Az Energo Team Zander Jig Fast botok közül a hosszabbat, a 2,40-es modellt vittük el horgászni. Szeretnénk ezt a pálcát, és rajta keresztül az egész Zander Jig botcsaládot bemutatni, mert bár friss, vadonatúj modellekről van szó, máris „híre kelt" és igen nagy népszerűséget jósolhatunk neki.
Laci első próbálkozása a Zander Jig Fast bottal |
A műcsalis horgászat egyre nagyobb mértékű előretörése figyelhető meg az európai, és így a hazai tendenciákban is. A horgászcikk-gyártás fejlődése egyre specifikusabb eszközök megjelenésében testesül meg, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy adott terméket egyre inkább egy speciális feladatra képesek paraméterezni. A legnagyobb, és leglátványosabb fejlődésen egyértelműen a botok estek át, különösen a pergető botok. Ez egyrészt megnyilvánul az alkalmazott anyagok minőségében, másrészt a botok hosszában és alapvető tulajdonságaiban.
A letisztult, matt fekete bottest kellemes karaktert rejt |
De nézzük a Zander Jig botcsaládot, mit is kell róluk általában tudni. Ezek a nyelek kifejezetten a sofbait-es, ha úgy tetszik, plasztikcsalis horgászatra lettek kifejlesztve. Ez ma Magyarországon elsősorban még mindig süllőzést, kősüllőzést jelent, ezért is kapta a botcsalád a Zander nevet. Alapvetően kétféle „gyorsaságú" botokról beszélhetünk. A Zander Jig Medium Fast, ahogy nagyjából neve is mutatja, közepesen gyors, általánosságban is jól használható botokat takar. A Zander Jig Fast ezzel szemben szigorúbb, valóban gyorsabb nyél. Mindkét sorozat kétféle hosszban, 2,10-es és 2,40-es változatban kapható.
Erős, masszív, alulról záródó orsótartó |
A botok felépítése hasonló. Kiváló minőségű, extra könnyű carbon alapanyag. Könnyű, örök életű SIC gyűrűk. Hat darab gyűrű került a botokra, ebből a keverő gyűrű távolsága az orsótól, és a kerámiabetét átmérője úgy lett kialakítva, hogy a nagyon könnyű csalik használata során is optimálisan alakuljon a dobástávolság. Teljes parafanyél, alulról záródó, stabil orsótartóval. Az alsó nyélszakasz hosszát nagyon jól sikerült meghatározni. Ha ez túl rövid, akkor a bot feltámasztása az alkaron nem tud kényelmesen megvalósulni, ha meg túl hosszú, akkor a könyök vonalán túl nyúlva beleakad a ruhába, főleg a kabátba, és újfent kényelmetlenségeket okozhat. Szerencsére ezzel itt nem lesz gond. A bot zárása a parafanyél, mintegy meghosszabbításával történik, szép, egységes képet ad.
A toldása is alá lett rendelve a könnyű súlynak |
Az orsótartó méretezése olyan, hogy miden rávaló, közepes méretű pergetőorsó rögzítése lehetséges vele. Leginkább könnyű, sőt ultrakönnyű orsók javasoltak hozzá, hisz a bot rövid, egyáltalán nem fejnehéz, így kevés az a súly, amit az orsónak ki kell egyensúlyoznia. Egyébként általánosan elmondható, hogy inkább egy kicsit legyen az orsó nehezebb az optimálisnál, mint túl könnyű. Utóbbi esetben a bot-orsó páros fejnehézzé válik, és hosszú távon fárasztó lesz vele horgászat, nem beszélve arról, hogy a horgászat (főleg a bevágás) gyorsasága is csorbát szenvedhet. Előbbi esetben viszont a többlet súly éppen a kezünknél, az orsótartó magasságában jelentkezik, ami pontosan a bot irányításának könnyedségét teszi lehetővé. Ezzel együtt felesleges lenne egy túlméretezett orsót rátenni, mert a bot minősége, ahogy említettük nagyon könnyű orsót is megenged, így az egész szett ultra könnyű maradhat, ami semmihez sem hasonlítható fárasztási élményt kölcsönöz.
Klasszikus SIC spiccgyűrű |
A Medium Fast botok akciója kissé megengedőbb, mint a Fast modelleké, ezekre inkább fonott zsinór javasolt, ha gyorsabb horgászat igénye mutatkozik. A botokat inkább vigyük folyami horgászatokra. Vagyis akkor fogalmazunk helyesen, ha azt mondjuk, hogy a Fast nyelek gyorsasága olyan mértékű, hogy az állóvízi, nagyon könnyű jigfejek alkalmazása során is képesek maximumot nyújtani.
