Csukás-balinos végletek, mezőföldi végeken
Megjelent: 2011. augusztus 22. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Kósza szél kergette fejem fölött a felhőket, miközben pergető botommal és a műcsalis dobozzal ballagtam régi, jól megszokott helyeim felé kedves kis folyóm partján. Baloldalamon a patak, jobbon pedig a Sárréti táj nyárba öltözött rétje kísért már kilométerek óta. Gyermekkorom óta járom ezt a vidéket, de soha nem tudtam betelni vele. Minden évszak, minden esztendő más és más színeket, képeket és hangulatot teremtett. Tavaly a mérhetetlen mennyiségű esőzés hozott létre végeláthatatlan vízi világot, az idei aszály pedig buja, zöld mezőt varázsolt ide a Bakony lábához.

Sajnos a csapadékmentes, eső nélküli hónapok nyomai meglátszottak a kis folyón, és a fogások számának alakulásán, az eredményeken is. A tavaszi, tilalom utáni jó fogások maradandó, szűnni nem akaró csodás emlékeket hagytak a horgászokban, így bennem is. A sok-sok megfogott és visszaengedett csuka, a köztük be-beugró süllő édes gondolatával vágtam neki minduntalan pergető portyáimnak, hajtott a vadászösztön, a vágy, hogy újra átélhessem a fárasztások jóleső pillanatait, és a kemény, csontos állkapcsok műcsalin való kemény koppanásait. Ahogy egyre jobban mentünk bele a nyárba, úgy fogyott a víz is a mederből, a halak, a fogások számával egyenes arányban.


Ahol a Sárrét a Bakonnyal találkozik


Tudtam, hogy sok és főleg kapitális méretű halakra nem számíthatok, de ismét elvarázsolt a kedves kis Gaja-patak érintetlenségével, vadregényes környezetével. A sokak által szeretett, apróka folyó itt kanyarog a Sárrét északi oldalán, nagy, zsombékos parti töltései között, szinte megbújva. Ez az, amire annyira vágyok mindig, a poszáta, meg a pacsirta éneke mellett muzsika a fülemnek a gyűrűk között surrogó fonott zsinór hangja.


A nyár fényeiben ragyogó aranysárga
búzamezők is a patakparti idillhez tartoznak


Az első, jónak ígérkező helyen tanyáztam le, emlékeim szerint itt, a sekély, náddal szegélyezett meder is adott legutóbb egy-két csukát. A lépteimmel felzavart kócsagok és szürke gémek keltette hullámokat hamar elnyelte a patak sodrása, csak a gátoldalból leszaladó szél okozott némi fodrozódást a tiszta vízfelszínen.


A keskenyre apadt kis patak partján
dúsgazdag vegetáció biztosította a természet békéjét, nyugalmát


A sűrű parti növényzet takarásában szereltem össze pergető botomat, az orsótartó táskából előkerült végre a napok óta csak „szárazon tekergetett", első bevetésére váró új japán csoda. A 3000-es méretű Ryobi Arctica büszkén foglalta el helyét a kettőhetvenes Excaliburon. Az orsó karbon-fém dobjára most a kedvenc monofilom került, a lágy és kiváló szakítószilárdsággal bíró 0,25-ös Extreme pergetőzsinór.


Az új Ryobi Arctica nem akármilyen dizájnnal lépett be a csúcskategóriás pergető orsók világába. Leheletfinom
futása mellett fékrendszere emelte őt nálam az első helyre


Az apadó, sekély víz nem tette lehetővé a korábban már jól bevált méretű, nagyságú gumihalak és jigfejek alkalmazását, mivel azok ágyúgolyóként süvítettek le a fenékre szinte másodpercen belül. Sokkal könnyebb, lebegőbb testet és ólomfejet kellett választanom a készletemből, olyat, ami hosszabb ideig tartózkodik vízközt, és onnan libegve, lassabban hull alá. A csalik bevált színén - bíztam benne - hogy semmi nem indokolja a változtatást, de a biztonság kedvért azért dobozomban ott lapultak az újabb árnyalatok is. Csalim és a főzsinór közé most is a Pike Mono elharaphatatlan damiljából kötöttem rövid előkét.


Korábban is a természetes színek mellett a zöldes-sárgás színkombinációk voltak fogósak…

… joggal bíztam bennük hát most is


Elsőként a kifogástalan hegye és hajlított, szögletes szára miatt kedvelt Eurojig horogba bújtattam fehér nyolccentis Mann’s gumihalamat. A szögletes szárnak azért tulajdonítottam nagy jelentőséget, mert tapasztalataim szerint sokkal jobban tart a megakasztott hal csontos szájában, mint bármelyik más hagyományos formával rendelkező társa.
Az első dobások igazolták helyes választásomat, plasztikcsalimat könnyen el tudtam libbenteni az aljzattól, majd lassan, ingerlően hullott oda vissza. Körülbelül a negyedik-ötödik dobás lehetett, amikor a túloldal ritkás nád széle előtt vezettem a csalit, és az egyik emelem-süllyesztem játékba kemény ütéssel szólt bele valaki. Azonnal akasztottam, Excaliburom lüktetve jelezte a testes jövevényt, aki miután felfogta, hogy mi történik vele mindenáron szabadulni akart a szúrós falattól.


