A tavaszi ragadozó tilalom ideje beszűkíti a pergetési lehetőségeket, így én is kevesebbet vagyok a vízparton. De az így keletkező „holtidő” remek lehetőséget ad arra, hogy felszereléseimet karban tartsam a hosszú téli szezon után. Barkácsoló hajlamomból adódóan nem riadok vissza az orsóim tisztításától, szétszereléséről, újrakenéséről és kisebb javításainak elvégzésétől. A következő sorokban szeretnék néhány tippet és trükköt bemutatni azoknak, akik kacérkodnak azzal, hogy saját kezűleg (sufni)tuningolják orsójukat.
Korábbi cikkeimben már sokszor láthattátok, hogy leggyakrabban egy 1000-res méretű WIZARD Spin orsót használok. Ez az orsó egy kiállítási darab volt éveken keresztül, így ha nem is üzemszerűen, de sokat volt tekergetve a PECAPLÁZÁBAN.
UL pergetés során leggyakrabban egy 1000-res méretű WIZARD Spin orsót használok.
A szétszerelés előtt mindenképpen meg kell pucolni az orsó külsejét, hogy minimalizáljuk a „behulló” szennyeződéseket a fogaskerekek közé. A külső felület tisztítását finom ronggyal végzem, míg a makacsabb lerakódások leszedésére és a nehezen hozzáférhető helyeken fogkefét használok.
A külső felület tisztítását finom ronggyal végzem…
…míg nehezen hozzáférhető helyeken fogkefét használok.
Ezután eltávolítom az orsó dobját, melynek legfontosabb szerkezeti elemei a féklamellák és a köztük lévő fékbetétek. Gondolom mindenki tapasztalta már, hogy orsójának fékrendszere nem egyenletesen adagolja a zsinórt, hanem szakaszosan, meg- megakadva forog a dob. Ezt okozhatja kenőanyag hiány is, így az alapos tisztítás után bőségesen kenjük meg őket zsírral. Viszont ha ezután sem javul a helyzet, akkor érdemes a féklamellákat megvizsgálni, ugyanis a préselés során keletkezett sorja eltávolítása a gyárban gyakran elmarad, így a lamellák széle „beleakad” a fékbetétbe megsokszorozva a forgatáshoz szükséges erőt. A probléma orvosolható egy finom reszelővel, mellyel könnyedén eltávolítható a gyártási hulladék, így a fékrendszer már tökéletesen fog dolgozni.
Az elsőfék szétszerelésekor érdemes a féklamellákról eltávolítani a gyártás során keletkező sorját egy finom reszelővel.
A megfelelő sorrendet ne felejtsük el!
Az orsó dobjánál maradva felhívnám a figyelmet a különböző súlycsökkentő és/vagy optikai tuning gyanánt kialakított furatok veszélyeire, ugyanis ezeken keresztül szabad a por és a homok beáramlása a dobemelő tengelyhez, onnan pedig az orsó szívébe. Legegyszerűbben úgy lehet ezt megakadályozni, hogy egy vékony átlátszó cellux darabbal körberagasztjuk az orsó dobját belülről, így kizárjuk a szennyeződéseket és az esztétikai élmény sem vész kárba.
Fontosak a dobon súlycsökkentés és/vagy optikai tuning gyanánt kialakított furatok…
…de én le szoktam ragasztani őket, hogy kizárjam a szennyeződéseket.
A hajtókartengelyt érdemes bekenni vékonyan körömlakkal, mert sokszor ha van, meg lehet vele szűntetni a kellemetlen lötyögést. A nem kívánt holtjátékot okozhatja továbbá az is, hogy a hajtókar felőli csapágy nem illeszkedik szorosan a tányérkerék tengelyére vagy a csapágyházba. Itt is lehet használni a körömlakkot vékonyan a képen látható módon. Ha a kotyogás ezután sem szűnik meg, akkor a csapágy és a tányérkerék közötti túl nagy hézag lehet a probléma. Érdemes mihamarabb orvosolni ezt is, mert a fogak nem megfelelő mélységben történő kapcsolódása miatt a tányérkerék idő előtt elhasználódhat. Én vékony falú PET palackból vágom az ehhez szükséges hézagoló alátétet, amely ugyan nem túl esztétikus, de a célnak tökéletesen megfelel.
A hajtókartengelyt érdemes bekenni körömlakkal, mert sokszor meg lehet vele szűntetni a kellemetlen lötyögést.
Nem kívánt holtjátékot okoz a hajtókar felőli csapágy nem megfelelő illeszkedése, itt is lehet használni a körömlakkot vékonyan.
A PET palackból vágott hézagoló alátét nem túl esztétikus, de a célnak tökéletesen megfelel.
Rendkívül fontos alkatrésze egy orsónak a zsinórvezető görgő. Saját bőrömön tapasztaltam meg, hogy ennek a jelentéktelennek tűnő elemnek mekkora szerepe van a zsinór csavarodásának kizárásában, úgyhogy karbantartás során erre fordítsunk különösen sok figyelmet. Zárt csapágy esetén csak külső törölgetést, míg porvédő gyűrűkkel el nem látott csapágynál hígítós mosást szoktam alkalmazni, majd száradás után jó alaposan bekenem zsírral az egészet. A megfelelő működést pedig egy pamut cérnaszállal ellenőrzöm le, melyet különböző erőkkel és sebességekkel húzok oda- vissza a görgőn.
A zsinórvezető görgőt jelentős szennyezés-terhelés éri a horgászat során.
Ezen a parányi csapágyon múlik a zsinórcsavarodás kizárása, érdemes rá különösen nagy figyelmet fordítani.
Tisztítás és kenés után egy pamut cérnaszállal ellenőrzöm le a megfelelő működést.
Ezek az apró műveletek még az olcsóbb kategóriájú orsók élvezeti értékén és élettartamán is sokat képesek javítani. Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy a holtszezon alatt használja ki a felszabaduló időt és tartsa karban a pergető felszerelését.
Írta: Ország Bálint
Fotózta: Ország Bálint
A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...