Banax Sounion teszt a nagy csukák földjén
Megjelent: 2010. február 03. | Forrás: Bodnár Zoltán | Tesztek


Üdvözlök mindenkit az Energofish honlapján. Bodnár Zoltán vagyok és az Energofish kft lehetőséget adott, hogy Írországban tesztelhessem az általuk forgalmazott illetve gyártott termékeket. Első tesztalanyom a vontatós csukahorgászatnál használt multiplikátor orsó: a Banax Sounion 304 WL. Itt Írországban, a horgászat sok dologban eltér az otthoni viszonyoktól, de mivel nem sok tapasztalatom van a magyar csukák szokásairól, remélem, sokan kedvet kapnak a vontatós csukahorgászathoz.


A vontatós csukahorgászatnak Írországban és Angliában nagy hagyománya van. Száz éve még evezve vontatták a csalihalakat, én is így fogtam meg az első tizenöt csukámat, és csak a módszer fogóssága után vásároltam magamnak elektromos motort. Ez a módszer a döglött halak különböző vízmélységben történő vontatásról szól.


A módszer lényege, hogy a döglött halakba -különösen a farokúszó környékén-, hármas horgokat szúrunk, és a kopoltyú alatt a szájon keresztül egy karabinerrel a főzsinórhoz rögzítjük. Ezáltal a vontatás során a csalihalunk egy semmihez nem hasonlítható lebegő mozgást fog végezni. A csalik vontatásához szükséges még egy speciális úszó, ami a főzsinór csavarodását is gátolja.


Én általában a csalihal mindkét oldalán, a saját magam által készített horogszetteket használom. Négy horgot teszek egy halba, - ez lehet, hogy az otthoni csukahorgászok számára soknak tűnik, de a módszer ezt kívánja. A rávágás pillanatában, az orsó reccsenése után azonnal az akasztás következik, ami a mélyre nyelés elkerülését kizárja, ez pedig a csukák túlélési esélyeit növeli, ugyanis Írországban minden csukát vissza kell engedni. (Catch&Relise)


Általában a horgaim közül egy szokott akadni a legjellemzőbb, hogy a farokúszó melletti horgok közül akad az egyik. A vontatásnál nagyon fontos, hogy multiplikátor orsót használjunk, mert csak ez a tipusú orsó tudja a zsinór csavarodását gátolni. A csalihalaim mérete 30 dkg-tól 60 dkg-ig változhat, amik bizony jelentősen csavarhatják a zsinórokat. Próbálkoztam nyeletőfékes orsókkal is, de itt problémát jelentett a zsinórnak a bot végére csavarodása vontatás közben.


A legjobb megoldás a multiplikátor orsó. A magyar piacon nem könnyű erre a célra multi orsót találni, mert a magyar horgászok csak a közelmúltban kezdték használni ezeket az orsókat. Az orsónak egy úgynevezett ’nyeletőfékkel’ kell rendelkeznie, mert a vontatás közben a csuka rárablásakor könnyen kell adagolni a zsinórt, nehogy a csuka gyanút fogjon, és az akasztás pillanata előtt elengedje a csalihalat. Ezt a zsinóradagolást az orsó egy lágy recsegő hanggal jelzi. A Banax Sonuion 304 WL pontosan megfelel erre a célra. A multiplikátor orsók előnye még, hogy a legnagyobb csukák kirohanásait a megbízható fékrendszere miatt könnyedén kivédik.


Első látásra az orsó külleme is megragadó, szép bronz színe van, és igazán kézre áll. A multi orsókat használat közben kell megszokni, mert a botot gyűrűkkel fölfelé kell tartani. A tekerése sem hasonlít peremfutó társaihoz, de ha a horgász egy eredményes technikához használja, hamar beleszeret.


A Banax orsót most használtam elsőször, de sok más orsó közül bizony ez tetszett a legjobban. Minden funkció könnyen kezelhető, de a legfontosabb a fékrendszere, mely kifogástalanul működött. A nyeletőfék kapcsolása minden gyártónál más módon működik, de a Banax nagyon eltalálta eken a megoldását. Ezen a hétvégén két horgászbarátom is velem tartott, most megosztom veletek. élményeimet.


Csütörtök este érkeztünk a horgászházamba, Cavanba, Írország legészakibb megyéjébe. Gyors kipakolás, és a fagyasztott csalik előkészítése után gyorsan az ágy felé vettük az irányt, mert másnap kora reggelre terveztük az indulást.. A horgászház harminc kilométeres közelében rengeteg tó található, ezek közül egy 167 hektáros aránylag - ír viszonyokhoz képest -, sekély tóra esett a választásunk.


Reggel hét óra körül értünk a sólyapályához, és tíz perc alatt kész voltunk az indulásra. A tavon már horgásztam többször, így az ismert és bevált, téli csukatartó helyek felé vettük az irányt. Januárban a leghidegebbek a vizek, így a csukákat is a mélyebb részek közelében keressük.


Az időjárás és a légnyomás adatai is bizakodásra adtak okot a hétvégére. A víz 3 fokos volt a felszín közelében, ez elég hidegnek számít itt. Télen a hideg vízben mély eresztékeken próbálkozunk, de két boton különféle csalival. Egyik botomra egy 40 dkg-os bodorka, a másikra makréla (ez egy tengeri hal, ami ezüstös színű és sok olajat tartalmazó csalihal) került.


A makréla fogóssága az olaj tatalmában, és az alakjában rejlik a téli hónapokban. A csukának nagyon jó szaglása van, és így ha nem is látja a halat, a lassú vontatás alatt a szagokra is felfigyelhet.


