A bolognai bot kiválasztása
Megjelent: 2010. szeptember 22. | Forrás: EnergoTeam | Írások


Az ősz a nagy folyóinkon számtalan lehetőséget kínál. Keszegféléink még igencsak étvágyuknál vannak, s ha mélyebb vizekben szeretnénk úszós felszereléssel megfogni őket, szükségünk lesz egy bolognai botra. Ennek kiválasztásáról és felszereléséről lesz szó a továbbiakban.


Az ET Blade Bolo gyűrűit praktikus borítás védi szállítás közben


Az 5-6-7 méteres teleszkópos botokkal akkor kényelmes a horgászat, ha azok megfelelő minőségűek, az önsúlyuk nem túl nagy, és könnyen kezelhetőek. Ezek az ismérvek jobbára összefüggenek, az a bolognai lesz könnyen kezelhető, mely megfelelően rugalmas, kicsi a belógása, gyorsan reagál a mozdulatainkra, és nem annyira nehéz, hogy már nyűg legyen vele a horgászat. A bolognaikon ráadásul még gyűrűk is vannak, melyek súlya a hosszú erőkar miatt hatványozottan jelentkezik, egy hasonló gyűrűnélküli teleszkópos bottal összevetve.
Így hát rögtön az elején érdemes leszögezni, hogy bolognaiból minőséget érdemes venni, ha nem szeretnénk, hogy az életkedvünk is elmenjen rögtön az első horgászatok alkalmával.


Az IM12-es alapanyag biztosítja a bot kiváló tulajdonságait


Mert a bolognais horgászat egyébként egy halas vízen nagyon effektív, élménydús elfoglaltság, amit hiba lenne egy rosszul megválasztott bottal elrontani. A leggyakrabban eladott bolognai bot hosszok 5, 6 és 7 méteresek. Azért van szükség ezekre a méretekre, mert a folyóvízen gyakran kell újat dobni, amit egy teljes hosszában csúszó úszóval szinte lehetetlen. Fixen rögzített úszóval viszont a szerelékünk sokkal hamarabb beáll, a süllyedése (kiterülése) horgász szempontból sokkal előnyösebb, s ugye az orsós bottal még tudjuk kísérni is az úszót egy darabon, megkeresve, hogy az etetési sáv melyik részén kapnak leginkább a halak.


Villámzáras, fém orsótartó


Gyakran előfordul, hogy 5-6 méteres vizet kell eredményesen meghorgászni, ehhez alapesetben már egy 7-es boló ajánlott. Az alapeset szót kiemelném, mert van azért alternatíva. Az alternatíva keresése, azért tanácsos, mert ezekben a hosszokban már kényelmi szempontból nagyon sokat számít 1-1 méter. Ha a 7-es bot helyett 6-ossal is boldogulunk, akkor feltétlenül az utóbbival kell horgásznunk. Ha viszont a víz pl. 6 méter mély, hogyan tudjuk ezt 6-os bolognaival megoldani? Erre az utóbbi években megszületett a profik válasza, amire a horgászcikk-gyártók is reagáltak. Ha 6 méteres eresztéket húzunk, akkor a dobásaink rendkívül
kényelmetlenek lesznek, az úszó és a spiccgyűrű közelsége miatt. Ha nem vagyunk körültekintőek, az úszó könnyebben feltekeredhet a hajlékonyabb spiccszakaszra, s általában is a horgászat folyamatossága nem lesz biztosítva. Erre találták ki a nagytestű csúszó úszókat. Ezzel egy csapásra két hatalmas előnyt is az oldalunkra állíthatunk.


Az orsótartó felülről kényelmes fogást biztosít a kéznek


Egyrészről az úszó csúszását csak a felső 1 méteren engedjük, az eresztéket szabályozó cérnaütköző (és az úszó) alatt bő egy méterre egy másikat is rögzítünk a zsinórra, így nem engedjük, hogy az úszó és a horog távolsága kisebb legyen kb. 5 méternél. Ez a szerelék kiterülését még nem befolyásolja hátrányosan, viszont a dobásaink sokkal könnyedebbek és magabiztosabbak lehetnek a 6 méteres bottal. Arra oda kell figyelni, hogy megfelelően vékony cérnaütközőt használjunk, mely könnyedén fut ki és be a gyűrűk között.


Az orsó felhelyezése, és beszorítása logikus és egyszerű


A csúszó úszó másik hatalmas előnye a bevágások alkalmával jelentkezik. Ugyanis nem nehéz elképzelni, hogy a példánkban szereplő 6-os vízen a 6-os (vagy még egy kicsivel a visszatartás miatt hosszabb) eresztékkel elúsztatunk, mondjuk 10 méterre. Ez teljesen életszerű. És pont itt kapjuk a kapást, amire be kell vágnunk. A spicctől a horgunk (és a hal) 10 méterre van, és még lefelé 6-ra. Megkímélem a kedves olvasót, hogy a derékszögű háromszögekre vonatkozó Pitagoras tétel részleteivel fárasszam, higgye el nekem, hogy a spiccen nagyjából 4,5 métert kell emelni ahhoz, hogy érdemben a bevágás egyáltalán eljusson a horoghoz, s további métereket, hogy a bevágás üljön is. A gyakorlott bolózók tudják, hogy ez azt jelenti, hogy igencsak nagyot kell bevágni! A sorozatos nagy bevágás egy fixen rögzített 6-8-10 grammos, (vagy még nagyobb) úszó lassú, de biztos halála.


