Mi kell az akadáshoz?
Megjelent: 2021. július 10. | Forrás: Kubuk Dániel | Írások

A pontyhorgászat során, mint minden más módszer esetén a sikerességhez vezető út egyik jelentős mérföldköve nem más mint a végszerelék. Hogyan kínáljuk fel a csalit az éhes szájak számára, valamint hogy mi fog segíteni a bejuttatásban, helybentartásban illetve akasztásban a továbbiakban.

Mivel a pontyhorgászok eszköztára végtelenhez közelít, én leszűkíteném az általam leginkább preferált előke típusokra és végszerelék típusokra, így talán beleférünk ebbe a rövid kis írásba.

Mindenek előtt azonban megjegyezném, hogy a legfontosabb és higgyétek el rengeteg bosszankodástól óvjátok meg magatokat, ha megfelelő minőségi, az adott módszerhez illő horogtípust választotok! Én személy szerint elsősorban a Maruto horgokat használom. Meg kell jegyeznem, hogy kiváló ár-érték aránnyal rendelkező termékek, melyekben sosem csalódtam. Tűhegyes, vastag húsú, erős, edzett horgok, melyek minden esetben biztosan ülnek a vaskos szájakban is. Mind szakállas(BD), mind pedig szakáll nélküli(BL) változatok közül válogathatunk, méretszortiment-jét figyelembe véve pedig akár a finomszerelékes horgászok is megtalálják számításaikat. 


Horgok esetén többnyire Maruto horgokat használok, azonban mindig van nálam pár Excalibur is!

Ha már a méreteknél járunk én a téli, koratavaszi időszakon kívül (ezen időszakok alatt főként 6-8-10-es méreteket használok, függően a halak kapókedvétől) nem szoktam finomkodni a horogmérettel, ugyanis általában 20-24 mm-es bojlikkal, illetve Pro Corn Wafter füzérekkel szoktam csalizni, melyek méretükből adódóan nagyobb horogméretért kiáltanak. Nem szabad elzárkóznunk a 4-es illetve 2-es horogméretektől sem, ugyanis a megfelelő akadásban nagy szerepet játszik a ez a tényező is. 


Akár egész kis méretekben is gondolkodhatunk!

Miért is fontos a horog anyagának vastagsága? A válasz elég egyszerű. Egy vékony húsú horog, a kisebb felületéből adódóan könnyebben szakítja szét a sebet és szinte mint egy kés, képes kivágni magát a hal szájából, ezzel szemben egy vastaghúsú erős horog stabilan ül akár egy vaskos amúr szájában is hiába a kőkemény ajkak és a hirtelen kitörések, sokkal kisebb valószínűséggel szakítjuk szét a hal száját.


KD rig esetén a szokványostól eltérő horog pozíció eredményezi a jobb akadást!

Na de térjünk is vissza az előkékhez. Aki olvasta már írásaimat annak feltűnhetett, hogy rendszerint három különböző előkét szoktam használni. Az egyik talán a legegyszerűbb, minden sallang mentes, még horogbefordítót sem igénylő kötés a KD rig. Ez szinte bármely típusú horogkialakítással remekül működik, de érdemes olyan típust választani hozzá, aminek a füle a horog szárával egyvonalban végződik, illetve esetleg kissé a hegye felé hajlított.


Blowback rig a kifújások ellen.

A második előketípus amit előszeretettel alkalmazok a Blowback rig. Itt én nagy megelégedéssel használom a 8366 típusjelzéssel ellátott darabokkal, melyek öblösebb, kerekebb formát kaptak. Az így kapott előkék egy horogbefordítóval kiegészítve szinte kifújhatatlanok. Az öblös horogkialakításnak hála a vaskos szájakban is stabilan ül. De természetesen más típusokkalis megköthető és sikeresen alkalmazható, azonban fonott zsinórral történő kötés esetén ügyeljünk rá, hogy a horog füle lehetőleg a horog öble felé forduljon, vagy épp egyenesen álljon.


Öblös forma, én csak ajánlani tudom!


Ha semmi nem működik, akkor mindenképp érdemes a D-rig-et kipróbálni!

Az utolsó típus melyet többnyire használok az nem más mint a D-rig. Balanszírozott, illetve lebegő csalifelkínálás esetén számomra nem is jöhet szóba más. Ehhez a variánshoz leginkább a „Shank” alakú horgok ajánlanám, ilyenek például a 8714 típusok. Ezen horgok hosszúkás, elnyújtott szárán gyönyörű D alakot formálhatunk kötésünkkel és ezzel nagy és szabad utat hagyva a könnyített csalink mozgásának. 


