A bajnok küzdelme a frontvonalban
Megjelent: 2011. augusztus 12. | Forrás: EnergoTeam | Írások

Megnyugtathatunk mindenkit, ezen a fronton lövések nem dördültek, az ég viszont zengett néhányszor. Valójában annyi történt, hogy a Kamasaki Champion Match 3,90-es botját teszteltük egy levonuló nyári front környezetében.


Baljós fellegek, szerencsére már távolodtak


Egy, az átlagosnál mélyebb tavat választottunk a teszt helyszínéül. A meghorgászni kívánt távolság nagyjából 30 méter volt, a vízmélység pedig 5 méter. A könnyű szél félig hátulról, félig oldalról fújt, nehezítve némileg a dolgunkat.


Az előkészített alapetetés
gombócai, a Carp Expert csúzlival

A Kamasaki Champion Match
volt terítéken


A feladat adott, nézzük, milyen eszközökkel kívánjuk megoldani! Egy megbízható orsó kell elsősorban a botra, mi az új hátsófékes Banax Iris 3000-es változatára voksoltunk. Egy klasszikus matchorsóhoz képest gyakorlatilag a dob mélysége, és az áttételezése képezi a különbséget. Az előző egyszerűen orvosolható alátétzsinórral, a rendkívül gyors áttételre pedig egész egyszerűen nem volt most szükségünk. Ennek oka az, hogy leginkább csontival szerettünk volna horgászni, elég mély vízben. Ez pedig eléggé hajlamosítja az előkét a bepörgésre. Minél gyorsabban tekerjük ki, annál nagyobb mértékű lehet a besodródás - hiába az apró forgókarika. Így hát, nem csak a szupergyors orsót ignoráltuk, de még az Irist sem téptük full gázon.


Ekkor még csak reméltük,
hogy a haltartóra is szükség lesz

Az ólmozás
jelentős részét összehúztuk


A végszerelék kialakítását szintén a körülmények befolyásolják. A mély vízre túl könnyű úszó nem való, különösen, ha a tetején még snecik is garázdálkodnak. Jobb, ha a csali viszonylag gyorsan az aljzatra kerül. Ezért önsúly nélküli, legalább 4-6 grammos wagglerek jöhetnek szóba. Az ólmok nagy részét egy csomóban kell rögzíteni, és a jelzőólmokat maximum két csoportban elhelyezni. Így a szerelékünk kevéssé lesz hajlamos a gubancolódásra. A cél az, hogy a csali minél tovább maradjon az etetésen, az érezhető oldaláramlat és a szél ellenére. Ezért nem kell önsúlyos úszó (vagy csak minimális önsúly a jobb súlyeloszlás, és a simább dobás érdekében), és ezért kell viszonylag nagy súlynak lenni a zsinóron. Akár ki is mondhatjuk, hogy sliderezésről beszélünk, számtalan világversenyen hozta meg ez a módszer az elsőséget a sokat emlegetett Alan Scotthorne-nak is.


Íme a kész felszerelés

Az első halak egyike egy termetes kárász volt


Az alapos fenékmérés és az aljzat feltérképezése szintén nagyon fontos. Mi is találtunk egy szakaszt, ami legalább fél méterrel mélyebb volt a környezeténél. Reméljük, valami pontycsapat fürödte ki magának a nyári melegekre.  Mindenestre alapvető, hogy minden pillanatban tisztában legyünk azzal, hogy a csalink milyen messze van az aljzattól, vagy épp az előkéből mekkora szakasz fekszik rajta. Ezt csak pontos és alapos fenékméréssel, majd céltudatos ereszték beállítással lehet elérni.


