Az Excalibur név alatt megjelenő első- és hátsófékes orsó az Energo Team legfrissebb büszkeségeinek egyike. Ennek megfelelően találunk benne extrákat rendesen, és szinte semmi lehetőséget nem ad a fikára. Az alábbiakban részletesen taglalom, hogy miért kell komolyan venni ezt az orsót…
Az Excalibur dizájnja semmi kihívó elemet nem tartalmaz, csak egy „szürke” hátsófékes orsót látunk, amely a megboldogult Silstar orsók markáns vonalait juttatja eszünkbe. Na, meg a Ryobi… Igen, a Ryobi jutott eszembe elsőként, és bár bizonyítani nem tudom, hogy a Ryobi orsók tervezője működött közre, titkon reménykedek, hátha igen! Az orsó hajtókarja és felkapókarja mindenképp a Ryobi kedvenceimre emlékeztet, és amint erre mindjárt kitérek, az orsó belső részei is hordoznak itt-ott egy kis Ryobi vonást.
A Excalibur az Energo Team orsók bevált felkapókarjával jött világra: vastagított anyag, nagyméretű titán görgő. Minden rendben van.
A dob dizájnja visszafogott és ízléses. A titánbevonatú dobperem szépen mutat, a nagyméretű, kényelmes kioldógomb pedig nálam külön tapsot érdemel!
A visszaforgásgátló kapcsolója a dob alá költözött (csak a hátsófékes változaton), ahol nem zavarja a féknél matató kezet, de mégis könnyen elérhető, ha kell. A látszattal ellentétben a pici kapcsolókar nem fémbevonatú műanyag, hanem kemény bronz… Krómozva, persze, az színbeli összhang miatt. Nincs gagyizás.
A hajtókar fogantyúja zárt – nem telik fel porral, illetve fekete zsír sem fog a kezünkre csorogni. A hajtókar egyébként a túloldalon lévő csavarral lazítható meg, de a hajlatnál található gombbal le is csukható.
Előbb el kell távolítanunk a hátsó fékcsavar gumiborítását, csak azután foghatunk neki a fék szétbontásának. A gumi megfelelően vastag, hogy ragasztás nélkül is szorosan álljon a fékcsavaron. Pontos és precíz a legutolsó részlet is.
A fékcsavar kattogó hangját egy rugós szeg adja, ami szokatlan figyelmesség ebben a kategóriában.
A fékrendszer viszonylag egyszerű, néhány filc és fekete teflon betétet tartalmaz, illetve a köztük lévő polírozott felületű fémlamellákat. A fék nem akar többet nyújtani, mint ami a szívünkhöz nőtt, és az átlagos horgászatainkhoz elegendő.
A meghajtó szerkezet elemei elsőre teljesen átlagosnak tűnhetnek, mégis valahol itt van elrejtve az orsó vajpuha futásának titka… Mert az Excalibur tényleg jól fut! Itt már nem beszélhetünk a legkisebb súrló hangról, vagy remegésről sem – az orsó ebben a kategóriában bármivel bátran összevethető! Ezzel együtt pedig örök tanulságul szolgálhat számunkra, hogyan lehet kevés alkatrészből egy precíz, könnyű járású orsót készíteni…
A vastagfalú házban különösebb extrákat már nem találunk, csupán a szép kidolgozású forgórészeket. Nincsenek fölös alátétek, pótlások, csak egymásba passzítunk mindent, és az orsó máris könnyedén fut, a legkisebb kotyogás nélkül. Szeretem az ilyet… Mindig szimpatikusak voltak számomra az ilyen egyszerű szerkezetek, nem csak a kisebb hibalehetőség miatt, hanem az egyszerű szervízelés miatt is – egy ilyen kalasnyikov a Delta dzsungelében is percek alatt javítható egy bicskával…
A tengely keresztvasán egy apró műanyag gyűrű gondoskodik a dob stabil tartásáról – eredetileg a szeg két vége közt adódó átmérőkülönbségeket hivatott kiegyenlíteni.