A kis behatolási szögnek köszönhetően könnyedén és mélyen ül a hal szájában!

A végszerelék elékszítése során radikális kérdés az, hogy mennyire szeretnénk szelektíven horgászni, illetve mennyire szeretnénk pörgős horgászatban résztvenni. Aki utóbbit választja annak jó szívvel ajánlom a Carp Expert Long Cast Giga Vario kosarait, melyek óriási befogadóképességgel bírnak, amire érdemes odafigyelni dobás során, ugyanis nem minden pálca rendelkezik megfelelő erővel az elröpítésükhöz. Ezen kívül egy plusz nehezék található a kosár tengelyén, mely segít nekünk további méterek nyerésében a szélben történő dobások esetén, ez természetesen eltávolítható. Ha etetőkosárról esett szó, remek választás lehet a megtöltésére a nemrégiben piacrakerült Benzár Mix Commercial család bármely tagja, igazi pontycsemege!

Bizony néha szükség lehet a kosárra is!

Ha azonban igazi nagyhalas, kivárós pecát szeretnénk akkor félretolhatjuk a kosarakat és elindulhatunk a nehezékek irányába. Manapság már egyre több helyen elterjedőben van az a szabályozás, miszerint csak környezetbarát nehezéket lehet szerelékünkre helyezni, illetve kötelező az elhagyós végszerelék,  nagyobb vizeink esetében, távoli behúzásoknál pedig egyértelműen saját dolgunkat nehezítenénk ha 160-180 grammos nehezékkel együtt próbálnánk kitekerni végszerelékünket kapás esetén, így önszántunkból hagyjuk bent a nehezéket. Ezektől a benthagyott nehezékektől azonban manapság elvárható, hogy ne tartalmazzon környezetkárosító anyagokat. Erre remek megoldást kínál a második éve forgalomban lévő Go Green termékcsalád. Minden pontyhorgászok által ismert és szeretett forma megtalálható közöttük, valamint egy extra újdonságnak számító long cast forma is.


Régi és új jól megfér egymás mellett!

Én dobós pecáknál, extrém távolságba történő horgászat esetén ezzel a long cast formával szerelt helikopter végszereléket szoktam használni, általános dobós horgászatokon pedig egyszerű in-line Go Green-el szerelt szereléket. Természetesen a meghorgászott hely adottságainak megfelelő formát választom, ám általánosságban azt figyeltem meg, hogy a „csepp” formájú nehezékek, mint például a Flat illetve a Stubby sokkal jobb, biztosabb akasztást eredményez.


Csepp alak a tökéletes akadásért.

Behúzós horgászatoknál előnyben részesítem az ólomkapcsos végszerelékeket, ugyanis itt könnyedén megoldható, hogy akasztást követően a nehezék leváljon a zsinórunkról és ímmáron fölösleges erőfeszítés nélkül, csak a halra kell fókuszálnunk fárasztás során, valamint csökkenti az elakadás veszélyét egyaránt! A nehezék tömegét természetesen a távolság, illetve a meder adottságai alapján választom meg, így egy 100-200 m-es behúzáshoz akár egy 100-120 grammos grippa is elegendő lehet, azonban egy balatoni horgászatra 160 gramm alatti nehezéket nem helyeznék fel, inkább a legnagyobb 180 grammos nehezékkel indulnék útnak!


Apróságnak tűnhet, de nagy jelentősséggel bír.

Ne feledkezzünk meg azonban arról, hogy a szelektív horgászat remek eszköze lehet a megfelelően használt PVA termékek! Soha ne felejtsétek otthon, hiszen előfordulhat, hogy mindössze ezen az apróságon múlik a siker!


Számomra ezek az apróságok azok, melyekkel mostmár magabiztosan járom a vízpartokat!

Forrás: Kubuk Dániel

MARUTO HOROG 8366BL CARP HOOKS BARBLESS STRAIGHT EYE FORGED REVERSED RINGED HC BLACK NICKEL
850 Ft
MARUTO HOROG 8714BL CARP HOOKS HC T.D.E.5 BARBLESS BLACK NICKEL
850 Ft
EXCALIBUR CARP CLASSIC NS HOROG
590 Ft
MARUTO HOROG 8355BL CARP HOOKS FORGED STRAIGHT EYE BARBLESS HC BLACK NICKEL
850 Ft
MARUTO HOROG 8346BL BARBLESS HC FORGED BLACK NICKEL
850 Ft
CARP EXPERT GO GREEN FORGÓS FLAT
790 Ft
CARP EXPERT GO GREEN FORGÓS KÖRTE STUBBY
790 Ft
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...