Relax: melyiket, mikor, mire?
Megjelent: 2009. március 27. | Forrás: EnergoTeam | Tesztek
Tudjuk jól, hogy a műcsalik esetében általában, így a gumihalak és twisterek körében is léteznek kedvenc színek. Mindenki esküszik valamire, nyilván vannak különbségek vizek, helyi adottságok szintjén, de ennek ellenére meghatározhatók, halfajonként és víztípusokra is a legjobban bevált színkombinációk.

Általános elvek
Vannak elvek, melyekkel nagyon ritkán lőhetünk mellé. Általánosan el kell fogadnunk, hogy rosszabb fényviszonyok közepette, akár éjszaka vagy zavarosabb, kevéssé átlátszó vízen az élénkebb színű műcsalikkal kaphatunk több kapást. Tiszta vízen, kiváló fényviszonyok között a természeteshez hasonlító, esetleg sötétebb árnyalatok hozzák a legjobb eredményt.

Ezek az állítások tapasztalati tények. Mégis el kell gondolkodni azon, hogy a természetes közegében a ragadozók, soha nem találkoznak neonzöld, vagy épp tűzpiros táplálékkal. Az a bizonyos tipikus táplálékhal, pl. egy bodorka, ugyanúgy sötétzöldes háttal és ezüstös oldallal fog rendelkezni nappal és éjszaka, zavaros és tiszta vízen is. Nos, pontosan ezért történik meg gyakran, hogy a műcsali sokkal eredményesebb, mint a valódi, mert az élénkebb színű gumikat sokkal könnyebben észleli a ragadozó bizonyos körülmények között (rosszabb fényviszonyok esetén), mint az igazit!


Ha összeállítunk egy kisebb kollekciót a legjobb színekből, szinte minden körülményre találunk megoldást

Tiszta vízen viszont, amikor jól megnézheti a ragadozó a csalit, sokkal inkább működnek a természetes színek. Ilyenkor a neonzöld és a fantázia színek már túl soknak bizonyulnak. Ez nem jelenti azt, hogy az említett színekkel ne lehetne halat fogni ilyenkor, de bizonyosan jobb eredményt érünk el egy színeiben valódi halat utánzó plasztikkal.

Méretek
Amit valószínűleg nem kell magyarázni, hogy sügérre kisebb twisterrel dobunk, mint pl. harcsára. Tehát a várható halfaj méretéhez, igényeihez alakítjuk a plasztikok méretét is. Ezzel együtt, főleg a süllő horgászatában, gyakran tapasztalunk igen különböző reakciókat a csali méretének változtatásakor. Minden esetben meghatározható az optimális csaliméret, amire az adott időszakban a legjobban rámozdul. Ez szoros összefüggésben van azzal, hogy mekkora halakból áll a zsákmánya. Hazánkban a plasztikcsalis főszezon kifejezetten a hűvös hónapokra tehető. Nyáridőben is működik a dolog, de jobbára csak hajnali, vagy a késő esti órákban, esetleg éjszaka. Ezzel szemben télen egész nap számíthatunk a kapásokra.


Azonos méretű, eltérő színű sorozat

Szóval télen a süllő és a balin is előszeretettel tartózkodik a vermelő keszegrajok környezetében. Hogy azok épp snecik, vagy inkább nagyobbacska karikakeszegek, az egyáltalán nem mindegy az alkalmazandó műcsali optimális méretének meghatározásában. Ez a dolog meglehetősen helyfüggő is. A Tiszán sokéves tapasztalattal elkülöníthetők azok a lapályok, ahol a fogott ragadozók gyomrában jobbára sneci van, és megvannak a mélyebb szakaszok, ahol általában nagyobb halat esznek. Egy adott vízen az a horgász, aki több szezont tölt el egymás után, és nem csak „ad hoc" horgászik, hanem belevisz egy kis rendszert, nem akartam a „tudomány" szót használni, az előbb utóbb - a fogási tapasztalatok alapján -, meg tudja határozni a „kis műcsalis" és a „nagy műcsalis" helyeket. Ilyen apróságok miatt lesz az ember profi az adott vízen, s ez az előnye a „hétvégi" horgászokkal szemben.


A zöld flitteres modellek talán a legnépszerűbbek

Az optimális műcsali mérettel kapcsolatban feltétlenül meg kell jegyezni, hogy időnként kötelező nagy csalikkal bepróbálkozni. Az idő nagy részében lehet a jól bevált méretet dobni, de adni kell a jóval nagyobb csalinak néhány dobásnyi sanszot. A ragadozók minden egyes támadása energiába kerül. Ezzel a mozdulatsorral vagy szereznek táplálékot, vagy nem. Fontos adat, hogy hány támadásra van szükség átlagosan ahhoz, hogy egyszer valóban meg tudja ragadni a táplálékot. Ez fajonként is változik. A szakirodalom szerint a balin hibázik a legtöbbet, vagy inkább az ő célhala a legaktívabb, aztán következik a süllő, a csuka a még ennél is pontosabb (valószínűleg a lesből támadás jól fizet). És nem meglepetés, hogy a harcsának kell a legkevesebb próbálkozás, hogy megtöltse a bendőjét. Olyan helyeken, ahol sok a keszeg, és sajnos mostanában a ragadozók arányának csökkenése, és arányaiban a táplálékhal-bázis növekedése figyelhető meg, tehát a természetes vizeink jó része ilyen, a ragadozó válogathat a lehetséges zsákmányok között. Ha egységnyi energia befektetéssel nagyobb mennyiségű táplálékhoz jut (azaz nagyobb halat ragad el), az kifejezetten kedvező számára. Ezért fordul elő időnként akár élő hallal mártogatva, akár műcsalival horgászva, hogy a csali méretét növelve megjön a kápás a korábban már lehorgászottnak hitt területen.

