Excalibur FD teszt
Megjelent: 2010. január 27. | Forrás: Murányi Antal | Tesztek


Ha egy orsót pergetésre szánunk, jelentősen magasabb követelményekkel kell szembenéznünk, mert ez a módszer szinte teljesen az orsóra alapoz: a horgászat teljes időtartama alatt tekergetjük a masinát, nemegyszer plusz súllyal is megterhelve. Az Excalibur FD pergető orsót tehát különösen szigorú vizsgálatnak vetettem alá.


Az Excalibur egy grafitházas orsó, ami önmagában jelenthet jót is, rosszat is… Az elmúlt években majdnem visszatértek a fémházas orsók, de a grafitot mégsem sikerült kiszorítani. Ennek igen egyszerű okai vannak: a grafit hőre nem tágul, és nem húzódik össze, jobban állja az ütést, jelentősen könnyebb, és igaz hogy rugalmasan deformálódhat extrém terhelés alatt, de éppen ez a deformálódás menti meg az orsó részeit a töréstől, repedéstől. A kemény fonott zsinórok világában pedig nem árt, ha engedékenyebb a bot, na meg az orsó…


A masszív ház fedelét négy vastag csavar tartja, szemben a máshol megszokott hárommal – persze, nem mintha ennek olyan hatalmas jelentősége lenne, hiszen sosem láttam még olyan orsósérülést, amely a ház fedelének kinyílásával járt volna. Annál nagyobb öröm viszont a méretes csavar, amelynek előnyeit emlegettem már egy másik grafit orsó kapcsán.


Az orsó kidolgozása, összeállítása gondosnak tűnik (itt is van fémalátét a központi szorítócsavar alatt!), ami némileg ellentmond a „minden távol-keleten legyártott cucc gagyi” szólásmondásnak. Képtelen voltam hibát találni az illesztésekben. Mellesleg pedig folyton agyamban motoszkált a (hátsó fékes Excalibur tesztjében is említett) Ryobi-párhuzam – különösösen a Ryobi Ecusima áll közel dizájnban és kidolgozásban. Amiben viszont az Excalibur vezet: ezt az orsót rendesen becsapágyazták minden oldalon.


A kar lecsukható egy retesszel, a szorító csavarral pedig le is vehető, illetve átcserélhető bal- vagy jobbkezesre. A hajtókar mérete volt az első, amely láttán vívódni kezdtem magamban: valóban 2000-es méretű ez az orsó? Mert méretre inkább a 3000-es Ryobi-val passzol, az Excalibur orsóm dobján viszont határozottan 2000-est ír… Hát jó, ennek nyomán akkor kénytelen vagyok megjegyezni: a tesztelt 2000-es orsó kissé testesebb a szokásosnál. Aki az ultra finom pergető orsókat szereti, az mindenképp az 1000-es méretet keresse.


Az Excalibur FD meghajtó szerkezete nem mondott újat. Se jót, se rosszat. Amit elvárhatunk, minden benne van: golyóscsapágyak a szükséges helyeken, plusz a fogaskerekes dobemelő rendszer. Jó volt látni, hogy a fel-alá járó tengelyt egy külön sín is megtámasztja – ez bizony komoly információ az orsó terhelhetőségét illetően! Sok elsőfékes orsó készül ki idő előtt, mert támaszték hiányában a fékre, és ezáltal a tengelyre ható erő a dobemelő rendszert emészti fel.


A hatalmas méretű tányérkerék egy 4000-es orsóban is megállná a helyét. Ez jót jelent azoknak, akik nehezebb gályamunkára szeretnék befogni az Excaliburt. Nyugodtan gondolkozhatunk 5-ös körforgókon, araszos támolygókon, vagy a Duna vizével szembe húzott tíz centis wobblereken – mert ugye, általában ezek emésztik el az orsót, nem a nagy halak fárasztása (amit feltételezhetően mindannyian szakszerű pumpáló mozdulatokkal végzünk, kímélve az orsó meghajtó szerkezetét). A nagy ellenállású műcsalikkal viszont nincs mit kezdenünk, tekernünk kell őket, nincs mód az orsó kímélésére. Ez pedig szép lassan elemészti az orsó alkatrészeit, mint az idő vasfoga. Egy szó, mint száz, nem árt, ha orsónkban a lehető legizmosabb fogaskerekek forognak.


