Néha a főldőn is jár!
Megjelent: 2007. november 06. | Forrás: ZéBé | Írások
Besenyei Péter mûrepülõ világbajnokunk az idei versenysorozat utolsó ausztráliai futama elõtt kikapcsolódásképpen elutazott feleségével Rinyaszentkirályra, hogy személyesen is meggyõzõdjenek arról, nem legenda mindaz, ami az ottani csukákat övezi.


Jól szolgált az Energofish Orizo bakancsa a sáros gáton való horgászatkor

A kétnapos kirándulás élményeirõl szûkebb pátriájában, herceghalmi otthonában faggattam. - - Számtalan helyre hívnak az ország különbözõ jó halas vizeire, mi döntött Rinyaszentkirály mellett?


Csukás pálya a javából

-A Salmo kupa közelsége. Figyelemmel kísérem az eseményeket, tudom, hogy az Energofish Kft által szervezett nagy pergetõ verseny tavaly mekkora siker volt, érdekelt a tó és a csukaállománya. És még valami, tavalyi óceáni horgásztúrámon számos olyan felszerelést próbálhattam ki, amelyet az Energofish bocsátott a rendelkezésemre. Az ott készült képek úgy hiszem, önmagukért beszélnek, most meg lehetõségem volt édesvízi használatra szánt márkás pergetõ botok, orsók és mûcsalik kipróbálására is.


A zsilip környékén sok a kishal, a csukák is erre járnak

-Ha teheted, a feleségeddel mész horgászni. Azért ez nem általános.
-Nagyjából ismered az idõbeosztásomat, az a kevés szabadidõ, ami megmarad, az kettõnké. Most az év vége felé szerencsére jobban alakulnak a dolgok. Tünde velem jön az ausztráliai futamra, ahonnan majd átmegyünk néhány napot Új Zeelandra pihenni. Az sem lesz tiszta pihenés, mert már szervezik nekünk a különféle programokat, amelyeken illik résztvenni, de azért lesz idõ végre kettesben lenni és horgászni is.
-Szép itt nálad, lakályos a ház, szépek a nagy terek, a kerten látszik, hogy sok örömötök van benne, a borospincéd meg a számos különleges borral tényleg irigylésreméltó.


Egy kis pihentetõ pontyozás

-Szeretik a barátaink is, hétfõként ott szoktunk ultizni, sütögetni, borozgatni.
- A borokra még visszatérnék, de mesélj a rinyaszentkirályi kirándulásról.
- Az elsõ napon szeles idõt fogtunk ki, a tó hullámzott rendesen, így aztán partszéli pergetéssel múlattuk az idõt. Nagyon hangulatos vidék, szép volt a rozsdálló õszi erdõalja és az is tetszett, hogy milyen változatos lehetõségeket kínál parti pergetéshez a tó. Az erdõ felõli részen kellõen akadós, bokros, meg kell küzdeni a halért, a gát felõli oldal simán bejárható. A délelõtti órákban néhány kisebb csukát fogtunk, aztán délben a figyelmes tógazda, Tóth Laci jóvoltából finom ebédben volt részünk. Azt korábban is hallottam már, hogy Rinyaszentkirályon nagyon megadják a vendéglátás módját, én ezt csak megerõsíteni tudom.


Szépasszony csukával - Tünde méltó társa Péternek

Délután is erõs volt a szél, de nem bántuk, körbejártuk a tavat, megpergettük a bejárható részeket, kiadós sétát tettünk. Hirtelen jött az októberi hideg, muszáj volt rendesen felöltözni.
Jól szolgált az Energofish könnyû széldzsekije, meg az Orizo Majella bakancs, amit ajánlok figyelmedbe. Jó kis bélelt surranó, masszívan tartja a lábat sáros csúszós partszéleken, holtágak környéki gyalogláshoz ideális.


Támolygóra kapott

-Nem elõször beszélgetünk repüléseid, horgászásaid kapcsán. Most amikor kijöttem hozzátok, egy kicsit elkeveredtem Herceghalomban. Olyan tizenkét éves forma kissrácot kérdeztem meg, hogy merre van az utcátok. Nem tudta. Amikor a nevedet mondtam, rögtön rávágta, hogy forduljak vissza, menjek még két utcát, aztán már ott is vagyok nálatok. Bárhol jársz, megállítanak az emberek, mindenkinek van egy-két elismerõ vagy kedves szava. Egy idõ után azért már nagyon terhes lehet ez a népszerûség, hiszen már egy vacsorát sem tudtok Tündével kettesben úgy elkölteni egy étteremben, hogy valaki ne jöjjön oda hozzátok.
-Csak az zavar, ha valaki tolakodó, amúgy meg miért is tagadjam, élvezem, hogy szeretnek, elismernek az emberek. Hálás vagyok a sorsomnak, hogy magyar vagyok, hogy örömet, büszkeséget szerezhetek honfitársaimnak.


