Az Energo Team által forgalmazott Fish Finder névre keresztelt hordozható halradar sok szituációban nagyon nagy hasznunkra lehet a horgászatban. A készülék segítségével a "víz alá láthatunk", s hozzájuthatunk olyan információkhoz, melyek alapvetően befolyásolják horgászatunkat.
Esztétikus, profi csomagolásban kapjuk kézhez az ET Fish Finder-t |
Lássuk, melyek a legfontosabb tudnivalók a halradarral kapcsolatban. A kicsomagoláskor láthatjuk, hogy a csomagban megtalálható
• egy fejegység,
• egy jeladó 7 méter kábellel,
• egy angol nyelvű használati útmutató,
• garancia papír,
• és egy nyakpánt.
A dobozban mindennek megvan a maga helye |
A készülék 4 db AAA méretű ceruza elemmel működik, melyek nincsenek mellékelve.
A készülék főegysége |
Eltávolítható fólia védi a képernyőt az első használat előtt |
A beüzemelése nagyon egyszerű, mindössze a fejegység hátulján elhelyezett elemtartó fedelet kell lehúzni, az elemeket helyesen beletenni, a jeladó kábelét a fejegység tetején található csatlakozóba rögzíteni.
Középkategóriás elemekkel próbáltuk ki |
A készüléken három gomb található, felül egymás mellett a "Setup" és az "Enter", alul pedig a bekapcsoló gomb.
A jeladója egy kis hengerben elfér |
A sárga szivacskorong használatával nincs szükség semmivéle egyéb jeladó-tartóra |
Értelemszerűen a bekapcsoló gomb (amin a nemzetközi "főkapcsoló" piktogram látható) megnyomásával indítjuk el a halradart. Ezzel az egyszerű mozdulattal a készülék máris használható az alapbeállításokkal. A jeladó kétféle módon is használható. Egyrészről fixen is rögzíthetjük akár egy tartószerkezeten (ha mobil egységként szeretnénk hordozni), akár a hajó fartükrén. Másrészről mellékelve található az adatkábelen egy sárga szivacskorong, mely kiválóan alkalmas a fejegység felszín közelében tartására. A koronghoz tartozik egy kis fekete dugó, melyet a korong közepére szorítva, rögzíthetjük a korongot az jeladótól megfelelő távolságra. Ez a távolság egyébként nem kell, hogy 10-20 cm-nél több legyen, arra kell ügyelni, hogy a jeladó stabilan a vízfelszín alatt legyen. Ez pedig mindenképp adott.
A fekete gumidugóval rögzíthető a korog megfelelő távolságban |
A korongos megoldás unikális lehetőséget jelent a partról való radarozáskor, és a belly boat-os horgászat esetében. Ha szeretnénk mind a 7 métert kihasználni (ennyi az adatkábel hossza), akkor gondoskodni kell arról, hogy a kábelre megfelelő távolságonként valami felúszó kiegészítőt rögzítsünk. Pl. kis hungarocell darabokat. Ugyanis a kábel ezek nélkül lesüllyed és tehetetlenségénél fogva közelebb húzza a jeladót. Partról a korongos megoldással tudjuk ellenőrizni az aljzat esésének mértékét, megtalálhatjuk az első törést, ami segíthet a megfelelő horgászhely kiválasztásában. Belly boat-tal horgászva pedig a korongos megoldással folyamatosan mellettünk lehet a jeladó, mindig tudni fogjuk, milyen mély a víz alattunk. Ez nagyobb segítség, mint sokan elsőre gondolják. A legtöbb belly boat nincs felkészítve a radar jeladó rögzítésére, de ha még lenne is, a hascsónakon annak mozgása miatt nem lenne stabil helyen. Az Energo Team Fish Finder viszont a korongos tartóval optimális megoldást nyújt erre.
A jeladóhoz 7 méter kábel tartozik |
A bekapcsolás után a képernyő jobb felső sarkában láthatjuk a vízmélység kijelzését. Ez a legfontosabb adat. A felső sávban balról jobbra következő, változtatható paraméterű ikonokat találjuk:
• érzékenység
• takarékos üzemmód ki/be
• háttérvilágítás ki/be
• hangjelzés ki/be
A jeladó csatlakozója a fejegység tetején található dugaljba illeszthető |
A korong magabiztosan tartja a felszínen a jeladófejet |
A paraméterek változtatásához a "Setup" gombot kell 3 mp-ig nyomva tartani. Ekkor az "Érzékenység" ikonja villogni kezd. Ha ezt a paramétert szeretnénk állítani, akkor az "Enter" gombbal tehetjük meg. Ha tovább szeretnénk lépni a "Takarékos üzemmód" állításához, még egyszer meg kell nyomni a "Setup" gombot. Ekkor ismét két lehetőségünk van, az "Enter"-rel kapcsoljuk az üzemmódot ki/be, vagy a "Setup" ismételt megnyomásával tovább lépünk a háttérvilágítás kapcsolásához. Ugyanígy jutunk el az utolsó állítható paraméterhez, a "Hangjelzéshez". Az ikonok jelentése egyértelmű, az érzékenység több fokozatban állítható, ha csak a nagyobb halakat szeretnénk látni, akkor érdemes lejjebb venni. Ha bekapcsoljuk a takarékos módot, akkor optimalizálhatjuk a készülék fogyasztását. A háttérvilágításra csak sötétedés után van szükség, figyeljünk rá, hogy nap közben ki legyen kapcsolva, mert ez fogyaszt a legtöbbet! A hangjelzés funkciója is magától értetődik, akkor hallunk csippanást, ha halat észlel a készülék. Van akinek elég látni, van aki hallani is szereti.
