Kuttyogtatás Koós úszóval
Megjelent: 2008. június 20. | Forrás: EnergoTeam | Tesztek
A kuttyogtató szezon elkezdődött. Épp a legfogósabb hetek előtt állunk, így nem árt áttekinteni, milyen felszerelésigénye van ennek a speciális módszernek. Az Energofish abban a szerencsés helyzetben van, hogy szakértői között tudhatja Koós Ferencet, s a nevével fémjelzett harcsás eszközöket.


A Banax Koós Catfish botok exkluzív keménytokban kaphatók

A bot

Korábban már ejtettünk szót a Banax és Koós Ferenc együttműködéséből megszületet, Koós Catfish 190 névre hallgató botokról. Ezek kétféle névleges dobósúllyal kaphatók, az 1200g-os és a még erősebb, 1600g-os változatban. Ahogy a korábbi bemutató cikkben is olvasható volt, nem kell a nagy számoktól megijedni, valóban nem hajlíthatatlan durungokról van szó, hanem épp ellenkezőleg. Ezek a nyelek kiváló anyagból készültek, remek a gyűrűzésük, erősek, rugalmasak - abszolút alkalmasak a harcsahorgászatra. A nyelet az előző cikkben részletesebben is méltattuk, most leginkább az úszós kuttyogtatásról lesz szó.


Jól látható az egyszerű felszerelés összeállítása

Az úszó

A hazai harcsás viszonyokat figyelembe véve tálán az úszós kuttyogtatás még kedvezőbb választásnak is mondható a spiccről történő horgászással szemben. A harcsák jó része ugyanis nem feltétlenül az "öreg", kapitális példányok közül kerül ki (persze azokból is foghatunk, ha szerencsések vagyunk), jóval gyakrabban találkozunk 10 alatti, tizenes, vagy huszonos ragadozóval. Az ilyen méretű halak kapásainak kibontakozását sokkal inkább támogatja egy könnyen meríthető úszó, mintsem egy nagyobb erővel lehajtható botspicc.

Nem meglepő, hogy a Koós féle "harcsás csomag"-ban kiváló úszót is találhatunk a módszerhez. A zsinórvezetése belül, a tengelyébe helyezett műanyag csövön keresztül történik. Ez a megoldás sok esetben szerencsés, hisz nincs az úszó tengelyében alul és felül kilógó antenna, mely kitörhetne, vagy megmozdulva növelné az úszó beázásának a lehetőségét. Felső-oldalsó részén kialakításra került egy hagyományos, 4,5 mm-es fénypatron befogadására alkalmas hüvely, mely az éjszakai horgászatot támogatja. Kialakítása masszív, a horgászat jellegének megfelelő. Tenyeres élő hallal csalizva a 100 grammos ólommal tökéletesen működött. Ha esetleg kagylóbéllel, piócával vagy nadállyal csalizunk (ezek ugye nem kelnek önálló életre és nem cibálják lefelé az úszót), akár nagyobb ólmot is elbír, s akkor még könnyebben tudja meríteni a kisebb harcsa is. (Hozzáteszem, hogy mi kuttyogtatáshoz használtuk az úszót, de természetesen más harcsázó módszerekhez is alkalmas, pl. nadállyal csalizva partközeli bemosásokban való kereső horgászat, amiben Koós mester is nagyon járatos.)


Az erős, egyágú horog jött be a legjobban.

Az úszó ütköztetése, az ereszték beállítása az úszó fölé kötött stopperrel történik. Az úszó zsinórvezető csöve nagyon jól méretezett, mert egy erősebb fonott zsinóron is könnyedén csúszik, viszont egy ugyanilyen zsinórdarabból fölé kötött ütköző már biztosan megállítja. Horgásztunk vele kis eresztékkel, a felszínhez közelebb, de próbát tettünk a spanyolországi Rio Ebrón a 16-18 méteres vizekben is. A fonott zsinórból kötött ütköző fárasztás vagy sima felcsévélés során gond nélkül jut át a Koós Catfish 190-es bot gyűrűin, és az orsóra is feltekerhető. Soha semmiféle gondunk nem volt az ütközővel. Egyébként az ütköző vastagságát úgy kell megválasztani, hogy az úszóba semmiképp ne csúszhasson bele, de túl vastag se legyen a gyűrűk közé csévélés miatt. Egy kis érzékkel azonnal látni lehet a középutat!