A tűgörgős visszaforgásgátló a szokott minőséget hozza: masszív görgők egy erős házban. Teljesen rendben van.
Az igényesség apró kis jele: a csészében fémlemez akadályozza meg, hogy a csigatengely szorítócsavarja roncsolni kezdje a rotor anyagát. Na, ezt más grafit orsókban is szívesen látnám!
A zsinórvezető görgő sem tartogat kellemetlen meglepetéseket, a kis golyóscsapágy a helyén díszeleg, nem csalás, nem ámítás! Zsír is van rajta bőven.
Az Excalibur orsó dobját 0,16-os monofil zsinórral töltöttem fel, és megemeltem kalapom… Az Excalibur olyan gyönyörű zsinórfektetést produkált, amibe nem tudtam belekötni. Mintha nem is fogaskerekes dobemelő lenne beleépítve! Megfigyelhető, ahogy a menetek egyenletesen eloszlanak a végek irányába, szemmel alig észlelhető púpot hagyva a végeken. A zsinórkötegek pedig homogén szövetet képeznek, ami biztos garancia a gubancmentes dobásokra. Csillagos jeles!
Az Excalibur RD orsó dobozában két grafit pótdobot találunk, ami máris sugallja, hogy „allround” orsóval állunk szemben. Az általam kipróbált 1000-es méretű modell elsősorban a finom úszózás meleg érzését piszkálta fel bennem, de a kettő és háromezres méretek már szinte bármire jók lehetnek – feeder, úszózás, alkalmi match, faluszéli fenekezés, megkívánt pergetés – fonott és monofil zsinórral egyaránt. Az orsó alacsony ára újabb érv lehet, hogy a ritkán vízhez jutó, mindenevő horgászatkedvelők figyelmébe is ajánljam az Excalbur orsót: zsírozást, szervízelést hosszú időn át könnyen nélkülöző, elpusztíthatatlan szerkezet, kategóriáját meghaladó teljesítménnyel.
Excalibur RD |
Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...
Azt gondolom, bátran kijelenthetem, hogy a Double Tip a Carp Expert széria egyik legnépszerűbb botcsaládja volt, ami nem véletlen, hiszen egy botban kaptunk egy nagyszerű bojlis pálcát, illetve egy távdobó feeder botot. Azonban ezek a botok nem ma jelentek meg, így gondoltunk egyet, és a rendelkezésre álló legmodernebb technológiákat felhasználva megalkottuk az utódot, a Carp Expert Max2 Double Tip botokat! Újdonságok 360 és 390 centméteres...
A Koós Catfish professzionális harcsás márka mára már a harcsa horgászat teljes eszközigényét lefedő kínálatával, megbízhatóságával meghódította az országot a régiót és most új dimenziók felé tőr a legújabb ragadozóhalas eszköz család a Wizard segítségével. Íme a botok! Az Energofish nagykereskedő és horgász eszköz gyártó céggel karöltve és a távlati céljainak megfelelően a nemzetközi piacok a külföldi harcsások...
Aki ismer, az biztosan tudja, hogy az idei évtől az a megtiszteltetés ért, hogy az Energofish csapatának színeiben horgászhatok, ami azzal a lehetőséggel kecsegtetett, hogy az általuk forgalmazott termékeket elsőként tesztelhetem, próbálhatom ki. Tudni kell, hogy mire az adott árucikk eljut abba az állapotába, ahogyan ti a boltok polcain találkozhattok vele, rengeteg rostán megy át, és ez szinte mindennel így van: etetőanyagok, csalik, botok, orsók… Én is ebben a...
A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...
Kellemes gond olyan felkérést kapni, ami elsősorban horgászatból áll. Különösen jól esik a teljesítése, ha csukapergetéssel függ össze a feladat. A dolgok közepébe vágva, a számomra kedves, lassan tíz éve használt és sokat bizonyított Bokor Spin pergető botok, és a két különböző spicctaggal rendelkező Pro Spin pálcák is „beházasodtak” a Wizard termékcsaládba. Az új színt kapott megjelenés mellett, ez mindenki számára kiderülhet a pergetőbotok...