A Banax nyeletőfékes orsója elsőre egy durva gépnek tűnt, majd a házat szétbontva, megbizonyosodhattam, hogy a kemény külső finom belsőt takar… A tervezők nem spóroltak, igyekeztek minden extrával elkényeztetni a nagyhalra vágyó horgászokat.
![]() |
A Banax Helicon 500NF orsó viszonylag átlagos külső mögött hozza mindazt, amit ez idáig megkedveltünk a nyeletőfékes orsókban. Legyen szó rablóhalazásról vagy pontyozásról, eme türkizkék orsóban megbízható társra ismerhetünk – szeretni fogjuk benne azt, ami szép, és hajlamosak leszünk eltekinteni a kisebb hiányosságoktól. Mint egy jó házasságban.
![]() |
A Helicon talpa alá kinőtt nyeletőfék lényegében teljesen átrajzolja az orsó belső szerkezetét, működését – de a tervezők nem ragadtak le ennél, igyekeztek további finomításokat hozni a meghajtó szerkezet és dobemelő rendszer síkján is.
![]() |
A hátsó fék precíz és tetszetős, bár nem tartalmaz sok elemet. A fék szorítóereje is ennek megfelelően elég szerény – egyértelművé téve, hogy a fárasztáskor ennek nem sok hasznát vesszük. Nevéhez hűen, a kapás és bevágás pillanata között játszik fontos szerepet: zsinórt ad a horoghoz nyúló halnak, az általunk beállított fékerő mellett.
![]() |
A vastag falú grafit házba épített szerkezet próbál ijesztőnek látszani, de a visszaváltó karokkal felszerelt tányérkerék, illetve az első- és hátsó fék közti átváltó szerkezet eltávolítása után sokat tisztul a kép…
![]() |
A meghajtó szerkezet azon kívül, hogy igencsak vaskos, nem okoz meglepetéseket – ellentétben a dobemelő szerkezettel, ami a drágább modellekbe illő spiráltengelyes megoldáson alapszik. Miért kell ilyen egy nagyhalas orsóba? Nos, ez a gép nem csak a nagy halak fárasztását végzi, hanem a hatalmas dobásokért is felel. A hosszú dobáshoz pedig kifogástalan zsinórfektetés kell – nem csak a gubancmentesség miatt, ennél némileg bonyolultabb a dolog… Az egymáson fekvő zsinórkötegek helyzete nagyban meghatározza, hogy dobáskor milyen könnyen fog leperegni dobunkról a zsinór.
![]() |
A rendezett zsinórfektetést vezérlő spiráltengely egyik felén bronzperselyben fut, míg a másik felén pici golyóscsapágy tartja.
![]() |
A meghajtó tányérkerék megfelelően széles, fogazata pedig masszív. A spiáter anyagba négy lyukat fúrtak, ami a hátoldalra szerelt átváltó karokat tartja: két darab átváltó kart, amiből rögtön kitalálhatjuk, hogy a kinyitott nyeletőfék fél fordulat után vált vissza.
![]() |
A ház anyagát kivéve, a tervezők mindenütt igyekeztek kemény fémeket alkalmazni – bronzot és rozsdamentes acélt. Nincs felület, vagy mozgó alkatrész, aminek a kopására ne gondoltak volna. A szerkezet viszonylag sima futású és rázkódástól mentes.
![]() |
A ház fedele öntött fémből készült. Erre lett felerősítve a nyeletőfék hangját adó rugós kereplő, illetve egy átváltó kar a sok közül, ami az első és hátsó fék között dolgozik.
![]() |
Öröm volt látni, hogy itt is nyomórugót alkalmaztak a visszaforgás gátlóban. Korábban megünnepeltem ezt már egy másik Banax orsó tesztje kapcsán – jó volt ezt a megoldást viszontlátni.
![]() |
A nagyméretű fém hajtókar retesszel is lehajtható, illetve egy szerszámot igénylő csavarral cserélhető át jobb- vagy bal kezesre.
![]() |
A fárasztás közben történő fékezés teljes egészében az első fékre hárul. Az összeállításban igencsak nagy átmérőjű lamellákat találunk – filc, teflon meg fém lamellákat vegyesen. A fék ennek megfelelően könnyedén indul, és sosem ragad le. A fékcsillag pedig megfelelően tág határok között forgatható.
![]() |
A zsinórvezető görgő ma már átlagosnak tűnik, de alig pár éve még legvadabb álmainkban sem gondoltunk arra, hogy egyszer majd ebben is csapágy lesz… Most van. Plusz titán bevonatú görgő. Mi jöhet még?
![]() |
A felkapó karban ma már kizárólag nyomórugó dolgozik. Egy nagyhalas orsónál különösen fontos a kar nyitott- illetve zárt állásának határozottsága. A nagy lendületű dobás alatt visszacsapódó kar bottöréshez vagy akár balesethez is vezethet.
![]() |
A Banax Helicon dobjára 0,25-ös monofil zsinórt tekertem. A kapott profilon azonnal látszik, hogy komolyabb dobemelő rendszerrel van dolgunk… A zsinór egyenletesen eloszlik a dobon – „faltól falig", púposodásnak nyoma sincs. A zsinórprofilt könnyen módosíthatjuk dobalátétekkel, de elsőre ennek nem láttam szükségét – gyárilag is korrekt a beállítás.
![]() |
A Banax Helicon 500NF orsó dobozában egy darab festett grafit pótdobot találunk. Ezzel együtt lehet ez az orsó egy jó vétel – sőt, az ára megengedi, hogy több egyforma darabot is beszerezzünk botjainkra (bizony ez is szempont lehet). Egy igazán lelkiismeretesen összerakott orsót vehet kézbe a kezdő és haladó horgász egyaránt. A Helicon 500NF „szakterülete" elsősorban a fenekezés, békés vagy ragadozó halakra, álló- és folyóvízen egyaránt – viszonylagos súlya főleg statikus módszerekre predesztinálja, de könnyű futása, teljes csapágyazottsága, és szép zsinórfektetése jelentősen kitágítja felhasználhatóságának határait.
Újra itt a kis folyók horgászainak böjti időszaka, ugyanis április 15-én megkezdődött a fejes domolykó fajlagos tilalmi ideje. Ilyenkor mindig visszatekintek a horgászatokra és egyfajta összefoglalót készítek (eddig csak fejben, most írásban is), hogy hogyan sikerült a szezon első fele. Nem kertelek, horgász pályafutásom egyik legrosszabb időszaka volt ez halfogás szempontjából, aminek lehetséges okait próbálom fejtegetni ebben az írásban. De ne aggódj Kedves...
Idei katlovi pontyos túránk dátuma az esztendő legcsapadékosabb hetére esett. Ez a szeptemberi hét tényleg a monszunról, és szerencsére azért a pontyokról is szólt, bár ez utóbbiról nem voltunk teljesen meggyőződve, amikor a végig zuhogó esőben, szinte télies sötétséget idéző vastag felhőtakaró alatt utazva falta fel kis csapatunk a Prága felé vezető 500 kilométert. Négy fős társaságunk a katlovi pontyparadicsom egyes számú állását...
A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...