A kész montázs tenyeres élő hallal a bevetés előtt

A felszerelés elkészítése

Értelemszerűen először az ütközőt juttassuk fel a zsinórra ha "gyári"-t használunk, ha kötjük, akkor a legvégén is ráérünk ezzel. Aztán jön az úszó. Alá kerül az ólom, amiből mi műanyagbetéteset használtunk, ezért az ólom és az úszó közé nem tettünk gumigyöngyöt. Ha sima átfúrt ólommal dolgozunk, az úszónkat kímélendő ne spóroljunk ki egy gumigyöngyöt, mert a szárazon rá-rácsúszó úszó nem örül a közvetlen fémes ütődéseknek. Az ólom alá pedig, feltétlenül kerüljön gumigyöngy (a szerelés erősségének, ólom nagyságának megfelelő méretű) mert fontos feladat hárul rá. Ez a gumigyöngy hivatott az alá kerülő forgókarika kötésének védelmét ellátni. Ha élő csalival horgászunk, mindenképp iktassunk közbe forgókarikát, ami nagyban fogja tompítani a csalihalunk mozgásából adódó zsinórcsavarodást.


Általában az a nyerő, ha a kuttyogtató kéz közelében marad az úszó!

A forgókarika másik végébe kell rögzíteni az előkét, melynek hosszát mi 40-50 cm-ben szoktuk meghatározni. Ha tudjuk, hogy kifejezetten kapitális harcsára vadászunk, használjunk speciális SUFIX SUPER CAT harcsás előkét! Ezt vittünk mi is magunkkal, és jó szolgálatot tett a hosszabb fárasztások alkalmával. Szerepe az, hogy ellenálljon a harcsa gerebenfogazata által okozott sérüléseknek. Ha olyan mázlisták vagyunk (vagy olyan jó vízen horgászhatunk), hogy kapitális hallal küzdhetünk hosszasan, vagy esetleg sorozatban fogunk kisebb példányokat, mindenképp ellenőrizzük a speciális előkét, és kössünk újat, ha szükséges!


Íme a kis trükk: a gumigyűrű rögzíti a zsinórt a felnyitott orsó felett

Ami még fontos, hogy sokféle horgos végszereléket látni. Elég sok időbe és harcsába került, míg kiforrott, hogy élő hal esetében egyetlen nagy egyes horgot használjunk. A harcsák megakasztásával nincs gondunk így sem, viszont és az élő hal hármas horoggal, esetleg több horgos, összetett rendszerekkel történő gubanckeltése drasztikusan lecsökken. Sokan csüngetnek még egy kicsi, de erős hármashorgot az élő hal hasa alá. Ez hasznos lehet, ha kis harcsák kapkodnak a csalink felé, de mi úgy ítéltük meg, hogy több kára van, mint haszna.


Harcsa "landoltatása" a csónakban

A horgászat során arra kell törekednünk, hogy az úszó mindig a csónakhoz, és lehetőség szerint a kuttyogtató kézhez közel helyezkedjen el. Ezért a spicc és az úszó közötti távolságot a lehető legrövidebbre kell visszaspannolni. A szemfüles olvasó itt megkérdezheti, hogy mi a különbség tehát a spiccről történő horgászathoz képest? Hisz ha meríti az úszót hal, azonnal érzi a spiccet is! De mégsem! Mindenképp szeretnék egy kis trükköt megosztani azokkal, akik nem karnak kizárólag ezért nyeletőfékes orsót használni. Egyszerűen egy gumigyűrűt kell a nyélre előzetesen feltenni.


