A magyar tenger ajándéka
Megjelent: 2021. október 05. | Forrás: Kubuk Dániel | Írások

Július végén egy óriási mérföldkőhöz érkeztem horgászat szempontjából. Egy régi vágyam vált valóra, ugyanis egy bakancslistás helyszínre sikerült eljutnom, méghozzá a Balatonra! Úgy gondolom a híres Magyar Tenger nem csak számomra, nem is csak a magyar, de az európai horgászok nagy részének is bakancslistás helyszínként szerepel. Nem véletlen ez, hiszen egyedülálló halállományával, hatalmas méretével és gyönyörű, szinte hihetetlen látványával egyértelműen egyedülálló horgásztóról beszélünk.

Elképesztő látvány a hatalmas kisimult víztükör, mely 40 000 hektáron terül el.

Behúzós horgászatra készülve, nem maradhatott otthon az E-sential 66-os elektromos motorom sem!

Meg kell jegyeznünk azonban, hogy aki ideérkezik és egy Balatoni horgászatra adja a fejét, az nem kis fába vágja a fejszéjét! 40 000 hektár... Kimondani is hihetetlen. Aljzatát tekintve kevés a törés, ami támpontot adhatna a horgásznak, így aki ismeretlenül érkezik ide, annak nagyon fontos, hogy a helyiektől kapjon némi útbaigazítást! Ezen a vízen a távolság átértékelődik. A bányatavokon szerzett tapasztalatok korántsem biztos hogy sokat segítenek, hiszen merőben más méretekben és horgászatban kell gondolkodnunk! Rengeteg tervezés, felszerelés, rengeteg szabályozás (mind halvédelmi mind életvédelmi szempontokat figyelembevéve). 

A név, mely garancia a minőségre!

Na de ejtsünk pár szót a horgászatról magáról is. Kétféle felszereléssel indultam útnak erre a túrára, melyek közül az egyik egy kimondottan behúzásra szánt botból, az új Carp Expert MAX 1 300-as botjából (mely személyes kedvencemmé vált az elmúlt hónapok során!) és egy a nagy távolságú horgászatra tökéletes Sonik Black Surf orsóból állt. A bot a behúzós peca által állított minden igényt maximálisan kielégít, a 2,5 lbs dobósúlyából adódóan az IM10-es carbon blank a hal minden apró rezzenését maradéktalanul közvetíti a horgász számára és eközben remekül dolgozza ki a hal erejét. Az orsó, a Sonik márka talán egyik legkisebb árkategóriájú orsója, ám a feladatra maradéktalanul megfelel. Esztétikus, teljesen fém szerkezete, nagyméretű ergonómikus fogantyúja, 8000-res dobja (40-es damilból 300 m kapacitás), 5+1 csapágya és 4,6:1-hez áttétele tökéletesen alkalmassá teszi az itteni megpróbáltatásokkal szemben! Zsinór tekintetében számomra ilyen horgászatra szóba sem jöhet más, mint a Carp Expert fluo damilok, ebből is a neon sárga, melyre rávilágítva éjszaka egy UV lámpával remekül végigkövethetővé válik a pályán futó zsinór, ha menőverezésre kerül a sor. Ebből a balatoni hínármezőknek, kagylóknak és egyéb zsinór próbáló körülményeknek köszönhetően 0,35-ös méretet választottam!


Max 1 300 és Sonik Black Surf tökéletes összhangban!

A másik felszerelés egy kimondottan dobós horgászatra tervezett 3 részes MAX 1 390-es botból állt, az orsó típusa szintén a Black Surf volt. Ezen bot minden porcikája a távoli dobásokra lett megalkotva. Nagyméretű osztott nyele, 50-es keverőgyűrűje, a második tagon kezdődő gyűrűsora, 3 talpas gyűrűi, gubancolódásmentes spiccgyűrűje, 3,5 lbs dobósúlya, mind mind a nagy távolságok elérését szolgálja.

A Balaton esetében damillal sem kell finomkodni, hiszen a terület adottságai megkívánják az erős felszerelést!