A nagy keverőgyűrű háromtalpas támasztású |
Tehát aki pl. a Dunára, Tiszára vinne ebből a családból egy botot, annak jobb szívvel ajánlanánk a Medium Fastot, míg, aki lassú folyásban, vagy állóvízen próbálkozik, annak érdemesebb a Fast változatok valamelyikét kipróbálni. A hosszabb, 2,40-es botok már partról is elégnek bizonyulnak, míg a 2,10-es talán az igen kis súlyok alkalmazásán túl, már inkább csónakos horgászatokhoz ajánlottak. Ha tényleg csak néhány grammos fejekkel horgászunk (ezek az esetek jobbára állóvízen jellemzőek), akkor feltétlenül a rövidebb, 2,10-es bottal kell csatába indulni.
Horogtartó szemet is kapott |
Nagyságrenddel jobban érezhetjük a műcsali minden rezdülését, mintha a hosszabbal próbálkozunk. Hogy ebben az esetben a Medium Fast, vagy a Fast verzió kerüljön-e a kezekbe, az már egyéni preferencia kérdése. Ha monofil zsinórral kell horgászni, akkor inkább a Fast, míg ha fonott, akkor mindkettő szóba jöhet, de itt már tényleg a megszokás is számíthat. Újra csak érdemes felhívni a figyelmet, hogy a nagyon könnyű csalik a rövidebb botokkal messzebbre dobhatók, akármilyen sokan is gondolják elsőre, hogy ez nem így van. A rövidebb botokon általában kevesebb, és nagyobb átmérőjű gyűrű található, mint a hosszúkon, mert a kis csalik esetében nagyobb súllyal esik latba, hogy a dobás közbeni zsinórsúrlódás a lehető legkisebb legyen, mint az, hogy az erőkar mekkora.
Az egész bot igényes, szép kialakítású | Egy Sandra twisterrel megfogott balin |
Az ET Zander Jig Fast 2,40-es botja egy igen korszerű, modern felfogású nyél. Nagyon kellemes egyensúlya van, szerencsés anyagválasztás és igényes kialakítás jellemzi. Elegendő rá egy könnyű, 30-as méretű pergetőorsó is. Univerzális abból a szempontból, hogy mind fonott, mind monofil zsinórral jól kihasználhatók előnyös tulajdonságai. Szerencsére nem az a túlfeszített, hajlani nem akaró pálca, ami felé több gyártó is elmozdult az utóbbi években.
Szép tiszai süllő |
Tapasztalatunk szerint nagyjából 7-8 grammos jigfejeket már jól érezni vele, felmehetünk egészen 25- grammig. (Több már jobbára nem is igen kell.) A plasztikcsalis horgászat mellett biztosak vagyunk benne, hogy wobblerezéshez, vagy körforgózáshoz is kiváló lesz. Ezeket mi még nem próbáltuk, de ami késik, nem múlik.
Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...
Azt gondolom, bátran kijelenthetem, hogy a Double Tip a Carp Expert széria egyik legnépszerűbb botcsaládja volt, ami nem véletlen, hiszen egy botban kaptunk egy nagyszerű bojlis pálcát, illetve egy távdobó feeder botot. Azonban ezek a botok nem ma jelentek meg, így gondoltunk egyet, és a rendelkezésre álló legmodernebb technológiákat felhasználva megalkottuk az utódot, a Carp Expert Max2 Double Tip botokat! Újdonságok 360 és 390 centméteres...
A Koós Catfish professzionális harcsás márka mára már a harcsa horgászat teljes eszközigényét lefedő kínálatával, megbízhatóságával meghódította az országot a régiót és most új dimenziók felé tőr a legújabb ragadozóhalas eszköz család a Wizard segítségével. Íme a botok! Az Energofish nagykereskedő és horgász eszköz gyártó céggel karöltve és a távlati céljainak megfelelően a nemzetközi piacok a külföldi harcsások...
Aki ismer, az biztosan tudja, hogy az idei évtől az a megtiszteltetés ért, hogy az Energofish csapatának színeiben horgászhatok, ami azzal a lehetőséggel kecsegtetett, hogy az általuk forgalmazott termékeket elsőként tesztelhetem, próbálhatom ki. Tudni kell, hogy mire az adott árucikk eljut abba az állapotába, ahogyan ti a boltok polcain találkozhattok vele, rengeteg rostán megy át, és ez szinte mindennel így van: etetőanyagok, csalik, botok, orsók… Én is ebben a...
A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...
Kellemes gond olyan felkérést kapni, ami elsősorban horgászatból áll. Különösen jól esik a teljesítése, ha csukapergetéssel függ össze a feladat. A dolgok közepébe vágva, a számomra kedves, lassan tíz éve használt és sokat bizonyított Bokor Spin pergető botok, és a két különböző spicctaggal rendelkező Pro Spin pálcák is „beházasodtak” a Wizard termékcsaládba. Az új színt kapott megjelenés mellett, ez mindenki számára kiderülhet a pergetőbotok...