Nagy várakozással indultam neki a hétvégi háromnaposra tervezett horgászatomnak. Az idén első alkalommal vettem üldözőbe a dévéreket. A hideg idő miatt a keszegek is lassabban kezdtek táplálkozni, ezért a minden évben április utolsó heteiben megkezdett dévér horgászatomat későbbre terveztem.
![]() A hétvége első compója feederre jött. |
A csukáknál már tapasztaltam az ívás eltolódását, így ezt figyelembe véve május első napjaira toltam ki a horgászat dátumát. Két horgász is bejelentkezett, hogy szívesen csatlakozna. Egy ír barátom és Lajos is jelezte, szeretnének nagy dévért fogni. Az itteni nagy dévéreket csak sok áthorgászott nap után sikerült kiismernem. Nagyon fontos az időzítés.
![]() Egy 2.7 kg-os compót fárasztok! Nagy küzdők! | ![]() A sok kagyló miatt a medertörésnél könnyen elveszíthetjük a halat, néha kell egy kis torna. |
A túra tervezésekor figyelembe kell venni a légnyomás várható alakulását, mert lehet az bármilyen alapetetés, ha nem megfelelő a légnyomás, akkor bizony csak a zsinórunkat fogjuk áztatni. Figyelni kell még a szélviszonyokra, és hogy meleg vagy hidegfronti hatás várható.
![]() Egy nagyon szép egészséges ír compó. | ![]() Csodaszépe a compók Írországban. |
Tehát sok tényező befolyásolja, hogy valaki megfogja élete dévérkeszegét. És ha minden körülmény kedvezően alakul, akkor még előfordulhat, hogy nem megfelelő az etetőanyag összeállítása és mennyisége. Szerencsére nekem a sok horgászat és a vezetett horgásznaplóm segített tapasztalataim megszerzésében és talán mondhatom, hogy tudom mikor, hol és mivel lehet a nagy dévéreket megfogni.
![]() Második napra készítjük az alapetetést. | ![]() A feederezéshez használt felszerelés. | ![]() Bevetésre készen |
Persze a természet mindig rácáfolhat, de ezen a hétvégén az én jóslatom jött be. Péntek délután négy óra körül érkeztem a horgászházba. A munkámat az alapetetés elkészítésével kezdtem. Hat féle magot főztem saját ízesítés szerint. Ezek teszik ki az etetésre szánt kaja 70%-át. Egy kicsit késésben voltam, de ír kollegám is úton volt még, így jutott idő a mai tesztalany az ET Zoom Feeder és a Banax Omega páros összeszerelésére. Ilyenkor az idő nagyon szalad.
![]() 2010 első dévére: 3.8 kg. | ![]() Első napi teríték. Compók hamarabb reagálnak az etetésre. |
Előkészítetteni a sátrakat és az egyéb megszokott tartozékokat. Mert bizony éjszakai horgászatra készültünk, amihez kell egy-két fontos dolog.
![]() Minden halat kíméletesen visszaengedünk. | ![]() Az éjszakát innen horgászom végig. |
Hét óra tájban megérkezett horgásztársam. Nagyon izgatott volt, mert eddig még nem sikerült három kiló fölötti dévért fognia. Este nyolckor értünk a tópartra és az etetőbója elhelyezése után be is dobáltuk az alapozó etetésünket. Volt még két óránk, hogy a sátrakat és horgászatra szánt területünket kialakítsuk. Éjszakai horgászatnál ügyelni kell a helyválasztásra, mert a sötétedés után egészen más a horgászat mint nappal. Tíz óra tájban már sötétedik, de mi készen álltunk a horgászatra.