Hogy miért készültem két különböző felszereléssel? A válasz egyszerű, a Balatonon ha vihar érkezik és a fényjelzések percenként 90x felvillannak nincs vízreszállás. Ez a másodfokú viharjelzés! Az elsőfok percenként 45 villanást jelent. Ekkor 300 m távolságig még használhatunk csónakot, azonban egy olyan horgász aki elősször horgászik ezen a vízen mint például jómagam, nem biztos hogy komfortosan érezné magát és effektíven tudna horgászni a szél álltal felkorbácsolt hullámok között! Ilyenkor remek tud lenni egy közelebb kialakított etetés, amit szélben is kényelmesen megtud horgászni az ember és megadja az esélyt a halfogásra!

A táltos paripám, mely az E-sential motornak hála szépen szelte a habokat!

Horgászhelyünk egy Balatonakali és Zánka között elhelyezkedő stég volt, melyet Csönge Ferenc és felesége jóvoltából vehettünk igénybe! Ezúton is szeretném hálásan megköszönni ezt a remek lehetőséget! Előttünk remek adottságokkal ellátott terület volt, kagylópadokkal, hínármezőkkel és 2,5-3 m-es vízmélységgel. Így a horgászatra 250-300 m közötti területet választottam ahol 2,8 m-es vízet mértem vékony iszapréteggel. Itt készítettem egy hatalmas alapozó etetést! A Balatonon nem igazán szokás a hagyományos kis területű koncentrált etetés, itt inkább a nagy területen elterített „étkezőasztal” válik be. Egy dobólapátnak ilyenkor remek hasznát vehetjük!

Az itteni horgászat szerves része egy masszív, erős és mindenek előtt stabil rod pod, mely számomra egyértelműen a Giant!

Végszerelék tekintetében nem szükséges túlbonyolítani a dolgokat. Az én esetemben az utolsó 20 m 0,40-es Fluorocarbon zsinór volt, mely képes volt túlélni a kagylók támadásait, melynek a végére egy egyszerű ólomclipset húztam, ennek a fülét levágtam hogy az akasztás pillantában a 180 grammos grippám a vízben maradjon. A clips-et forgón fixáltam! 

Ezekre a az „akadályokra” itt készülni kell!

Mivel az ólomelhagyós szerelék itt csak környezetbarát megoldással párosulhat, Go Green nélkül nem indulnék el a Balatonra!

Nehezék tekintetében az elhagyós szerelék és a környezetvédelmi előírások miatt kizárólag köveket, illetve Go Green nehezékeket lehet használni, így én is ezekkel indultam útnak. A 180 grammot pedig a nagy távolság, a szél,a hullámzás, illetve a leszakadó hínárok sodródása indokolta! Ezzel a tömeggel már gondnélkül egyhelyben tartható a szerelék, amellett pedig rendkivül jó munkát végez az akasztás pillanatában!

Horogelőkének mindkét botomra horogbefordítóval ellátott Blow Back Rig-et kötöttem, melyen a horog mérete 4-es de inkább 2-es méretű volt. Ettől nem kell félni, ugyanis az itteni halak szája hihetetlenül nagy, és a szelektálás miatt a nagy csali használat, nagy horgot is igényel. Ezek az előkék kivétel nélkül remekül akadtak a halak alsó szájának középső részébe! 

A különböző rig-ek közül messzemenően a horogbefordítóval kombinált Blow Back rig működött a legjobban!

A hajszálra dupla 24-es méretű főtt, big one került, illetve dupla 22-es The One black bojlikkal kísérleteztem. Mindkettő esetén szinte egyforma arányban érkeztek a kapások.

A Balatonon etetni kell! Számomra napi minimum 3-4 kg bojli volt a mennyiség, de ezt utólag belegondolva lehetett volna fokozni!

