Vannak a klasszikus kötések, melyekbe nem lehet ’’ belekötni ’’. Régóta használjuk őket, sok halat adtak, de mégis vannak olyan kapástalan időszakok, amikor muszáj változtatni ahhoz, hogy eredményesebben zárjuk a horgászatunkat.
Számos alkalmat tudnék példaként felhozni, amelyekben a címsornak megfelelő kapástalan időszakot éltem át, amikor ha sikerült is kapásig eljutni, nem volt megfelelő az akadás, óvatosabban-másképpen szívták fel a felkínált csalit. Ilyenkor nincs más teendő, változtatni kell az előkén. A számomra jól bevált Slip D-rig és bevonatos vagy fluorocarbon zsinórral kötött Ronnie-rig mindig szokott segíteni.
Slip D-rig
Előnye a horoghoz kapcsolódó mégis rendkívül szabadon mozgó csali, melynek köszönhetően kifújás közben a horog jobban tud akadni mint egy klasszikus előke esetében. Mivel a horog szárán fog szabadon futni a csalink ezért célszerű a nyújtott szárú horog típusok alkalmazása (pl. curve shank ).
Szükséges kellékek a Carp Expert kelléktárból.
Válasszunk egy tetszőleges fonott zsinórt. Személy szerint, ennél az előkénél a bevonatos Skin line-t részesítem előnyben. Nem gubancolódik egykönnyen, merevsége pozitív hatással van a kifújás közbeni akadásra, illetve a hámozás határán jobban lehet alkalmazni az ólom pasztát, de erre majd később visszatérek.
Tehát vágunk 25-30 cm hosszú darabot és kb. 10 cm bevonatot lehámozunk a végéből.
Erre teljesen alkalmas a CXP mini ollója. Az élén elhelyezett bevágás, nem csak a zsinórok vágására, hanem hámozására is kiváló. A zsinórt belehelyezve, ujjunkkal rászorítunk, és keresztül húzzuk rajta a hámozni kívánt zsinórvéget..
CXP mini olló és a hámozott Skin line zsinór. Pofon egyszerű a mozdulat.
Ezután a hámozott szakaszt félbehajtjuk. A félbehajtással keletkezett hurkot, a horog öble felől át kell bújtatni a horog fülén elölről-hátra. Az átbújtatott hurokra helyezzünk egy mikro fém karikát.
Mikro karika felhelyezése a horog szemen átbújtatott hámozott zsinórra.
A horogszár háta felől előre, a horog öblébe emeljük a hurkot és addig húzzunk vissza belőle míg nem tud kiakadni a horog hegye felől. Így kialakítottuk a D-rig-nek megfelelő formát. A hosszabb zsinór szárral egy hagyományos csomómentes kötést alkalmazhatunk a horgon. Ezzel kész is mikro karikánk horogszáron lévő ’’csúszka pályájája“.
A csomómentes kötéssel fixált micro karika. Ezen a szakaszon könnyedén csúszkál a csalink, melynek jelentősége kifújásnál kerül leginkább előtérbe.
Ezután annyit kell vágni a 2,5 mm-es zsugorcsőből , hogy takarja a csomónkat és néhány millimétert túllógjon a horogszemen. Az előke szabadon maradt feléről könnyedén felhelyezhetjük a horogszárra és gőz fölött enyhén a horog öble felé zsugorítjuk. Ezzel helyettesítve a horogbefordító szerepét.
Az enyhén horog öböl felé hajlított zsugorcső ellátja a horogbefordító szerepét.
Ha jó csináltunk mindent, akkor a horog szára alatt marad még nagyjából 3 cm hámozott zsinór szakasz. A hámozott és bevonatos rész találkozására sodorjunk fel némi ólompasztát, ezzel elősegítve a horog irányba fordulását és a megfelelő akadást, amikor halunk felszippantja a csalit. Helyezzünk az előkére egy gumiharangot, ami majd a kötésünket és a quick change-ről való leakadás védelmét fogja szolgálni. Dupla nyolcassal kössünk egy véghurkot a kívánt előkehosszban és CXP csomó húzóval alaposan fixáljuk meg. A felesleges darbot vágjuk le.
A bevonatos és hámozott rész találkozásánál pasztázott előke. A CXP csomóhúzóval könnyedén a fixálhatjuk a kötésünket.
A mirco karikára fonott zsinórral vagy csali selyemmel tetszőleges hosszban és különböző módokon köthetünk fel bojli és pop up kombinációkat.
Ronnie-rig bevonatos fonott vagy krimpelt fluorocarbon előkével
Ennek az előkének is az előnye, hogy a csali és a horog is igen könnyedén mozog a mederfenéken, a felszippantáskor viszont a bevonatos előke vagy merev fluorocarbon zsinór és a rajta elhelyezett ólompaszta szinte kizárja a kifújás lehetőségét.
Vegyünk kézbe egy tetszőleges bojlis horgot és egy 8-as méretű quick change swivels-t. A horog öble felől húzzuk bele a quickchange-t a horog szembe.
A horog öble felől akasszuk a horog szembe a quick change kampóját.
Vágjunk le egy akkora zsugorcsövet, ami takarja a horog szemet és a quick change kampóját. Helyezzük fel a horog hegye felől és húzzuk rá a horog szemre valamint a quick change kampójára, majd gőzzel vagy öngyújtóval melegítsük rá enyhén a horog öble felé hajlítva. Ezzel biztosítjuk, hogy ne tudjon a horgunk leakadni, illetve a horogbefordító szerepét is elláttuk.
A zsugorcsövet enyhén a horog öble felé melegítsük a szerelékre, ezzel is elősegítve a jobb akadást.
A bevonatos zsinórt hámozzuk meg 8-10 cm-e majd kössük úgy a quick change karikájához, hogy a hámozott részből ne maradjon több 3-4 cm-nél.
Hámozott előke kötése a Ronnie-righez.
A hámozott és bevonatos részek találkozására sodorjunk némi ólompasztát, ezzel elősegítve majd a megfelelő akadást. Húzzunk fel egy gumiharangot az előkére, majd dupla nyolcassal kössünk egy véghurkot és alaposan rögzítsük egy CXP csomó húzóval.
A pasztázott előke segíti a horog megfelelő befordulását és akadását.
A horogra húzzuk fel egy mikro gyűrűt majd egy akkora gumi gyöngyöt, amivel szabályozni tudjuk, hogy meddig csúszhat a gyűrűre kötött csalink. A karikához bármekkora hosszban tudjuk rögzíteni a kívánt csali kombinációt.
A kész végszerelék. Az akadás ezzel szinte 100%.
Ha bevonatos helyett fluorocarbon zsinórral készítenénk el a végszereléket, akkor használjunk 0,50 mm-es átmérőt hozzá pedig 1,2 mm-es krimpelő csövet.
Fűzzük fel a csövet a 30 cm-re vágott előkére. Bujtassuk át a zsinórt a quick change karikáján. Ezután az átbujtatott szárat is toljuk bele a krimpelő csőbe, amiben a szár másik fele már benne van. Hagyjunk egy kisujjnyi hurkot és krimpelő fogóval nyomjuk össze a csövet. Erre az összenyomott csőre tehetjük az ólompasztát. Húzzunk egy gumiharangot az előkére és készítsük el a krimpelt hurkot az előke másik végén is.
A kész ronnie-rig krimpelt fluorocarbon előkével készítve.
Ez a két – három - előke típus igen sokszor bizonyított már kapástalan időszakban, függetlenül attól, hogy téli letisztult vagy nyári pangó vízen alkalmaztam. Bátran ajánlom kipróbálására!
Heincz András
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...