Az orsó és a bot
kiegyensúlyozott párost alkotott

Az előzetes hírek alapján csontival,
pinkivel és konzerv kukoricával készültünk


Etetőanyagunk dévér speciál Tímár Mixből, PV1-ből, közepes méretű kenyérmorzsából, és piros Carp Expertből állt. Karamelles ízesítést, és minimális forrázott csontit kapott a becsúzlizandó alapetetés. A gondosan, hasonló méretre elkészített gombócokat előre meggyúrtuk. A felszerelést bedobtuk a kívánt helyre, a zsinórt jelölő filccel megjelöltük, majd jöhetett az alapozó gombócok belövése. Igényel némi gyakorlatot, de akkor vagyunk ügyesek, ha nagyjából egy négyzetméterbe be tudjuk halmozni a golyókat (vagy legalábbis nem sok esik be távolabb az úszótól). Az általunk horgászott, még kényelmesnek mondható 30 méteren ez elvárható.


Néhány termetesebb dévér is tiszteletét tette

A bot első nyélszakasza is parafázott


Ahogy az elején utaltunk rá egy nyári front távozó felhőzete, és szele még borzolta a kedélyeket, így a halaknak nem igazán akarózott a csalit felvenni. Az első óra néhány könnyű hala után, minden fondorlatra szükség volt, hogy az uszonyosok figyelmét fenn tudjuk tartani. Érezhetően nem evett a hal igazán, de épp ez adta az igazi feladatot. Egy versenyen sem mehetünk haza a felénél, hogy majd jövünk, ha eláll a szél…


Sok apró gyűrű segíti a zsinór elsüllyesztését


Gyakran olvashatunk arról, hogy milyen jó napot fogtunk ki, és hogy ennyi meg ennyi hal jött sorozatban. Hát most nem. El kezdtünk különböző lépéseket tenni, a gyakoribb kapások érdekében. Először is megfigyelhető volt, hogy a bedobás, és a csali leérkezése után szinte azonnal érkezett némi cibálás, a halak ott voltak, csak a passzivitásuk nagyobb volt az étvágyuknál. Első lépésben lecseréltük a 14-es horgot 16-osra (az előkét rövid 12-esről, hosszú 10-esre), és gondosan elrejtettük a horgot a csontikkal, és kínosan ügyeltünk rá, hogy minden kapás után azonnal minden egyes csontit kicseréltünk. Továbbá a horoghoz legközelebbi jelzőólmot is eltávolítottuk legalább 50 cm-re. Így a csalink az aljzathoz közeli fél méteren szinte súlytalanul lebeghetett alá.


A bot felülkerekedett a halakon


Minden túlzás nélkül, mintha egy másik napot kezdtünk volna. Igaz, több feltolós kapásunk nem érkezett, de a dévérek rendre elhúzták az átalakított szerelés úszóját, és viszonylagos állandóssággal érkeztek a kapások. Hogy a váltás volt a döntő, azt szomszédjaink továbbra is tartó kapáscsendje bizonyította. Folyamatos nagy diónyi, keményre gyúrt (a fenékre is lejutó) etetőgombócokkal tartottuk fenn a halak figyelmét.


Bár az orsó nem match specifikus,
máskor is meg fogunk bízni benne


Igyekezetünket ezen a nehéz napon egy 80 dekás dévér érkezése díjazta, s több fél kg feletti egyed is beköszönt. A frontos időjárásban való horgászat egyik előnye, hogy nem szakad az emberről a víz a nap közepén sem, a csalikat nem kell feltétlenül ernyő alá rejteni (hacsak nem esik épp az eső).


A halak végül visszanyerték szabadságukat


Pontyot ezúttal nem sikerült fognunk, de legalább a rugalmas hozzáállásunkkal egy tűrhető keszegezést abszolválhattunk. A Kamasaki Champion Match egy közepesen kemény, névlegesen 10-30 gramm dobósúlyú bot, mely kiválóan szolgálja ki a nagyobb, nehezebb úszókkal való horgászatot. A zsinór süllyesztése gyors és hatékony, a sűrű gyűrűzésnek köszönhetően, a dobások harmóniája is megérezhető, a jóindulatú bottal kevés gubancunk volt. A full parafa nyél kényelmes, a bot súlyelosztása megfelelő. A bevágásokkal sem volt gondunk, bár így utólag a nagy távolság és az 5 méteres mélység miatt egy 4,20-as botot is bevállalhattunk volna. Majd legközelebb!

Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...