Tőlem nem megszokott módon ebben az írásban kifejezetten egy típusú csalira fogok fókuszálni és három féle vezetési technikával leírni miért is van helye minden pergető horgász táskájában pár darabnak.
300 hektáron elterülő háborítatlan naplemente és szélcsend. Ez számomra korábban a haza indulás időszaka volt, hisz ha nem fújt a szél, szinte soha nem sikerült eredményt elérnem.
Lurefans R35,R40,R45,R50. Ennek a típusnak ezen négy méretét előszeretettel vezetem szélcsendes időben is.
Én a visszafogottabb színeket tartom hatékonynak.
Minden esetben a leghátsó lehetőségbe teszem a kapcsot.
Három különböző vezetést említenék meg amihez mindenki kiválaszthatja a megfelelő színt és méretet. Én ez esetben egy-egy ajánlást írok le ami nálam bevált.
A szett ami ebben segít a jól bevált Wizard Solid Spin pálca és Wizard Edge orsó.
Kezdjük az apró csapók és domolykók megfogásával. A csali vízre érkezésekor nem szabadon hagyom süllyedni a csalit nyitott felkapó karral, hanem már vontatásra kész állapotban víz felé tartott bottal feszes fonottal. Fenékre koppanás pillanatában azonnal a csalit mozdítom és nem a víz felszínén úszó fonottat egyenesítem ki. Miután leért a műcsalim, egy gyors mozdulattal elemelem az aljzattól amivel megakadályozom, hogy bármit felszedjen a talajról és egyben a vertikális mozgást is elindítom. Folyamatos vontatással vezetem ki a csalit.
A legoptimálisabb méret az R35, R40.
Akadnak érdeklődők bőségesen.
Reggel és este, szélben és szélcsendben is.
Főleg a csapók ellen jól bevált technika.
A második vezetési mód amit előszeretettel alkalmazok az az agresszív vertikális vezetés amit lehetőleg partal párhuzamosan végzek a meredek törések mellett.
Ezesetben is bedobás után zárt felkapó karral hagyom süllyedni a csalit fenékig, itt viszont ezt felfelé tartott bottal teszem. Fenékre koppanás után egy gyors mozdulattal itt is elemelem az aljzattól amivel megakadályozom, a növényi csüllengők felszedését, de nem folytatom az orsóval a vezetést, hanem újra leengedem. A bot folyamatosan felfelé tartott állapotban az égnek néz. Koppanáskor újabb gyors orsó mozdulat, majd újabb feszes zsinóros leengedés. Így közeledik hozzám a csali fűrészfog mintát követve a törés mellett. Ezen technika a tavasszal még mélyebben táplálkozó balinokra nagyon bevált fegyver. Általában a tempós emelésbe nyúl bele alulról a balin agresszíven.
Optimális méret az R45, R50 az átlag 40-50 centis balinokhoz.
Ennél a vezetésnél nagy százalékban az első horog akad, hisz alulról érkezik a támadás.
Merítőben egy újabb vertikális kedvelő baller.
Szabadon távozhatott.
Végül, de nem utolsó sorban a harmadik vezetési mód amit még én is csak tesztelek és gyakorlok az a két technika részbeni kombinálása. Ennél a legfontosabb a meder ismeret. Ahol akadós a terep ezt nem ajánlom.
Itt is hasonlóan járok el mint az előző két bedobáskor. Zárt felkapó karral hagyom süllyedni a csalit fenékig, majd mielőtt a fenékre koppanás után egy gyors mozdulattal itt is emelném az aljzattól a csalit, átváltom az orsón a visszaforgás gátlót.
A pálca párhuzamosan a vízszinttel fixen, de kényelmesen fekszik fel az alkaromra.
Itt lép a képbe a terep ismeret. Gödör felé érve úgynevezett szabadesésbe engedem a csalit a visszafelé hajtott orsóval. Itt fontos megemlítenem, hogy csak a csali süllyedésével megegyező tempóban adagoljuk a fonottunkat. Ellenkező esetben nagy gubanc tulajdonosai lehetünk. Mikor leért, azonnal megváltoztatom a tekerési irányt és felpattogtatom a bot és az orsó pöcögtető mozgásával a csalit. Ezen mozgatás egy függőleges és vízszintes mozgást is eredményez ami a legravaszabb és passzívabb ragadozók érdeklődését is felkelti.
A kapás a legtöbb esetben agresszív és nem igényel komoly bevágást, hisz a hegyes horog rendre jól befordul a domolykó, sügér és balin szájba.
A csíkos bandanagy nem adja magát könnyen.
Végül part mellé simulva kéri, hogy szabadítsam meg a kolonctól.
Ő is szabad lett.
Természetesen nem arra kell gondolni, hogy ez az a csali amit mindent megold, viszont egy nagyon jó alternatíva a kapástalan időszakokban amikor csak vegetálnak a halak a fenék közelében!
Kevés műcsali esetében írhatok le ilyen széles vezetési skálát és ennyi pozitívumot, amit a Lurefans R.. családba tartozó típusoknál bátran megteszek.
Fotókat készítette: Molnár Zoltán
Szöveg: Szebenyi Péter
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...