Egy jól összehangolt felszerelés olyan fontossággal bírhat, mint a kellően megválasztott csali. Hiszen hiába a legfurfangosabban felkínált ínyenc falat, ha a szettünk nem alkalmas a célhalat szákba terelni.
Véget értek a családi nyaralások, és megrögzött pecásként a szép közös élményeket természetesen részben vízparton, horgászbottal a kezünkben szereztük, de azért nem ugyan az a nyüzsgésben eltöltött tengerparti pergetés, mint a jól megszokott nádfal közelében harmóniában lenni a természettel. Így idejét éreztem, hogy több időt töltsek a számomra oly kedves magyar vizeink termetes lakóinak becserkészésével.
A nád közelében érzem úgy, hogy otthon vagyok.
Terveim szerint egy hetet össze is tudtam úgy logisztikázni, hogy 5 napot töltsek távol a városi zajtól, a munkahelyi telefon csörgéstől és egyéb zavaró tényezőktől. Két helyszín került kitűzésre. Ebből 3-at egy bicskei tavon, 2-nek pedig Lajosmizsét választottam helyszínül. A szokásos fortélyok voltak a fejemben. Tombol a nyár, ezért az egyik taktikát mindenképp az amúrok becserkészésére építettem. Ezt a tó adta sajátosságok és szabályai végett, a CXP natúr tigrismogyoróval és Benzar Concourse Sweet Green pellet kombinációval gondoltam kiaknázni. Csalinak szintén édes, mézes Benzar Bojlikat vittem magammal. Aztán ezeket úgy lehet, kombinálni, kikönnyíteni ahogyan csak akarjuk. Az illatfelhőt hatványozva, a Benzar Scopex Attractor sem maradhatott otthon.
Ezután az emberi orr is elcsábul, olyan finom édes aromát áraszt magából.
A másik biztos alternatíva mindenképp büdös-halas. Ez az, ami sosem hagyott cserben. Hűvösebb időben és a nyári hőségben is ’’melegen ajánlom”. Ennek megfelelően Benzar Fish etető bojli, halibut pellet, hozzá illő Attractor és Concourse Pellet Mix adta a bázisát ennek az etetésnek.
A biztos ízek, melyek sosem hagytak cserben.
A jól összeállított szerelék a siker egyik kulcsa. A 3 méteres boton 0,30-ast, a 360-as hosszon 0,35-ös zsinórt használok.
Mivel kisebb nádtorzsák tarkították előttem a mederfeneket, valamint megszerettem volna magam előtt adni a csónakkal történő ki-be állás lehetőségét, ezért a 3db MAX 1 bojlis bot spicceit a lehető legmagasabb állásban helyeztem a rodpod segítségével. Az új CXP Pro Chain swingerek remekül szuperáltak, annak ellenére, hogy igen sok zsinór volt víz felett, valamint a szélből is kaptunk kellően. A hozzájuk járó plusz súlyozásként szolgáló adapternek köszönhetően eszembe sem jutott, hogy merev karos kapásjelzőre váltsam őket.
Hosszított lábakkal kiemelt rodpodon, nagy szélben is remekül helytálló CXP Pro Chain swingerek.
Nagyjából 150 méteren a nádfalhoz közel helyeztem el az amúroknak szánt bóját. A halas etetéshez más irányban, közel 200 méteren alakítottam szőnyegként etetést.
Az időjárás kaotikusan alakult. Napközben olykor beborult az ég és esni kezdett aztán előbukkant a nap, hozzáteszem pusztító sugarakkal, de ha jöttek a felhők, akkor bizony őszi idővel vetekedett a hőmérséklet. A felhők érkezésével a szél is folyton felerősödött és hideg fuvallat borzolta a tarkómat. Mindezen váltakozó időjárási viszonyok ellenére a tigrismogyoró-sweet green pellet alappal megszórt bója környéke stabilan hozta a termetes dévéreket.
Az édes csemege stabilan hozta a dévérkeszegeket.
Amikor a nap sütött, igazi nyár volt.
A szél és a felhők együtt őszi hűvös érzetet keltettek.
