Emlékezés a nyári pontyokra
Megjelent: 2011. március 07. | Forrás: Székely Zoltán | Írások

Nem akar múlni a tél, a Duna hőmérséklete csak 2-3 fok, ami nem mozgatja meg a halakat, pedig már február vége van. A kisebb állóvizeken, ha egyáltalán kiengedtek, esetleg lehet fogni kisebb keszegeket, sőt, volt aki estig maradt és megcsípett egy-két süllőt is, de az ilyen fogás fehér holló. Marad az emlékezés és tervezgetés. Ez utóbbihoz igyekszem most pár tippet adni, mert ami nekem tavaly bevált, talán idén másoknak is bejön.


Az Arno 60-as 2,7 és 3 méteres méretben


Én elsősorban a Ráckevei Duna-ág felső, gyorsfolyású, kavicsos aljzatú medrében horgászom. Érdekes jelenség, hogy a legtöbb kapást a nyári kánikulák idején tapasztalom, amikor is a lenti túlzott felmelegedéstől pangó szakaszokról felvándorolnak a pontyok az oxigéndúsabb, kagylóban gazdag itteni vizekre. A másik változás, hogy míg régen sok keszeget fogtunk úsztatva és közöttük több pontyot is, számuk mára nagymértékben lecsappant és azt a keveset is inkább pontyozás közben akasztjuk fenekezve a medren. Az aranyhasúakat pedig szinte csak fenéken lehet horogra csalni. Az is új jelenség, hogy nem jönnek ki a halak a parti 10-15 méteres etethető sávba, csak a meder közepén lehet kicsikarni a kapásokat.


A pontyhorgászat minőségi orsói


A halak szokásainak megváltozása miatt nekem is más horgásztechnikát kellett alkalmaznom. Én, aki minden voltam csak fenekező horgász nem, fancsali képpel le kellett ülnöm a masszívabb pálcák mögé és úgy várni a kapást, ami sokkal ritkább volt, mint mikor még úsztattam. Unalmamban kísérletezni kezdtem, melyik szerelékkel lehet legeredményesebb az ember.


Lényeges, hogy a botok és az
orsók harmónikus egységet alkossanak


A múlt nyárra, úgy ahogy letisztultak a dolgok, még más állóvizeken is jól működött amit összeállítottam. Persze lehet idén a halak újra gyökeresen megváltoztatják táplálkozási szokásaikat, de ha nem nyert ügyem van, érdemes hát kipróbálni.


Pontyozó zsinórok és az egyszerűen nagyszerű szerelék


Kezdjük a botokkal. Rátaláltam egy olyan univerzális fenekező botcsaládra, mely ár-érték arányban talán a legjobb a piacon. Az Arno botcsalád hétféle! változatban kapható, tehát szinte minden igénynek eleget tudnak tenni. A 30-60 grammos dobósúlyban 2,4m és 2,7m-es hosszban, a 60-120-os 2,7m és 3m-es hosszban és a 200-300-as 2,4m, 2,7m és 3m-es hosszban kapható.


Maruto horgok
pontyozáshoz, felül fűzéshez,
gyűrűzéshez,
alul normál csalizáshoz.

Balról kész fenekező pontyozó szerelék, folyásban használatos
etetős nehezékek és a talpas-bordás kosár


A rendkívül esztétikus, kétrészes pálcák masszív háromlábas sic gyűrűkkel, finom tapintású parafanyéllel ellátottak, melyet erős csavaros fém orsótartó szakít meg. A rugalmas spirális karbon felső rész könnyű dobást, folyóvízen spiccről horgászást /pl: márnázás/, és ami a lényeg, a fárasztott hallal szoros kontaktust tesz lehetővé.


Hidegebb vízben bevált etetőanyagok pontyra, keszegre egyaránt

Élő anyag és csemegekukorica levének hozzáadásával, felhősítve még fogósabb


A botokhoz harmonizálni kell az orsóknak, így én a fent említettekhez a Gold Star Elite Gulp 40-es, illetve az Energo Team Comet Runner 50-esét tartom méltónak. Az előbbi hét csapágyas,elől-hátul és nyelető fékkel ellátott, könnyített fémdobja mellé még egy grafit pótdob is jár. Az utóbbi hasonlóan sokoldalú, korszerű 7+1 csapágyas, 5,2-es áttétellel, 550mm-es fém dobátmérővel, ami már távdobáshoz, illetve harcsázáshoz is megfelel, hiszen 40-es damilból 175 métert képes tárolni. Érdekessége még, hogy az orsótest gumiréteggel védett.


Az Arno botcsalád valamennyi
típusán ilyen masszív sic gyűrűk várják a terhelést

A legszebb pillanat, amikor
először felfekszik előttünk a ponty


A zsinór tekintetében bármelyik Carp Expert damil megteszi 25-40-es vastagságban egyéni ízléstől, terepviszonyoktól és a várható halak méretétől függően. De mi kerüljön a főzsinórra? Ez rendkívül fontos kérdés, hiszen igazából a szerelék keríti horogra a zsákmányt, mi csak kihúzzuk. Sokat kísérleteztem amíg letisztult, melyik itt nálam a legfogósabb szerelék.


Mikor lesz
már újra ilyen?

