknek a hangulata semmihez sem hasonlítható: a levegő lehűl, pára borít mindent, a természet zaja elhalkul. Majd a pontyóriások sorra, egymás után csobbannak bele a katlovi éjszakába. Isten hozott valóság! Az előzetes...

Megújultak a Carp Expert zsinórok!
Megjelent: 2024. március 23. | Forrás: Frankó Zoltán | Írások

Megújult külsővel és minőségben kerültek forgalomba a Carp Expert márka zsinórjai. A tetszetős piros csomagolás messziről megismerhető, de természetesen nem csak ezért érdemes kézbe venni őket. A Specialist és Power család 4-4 tagja között mindenki megtalálja a számára megfelelőt. A piros csomagolás szép és figyelemfelkeltő. A legtöbb horgász a zsinórok szakitószilárdságának adatait nézi, amikor választ. Természetesen így is remek...

Nőtincsi verseny
Megjelent: 2024. március 20. | Forrás: Nieto Ramon | Írások

A csapat idén is részt vesz a Nőtincsen megrendezésre kerülő harcsafogó versenyen. Ebben a cikkben bemutatom a 2023-as versenyünket és tapasztalatainkat. Kezdő harcsásoknak pedig egy kis iránymutatást és felkészülési javaslatokat egy harcsás versenyre. A tóról néhány érdekesség: Nógrád megyében található ez a gyöngyszem. Ezt a körülbelül ötven hektáros tavat a Lókos-patak felduzzasztásával hozták létre 2000-ben. Alapvetően a tó árvízvédelmi...

Hideg vízi pontyok rakóssal
Megjelent: 2024. március 16. | Forrás: Csala Viktor | Írások

Az első, erős napsugarak megjelenésével a horgászok zöme óvatosan ugyan, de megjelenik a vízparton. Ebben az időszakban, amikor még a vízhőfoka nem éri el az 5 celsius fokot, nehéz kapásra bírni a halakat. Kiemelt fontosságú az átgondolt tudatos horgászat. Alig vártam, hogy kijussak a vízpartra és horogra csaljam a holtág pontyait. Szeretem a tél végi és tavasz eleji horgászatokat, sokat lehet taktikázni, talán ilyenkor tud a legtöbbet fejlődni az ember....