Viszont a halas etetés olyan csöndesen pihent, hogy a második napon már kezdtem magam úgy érzeni, mint a filmbeli Matthau-Lemmon páros…csak egy kanapéra van szükségem itt a parton és elücsörgök rajta napokig. Nem értettem mi hibádzik. Rövidebb-hosszabb-lebegtetett előke. Ezt is, azt is variáltam, de semmi. Nem lehet, hogy az időjárás miatt legyen ez a csend. Elővettem, hát a CXP Pva Extra Strong zsinórját, és a halőri tanácsnak megfelelően (nem kell sokat etetni) csupán a horog köré plusz 8 szem bojlival megspékelt füzérrel indítottam bevetésre a hajót.
A CXP PVA zsinórra fűzött csali megtette a hatását. Koncentráltan-kellő mennyiségben kínálta fel a csalit.
A csali felkínálásban végül a dupla bojli 1 popup-pal kikönnyítve hozta meg az áttörést. Egyúttal a választ is meglelve arra, hogy miért nem jönnek a ponty kapások. A második nap derekán nem füstöve, de stabilan indult meg jelző, és egy igen komótosan járó halat közvetített a 360-as MAX1-es bot. Remek érzés volt végre súlyt érezni, nem is akármilyent. Azt gondoltam ez az, amire megérte várnom. Csónak használatát nem éreztem indokoltnak, hiszen akadó felé nem indult meg a hal, és úgy véltem kellően lehet irányítani.
15 perces fárasztást követően meglett az első bajszos. Bár nem az, amire célzottam horgásztam.
Egy szép meglepetés harcsa a MAX 1 bojlis bottal.
Megesik az ilyen, de talán ennek köszönhető, hogy eddig elkerültek a pontyok? Lehet, úgyhogy újra húzást követően újabb bizakodó időszak vette kezdetét. De amikor a következő megindult jelzésbe emeltem bele, az már nem tűrt tréfát. Nem azt a fajta kirohanást éreztem, mint mikor a tízen egypár kilós megugrik miután megérzi a horog hegyét. Masszívan, a saját súlyával dolgozva úszott volna amerre jónak látta. Azt gondoltam életem pontyát akasztottam, titkon remélve, hogy talán 30+-os tövest.
A bot szépen dolgozott, viszont nekem is alaposan bele kellett állni, hogy tudjam fogni.
Bemutatkozáskor közel 250 méterre elhúzta tőlem magát, Igaz a 600 méternyi zsinórból még bővel futotta, na de mégis. Arra fele már sok az akadó, és sokat is vártam rá! A szerelékben nem volt kétségem. Ezen a boton 35-ös CXP Camou zsinór van fent, ami már nálam 43kg-ig bizonyítottan bírta a halat. A MAX1 pedig gyönyörűen ívben dolgozva nyerte felém vissza a métereket. Az akadókat elkerültük már csak a két szerelék okozhat némi fejtörést mert a középső bottal fárasztottam a partról. A közelünkben feljövő burványok hatalmasok voltak, és amikor előbukkant a feje, egyértelmű volt, hogy itt miattuk nincs pontyom. Harcsák vannak az etetésemen. Ez már kétemberes mutatványnak bizonyult. Pontybölcsővel voltunk felkészülve, nem harcsának való ponyvával. Egymagam nem is tudtam a kamera elé emelni ezt a szép 35+ -os darálógépet.
35+-os csodaszép mintázattal bíró darálógép.
A CXP Camou 35-ös zsinór most sem okozott meglepetést. Nagyon jól tolerálta a hal kirohanásait, elbírt ezzel a hatalmas súllyal, és a vele szerzett eddigi tapasztalatok alapján magabiztosan mertem a bent hagyott két szerelék között partról irányítani.
Méltó búcsú a meglepést vendégemtől, a ”nagy fehér vadásztól”.
Ezután konstatáltam, hogy a MAX1 360-as bot teljes összhangban van Carp Expert 35-ös Camou zsinórral. Tökéletes szettet alkotva akár egy 35+-os harcsa 200+ méterről történő fárasztásához.
Heincz András
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...
A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...