Az előző írásomban már bemutattam a karbantartás alatt álló orsómat. Ennek a tisztítását, szerelését fogom most folytatni!
Nyeletőfék tisztítása:
Fektessük az oldalára az orsónkat!
Távolítsuk el a nyeletőféket rögzítő alsó csavart a PH2-es bit segítségével!
Lazítsuk meg a felső, kisebb csavart a PH0-s bit segítségével és óvatosan vegyük le a nyeletőfék karját!
Óvatosan tisztítsuk meg a nyeletőfék tengelyének szennyeződéseit!
PH0 bit segítségével távolítsuk el a nyeletőféket takaró elemet!
Óvatosan vegyük le az állító gombot és az alátét lemezt! Ha látunk rajta szennyeződést bátran takarítsuk meg!
Ezt követően távolítsuk el és takarítsuk meg az itt található fogaskerékre asonlító alkatrészt! Zsírozzuk is meg tisztítás után!
Ezt követően távolítsuk el a rugót az alkatrész alól, melyet szintén megtakaríthatunk, igény szerint óvatosan megzsírozhatunk.
Orsó mechanika tisztítása:
A nyeletőfék kapcsolója és a hajtókar eltávolítása után minden dekli rögzítő csavarhoz hozzáférünk. Távolítsuk el azokat, majd ha már a nyeletőféket takaró ezüstszínű elemet is levettük könnyedén lehúzható a dekli!
A dekli eltávolításának pillanatában hallani fogunk egy pattanó hangot! Ez a hang nem lesz más mint a középen látható kilincskerék. Ez a nyeletőfék átkapcsolásának folyamatában elengedhetetlen alkatrész.
Összeszereléskor egy damillal húzzuk fel az alkatrészt, majd ha visszapanttintottuk a deklit húzzuk ki a damilt és tökéletesen fog működni az orsónk, enélkül a lépés nélkül azonban használhatatlan lesz!
A kiterített orsóban már láthatjuk magát az orsó mozgató mechanikáját! Nyeletőfékes orsó révén egy viszonylag bonyolult mechanikával találjuk szemben magunkat, ám ha jobban szemügyre vesszük láthatjuk miért is választják oly sokan ezt az orsót és mi az amiért hosszú évek után is hű társunk lehet.
Belső kidolgozása masszív, robosztus, fém alkatrészeket, tengelyeket tartalmaz. Ettől jobban ne igazán szükséges szétszerelni az orsót, hiszen ebbe a teljesen zárt házba nem igazán szabadna szennyeződésnek jutnia, tehát ha csak komoly gond nem adódik nem javaslom a dirib-darabra történő szétszerelést!
Ebben az állapotában úgygondolom egy kis sűrített levegővel való kifújás, majd pedig a tengelyek, forgó-mozgó alkatrészek óvatos zsírozása kielégítő karbantartás egy átlagos felhasználás mellett!
A képen jól látható a kékszínű zsír jelenléte az alkatrészeken. A zsírozást követően nincs más hátra mint előre... A 34. kép aláírásában bemutatott módon visszahelyezni a deklit.
Becsavarni az 5 csavart, visszaszerelni a nyeletőfék részeit, felhelyezni a hajtókart, majd pedig a dobot. Nagyon fontos lépés továbbá az összeszerelést követően az orsó átmozgatása. Tekergessük kicsit, hogy a felvitt zsírt a szerkezet eloszlassa önmagán és behorda az általunk el nem ért helyekre is!
Még egy fontos megjegyzés: Karbantartás során mindig zsír használjunk, soha ne próbálkozzunk olajozással! Az orsó használatának mivoltából adódóan az alacsony fordulatszámnak köszönhetően tökéletes kenést fog biztosítani. Az olaj ezzel ellentétben könnyedén lefolyik a felületről, ami eleinte kellemetlenségként fog jelentkezni mikor mindenünk olajos lesz, aztán pedig a szerkezet kezd szépen lassan kenés nélkül maradni, esetleges víz bekerülésével a házba megindul a korrózió.
A név amely garanciát jelent a minőségre és a kimagasló Ár-Érték arányra!
Forrás: Kubuk Dániel
A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...