Etetésre természetesen a csalizásra szánt bojlikat használtam, illetve a nagy mennyiségű etetésigény miatt a black bojli helyett a hozzá tartozó lassan oldódó Carp Food bojlit választottam. Ezt tudom ajánlani mindenkinek kölcséghatékonyság szempontjából! Hogy mennyit kell etetni? Egy egyszerű hétvégi horgászat során, igyekeztem reális keretek között horgászni, de így is több mint 9 kg bojli-t szórtam az etetésre.  Ezt természetesen lehetett volna fokozni, de mivel a halak ígyis jó ütemben jöttek nem láttam értelmét. A kezdeti alapozás után, már csak kapást követően szórtam az etetésre, illetve az esti kapások érkezése előtt végeztem némi ráetetést!

Kora esti, még éppen sötétedés előtt érkező 17,64 kg-os tükörponty megkoronázta a túrát!

Igen a kapások többnyire az esti órákban érkeztek. Amint a nap megbújt a hegyek mögött, a pontyok elindultak táplálékszerző körútjukra és a jól kiépített etetésről akár óránként is meglehetett fogni 1-1 szép pontyot. A három nap leforgása alatt mintegy 9 kapásból 7-et sikerült halra váltanom. Ebből a bandanagy egy gyönyörű 17,64 kg-s vaskos, kerek tükörponty volt! Óriási élményt jelentett számomra, mikor a kora esti órákban erőteljes húzós kapásra emelhettem rá. Meglepett, ugyanis minden fáma arról szólt, hogy itt a Balatonon 1-1 csippanás jelenti a halat és lehet is indulni rá. Itt azonban nem volt ellentmondás, füstölt a precízen állítható Sonik fék. Ráemeltem és fölémentem. Mikor a csónakban állva a 300-as MAX bottal erőltettem a halat a felszín felé, megláttam a gyönyörű kerek formáját és ekkor már tudtam, hogy rögtön az első nap belefutottam a halba amiért idejöttem! Innentől már szín tiszta élmény horgászatról volt szó. Néhány imát elmondtam azért magamban miközben a tömzsi tükrös kirohanásait korrigáltam, de ez a pálca méretéből és paramétereiből adódóan remekül kezelhető a csónakos fárasztások során így magabiztosan fárasztottam. Természetesen ilyen helyzetben az is fontos hogy egy stabil csónakban állva tehessük ezt meg! Tudtam, hogy a felszerelésem remek, minden ízében hibátlan! Bíztam minden elemében, a kötésekben, a rig-emben és az akadásban! Ez be is igazolódott, mikor sikerült megmerítenem ezt a gyönyörű halat! Természetesen mérlegelés és fényképeszkedés után kíméletesen visszatért a „tenger” habjai közé!

Hatalmas öröm egy ekkora vízből fogott, ilyen gyönyörű halat a karjaimban tartani!

A három nap tanúlságai alapján kijelenthetem, hogy a Balaton egy roppant változatos és nehéz víz. Hatalmas kihívásokat rejt akár a rutinos horgászok számára is, azonban az idelátogatókat olyan élménnyel ajándékozza meg hazánk legszebb és legnagyobb állóvíze, ami felejthetetlen egy horgász életében! Bíztatni tudok mindenkit, hogy ha lehetősége adódik rá, pakoljon össze és irány a vízpart, ahol akár az egész családdal egy kellemes kikapcsolódásokkal teli hétvége alatt is remek kalandot tudhatunk magunkénak, a lehetőség pedig mindig benne van, hogy álmaink hala épp a mi csalinkat szippantja fel a fenékről!

Nem könnyű terep a Balaton, de az itt eltöltött napok feledhetetlen élményt nyújtanak egy horgász számára!

Írta: Kubuk Dániel

Fényképezte: Kubuk-Kiss Alexandra

CARP EXPERT FLUOROCARBON TRANSZPARENS ZSINÓR 50M
2 290 Ft
CARP EXPERT NEO GIANT ROD POD
62 990 Ft
49 990 Ft
ZSINÓR CARP EXPERT UV FLUO 1000M, FÉMDOBOZOS
4 790 Ft
CARP EXPERT MAX1 BOJLIS BOT
17 490 Ft
SENTIAL RED 66LBS ELEKTROMOS CSÓNAKMOTOR
129 990 Ft
104 990 Ft
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...