De szerintem, mégis csak az alakja a legcsábítóbb a nagyobb csukák számára, mert egy kisebb csukára hasonlít! És tudjuk a csuka kannibál, így nem kíméli kisebb fajtársait sem. A két szerelésünket kidobtuk, majd a csónakot lassú sebességgel a megfelelő irányba irányítottuk. A szerelékeket kb 30 m-rel a csónak mögött húztuk. Ha minden jól megy, a csukák az élettelen lebegő csalira rabolnak. Ez elég egyszerűnek tűnhet, de azért rengeteg tényező befolyásolja sikerünket. A tapasztalat és a hely ismerete nagyon fontos ennél a fajta horgászatnál is.


Az első órában nem történt semmi, az idő borús, szélcsendes és hűvös volt. Kilenc óra után a tó hátsó részén kétszer csónakáztunk át, de nem volt jelentkező. Szépen világosodott az idő, de maradt felhős, a szél pedig enyhén fújni kezdett. Ezek mind pozitívan szoktak a fogásokhoz hozzájárulni.


Kilenc óra után a keszegre jött is egy rávágás. Azonnal bevágtam és a kollegámnak nyugtáztam, hogy meg is akadt. A fárasztások a három fokos vízben nem erőteljesek, de azért megmozdította a fékemet a hal a csónak közelében. Kb. négy perc elteltével már láttuk is a csukát, amit öt kilósra saccoltam.


Olyan átlagos itt Írországban. A csónak közelében öt-hat szép kirohanás, és egy szép csukabukfenc után került a csónakba. Gyors horogszabadítás és fényképezés után vissza a tóba. Persze, azért megkapta a szebb csukáknál kijáró általam babonaként tisztelt csukacsókot. Ez volt az első csukám 2010-ben, 4.9 kg. Nem rossz, de már indultunk is tovább. Gyors csalicsere, és üldöztük tovább a csukákat. A következő három órában fogtunk még három csukát és csak egy volt kicsivel négy kiló alatt.


A Banax Sounion nagyon jól dolgozott a nap folyamán, könnyű kezelhetősége miatt hamar megszerettem. A további horgászataim során biztos mindig kap helyet a vontatós szereléseimen. Délután egy óra után be is fejeztük a horgászatot és haza indultuk egy kis délutáni bodorkázásra a ház mögötti tavon. Sajnos a bodorkák nem voltak kapós kedvüknél, de kettőt sikerült kifogni és Krisztián barátom fogott még egy 4.5 kg-os csukát is a stégről, úszós módszerrel. Az év első horgászatának és eredményeinek nagyon örültem, és a legfontosabb számomra az, hogy a vendégemmel is sikerült szép csukákat fogatnom vontatós módszerrel

Információ: www.zoltanguesthousecavan.eu/


Banax Sounion





Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly | Tesztek

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...

Dupla, vagy semmi!
Megjelent: 2024. augusztus 03. | Forrás: Szabó Attila | Tesztek

Azt gondolom, bátran kijelenthetem, hogy a Double Tip a Carp Expert széria egyik legnépszerűbb botcsaládja volt, ami nem véletlen, hiszen egy botban kaptunk egy nagyszerű bojlis pálcát, illetve egy távdobó feeder botot. Azonban ezek a botok nem ma jelentek meg, így gondoltunk egyet, és a rendelkezésre álló legmodernebb technológiákat felhasználva megalkottuk az utódot, a Carp Expert Max2 Double Tip botokat! Újdonságok 360 és 390 centméteres...

A jövőt meghatározó ragadozóhalas márka - a Wizard harcsázó botok.
Megjelent: 2024. július 03. | Forrás: Koós Ferenc | Tesztek

A Koós Catfish professzionális harcsás márka mára már a harcsa horgászat teljes eszközigényét lefedő kínálatával, megbízhatóságával meghódította az országot a régiót és most új dimenziók felé tőr a legújabb ragadozóhalas eszköz család a Wizard segítségével. Íme a botok! Az Energofish nagykereskedő és horgász eszköz gyártó céggel karöltve és a távlati céljainak megfelelően a nemzetközi piacok a külföldi harcsások...

Ready Carp – Megismerkedtünk, megbarátkoztunk!
Megjelent: 2024. június 29. | Forrás: Pető Gábor | Tesztek

Aki ismer, az biztosan tudja, hogy az idei évtől az a megtiszteltetés ért, hogy az Energofish csapatának színeiben horgászhatok, ami azzal a lehetőséggel kecsegtetett, hogy az általuk forgalmazott termékeket elsőként tesztelhetem, próbálhatom ki. Tudni kell, hogy mire az adott árucikk eljut abba az állapotába, ahogyan ti a boltok polcain találkozhattok vele, rengeteg rostán megy át, és ez szinte mindennel így van: etetőanyagok, csalik, botok, orsók… Én is ebben a...

Wizard Spin Blade - megújultak a pengék!
Megjelent: 2024. május 25. | Forrás: Lukácsi Béla | Tesztek

A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...

Wizard tesztek és a csukák
Megjelent: 2024. május 11. | Forrás: Bokor Károly | Tesztek

Kellemes gond olyan felkérést kapni, ami elsősorban horgászatból áll. Különösen jól esik a teljesítése, ha csukapergetéssel függ össze a feladat. A dolgok közepébe vágva, a számomra kedves, lassan tíz éve használt és sokat bizonyított Bokor Spin pergető botok, és a két különböző spicctaggal rendelkező Pro Spin pálcák is „beházasodtak” a Wizard termékcsaládba. Az új színt kapott megjelenés mellett, ez mindenki számára kiderülhet a pergetőbotok...