![]() Az éjszakát innen horgászom végig. | ![]() Második nap első dévére: 3.7 kg. |
Írországban a víz tisztasága és áttetszősége miatt a nagy dévérek nagyon óvatosan kapnak a nappali időszakban, sőt vannak olyan tavak, ahol egyáltalán nem is kapnak nappal. .Sötétedés előtt még két liter csontit szórtam az etetésre földdel nehezítve, hogy ne szóródjanak szét. Tapasztalataim szerint az első 24 óra nem szokott jó lenni, de volt már ellenkező példa is. Éjfélig nem sok jelentkezőnk volt. Két óráig volt négy kapás. A dévérek nagyon óvatosan kaptak és nehezen lehetett őket megfogni.
![]() A hétvége legnagyobb dévére: 4.3 kg. Szokatlanul duci volt | ![]() A zoom feeder és a Banax Omega jó páros és a hal is szép a szerelésen. |
Sok mindent próbáltam változtatni: előkehossz, feederkosár stb., de így is sikerült fognom egy szép 3.8kg-os dévérkeszeget, ami az idei első dévérnek nem is rossz. Így első nap a compók kerültek fölénybe, ami májusban nem meglepő. Ilyenkor a compók sokkal mohóbban táplálkoznak, mint az öreg dévérek.
A második estének egyedül vágtam neki és a légnyomási adatok is biztatók voltak. Egyedül a kapások rendkívüli óvatossága miatt aggódtam egy kicsit. A szokásos alapetetés után nyugodtan vártam a sötétedést. Bizony egyedül nem kellemes a horgászat éjszaka (kell hozzá fanatizmus), de én sokat horgásztam az elmúlt években magányosan és már megszoktam.
![]() Egy gyönyörű dévér és a szerelés a matracon. | ![]() Compóval is teszteltük a botot. |
Tizenegy óra tájban indultak a kapások és reggelig meg sem álltak, de félelmem beigazolódott, mert rendkívül óvatosan ettek és rendre üres bevágásaim voltak. Hajnali egy óra tájban sikerült megfognom az első dévéreket, melyek négy kiló alatt voltak egy kicsivel és egy méterhúszcentis előkével tudtam csak őket becsapni. Reggelig fogtam négy dévért meg egy compót. A legnagyobb 4.3kg volt, és bizony nagyon örültem az idény első négy kiló fölötti dévérének. Fotózásra már megérkezett Lajos barátom is. Összepakolás után irány a házba. Lajos napközben a csukákat üldözte minden fele a ház körüli tavakon, fogott is egypárat, de nem volt jelentős méretű köztük.
![]() Utolsó nap Lajos etetett. Nem kis adagot kell beszorni. | ![]() Lajos etet. |
Én addig az ágyban aludtam ki az előző éjszakák fáradalmait. Harmadik este már nem magányosan vártam a halakat az etetőbójával szembeni parton. A kapások nem jelentkeztek sűrűn, de így is fogtunk öt halat. Ami érdekes, hogy mind az öt hal öt különböző fajtájú volt. Név szerint dévér, compó, hybrid, bodorka és egy angolna. Ezen az éjszakán már önakasztós módszerrel is próbálkoztunk, Lajos 4.2kg -os dévére a Zoom Ffeeder és a Banax Omega kettősön veszett rajta.
![]() Gyönyörű compó. | ![]() Lajos szép 4.2kg-os dévére. |
Tehát volt tesztelni valója a párosnak. Egyébként egy nagyon jó párosítás, könnyedén dobáltuk az általam használt nagy feederkosarakat és az etetési távolságot akár kétszer messzebbre is tehettem volna. Az Omega nagy átmérőjű dobja jól kihasználható a távolabbi dobásoknál. A féket nagyon jól be lehet állítani, ami a compók erős kirohanásai alatt nagyon pontosan tapadásmentesen, adagolta a zsinórt.
![]() És így zártuk a harmadik napot. |
A háromnapos horgászat alatt sok szép halat sikerült fognunk és két horgásztársamnak is adhattam életre szóló élményt. Boldogan, de nagyon fáradtan indultunk haza és már alig várjuk a jövő hetet!
A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...