Még egy jól irányzott farokcsapással
nekilódult a szép csuka a
biztonságot és védelmet jelentő meder irányába

Igazán derék, férfias küzdelem volt


Néhány perc után fáradtan adta
fel a küzdelmet a bő másfeles fenevad


A horog biztosan akadt a csuka szájszegletébe, fotózás után riadtan úszott el kezeim közül. A felkorbácsolt, sekély vizű szakasztól arrébb ballagtam, és újabb náddal szegélyezett részt kezdtem vallatni zöld-sárga színű, nagyméretű Mann’s CTG Aggressor twisteremmel. Az első dobások most nem hoztak gyors sikert, de tudtam, hogy a halak számára ellenállhatatlan csalim nem marad sokáig érintetlen. Újabb helyváltoztatásnak köszönhető pontos dobás hozta meg az eredményt, nagyméretű, sárga farkú twisteremre vadul rontott ki valaki a partot övező nádas mellől. Kilóhúszas formájú csukát ragadhattam nyakon a sikeres fárasztást követően. Szerencsémre nem rázta ki pofájából a szerencsétlenül akadt horgot, ugyanis az kívülről fogott csak egy vékonyka bőrdarabot.


Sebaj, szerencsétlen akadás ide,
vagy oda, azért csak meglett

Imádom azt az evolúció folyamán
tökéletes szépségűvé érett pofáját!!!


Hogy meglett a rossz akadás ellenére nagyon örültem, de annak különösen, hogy éles fogaival nem tépte le az extrém hosszú és széles twisterfarkat. Általában nem szokott ekkora mázlim lenni, sokszor van úgy, hogy bevágás után csak a farkától megfosztott testet csörlőzöm ki a vízből, esetleg egymás után kétszer, háromszor is. Így aztán bőven kell, hogy legyen utánpótlás a dobozban a fogós plasztikból. Az anyagi „kárért" azért mindig kárpótolnak a halak, hiszen ha nem ennék, nem fogyna, de mivel eszik, fogok is…

Újabb dobásomra kedvenc gumim majdnem a nádszálon landolt, annyira közel sikeredett hozzá. A második emelés után a süllyedőt még a fenékre érés előtt elkapta a lesben álló ragadozó. (Őszintén szólva, ezek a kedvenc kapásaim, mert az esetek többségében ezeknek vághatok be szinte teljes biztonsággal, mert ezeket kapja derékba a csuka. Ha húzottra van kapás, ott már más a helyzet, akár fele-fele arányra is csökkenhet az esélyünk.) Kis kivárással vágtam be, s azzal a mozdulattal már kényszerítettem, húztam magam felé a megakasztott halat. Éreztem, hogy az előzőnél valamivel kisebb, de jó erőben volt ő is. Fáradtan feküdt fel a vízre, s ekkor láttam, hogy a fárasztás és fejcsapkodások alatt megszabadította a twistertestet a farokrésztől.


Hát bizony ettől féltem. Tökéletes szájszéli
akadásnál előfordul, hogy a tehetetlenül,
szabadon lifegő farok valahogy bekerül a darálóba…


Gyorsan csalit cseréltem, de némi fondorlattal egy számmal kisebb, de ugyanolyan színkombinációjú Mann’s-t tettem fel.


Új csali, új remények…
Ezért jó, ha van hamar mihez nyúlni

Ezt komázták kérem szépen!


Ujjamat a bottestre helyezve vártam, hogy kapást
közvetítsen az érzékeny pergetőfelszerelés.
Svájci óramű pontossággal dolgozott a kis Ryobi


Nem volt sok hely a magas nádfalak között, kis területen kellett játszadozni a műcsalikkal. Az Arctica olyan zsinórfektetést produkál, amivel kis lendítéssel is mértani pontossággal lehet dobni


Néhány lépéssel arrébb kezdtem vallatni a vizet, ott, ahol a nádtorzsák horogmarasztaló sora véget ér a mederben. Rögtön az első dobásra kapásom volt. Szerény ellenállásából hasonlóan szerény méretű ragadozóra gondoltam.


Méretkörüli süllőcske. Óriási szemeiben ott lakozik a félelem, szegény még nem tudja, hogy az exponálás után újra szabad lesz


A sejtés bejött, de nagyon örültem a nem várt jövevénynek. Sajnos ritka vendég felénk a süllő, vagy a csukák vendégszeretetét nem élvezik (sokáig), vagy egyéb biológiai okai vannak el nem terjedésének magyarázatára.
Csalit cseréltem, a dobozomban lapuló 3-as méretű Gold Star Parrot körforgó villantó is sokáig várt debütálása napjára. Tökéletes ütemben, lassú vontatásra is jól pörgő levelű villantót véltem felfedezni benne az első néhány dobás alatt.