A szakszerűen összeállított
felszerelés előbb-utóbb meghozza gyümölcsét


Először is az aránylag nagy önetető használata kötelező, mert az erős folyás miatt szemes etetésnek nincs értelme, ez gyűjti a horog közelébe a pontyokat. Nekem a talpas-bordás kosár vált be magasan a legjobban, csúszóra szerelve gumiütközővel. Az előkék hossza fűzött csalinál tíz centi, horogra tűzöttnél húsz-huszonöt. Ez a kosártípus akadós területre is alkalmas, mert a széles talp miatt az első húzásra feljön vízközé, de az igazi előnye, hogy nem sodorja el az áramlás.


Szilikongyűrűs csalival fogott ponty


Én elsősorban japán lézerélezett Maruti horgokat használok, hidegebb vízben 4-6, nyáron 1-2 méretben. Ha a horogra tűzöm, öblös, alig befelé hajló végű, ha fűzöm vagy gyűrűzöm a csalit, erősen befelé hajló horgokat kötök. Iszaposabb talajnál érdemes a csalikat egy-egy szem technopufival meglebegtetni. Az etető masszája az áramlástól függően legyen kellően ragacsos, hogy ne ürüljön ki túl hamar.Én mindig teszek a keverékbe abból a csaliból, amit a horogra használok, lassú vagy állóvízen a gyorsabb figyelemfelkeltés miatt felhősítőt is adagolok hozzá.


Nem akármilyen teríték a mederből


Aki nem szeret bajlódni a kötésekkel kész szereléket is vehet létrán tárolva, csak egy kapoccsal kell csatlakoztatni a főzsinórhoz, a szomszédom avval is sok pontyot fog, bár néha elgörög a folyásban a kosár.

FISHING BOX DELUX HORGÁSZ DOBOZ (TIP.295)
7 090 Ft
4 990 Ft
Kis csali, nagy hal – avagy tévhitek eloszlatása a csaliválasztásról
Megjelent: 2024. április 20. | Forrás: Sudár Gergő | Írások

Az utóbbi hetekben a természet elkezdett éledezni és a tavaszi időjárás is már megmutatta magát. Ennek köszönhetően a körülmények ideálissá váltak ahhoz, hogy elkezdjem a 2024-es horgász szezont. A Törökbálinti Horgászparkot vettem célba azzal a nem titkolt szándékkal, hogy megbizonyosodjak arról, hogy nagy testű halakat is eredményesen horogra lehet csalni kifejezetten kisméretű csalikkal.  A Törökbálinti Horgászparkot methodos körökben azt gondolom...

A pazar SCOBAR
Megjelent: 2024. április 06. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A spiccbotos horgászat mindig is a legkedveltebb módszereim közé tartozott. Gyermekkoromban (sokakhoz hasonlóan) ezzel az úszós módszerrel fogtam meg az első halaimat és mind a mai napig szívesen nyúlok az orsó nélküli botokhoz. A FeHoVa kiállításon találkoztam először a CARP EXPERT új spiccbotjaival és a SCOBAR névre keresztelt típust kézbe véve egyből éreztem, hogy egy pazar eszközről van szó... Hol vannak már azok az idők, amikor bambuszbottal...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake I.
Megjelent: 2024. március 30. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Szeptember második hétvégéjét már nagyon vártuk a srácokkal. Mindannyiunk gondolata, napokkal az indulás előtt, Csehország egyik legszebb és legszerethetőbb pontyos vizének partjára kalandozott. Teljes joggal, hiszen azoknak az estéknek a hangulata semmihez sem hasonlítható: a levegő lehűl, pára borít mindent, a természet zaja elhalkul. Majd a pontyóriások sorra, egymás után csobbannak bele a katlovi éjszakába. Isten hozott valóság! Az előzetes...

Megújultak a Carp Expert zsinórok!
Megjelent: 2024. március 23. | Forrás: Frankó Zoltán | Írások

Megújult külsővel és minőségben kerültek forgalomba a Carp Expert márka zsinórjai. A tetszetős piros csomagolás messziről megismerhető, de természetesen nem csak ezért érdemes kézbe venni őket. A Specialist és Power család 4-4 tagja között mindenki megtalálja a számára megfelelőt. A piros csomagolás szép és figyelemfelkeltő. A legtöbb horgász a zsinórok szakitószilárdságának adatait nézi, amikor választ. Természetesen így is remek...

Nőtincsi verseny
Megjelent: 2024. március 20. | Forrás: Nieto Ramon | Írások

A csapat idén is részt vesz a Nőtincsen megrendezésre kerülő harcsafogó versenyen. Ebben a cikkben bemutatom a 2023-as versenyünket és tapasztalatainkat. Kezdő harcsásoknak pedig egy kis iránymutatást és felkészülési javaslatokat egy harcsás versenyre. A tóról néhány érdekesség: Nógrád megyében található ez a gyöngyszem. Ezt a körülbelül ötven hektáros tavat a Lókos-patak felduzzasztásával hozták létre 2000-ben. Alapvetően a tó árvízvédelmi...

Hideg vízi pontyok rakóssal
Megjelent: 2024. március 16. | Forrás: Csala Viktor | Írások

Az első, erős napsugarak megjelenésével a horgászok zöme óvatosan ugyan, de megjelenik a vízparton. Ebben az időszakban, amikor még a vízhőfoka nem éri el az 5 celsius fokot, nehéz kapásra bírni a halakat. Kiemelt fontosságú az átgondolt tudatos horgászat. Alig vártam, hogy kijussak a vízpartra és horogra csaljam a holtág pontyait. Szeretem a tél végi és tavasz eleji horgászatokat, sokat lehet taktikázni, talán ilyenkor tud a legtöbbet fejlődni az ember....