Az Excalibur gyomrában szép rend van, mindent a helyén találunk (a beszóródó külső festés miatt úgy néz ki az orsótest, mint egy kiégett ház…), minden pontosan a helyére passzol, nincsenek plusz alátétek.


Az orsóban zárt csapágyakat találunk, ami a leggyakoribb és legkényelmesebb megoldás: a gyárilag megkent csapágyak jobban tartják magukban a zsírt – igaz, a zsír pótlása nem is lenne egyszerű (kőkemény idegjáték tűvel kipiszkálni a porvédőket, kíméljük meg magunkat ettől). Ebbe a csapágyba por sem jut könnyen, meg víz sem. Az orsó szokásos szervízelésekor elég a csapágyakat külsőleg letörölni, esetleg kis olajat juttatni a résekbe, önmagunk megnyugtatására. Csak a teljesen leragadt csapágy szorul sürgős segítségre.


A visszaforgás gátló megszokott arcát mutatja: apró tűgörgők egy masszív fémgyűrűben. Kifogástalanul működik, nem kell ennél több.


A nyaki csapágyat egy alumínium gyűrűbe ágyazták, ami önmagában nem újdonság, de a legmegnyugtatóbb megoldások egyike – műcsalik vontatása közben orsónk eme részére hat a legtöbb feszítő erő. Egyik irányból a tányérkerékkel feszítjük a bronz csigát, másik irányból pedig a zsinór tépi a rotort: szegény csiga két erő között őrlődik. Jobb tehát, ha gondosan be van ágyazva a testbe.


A zsinórvezető görgő alig néhány elemből áll (például a fotón szinte eltűnő, átlátszó műanyag alátétből is) – többek közt az áhított golyóscsapágyat is tartalmazza. Rendben vagyunk.


Az Excalibur FD fékje gondosan összeállított szerkezet. Polírozott fémlemezek és zsírral átitatott, fekete filc-lamellák váltják egymást. A lamellák átmérője meglehetősen nagy – újabb utalás lehet ez, hogy a tervezők testesebb halak fárasztására szánták az orsót.


Az Excalibur dobját 0,25-ös monofillal töltöttem fel. A kapott zsinórprofil enyhén kúpos, ami a dobalátétek csereberélésével könnyedén módosítható akár teljesen párhuzamosra is – egyéni ízléstől, vagy az alkalmazott zsinór jellegétől függően. Szinte alig látni viszont púposodást a végeken, a terítés egyenletes – a zsinórrendezés igencsak szép! Az orsót bátran társíthatjuk a vékonyabb fonott zsinórokkal is.


Az Excalibur FD dobozában két darab grafit pótdobot találunk. Vérbeli pergető orsót vettünk szemügyre, ami nem az ínyenceket igyekszik megnyerni, hanem a hétköznapok pergető hőseit akarja szolgálni – a szó szoros értelmében. Télben-nyárban elmegy, és különösebb odafigyelést nem igényel. A visszafogott dizájn mögött egy megbízható szerkezet lapul, amit könnyű megkedvelni. Az orsó alacsony ára pedig ismét arra ösztönöz, hogy a kezdő pergetők figyelmébe is ajánljam az Excaliburt: kis befektetéssel hosszútávra szóló eszközhöz juthatnak.