A kis balin étvágyánál csak egója volt nagyobb


Kitartásomat csak egy kritikán aluli méretű balinocska jutalmazta. Persze neki is örültem, hiszen mosolyt csalt az arcomra a vígjátékba illő befejezés. Azért valljuk be, pergetve nem minden nap fog az ember „ekkora" halat. Gyorsan felidéztem magamban a fogott halak képeit, s nem kellett hozzá mérnöki tudás, hogy észrevegyem a méretek csökkenésének lineáris függvényét. Derűsen, jókedvűen, és a mielőbbi viszont látás reményében vettem búcsút a Gaja-pataktól.

MANNS SHAD
950 Ft
MANNS TWISTER
950 Ft
Megújultak a Carp Expert zsinórok!
Megjelent: 2024. március 23. | Forrás: Frankó Zoltán | Írások

Megújult külsővel és minőségben kerültek forgalomba a Carp Expert márka zsinórjai. A tetszetős piros csomagolás messziről megismerhető, de természetesen nem csak ezért érdemes kézbe venni őket. A Specialist és Power család 4-4 tagja között mindenki megtalálja a számára megfelelőt. A piros csomagolás szép és figyelemfelkeltő. A legtöbb horgász a zsinórok szakitószilárdságának adatait nézi, amikor választ. Természetesen így is remek...

Nőtincsi verseny
Megjelent: 2024. március 20. | Forrás: Nieto Ramon | Írások

A csapat idén is részt vesz a Nőtincsen megrendezésre kerülő harcsafogó versenyen. Ebben a cikkben bemutatom a 2023-as versenyünket és tapasztalatainkat. Kezdő harcsásoknak pedig egy kis iránymutatást és felkészülési javaslatokat egy harcsás versenyre. A tóról néhány érdekesség: Nógrád megyében található ez a gyöngyszem. Ezt a körülbelül ötven hektáros tavat a Lókos-patak felduzzasztásával hozták létre 2000-ben. Alapvetően a tó árvízvédelmi...

Hideg vízi pontyok rakóssal
Megjelent: 2024. március 16. | Forrás: Csala Viktor | Írások

Az első, erős napsugarak megjelenésével a horgászok zöme óvatosan ugyan, de megjelenik a vízparton. Ebben az időszakban, amikor még a vízhőfoka nem éri el az 5 celsius fokot, nehéz kapásra bírni a halakat. Kiemelt fontosságú az átgondolt tudatos horgászat. Alig vártam, hogy kijussak a vízpartra és horogra csaljam a holtág pontyait. Szeretem a tél végi és tavasz eleji horgászatokat, sokat lehet taktikázni, talán ilyenkor tud a legtöbbet fejlődni az ember....

Kényelemhez elengedhetetlen
Megjelent: 2024. március 09. | Forrás: Csala Viktor | Írások

     Sokunknak megvan az az emlék, amikor csak felpattantunk a biciklire és irányba vettünk egy számunkra kedves kis vízterületet egy maroknyi horgász felszereléssel, amit bele raktunk egy vödörbe. Sok mindenre volt jó az a kis tároló alkalmatosság. Etető anyagot kevertünk benne és valljuk be elfért benne minden és amikor rá került a tető az volt a mi kis székünk is. A kényelemtől messze állt, de megtette egy kis időre ám, de kellemes volt róla felállni is...

Egyedi, trendi és fogós? Megérkezett a Salmo FWS és LBS!
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Őze Dániel | Írások

2023 év közepén összeültünk Lukácsi Bélával és több beszélgetés és eszmecsere után, vallatva a műcsalis dobozainkat, megkerestük azt a rést és hiányt, ami hiányzott még az arzenálunkból és persze a kínálatunkból. Ezen ötletelések hamar grafikai munkába torkollottak, és a mai trendeknek és tapasztalatainknak hála, megszületett egy teljesen egyedi Salmo szín-páros, az FWS és LBS! Megannyi gyártó és megannyi műcsali elérhető manapság,...

Eső és napsütés = Szivárványos napok
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Szebenyi Péter | Írások

Március közepét írva örömmel vettem fel a telefont, amikor a Zabos Géza Horgász Egyesület Halászati és Horgászati Ellenőrének, Márton Károlynak a nevét írta ki csörgéskor a készülék, hisz bíztam benne: megérkeztek a pisztrángok. Minden évben egyszer-kétszer a téli és a tavaszi hónapokban pisztráng telepítést hajt végre a Zabos Géza HE a Nagycsécsi tóba. Ezen agresszíven táplálkozó és többféle módszerrel is jól fogható ragadozókról...