AJÁNLÁSOK

Általános fényviszonyokra
A következő színek és színvariációk remekül beváltak az utóbbi évadokban. A zöld flitteres az a változat, amivel ritkán nyúlhatunk mellé. Minél tisztább a víz, és minél sekélyebb, annál sötétebb tónusú zöld a jobb. Általános fényviszonyok között a törtfehéret, vagy kagylófehéret részesítsük előnyben a hófehér alapszínnel szemben. Utóbbi igen mély vizekre, vagy kissé opálos környezetben jobban teljesít. A sárga is sokszor jó, de a mintás, festett modellekben is bízhatunk.


Igen tiszta, vagy sekély vízre
Ezek azok a körülmények, ahol a legnehezebb időnként halat fogni. Vagy az eredetire megszólalásig hasonló darabok, vagy a sötétebb színek szoktak kapásokat hozni.


Esti és hajnali színek
Ebben a szekcióban a világító zöld és a hófehér alapszínek dominálnak. Szóba jöhetnek még az élénk piros összetevők is. Hozzá kell tenni, hogy nem csak a fényváltás időszakában jók, de kissé zavaros, vagy nagyon mély vízen is!



Csukás színek
Érdemes külön kiemelni a csukára való színkombinációkat, annyira karakteresen jelenik bennük a piros, a sárga és a narancssárga.


Nem véletlenül „ajánlunk", hisz nincs tuti, ami mindig, minden vízen működik. Nem létezik legjobb szín, legjobb méret. Csak az adott pillanatban van legjobb. Ha tisztában vagyunk az alapszabályokkal, ismerjük azon műcsalik szűkebb körét, melyek között nagy valószínűséggel megtaláljuk a számunkra megfelelőt, máris nagyot léptünk előre!



Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly | Tesztek

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...

Dupla, vagy semmi!
Megjelent: 2024. augusztus 03. | Forrás: Szabó Attila | Tesztek

Azt gondolom, bátran kijelenthetem, hogy a Double Tip a Carp Expert széria egyik legnépszerűbb botcsaládja volt, ami nem véletlen, hiszen egy botban kaptunk egy nagyszerű bojlis pálcát, illetve egy távdobó feeder botot. Azonban ezek a botok nem ma jelentek meg, így gondoltunk egyet, és a rendelkezésre álló legmodernebb technológiákat felhasználva megalkottuk az utódot, a Carp Expert Max2 Double Tip botokat! Újdonságok 360 és 390 centméteres...

A jövőt meghatározó ragadozóhalas márka - a Wizard harcsázó botok.
Megjelent: 2024. július 03. | Forrás: Koós Ferenc | Tesztek

A Koós Catfish professzionális harcsás márka mára már a harcsa horgászat teljes eszközigényét lefedő kínálatával, megbízhatóságával meghódította az országot a régiót és most új dimenziók felé tőr a legújabb ragadozóhalas eszköz család a Wizard segítségével. Íme a botok! Az Energofish nagykereskedő és horgász eszköz gyártó céggel karöltve és a távlati céljainak megfelelően a nemzetközi piacok a külföldi harcsások...

Ready Carp – Megismerkedtünk, megbarátkoztunk!
Megjelent: 2024. június 29. | Forrás: Pető Gábor | Tesztek

Aki ismer, az biztosan tudja, hogy az idei évtől az a megtiszteltetés ért, hogy az Energofish csapatának színeiben horgászhatok, ami azzal a lehetőséggel kecsegtetett, hogy az általuk forgalmazott termékeket elsőként tesztelhetem, próbálhatom ki. Tudni kell, hogy mire az adott árucikk eljut abba az állapotába, ahogyan ti a boltok polcain találkozhattok vele, rengeteg rostán megy át, és ez szinte mindennel így van: etetőanyagok, csalik, botok, orsók… Én is ebben a...

Wizard Spin Blade - megújultak a pengék!
Megjelent: 2024. május 25. | Forrás: Lukácsi Béla | Tesztek

A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...

Wizard tesztek és a csukák
Megjelent: 2024. május 11. | Forrás: Bokor Károly | Tesztek

Kellemes gond olyan felkérést kapni, ami elsősorban horgászatból áll. Különösen jól esik a teljesítése, ha csukapergetéssel függ össze a feladat. A dolgok közepébe vágva, a számomra kedves, lassan tíz éve használt és sokat bizonyított Bokor Spin pergető botok, és a két különböző spicctaggal rendelkező Pro Spin pálcák is „beházasodtak” a Wizard termékcsaládba. Az új színt kapott megjelenés mellett, ez mindenki számára kiderülhet a pergetőbotok...