A Concourse Feeder botok
Megjelent: 2024. április 13. | Forrás: Pető Gábor | Tesztek

Az előző posztomban írtam, hogy a Concourse feeder botok megérnek egy külön írást is.  Talán bevezetés képpen érdemes megemlítenem, hogy elég régóta horgászom és mindig is nagyon kényes voltam a felszerelésemre – a barátaim szerint túlságosan is -. Különösen igaz ez a botokra és a hozzá passzoló orsókra. Hosszú évekbe telt mire összeraktam azt a felszerelést, amelyikkel bárhol, bármilyen körülmények között nyugodt szívvel le tudok ülni...

Radarozz! – Lucky Spear FF918-c
Megjelent: 2024. március 13. | Forrás: Heincz András | Tesztek

A nagyhalas és pergető horgászatban is előnyünkre válik, ha ismerjük a vizet, a benne rejlő akadókat, töréseket, halágyakat, mivel így tudhatjuk hol érdemes keresgélni vagy épp melyik helyet kerüljük el nagy ívben. A meder feltérképezésében nagy segítséget nyújtanak a mára már bárki által elérhető halradarok.  Határ a csillagos ég, szokták mondani, és ez igaz a radarokra is. Találunk néhány 10 ezer forintostól kezdve a sok milliós masináig,...

Wizard MXT Karbon - Megérkezett a legújabb pergető merítő széria
Megjelent: 2023. október 14. | Forrás: Őze Dániel | Tesztek

Egy igazán prémium kivitelű és kifejezetten praktikus pergető háló szortiment jelent meg a Wizard termékeink között, amely produktumot minden pergető horgász szívesen fogja használni, legyen szó csónakos vagy igazi cserkelő horgászatról. Az MXT Karbon merítőháló kifejezetten a ragadozóhalakhoz lett tervezve, és ehhez mérten kiváló minőségű anyagokból készült, hogy megfeleljen a legmagasabb elvárásoknak. 3 féle méretben került...

MFF - A method feeder horgászok szúnyogriasztója!
Megjelent: 2023. június 10. | Forrás: EnergoTeam | Tesztek

Érdekesen csenghet sokaknak a cím, hogy a feeder horgászoknak már külön szúnyogírtót is terveznek, viszont az a mondat is több horgásznál megragadhatott, hogy szúnyogírtós kézzel nem nyúlnak sokan az etetőanyaghoz, mivel a benne lévő vegyszer riasztóan hathat a halakra. Ezen kritérium megoldására jött létre az MFF - vegyszermentes szúnyogriasztó család! Az MFF szúnyogriasztó használatával távolról elkerülnek a szúrós kis ördögök, mert a...

CATMAGNET – Forradalmian új magyar találmány, mely megkönnyíti a harcsahorgászatot
Megjelent: 2022. december 29. | Forrás: Nieto Ramón | Tesztek

Nieto Ramón, szenvedélyes horgász vagyok. Talán négy-öt éves lehettem, amikor nagypapám megtanított horgászni. Emlékszem, hogy az első botjaimat együtt raktuk össze. Nádat szedtünk bottestnek, majd borosdugót faragtunk úszótestnek. Sosem felejtem el, ahogy izgatottan néztem a vizet órákon keresztül és teljesen elvarázsolt a halfogás rituáléja.  A harcsahorgászatnak megvan a maga szépsége, a fogásokon túl is. A horgászat iránti szeretetem...

Teszt: Szúnyogok elleni védelem egyszerűen és eredményesen
Megjelent: 2021. július 29. | Forrás: EnergoTeam | Tesztek

A nyári horgász szezon egyik fontos eleme a szúnyogok elleni védekezés. A vízparton töltött perceket, órákat, estéket alaposan megkeseríthetik a szúnyogok jelenléte. De mit tehetünk ellenünk? Legújabb termékcsaládunk, az MFF márka kínálatában több opciót is kínálunk a vérszívó rovarok megfékezésére. Tesztünkben ezeket mutatjuk be. Az egyik legegyszerűbb és kézenfekvő védekezési módszer a szúnyogriasztó spray. A védelem létrehozásához csak...