Íme a doboz tartalma kipakolva |
Van még egy kis ikon, mely a telepek töltöttségét jelzi. Három állása van, tele, félig, és kimerülőben. Kapcsolhatunk demó módot is. Ezt a bekapcsoló gomb 5 mp-es nyomva tartásával tudjuk aktiválni, de csak a kikapcsolt állapotból kiindulva. Ha vissza akarunk térni a normál módhoz, akkor ki kell kapcsolni, és a normál nyomással úja el kell indítani!
Ami a képernyőn látható: 3,8 méteres vízmélység, kavicsos, köves aljzat (Duna), halak az alsó régióban |
A kijelző jobboldali függőleges részén látunk egy rácsozott oszlopot, melyben a detektált halak megjelenésével egyidőben megjelenik a megfelelő magasságban egy kis pont. Ez külön is jelzi, hogy az észlelt hal az egész vízoszlop magasságágát tekintve hol helyezkedik el.
A félvízen található halat így mutatja |
Az aljzaton kétféle alakú ikon jelenhet meg. Egy szikla szerű, és egy vízinövényt imitáló. Ezek különböző méretben is láthatók, annak függvényében, hogy a talaj mennyire egyenetlen és/vagy mennyire vízinövényes. Ezzel végére is értünk az áttekintésnek.
A képernyő frissítési sebessége 5 mp |
A koronggal a 7 méterre tudunk eltávolodni (ennyi a kábel hossza) |
A technikai paramétereket áttekintve azt látjuk, hogy a radar 0,70 és 100 méter között használható. Sós és édes vízben egyaránt működik. A jeladó látószöge 45 fokos. A háttérvilágítása (ha bekapcsoljuk) zöldes sárgás színű. Alapvetően vízállónak mondott kivitel. Esőben, rácsapott vízzel nem lesz gond, de azét víz alá ne nyomjuk be!
Az angol nyelvű útmutató mindenre kiterjedő információkat ad |
A kéthetes tesztperiódus alatt használtuk belly boat-os horgászathoz és a kuttyogatáshoz is. Naponta 3-6 órát volt folyamatosan bekapcsolva. Használtuk éjszaka is. Egyértelműen megállapítható, hogy a készülék energiagazdálkodása remek. Még egy átlagos minőségű elemszettel is 15-17 óra üzemidőt tud (nettóban ugye!), de egy tartósabb, márkásabb elemmel több, mint a dupláját is. A háttérvilágítás használatával az energiafelvétele nagyjából duplázódik. Nap közben semmi szükség az utóbbira, így tényleg csak éjszaka érdemes bekapcsolni.
Korlátozott fényviszonyok között már bekapcsolható a háttérvilágítás |
Ha csak a funkcióit próbálgatjuk, és nincs vízben a jeladó, akkor tétlenség esetén 2 perc 10 mp alatt kikapcsol, így is vigyázva a telepek állapotára.
Teljes sötétségben így látszik (teljes sötétségben, vaku nélkül persze bemozdult a kép, de a viszonyokat jól mutatja) |
Összegezve lemondható, hogy ár-érték arányban kiváló vétel. Nem tud az ET Fish Finder csodákat, menüje, funkciói is korlátozottak, de a legfontosabb dolgokat stabilan és jól mutatja, ezek közül is a horgászok számára lényeges vízmélységet és a talaj növényes/köves mívoltát.
Belly boat-hoz legalább egy ilyen kötelező. A pánttal nyakba véve mindig a kezünk ügyében van, de különösebben nem kell figyelnünk rá. Ha nincsenek valóságtól elrugaszkodott kívánalmaink a radarral kapcsolatban, és az erősségeire koncentrálunk, fontos kiegészítője lehet a horgászatainknak.
Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...
Azt gondolom, bátran kijelenthetem, hogy a Double Tip a Carp Expert széria egyik legnépszerűbb botcsaládja volt, ami nem véletlen, hiszen egy botban kaptunk egy nagyszerű bojlis pálcát, illetve egy távdobó feeder botot. Azonban ezek a botok nem ma jelentek meg, így gondoltunk egyet, és a rendelkezésre álló legmodernebb technológiákat felhasználva megalkottuk az utódot, a Carp Expert Max2 Double Tip botokat! Újdonságok 360 és 390 centméteres...
A Koós Catfish professzionális harcsás márka mára már a harcsa horgászat teljes eszközigényét lefedő kínálatával, megbízhatóságával meghódította az országot a régiót és most új dimenziók felé tőr a legújabb ragadozóhalas eszköz család a Wizard segítségével. Íme a botok! Az Energofish nagykereskedő és horgász eszköz gyártó céggel karöltve és a távlati céljainak megfelelően a nemzetközi piacok a külföldi harcsások...
Aki ismer, az biztosan tudja, hogy az idei évtől az a megtiszteltetés ért, hogy az Energofish csapatának színeiben horgászhatok, ami azzal a lehetőséggel kecsegtetett, hogy az általuk forgalmazott termékeket elsőként tesztelhetem, próbálhatom ki. Tudni kell, hogy mire az adott árucikk eljut abba az állapotába, ahogyan ti a boltok polcain találkozhattok vele, rengeteg rostán megy át, és ez szinte mindennel így van: etetőanyagok, csalik, botok, orsók… Én is ebben a...
A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...
Kellemes gond olyan felkérést kapni, ami elsősorban horgászatból áll. Különösen jól esik a teljesítése, ha csukapergetéssel függ össze a feladat. A dolgok közepébe vágva, a számomra kedves, lassan tíz éve használt és sokat bizonyított Bokor Spin pergető botok, és a két különböző spicctaggal rendelkező Pro Spin pálcák is „beházasodtak” a Wizard termékcsaládba. Az új színt kapott megjelenés mellett, ez mindenki számára kiderülhet a pergetőbotok...