Rinyaszentkirályi este

-Igaz, hogy már 15 évesen ültél vitorlázó repülõgépben?
-A budaörsi reptér mellett nõttem fel, a hangár volt a játszóterünk.
-Igaz, hogy elõbb volt repülõgépvezetõi engedélyed, mint jogosítványod?
-Igaz! Tizenkilenc évesen szereztem meg a szakszolgálati engedélyt, és húszévesen indultam az elsõ versenyemen, a Budapest bajnokságon egy öreg vitorlázó géppel.


Besenyei Péter a tengeren
-Azon gondolkodom, hogy jópár éve ismerlek már, de szinte semmit sem változol. Ugyanaz a szikár, csibészes nézésû sportember vagy, mint évekkel ezelõtt. Pedig ha jól tudom, a géped 330 kilométeres sebességgel száguld, amikor zuhan, akkor eléri a 420 kilométert, elképesztõ terhelés szakadhat ilyenkor a testre.


-Nem ördöngösség ez. Sok munka, kellõ körültekintés, hibátlan reflexek, jó fizikai állapot, térlátás meg önfegyelem szükségeltetik, aztán minden megy magától.


-Minden perced be van osztva, de azért szakítasz idõt a hobbijaidra, gyorsasági autóversenyeken veszel részt, vitorlázol, búvárkodsz, ejtõernyõzöl, (104 ugrása van) karatézol, síelsz és horgászol. Hogy csinálod?


-Beosztással élek. Ma már alig van idõm autóversenyzésre, de a vitorlázás, búvárkodás, horgászat belefér a szabadságok idejébe, meg azokba az utakba, amelyek a mûrepüléssel kapcsolatosak.


-Képeket nézegetünk a dolgozószobádban, ahol már nincs egy centiméternyi szabad hely a trófeáktól, oklevelektõl, serlegektõl. A szoba padlójának egy részét is elborítják a szaklapok, könyvek, levelek CD-k. Hogy igazodsz el?

-Rettegek attól, hogy helyettem valaki itt rendet rakjon. Szerintem minden a helyén van…
-A passzióknál maradva, elfelejtettem szóba hozni a zenét és a fotózást. Olyan felszerelés van itt nálad, mint egy jobb stúdióban, és a fényképezõgéped is világmárka. Ki a kedvenc?
-Többen is vannak, de Vangelis, Mike Oldfield, Oliver Shanti zenéjét nagyon szeretem. Ami pedig a fényképezést illeti, szeretem, ha jó gépem van, de az csak eszköz. Amit én látok a világból, azt kell megörökítenem.
-Kicsit elkalandoztunk a csukázástól.


Pergetés közben

-A hullámos víz ellenére fogtunk még néhány jobb csukát, és készítettem néhány szép képet az esti tóról. Gyönyörû a naplemente ezen a vidéken, nyilván az erdõ és a víz közelsége teszi.
Másnap csillapodott a szél, így aztán lehetõségünk volt csónakba szállni, és meghorgászni a tó túlsó felén lévõ részeket. Két jó pergetõbotot vittünk magunkkal Tünde egy 270 cm hosszú 30-80 grammos Spin Blade botot, 30-as Zauber orsót, amire Sufix Performance Braid zsinórt tettünk fel. Én meg egy Millenium Spin 270 cm hosszú, 30-60 gramm dobosúlyú botot és ugyanolyan orsót meg zsinórt, mint a Tündién volt.
-Mind a kettõ márkás felszerelés.


Tünde asszony egy szép travellyt fogott

-Azok is, nekem már korábban is volt Millenium Spin botom, használat közben gyakran volt olyan érzésem, hogy nincs már olyan csuka a hazai vizekben, ami ezeknek a korszerû botoknak gondot jelentene.

A repülés is állandó fejlõdésben van, de ami a horgászatban zajlik, az elképesztõ. Nyilván ebben nagy szerepet játszik, hogy a botok olyan különleges anyagokból készülnek, ami korábban elképzelhetetlen volt, és az orsók, zsinórok frontján is elképesztõ a fejlõdés.

