Gyorstesztünkben az amerikai Eagle Claw gyártó Nitro Biscuits termékcsaládjából próbáltuk ki a kifejezetten pontyhorgászok számára létrehozott, kétféle ízesítésű soft pelletet. A sötét színű ánizsos és a bordós árnyalatú rákos horogravalókat vetettük be a pontyok ellen.
Mára bizony egy magára valamit is adó pontyhorgásznak meg kell barátkoznia a gondolattal, hogy rendszeresen olvasnia kell az online és a nyomtatott szakirodalmat, hogy naprakész lehessen. Nem elég a bojli és a pellet szavakkal barátságba keveredni, ezek szerteágazó féleségeit is el kell tudni helyezni a csali-palettán.
A Nitro lágy pelletje nem tartozik a legnagyobb méretű csalik közé a maga 1,8-2 centis átmérőjével, ugyanakkor pontosan elég ahhoz, hogy a kisebb halakat kihagyhassuk számításból. A csomagolás villámzáras, mely sokáig frissen tartja a csalit. A pelletet felkínálhatjuk fenekezős vagy úszós módszerrel is, akár közvetlenül a horogra téve, vagy hajszálelőkén felkínálva.
A horog, épp a „soft" azaz puha volta miatt könnyen belemegy. Magam az úszós módszer mellett döntöttem, egyszerűen azért, mert holtágban szerettem volna kipróbálni egy gyékényes etetésen. Apám már jó ideje szórogatta kukoricával a pályát, de valahogy kezdte a „fáradás" jeleit mutatni a hely, így arra is kíváncsi voltam, hogy a klasszikus kukorica csali mellett hogyan teljesít az újdonság.
Az első este apám egyedül ült be horgászni, mert egyéb kötelezettségeim voltak. Sötétedés után csörrent meg a mobilom, - Fiam, a „bordóval" (rákos ízesítésű) fogtam egy szűk hármasat!
Másnap kiderült, hogy a kukoricához hozzá sem nyúltak a halak, de pellettel több kapás is adatott, ezzel együtt második pontyot nem sikerült fogni, igaz nem is maradt sokáig apám.
Felszerelés
Délelőtt összeállítottam a készséget, amivel horgászni akartam. A pályán nem ritka az „öreg" ponty, ezért egy kifejezetten kemény felszerelésre tettem a voksom. A bot egy már jól bevált, ET President DX-Kevlar, 3 méteres 60-120 g dobósúlyú darab volt, míg az orsó egy nyeletőfékes Banax, a Helicon 500 NF jelzésű.
A fém dobra 0,18-as CarbonX fonott zsinór került, aminek gyári szakítója 14,7 kg. A horog tekintetében sem változtattam a jól bevált 2-es Marutón. (Nem kedvelem a nagy horgokat.) A következő napokban ezzel a felszereléssel vallattam a vizet váltakozó társakkal. A csalit raktam direkt a horogra és kötöttem hajszálelőkére is. Ez utóbbival nem sokat finomkodtam, jó szokás szerint egyszerűen belekötöttem cérnán a horog öblébe. Volt, hogy egyik bot kukoricával volt csalizva, a másik pedig soft pellettel, volt, hogy mindkettőn különböző ízesítésű Nitro csali várta a halakat. Ha pellet volt a horgon, mindig dobtam pár darabot az úszó köré is.
Tapasztalatok
Egészséges szkepticizmussal tekintettem a gyorsteszt elé, de tapasztalataim alapvetően pozitívak lettek. Legelőször azt kell kijelentenem, hogy a kukoricát jól ismerő halak nagyon jól reagáltak a pelletre, egyértelműen ez utóbbi volt a győztes. Az ízek közül a Tisza-tó ezen szegletében, az adott tesztnapokon az ánizsos lett a nyerő. (De azt pontosan tudják a profik, hogy ez akár néhány nap alatt is komolyan megváltozhat. Nem beszélve arról, hogy más vízen miket tapasztalnánk.)
Pontyokon kívül darabos kárászokat fogtam és néhány nagyobb dévért. A vörösszárnyúnak ez a falat már nagynak bizonyult, vagy épp nem jártak arrafelé.
A felszerelés maximálisan kiszolgálta az igényeket. A bot nagyon eltalált konstrukció, már nem az első szezonja nálam, az orsóval még csak ismerkedem, de rosszat nem tudok rá mondani. Szépen felrakta a fonottat, megbízható minden eleme, a fékje igen erős, és az egész szerkezet masszívnak, strapabírónak hat. A Carbonix zsinór ár-érték aránya kiváló, annyit azonban megjegyeznék, hogy a kötések után a szabadon maradt kis szakasz végét nem árt öngyújtóval összemelegíteni, esetleg pillanatragasztóval rögzíteni, mert hajlamos a fonat a meglazulásra, kibomlásra. A horog viszonylag kis mérete ellenére masszív, nagy halaknak sem enged. Ez a típus szintén régi társ már a vízparton.
Nos, a Nitro soft pelletet használva rögtön egy cikk ugrott be a Haldorádó horgászportálról. Ebben a szerző egy szenzációs világcsúcsról számol be (966 kg-os fogás - nem semmi!), s szépen a cikk belsejébe rejtve igen értékes információkat olvashatunk a siker titkáról, az olvadó bojlikról. A mi soft pelletünk hatásmehanizmusában pontosan erre hasonlít. Intenzíven bocsátja ki magából az étvágyfokozó összetevőket, miközben lassacskán ázik, fogy némileg. Nem az a csali, amit bedobunk reggel, aztán este változatlan minőségben veszünk ki. Miközben értékes anyagait eregeti, felszíne olvadozik, mázgás lesz, amit egyébként igencsak szeretnek a halak. Huzamosabb idő alatt a mérete is csökken, nem véletlen, hogy néhány dévért is sikerült megakasztani vele. (Egyébként nem volt ritka, hogy az úszót akár 10-15 centire is elhúzta valami; ilyenkor a boton volt a kezem, ha volt folytatása a kapásnak, azonnal ment a bevágás. Gyakran azonban a kapás nem bontakozott ki, csak egy komolyabb taszigálás maradt. Meggyőződésem, hogy kisebb halak is szerették volna bekebelezni, csak nem voltak rá képesek, de nem volt ellenükre a pellet felszínéről megszerezni a felázott millimétereket, s ezek a nyalakodások mutatkoztak meg az úszó sodrásában.)
Hogy hátrányokról is szóljak, a pellet egy komolyabb, pontyos bevágás után nem marad a horgon, ekkor csalizhatunk újra. Ezért is vártam meg a jelentőségteljesebb feltolásokat, fektetéseket, mert azok után sokkal kevesebb az üres bevágás.
Lustaságom miatt arra is rájöttem, ha hagyjuk néhány órát a szabadban száradni a horogra szánt pelletet, annak felülete veszít az olajosságából, kissé megkeményedik, gumisabbá válik, és horogállósága is megnő. (Természetesen az előző napi cérnás darabot hagytam rajta a horgon másnapig - így derült ki.)
Végezetül mindenkinek ajánlhatom, hogy akár a hagyományos kemény bojli, akár a kukorica mellé tartson a táskájában 1-2 csomag Nitro Carp Bait-et, mert kiválóan kiegészíti a már ismert csalikat, és igen fogós darabja lesz a készletünknek!
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...
A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...