Ezt a harcsát is a Koós bot fárasztotta ki.

A leengedett felszerelés beállítása után felnyitott felkapókarú orsóval horgászunk, úgy, hogy a zsinórt becsíptetjük a gumigyűrű alá. Amíg a kapásra várunk, feszes marad a zsinór a spicc és az úszó között (nem mozog el messze az úszó), majd ha kapás érkezik, a hal kihúzza a gumigyűrű alól a zsinórt, és szabadon viheti az orsóról. Ekkor eldönthetjük, hogy nyeletünk még egy ütemet, vagy azonnal bevágunk. Próbálják ki!


Ha egyszer beindul a bolt…ilyenkor kell ellenőrizni a felszerelés minden porcikáját, nehogy sérült legyen az előke, vagy a főzsinór!

Azzal kezdtük, hogy nyakunkon a kuttyogtatós szezon. Ez bizony így van. Belevetjük magunkat, s ha lesz miről írni, visszatérünk az élménybeszámolókkal!
Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly | Tesztek

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...

Dupla, vagy semmi!
Megjelent: 2024. augusztus 03. | Forrás: Szabó Attila | Tesztek

Azt gondolom, bátran kijelenthetem, hogy a Double Tip a Carp Expert széria egyik legnépszerűbb botcsaládja volt, ami nem véletlen, hiszen egy botban kaptunk egy nagyszerű bojlis pálcát, illetve egy távdobó feeder botot. Azonban ezek a botok nem ma jelentek meg, így gondoltunk egyet, és a rendelkezésre álló legmodernebb technológiákat felhasználva megalkottuk az utódot, a Carp Expert Max2 Double Tip botokat! Újdonságok 360 és 390 centméteres...

A jövőt meghatározó ragadozóhalas márka - a Wizard harcsázó botok.
Megjelent: 2024. július 03. | Forrás: Koós Ferenc | Tesztek

A Koós Catfish professzionális harcsás márka mára már a harcsa horgászat teljes eszközigényét lefedő kínálatával, megbízhatóságával meghódította az országot a régiót és most új dimenziók felé tőr a legújabb ragadozóhalas eszköz család a Wizard segítségével. Íme a botok! Az Energofish nagykereskedő és horgász eszköz gyártó céggel karöltve és a távlati céljainak megfelelően a nemzetközi piacok a külföldi harcsások...

Ready Carp – Megismerkedtünk, megbarátkoztunk!
Megjelent: 2024. június 29. | Forrás: Pető Gábor | Tesztek

Aki ismer, az biztosan tudja, hogy az idei évtől az a megtiszteltetés ért, hogy az Energofish csapatának színeiben horgászhatok, ami azzal a lehetőséggel kecsegtetett, hogy az általuk forgalmazott termékeket elsőként tesztelhetem, próbálhatom ki. Tudni kell, hogy mire az adott árucikk eljut abba az állapotába, ahogyan ti a boltok polcain találkozhattok vele, rengeteg rostán megy át, és ez szinte mindennel így van: etetőanyagok, csalik, botok, orsók… Én is ebben a...

Wizard Spin Blade - megújultak a pengék!
Megjelent: 2024. május 25. | Forrás: Lukácsi Béla | Tesztek

A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...

Wizard tesztek és a csukák
Megjelent: 2024. május 11. | Forrás: Bokor Károly | Tesztek

Kellemes gond olyan felkérést kapni, ami elsősorban horgászatból áll. Különösen jól esik a teljesítése, ha csukapergetéssel függ össze a feladat. A dolgok közepébe vágva, a számomra kedves, lassan tíz éve használt és sokat bizonyított Bokor Spin pergető botok, és a két különböző spicctaggal rendelkező Pro Spin pálcák is „beházasodtak” a Wizard termékcsaládba. Az új színt kapott megjelenés mellett, ez mindenki számára kiderülhet a pergetőbotok...