Egy kiállítás és az ott felmerült kérdések
Megjelent: 2024. február 20. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Az idén február 08-11. között került megrendezésre a 2024-es Fegyver, Horgász, Vadász kiállítás, ahol két napon keresztül volt szerencsém képviselni az Energofish Kft-t. Ezen a két napon rengeteg kérdés érkezett felénk, leginkább a 2024-es újdonságokkal kapcsolatosan, és azok közül is legtöbben az új 5,5 mm-es Concourse Twister Mini csalikról érdeklődtek.  

A Twister Mini csalik rengeteg horgásztársunk érdeklődését felkeltették!

A Twister Mini csalik rengeteg horgásztársunk érdeklődését felkeltették! 

Azzal nagyjából mindenki tisztában volt, hogy az új csalik a „régi” Twister csalik kistestvérei, azaz, hogy ízvilágukban és színükben megegyeznek bátyjukkal, csak a méretükben különböznek: a korábbiak 12 mm-es változatban készültek, míg az újak 5,5 mm-es kivitelben.

A különbség szemmel látható a két csali között.

A különbség szemmel látható a két csali között

Akadt olyan kérdés is, amire nehéz válaszolni, de ezekkel kapcsolatban is megpróbálok hasznos tippet adni. Volt olyan kérdés, hogy meddig használható ez a csali, mikorra száradt ki teljesen és válik használhatatlanná?  

Nyilván erre a kérdésre nem lehet konkrét választ megfogalmazni, de ha nem haragszik meg senki leírnám az ezzel kapcsolatos gondolataimat. A csalik, mint más gyártóknál is álltalában, hasonló műanyag, visszazárható dobozokban vannak elhelyezve. 

A Twister csalik tégelye bizony teljesen tele van! A Twister csalik tégelye bizony teljesen tele van!

Hogy minél tovább megőrizzem a csali állagát és aromáját, akár sima pecáról, akár versenyről legyen szó, mindig a lehető legrövidebb ideig szoktam csak nyitva tartani a dobozt. Kiveszek néhány szem csalit, amit a tálcámra vagy kosárba szánt pelletre teszek és visszazárom a dobozt. Csak akkor nyitom ki aznap újra, ha a korábban kikészített összes pelletszem elfogyott. A zárt dobozokat igyekszek mindig árnyékos helyre tenni. Így, véleményem szerint, minimálisra csökkenthető a csalink kiszáradása, aromavesztése. 

Itt megjegyezném, hogy én pénteken és vasárnap voltam kint a FEHOVA –n. Az új Twister Mini pelletek minden ízéből ki volt állítva a pultra egy-egy doboz. A dobozok nem voltak lezárva a csütörtöki nyitás óta. Még vasárnap is többen jelezték, hogy milyen jó állaga van ezeknek a csaliknak, nem mondta azt senki, hogy milyen kemény, vagy mennyire nincs illata, sőt ennek ellenkezőjét tapasztaltam, aki odajött és megnyomkodta, megszagolta, mind dicsérték. 

Felmerült olyan kérdés is, hogy mekkora a csalik felhajó ereje, megemelik-e a horgot? 

Mint általában az ilyen kérdések, ezek további kérdéseket szülnek. Ki milyen típusú horoggal horgászik, a csalit hogyan kínálja fel (milyen csalitüskén, gumikarikán, quick stop módszerrel stb.)? 

A Concourse Twister Mini csalik wafter csalik, vagyis alapjában véve nem emelik meg a horgot, de a talajtól elemelkednek és így várják a halat.  

Az új Concourse horgok minden méretéből 18-astól 10-es méretig kötöttem kombinált (a csalitüske fonottzsinóron van) előkét, a hajszálelőkére Concourse Slim csalitüskét tettem. 

Aprócikkek a finom method horgászathoz. Aprócikkek a finom method horgászathoz.

A csalitüskére ugyan abból a dobozból kivett 5,5 mm-es Twister Mini pelletek kerültek.  Ezután következhetett az akvárium teszt. Korábban már jónéhány horogtípussal és csalival végigjátszottam ezt a tesztet, de valahogy csak nagyon nehezen sikerült elérnem azt az állapotot (összehangolnom a horgot a csalival), amikor a horog és a csali a legmegfelelőbben helyezkedett el az akvárium alján (szerintem ez az állapot az, amikor szinte csak a horog hegye érintkezik a fenékkel, és a horog fölött helyezkedik el a csali).       

18-as Fine Carp horog és a Twister Mini csali: így a tökéletes!

18-as Fine Carp horog és a Twister Mini csali: így a tökéletes!

Elsőként a 18-as méretű horog tüskéjére került fel a „kis hordó”, és így dobtam be az akváriumba. Itt engedjetek meg még egy megjegyzést. Ennél a horogméretnél a csalitüskére helyezett pellet olyan lassan merült le az aljzatra, olyan volt a csali felhajtó ereje, hogy véleményem szerint, ha egy hal csak levegőt vesz a csali közelében, akkor a csali horoggal együtt a torkáig repül.

