Elindult a süllő szezon!
Megjelent: 2014. június 25. | Forrás: EnergoTeam | Írások

A süllők szerelmesei újra csatasorba állíthatják felszereléseiket, hisz a tilalom május elejével befejeződött. Sokféle módon megfoghatjuk a tüskéshátúakat, mi most a plasztikcsalis módszerek közül javaslunk egy-két jól hasznosítható variációt!


A hátsófékes, 2000-es Banax Iris tökéletes a feladatra

Az enyhe tél után a gyorsan melegedő vizekben már - a legtöbb helyen - több, mint egy hónapja leívtak a süllők, de olyan tóról is tudunk, ahol a süllőtilalom, azaz március 1. előtt is volt már ívás a letett boróka bokrokra. Szóval májusra az a süllő, ami le akart ívni, már biztosan gondoskodott az utánpótlásról, és tartalékai feltöltésén fáradozva aktívan táplálkozik.


Dunai süllős pálya

Nagyon működnek ilyenkor - tavakon egész éjszaka is - a letett botos, halszeletes, vagy élő halas süllőző módszerek is, de szerencsére a pergetés iránt elkötelezett horgászok is megtalálják a szórakozásukat.


Tiszai süllő

Amíg a víz hőmérséklete nem éri el a nyári meleg szinteket, a süllő megfogása kissé egyszerűbb. Egyrészt a már említett ívás utáni "éhsége" miatt, másrészt májusra tehetők olyan események, mint pl. a küszívás, ami nagyobb területről is "összerántja" a süllőket, és kiváló feltételeket teremt a plasztikcsalis horgászatra.


Az ET Excalibur Spin karcsú, de rugalmas

Ma már a plasztikcsalis horgászat eszköztára igen mélyen diverzifikálódott, specializálódott, a többféle módszerhez alakított műcsalik pedig csak záporoznak a gyártósorokról. Nem csak a gumik, de a jigfejek is igen sokfélék lehetnek, ebből is szeretnénk bemutatni egy speciálisat, felvázolva legnagyobb előnyeit.



Az úgynevezett "vasaló" alakú jigfejek több olyan különlegességet is belevisznek a horgászatba, melyek fontosak lehetnek, és többlet kapáshoz, több megfogott halhoz vezethetnek. Az első, hogy a csalit még az aljzaton is eltartják a talajtól. A fej aljának a szöge és a horog szárának szöge azt eredményezi, hogy a plasztik rézsútosan fölfelé áll, mint egy szedegető kishal.


Darabos dunai süllő az idei elsők közül

A másik, és még fontosabb ismérv, hogy az ólomfej a széles aljának hála, nem fog eldőlni, így a műcsali (oldalsó) láthatósága folyamatosan megvan, és még az aljzaton nyugvó helyzetben is megmarad. Nem fekszik el egy magasabb profilú gumihal sem, hanem életszerű helyzetben állva marad, és a ragadozókra gyakorolt csalogató hatását folyamatosan fenntartja.


Ezek a nagy 4/0 - 6/0-ás horgok a 13 centis gumikhoz is jók

Különösen vertikális horgászatban lehet egyeduralkodó ez a jigfej forma, ahol nagyon gyakran az aljzatra érintjük a műcsalit.


Az UV zöld műcsali szinte minden körülmények között nyerő tud lenni

A műcsalik terén is igen széles a skála. Érdemes áttekinteni, hogy milyen formákkal találkozhatunk, és ezek mire valók leginkább. Megkülönböztetünk klasszikus tappancsos gumikat, vagy twisterforma plasztikokat, melyek kialakításuknak köszönhetően egyfajta frekvenciát adnak le veretésükkel, ezeket hívja az angol "action" csaliknak. Ezzel ellentétes póluson helyezkednek el azok a műcsalik, melyek elsősorban nem frekvenciájukkal, veretésükkel operálnak, ezek a "no action" plasztikok.


Ezt nevezzük mi igazán lágy alapanyagnak

Ezek az élethű színükkel, esetleg illatukkal és látványukkal verik át a ragadozót. A 'no action' mivoltuk nem azt jelenti, hogy nem mozgatjuk azokat, csupán az akció nem a frekvenciáról szól, hanem sokkal inkább az valóságoshoz jobban hasonlító bemozdításokról.


Tappancsos gumik

Tudjuk, hogy fogósak a tappancsos gumik, mert felhívják magukra a figyelmet, de azt mindannyian beláthatjuk, hogy a süllők természetes táplálékai, főleg a halak között, nincs olyan, mely így veretne, vagy ennyi vizet dobálna jobbra-balra. Ez már egy részben eltúlzott mozgásforma, ami eleinte feltétlenül hatásos, de eljöhet a pillanat, hogy váltani kell.


Látszik a tappancsok közötti különbség. Nem kérdés melyik a no action

Tipikus példája a 'no action' csalik alkalmazásának az igen tiszta vízen, jó fényviszonyok közepette való pergetés. Ilyenkor a süllő pontosan és jól látja a műcsalit, a szemével fogja észlelni nagyobb távolságból is, és nem a frekvenciája miatt vesz róla tudomást.


Ezek a hatalmas négyszögletes tappancsok adják a frekvenciát

Ezeknél a csaliknál megvan a lehetőség arra, hogy egy adott helyen, vagy viszonylag szűk területen hosszabb időn keresztül is kellessük a műcsalit, időt hagyva a ragadozóknak a kapásra. Ilyen szituációkra való módszerek pl. a drop shot, vagy a különféle (csónakos) vertikális technikák.



A slotok szépen láthatóak

Ezzel nagyjából be is határoltuk, hogy melyik csalit, mikor érdemes használni. A tappancsos gumik, mint pl. a ET Wizard sorozatból a Killer Shad, vagy az Energy Shad jók a nem egészen tiszta vízen, vagy sötétben is. A 'no action' változatok, mint pl. a Magic Tail Shad vagy a Finesse, azt kívánják meg, hogy a süllő jól lássa azokat, így nappalra, vagy tisztább vízre valók.


Védett horgos rendszerekhez is kiválóak

Ez utóbbi modellek azok, melyek gyakran rendelkeznek különféle bevágásokkal, slotokkal arra, hogy a wide gap, vagy worm horgokkal speciális rigeket készítsünk velük. Remekül alkalmazhatók Texas-righez, Carolina-righez, vagy a már említett drop shot technikához.


Májusban eszik a süllő!


A visszaengedésekről se feledkezzünk meg!

Ha megtanuljuk helyesen használni ezeket a műcsalikat, máris sokkal közelebb kerülünk ahhoz, hogy megfelelő körülmények között vessük be őket, és ez már fél siker a kapáshoz és a hal megfogásához vezető úton!

Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...