Gondoltad volna néhány évvel ezelõtt, hogy lesz olyan zsinór, mint a Sufox Performance Braid, amely egyaránt megfelel tengeri és édesvízi követelményeknek?

Mert én nem. Nagyon jól dobható zsinór, nem tudom mi a titka, talán a minimális átmérõ, amelyhez elképesztõ szakítószilárdság tartozik.


-Az orsó hogy vált be?


-Az Ryobi! Nem ártana tudatosítani, hogy a Zauber orsó Ryobi termék! Nekem tengeri orsóm is van ebbõl a márkából. Ezek már olyanok, mint a nagy autós cégek termékei. El tudsz képzelni olyan Mercedest, amit nem hibátlanul készítenek el?


-Nem.

-De visszatérve a csukákra. A tó hátsó felén, ahol a befolyó van, láttunk néhány rablást, ott próbáltunk halat fogni. Nem sikerült, elég lapos volt a víz, amikor ott jártunk, akkor kezdték tölteni a tavat, mert az õszi szárazság nagyon érezhetõ volt ezen a tavon is. Végül aztán partközelben az erdõs rész alatt sikerült néhány jó csukát fognunk, egy hatkilósat és egy valamivel kisebbet. A tógazda nem volt elájulva a fogásainktól, de én azt mondom, soha rosszabbat. Fogtunk még néhány kisebb pontyot is, mert délutánra úgy lesimult a víz, mintha kivasalták volna, kiültünk a stégre napozni, pontyozgatni is egy kicsit.


Péter kedvence a Red Snepper

A Grouper nem nyerne szépségversenyt

-Korábban már szóba hoztam a borospincédet. Meglepett, hogy mennyiféle borod van. Azt hiszem nincs olyan jelentõs hazai borász, akinek ne lenne itt néhány palackja. De ami ennél izgalmasabb, hogy számos különleges palackbor is van, köztük egy chilei 2004-es merlot, ami szerintem a vörösborok egyik fejedelme.
-Jó szemed van. Ez egy sûrû, testes bor, remek ízvilággal, harmonikus savakkal. Megtisztelsz, ha viszel magaddal egyet belõle. Vadhúsok mellé illõ fenséges ital.


Péter szép zsákmánya ez a Snukk
Elsõ nemzetközi motoros mûrepülõ versenyén, 1982-ben az osztrák Nemzeti Bajnokságon minden versenyszámot megnyert.


Tízszeres magyar nemzeti bajnok.


Huszonegy alkalommal az Év Sportolója.


1994-ben és 2000-ben motoros mûrepülõ világbajnok.


1995-ben motoros mûrepülõ Európa-bajnok.


1997-98-ban a FAI mûrepülõ világkupa összetett bajnoka.


2001-ben mûrepülõ világkupa elsõ helyezett.


Sporteredményei elismeréseként Köztársasági Elnöki Aranyéremmel tüntették ki.

A Nemzetközi Repülõszövetségtõl megkapta a Paul Tissander diplomát.


2007-ben Magyar Örökség díjjal tüntették ki.


Tünde kapitális cápája
Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...

DomolykószezON, domolykószezOFF
Megjelent: 2025. május 08. | Forrás: Ország Bálint | Írások

Újra itt a kis folyók horgászainak böjti időszaka, ugyanis április 15-én megkezdődött a fejes domolykó fajlagos tilalmi ideje. Ilyenkor mindig visszatekintek a horgászatokra és egyfajta összefoglalót készítek (eddig csak fejben, most írásban is), hogy hogyan sikerült a szezon első fele. Nem kertelek, horgász pályafutásom egyik legrosszabb időszaka volt ez halfogás szempontjából, aminek lehetséges okait próbálom fejtegetni ebben az írásban. De ne aggódj Kedves...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake III.
Megjelent: 2025. április 24. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Idei katlovi pontyos túránk dátuma az esztendő legcsapadékosabb hetére esett. Ez a szeptemberi hét tényleg a monszunról, és szerencsére azért a pontyokról is szólt, bár ez utóbbiról nem voltunk teljesen meggyőződve, amikor a végig zuhogó esőben, szinte télies sötétséget idéző vastag felhőtakaró alatt utazva falta fel kis csapatunk a Prága felé vezető 500 kilométert.  Négy fős társaságunk a katlovi pontyparadicsom egyes számú állását...

Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...