Ez a méretű horog a víz alján elsőre úgy állt meg, ahogyan kell, az általam tökéletesnek gondolt helyzetben. A 16-os és 14-es horogméreteknél a különbség annyi volt, hogy minimálisan gyorsabban érkeztek le a fenékre, de ugyanolyan tökéletes helyzetbe érkeztek. Ha a 12-es méretű horog csalitüskéjére tettem az 5 mm-es pelletet, akkor a fenékre érést követően a horog félig meddig feküdt az akvárium alján, a 10-es méretű horog teljesen feküdt. 

A 10-es Fine Carp horoggal is ideálisan működik a csali.

A 10-es Fine Carp horoggal is ideálisan működik a csali.

A személyes véleményem a Concourse Twister Mini csalikról - ha lehet ilyet írni -, hogy ezekhez a horgokhoz (Concourse Fine Carp) találták ki őket. Vagy a horgot a csalihoz, de ez már részlet kérdés.  

Kérdésként merült fel az is, hogy ezek a csalik miért nem készülnek egy színben? 

Erre a kérdésre Frankó Zoli csapattársam viccesen megjegyezte, hogy igazából egy színben is lehet használni őket, ha keresztbe tűzzük fel a csalitüskére. Mi is nevettünk ezen. De, ha belegondolunk, valóban így van! 

Az a feltevésünk, hogy a halak a vízben csak kontrasztokat, árnyakat látnak, nem tudnak színeket megkülönböztetni. Az én véleményem ezzel kapcsolatban az, hogy mégis a csali színe, ami a legfontosabb a kapás eléréséhez. Hogy éppen melyik színű csali a legfogósabb az adott napon, az adott tavon, az a különböző időjárási körülmények között, különböző napszakokban más és más. Úgy gondolom, hogy felhős időben más látási viszonyok uralkodnak a tó alján, mint napos időben, más a víz tisztasága egyik és másik tavon. Ezek miatt érdemes egy adott tavon, adott időben több színt is kipróbálni. 

Visszatérve Frankó Zoli vicces megjegyzésére. Tényleg csak vicc? Én úgy gondolom, hogy ennek is van valami igazság alapja. A hal általában felülről veszi fel a csalinkat, vagyis ha mondjuk a csoki-narancs ízű, citromsárga-narancssárga színű pelletet a citromsárga szín irányából tűzzük a csalitüskére, akkor felülről narancssárga látható, és ez igaz fordítva is. Az én személyes kedvenceim egyébként a fehér-narancssárga (mangós) és a citromsárga-narancssárga (csoki-narancs) színek.

Sokan tették fel azt a kérdést is, hogy mekkora halat lehet fogni velük? Azzal a megjegyzéssel, hogy a méretük miatt csak keszegfélék megfogására alkalmasak.

Csak a véleményemet tudom kifejteni ezzel kapcsolatban is. Igaz az, hogy a mérete miatt egy keszeg vagy kárász könnyebben meg tudja enni (mondjuk, van az a versenyszituáció, amikor ezekre a halakra kell horgászni). A magyar method horgászat nagy általánosságban pontyokról szól. Ennek köszönhetően a magyarországi methodos vizek túlnyomó többségét pontyok lakják. Azt mondják nagyjaink, hogy az etetésünkön általában a keszegfélék jelennek meg először és idővel ezt követik a pontyok. Ha a nagyobb testű halak megjelennek az etetésen „elverik” a keszegféléket onnan. Nekem az a véleményem, hogy ilyenkor, ha kis (jelen esetben 5,5 mm-es) csali van a csalitüskén a ponty azt könnyebben, kisebb erőkifejtéssel tudja felszippantani, ezáltal gyorsabban tudunk kapást elérni ezekkel a kis csalikkal (például ha finnyásan táplálkozik a hal). 

Igazán szép pontyokat is lehet fogni ezekkel a pici csalikkal! Igazán szép pontyokat is lehet fogni ezekkel a pici csalikkal!

Hogy ponty megfogására is kiválóan alkalmas a Concourse Twister Mini csali, az véleményem szerint nem kérdés. A hal mérte csak attól függ, hogy éppen milyen méretű hal elé dobjuk be. Az köztudott, hogy a nagyobb halak óvatosabbak, nehezebb őket becsapni. Ha belegondolunk ebbe, akkor beláthatjuk, hogy mondjuk egy nagyobb hal kevésbé lesz gyanakvó akkor, ha a csalipellet mérete közelebb van az etető pellet méretéhez (én nem használok 4 mm-nél nagyobb méretű etető pelletet).      

Eszembe jut még több kérdés is, amit feltettetek nekünk a FEHOVA-n, de szerintem már így is túl sokat írtam és így is örülök, ha valaki végig olvassa! 

Pető Gábor

BENZÁR CONCOURSE TWISTER MINI
1 990 Ft
Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...

Téli süllők nyomában - Wizard pergetőfelszereléssel
Megjelent: 2025. február 15. | Forrás: Kiss Gábor Zoltán | Írások

A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...