A zsinór befűzésekor ne hagyjunk ki egy gyűrűt sem!


Ezt tudjuk zseniálisan elkerülni egy olyan úszóval, mely az első méteren csúszik. Ekkor a bevágáskor kifejtett erő csak késleltetve jelentkezik az úszónál, és nem a felső bekötőszemnél fejti ki durva hatását (hogy az pár bevágás után kiszakadjon az úszóból), hanem az úszó aljához érkezik fel az alsó ütköző, ami sokkal, de sokkal kisebb károkozási lehetőséget jelent az úszóra nézve. Az úszók élettartama így (egyáltalán nem túlzás) akár meg 10-, vagy 20-szorozható. Minél hosszabb a bot (az erőkar), elvileg annál egyszerűbb a bevágás. Egy hosszabb bottal nagyobbat tudunk mozdítani a spiccen. Ez feltétlenül igaz, viszont meg kell találni a kompromisszumot, mert pl. egy 7-es bolóval lassabb a bevágás, nagyobb a reakcióidő, mint egy hatossal, s ha adja isten, egy dunai paducozásról beszélünk, a bevágással való késlekedés nem megengedett. Valószínűleg sokkal több halat fogunk akasztani hatossal, s ami biztos, hogy kényelmesebben fogunk horgászni.


A tartalékmotyó elfér egy kis dobozban

A bizonyos 10 grammos csúszó úszó


A hasznos bevezetővel gyakorlatilag meg is indokoltuk, hogy miért a 6-os Energo Team Blade Bolót választottuk a 7-es helyett egy pont 6 méteres vízre. Ahogy a bolognaik általában, ez a modell is mentes mindenféle sallangtól. Egy villámzáras, rendkívül könnyű orsótartót kapott, melynek botra szerelése példa értékű. Megkapta azt a bandázs-sort, ami stabilan fixálja a botra, de a kéznek felülről is kényelmes, és az összsúlyt sem gyarapítja feleslegesen. A kifejezetten karcsú IM12-es blankra 9 darab gyűrű került, melyek egy része, a spicchez közel, szokás szerint csúszógyűrű. Érdemes 1 percet rászánni a bot kihúzásakor az ellenőrzésre, hogy a gyűrűk egy vonalban, jól rögzítve álljanak. Nem különben arra, hogy a zsinórt minden gyűrűn átvezettük-e. Ezek a botok igen érzékenyek, simán eltörhetnek egy kicsit vastagabb zsinórral terhelve, akár bevágáskor, akár fárasztás közben, ha kihagyunk a spicc-közelben egy gyűrűt.


Jól látható, hogy mennyire kiáll a felső zsinórvezető,
mely lehetővé teszi, hogy a zsinór ne érjen az úszó testéhez


A Blade Bolóra egy Banax Blitz 750-es orsó került, mely megfelelően könnyű és megbízható a feladatra. Az orsó dobjára Carp Expert 0,18-as zsinórt csévéltünk. A tervezett horgászat az elő Tiszán zajlott, s a víz sebességéhez egy 10 grammos csúszó úszót választottunk.


A főólmozás egy kupacba került


A hatos eresztéken a súlyozáshoz használt egy darab nagyobb, műanyagbetétes cseppólmot és a nagyobb vágott söréteket egy kupacba húztuk, kb. 130 centire a horogtól. A maradék (ha úgy tetszik jelző-) ólmokat a horog fölötti 40-50 centin osztottuk el, úgy, hogy az utolsó az előkét rögzítő duplatestű, de mini méretű forgókarika felett közvetlenül helyezkedjen el. A forgókarika melegen ajánlott, különösen, ha csontival horgászunk. A mély vízből kivett szerelék végén úgy tudnak pörögni a csontik, mint egy propeller, a forgókarika gyakorlatilag megszünteti a zsinór ez okból történő csavarodását. A folyóvízi úsztatáskor azért előfordulnak elakadások, érdemes a horogelőkét annyival vékonyabbra tervezni, hogy ha probléma adódik, egyértelműen csak az szakadjon. Esetünkben a 0,18-as főzsinórra 0,14-es előke került. Horgok tekintetében ragaszkodtunk a jól beállt FUDO Chinu 8-as és 10-es változataihoz.


Íme a kis dupla forgó erős nagyításban,
ezzel kevésbé csavarodik a zsinór


A bolognai végszerelékek egyébként nem foglalnak sok helyet, felesleges egy regiment cuccot kihordani a vízpartra. Kell pár tartalék úszó, ólmok, előkezsinór, ütközők és pár csomag horog. A kis forgók, vagy egy előketartó sem foglalnak sok helyet. A fenékmérő ólom rendkívül fontos a talajviszonyok feltérképezésében, az etetés helyének meghatározásában.


A horgok tekintetében is biztosra mentünk


Ha minden összeállt, akkor már csak a hely kiválasztása, az etetés és a horgászat van hátra. Ez lesz a következő bolognais anyag témája. Még Kovács Adrián a Salmo Hungary Team oszlopos tagja is meglátogatott bennünket egy kis vendéghorgászatra. A pergetések között lehet némi békéshalazás is a változatosság kedvéért!

Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...