Rigek Carp Expert módra
Megjelent: 2023. április 01. | Forrás: Heincz András | Írások

Vannak a klasszikus kötések, melyekbe nem lehet ’’ belekötni ’’. Régóta használjuk őket, sok halat adtak, de mégis vannak olyan kapástalan időszakok, amikor muszáj változtatni ahhoz, hogy eredményesebben zárjuk a horgászatunkat.

Számos alkalmat tudnék példaként felhozni, amelyekben a címsornak megfelelő kapástalan időszakot éltem át, amikor ha sikerült is kapásig eljutni, nem volt megfelelő az akadás, óvatosabban-másképpen szívták fel a felkínált csalit. Ilyenkor nincs más teendő, változtatni kell az előkén. A számomra jól bevált Slip D-rig és bevonatos vagy fluorocarbon zsinórral kötött Ronnie-rig mindig szokott segíteni.

Slip D-rig

Előnye a horoghoz kapcsolódó mégis rendkívül szabadon mozgó csali, melynek köszönhetően kifújás közben a horog jobban tud akadni mint egy klasszikus előke esetében. Mivel a horog szárán fog szabadon futni a csalink ezért célszerű a nyújtott szárú horog típusok alkalmazása (pl. curve shank ).

Szükséges kellékek a Carp Expert kelléktárból.

Válasszunk egy tetszőleges fonott zsinórt. Személy szerint, ennél az előkénél a bevonatos Skin line-t részesítem előnyben. Nem gubancolódik egykönnyen, merevsége pozitív hatással van a kifújás közbeni akadásra, illetve a hámozás határán jobban lehet alkalmazni az ólom pasztát, de erre majd később visszatérek.

Tehát vágunk 25-30 cm hosszú darabot és kb. 10 cm bevonatot lehámozunk a végéből.

Erre teljesen alkalmas a CXP mini ollója. Az élén elhelyezett bevágás, nem csak a zsinórok vágására, hanem hámozására is kiváló. A zsinórt belehelyezve, ujjunkkal rászorítunk, és keresztül húzzuk rajta a hámozni kívánt zsinórvéget..

CXP mini olló és a hámozott Skin line zsinór. Pofon egyszerű a mozdulat.

Ezután a hámozott szakaszt félbehajtjuk. A félbehajtással keletkezett hurkot, a horog öble felől át kell bújtatni a horog fülén elölről-hátra. Az átbújtatott hurokra helyezzünk egy mikro fém karikát.

Mikro karika felhelyezése a horog szemen átbújtatott hámozott zsinórra.

A horogszár háta felől előre, a horog öblébe emeljük a hurkot  és addig húzzunk vissza belőle míg nem tud kiakadni a horog hegye felől. Így kialakítottuk a D-rig-nek megfelelő formát. A hosszabb zsinór szárral egy hagyományos csomómentes kötést alkalmazhatunk a horgon. Ezzel kész is mikro karikánk horogszáron lévő ’’csúszka pályájája“.

A csomómentes kötéssel fixált micro karika. Ezen a szakaszon könnyedén csúszkál a csalink, melynek jelentősége kifújásnál kerül leginkább előtérbe.

Ezután annyit kell vágni a 2,5 mm-es zsugorcsőből , hogy takarja a csomónkat és néhány millimétert túllógjon a horogszemen. Az előke szabadon maradt feléről könnyedén felhelyezhetjük a horogszárra és gőz fölött enyhén a horog öble felé zsugorítjuk. Ezzel helyettesítve a horogbefordító szerepét.


Az enyhén horog öböl felé hajlított zsugorcső ellátja a horogbefordító szerepét.

Ha jó csináltunk mindent, akkor a horog szára alatt marad még nagyjából 3 cm hámozott zsinór szakasz. A hámozott és bevonatos rész találkozására sodorjunk fel némi ólompasztát, ezzel elősegítve a horog irányba fordulását és a megfelelő akadást, amikor halunk felszippantja a csalit. Helyezzünk az előkére egy gumiharangot, ami majd a kötésünket és a quick change-ről való leakadás védelmét fogja szolgálni. Dupla nyolcassal kössünk egy véghurkot a kívánt előkehosszban és CXP csomó húzóval alaposan fixáljuk meg. A felesleges darbot vágjuk le.

 A bevonatos és hámozott rész találkozásánál pasztázott előke. A CXP csomóhúzóval könnyedén a fixálhatjuk a kötésünket.

A mirco karikára fonott zsinórral vagy csali selyemmel tetszőleges hosszban és különböző módokon köthetünk fel bojli és pop up kombinációkat.

Ronnie-rig bevonatos fonott vagy krimpelt fluorocarbon előkével

Ennek az előkének is az előnye, hogy a csali és a horog is igen könnyedén mozog a mederfenéken, a felszippantáskor viszont a bevonatos előke vagy merev fluorocarbon zsinór és a rajta elhelyezett ólompaszta szinte kizárja a kifújás lehetőségét.

Vegyünk kézbe egy tetszőleges bojlis horgot és egy 8-as méretű quick change swivels-t. A horog öble felől húzzuk bele a quickchange-t a horog szembe.

A horog öble felől akasszuk a horog szembe a quick change kampóját.

Vágjunk le egy akkora zsugorcsövet, ami takarja a horog szemet és a quick change kampóját. Helyezzük fel a horog hegye felől és húzzuk rá a horog szemre valamint a quick change kampójára, majd gőzzel vagy öngyújtóval melegítsük rá enyhén a horog öble felé hajlítva. Ezzel biztosítjuk, hogy ne tudjon a horgunk leakadni, illetve a horogbefordító szerepét is elláttuk.

A zsugorcsövet enyhén a horog öble felé melegítsük a szerelékre, ezzel is elősegítve a jobb akadást.

A bevonatos zsinórt hámozzuk meg 8-10 cm-e majd kössük úgy a quick change karikájához, hogy a hámozott részből ne maradjon több 3-4 cm-nél.

Hámozott előke kötése a Ronnie-righez.

A hámozott és bevonatos részek találkozására sodorjunk némi ólompasztát, ezzel elősegítve majd a megfelelő akadást. Húzzunk fel egy gumiharangot az előkére, majd dupla nyolcassal kössünk egy véghurkot és alaposan rögzítsük egy CXP csomó húzóval.

A pasztázott előke segíti a horog megfelelő befordulását és akadását.

A horogra húzzuk fel egy mikro gyűrűt majd egy akkora gumi gyöngyöt, amivel szabályozni tudjuk, hogy meddig csúszhat a gyűrűre kötött csalink. A karikához bármekkora hosszban tudjuk rögzíteni a kívánt csali kombinációt.

A kész végszerelék. Az akadás ezzel szinte 100%.

Ha bevonatos helyett fluorocarbon zsinórral készítenénk el a végszereléket, akkor használjunk 0,50 mm-es átmérőt hozzá pedig 1,2 mm-es krimpelő csövet.

Fűzzük fel a csövet a 30 cm-re vágott előkére. Bujtassuk át a zsinórt a quick change karikáján. Ezután az átbujtatott szárat is toljuk bele a krimpelő csőbe, amiben a szár másik fele már benne van. Hagyjunk egy kisujjnyi hurkot és krimpelő fogóval nyomjuk össze a csövet. Erre az összenyomott csőre tehetjük az ólompasztát. Húzzunk egy gumiharangot az előkére és készítsük el a krimpelt hurkot az előke másik végén is.

A kész ronnie-rig krimpelt fluorocarbon előkével készítve.

Ez a két – három - előke típus igen sokszor bizonyított már kapástalan időszakban, függetlenül attól, hogy téli letisztult vagy nyári pangó vízen alkalmaztam. Bátran ajánlom kipróbálására!

 

Heincz András



CARP EXPERT CLASSIC BOILIE HOROG
1 350 Ft
CXP ROUND RIG RING
550 Ft
CARP EXPERT QUICK CHANGE SWIVEL
1 050 Ft
Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...

Téli süllők nyomában - Wizard pergetőfelszereléssel
Megjelent: 2025. február 15. | Forrás: Kiss Gábor Zoltán | Írások

A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...