Tisza-tó mindig jó
Megjelent: 2011. október 07. | Forrás: EnergoTeam | Írások

Ha már úgyis a környéken jártunk, nem maradhatott ki egy kis Tisza-tavi keszegezés. Az egyik mélyebb holtágat vettük célba matchbottal, ezúttal előetetés és minden előzetes felkészülés nélkül. Mondhatni ad hoc.


Kora hajnali Holt-Tisza


Ráadásul a hirtelen ötlet miatt már tűzőszúnyogot sem kaptunk, maradt csalinak a csonti, a giliszta és a kukorica. Mivel a szelet továbbra sem szeretjük, de a kényelmet annál inkább, ismét csak csónakból tettük próbára a szerencsénket. Ennek a lehetőségnek az egyik legfontosabb eleme, hogy a holtágban felkereshetjük azt az oldalt, ahonnan a szél fúj, és úgy fordíthatjuk a ladikot, hogy a légmozgás hátulról érkezzen. Így a dobásaink könnyedebbek lesznek, a lőtt csonti oda száll ahova szeretnénk, és nem utolsó sorban a felszín is viszonylag sima marad, ami a kapások észlelését teszi egyszerűbbé. Választhatunk hát egy árnyalatnyival könnyebb úszót is... Szóval ilyen helyet partról nem feltétlenül találnánk, vagy ha igen, nem biztos, hogy szabad lenne. Továbbá partról sokkal nagyobbat kellene dobni, hogy a bő 3 méteres medret elérjük, így meg a csónakkal oda lehet állni a medertörésre, és kényelmes távolságra horgászni. Bizony, ahogy idősödik az ember, egyre fontosabb lesz a kényelem. (Istenem hol van az már, amikor a meredek, beton csatornafalon elhorgásztam 4-5 órát!)


Először 12-14-es horgokkal kezdtünk...


A felszerelést nem bonyolítottuk túl. A Kamasaki 3,90-es, Champion match-ét dugtuk össze egy hátsófékes, Banax Iris 2000-es orsó partnereként. Nyugodtan írhatom, hogy szokás szerint a Carp Expert kiváló etetőanyagait házasítottuk a Tímár Mix hasonló színvonalú kajáival. A meleg nyárra tekintettel nem a édes, karamelles ízeket hangsúlyoztuk, ezért került bele sajtos folyóvízi kaja is - mindenkinek ajánlom. Ez egy kicsit tapadósabb, nagyobb szemcsézetű összetevő, ezért túl nagy százalékban ne keverjük, de az íze még 20-25%-ban is érezhető.


...de aztán a halak mérete miatt nagyobbakra váltottunk


A tiszai matchezés egyik legfontosabb kitétele, hogy az etetést úgy kell megoldani, hogy felkészültek legyünk arra, hogy a horgászat második felét már nem az aljzathoz közel, hanem akár félvízre emelve a csalit fogjuk eltölteni. Tapasztalatom szerint az alapozó etetést felesleges eltúlozni, az igen jó adottságokkal rendelkező vízen általában hamar megjönnek a halak és jól tudjuk menedzselni a csalogatást a ráetetéssel. S ekkor már figyelembe kell venni, hogy milyen mélységben kapjuk a kapások zömét. Ha azt látjuk, hogy a halak hajlamosak feljebb mozdulni, az etetőanyagot is úgy kell koncentrálni, hogy már félvízen kifejtse hatását. Ehhez ismerni kell néhány alapszabályt az etetőanyaggal kapcsolatban.


Egy önsúlyos wagglerrel mentünk neki a halaknak


Ha az a cél, hogy az etető az aljzaton legyen aktív, és minimalizálni szeretnék a szétbomló etetőanyagból felfelé induló részecskék arányát, akkor kissé túl kell vizezni a kaját, akár hosszabb időn át is állni kell hagyni nedvesen horgászat előtt. Az alaposan átázott alkatrészek, kevésbé hajlamosak felfelé indulni.


Az antenna alatti vékony szár miatt a feltolós
kapások nagyon látványosan jelennek meg


Míg ha az a feladat - mint esetünkben is -, hogy az etetőanyagból jó része a vízközt maradjon, vagy ha le is jut az aljzatra, onnan bomlás után felfelé induljon, máshogy kell nedvesíteni. Inkább hirtelen nedvesítés javasolt, amely után a gombócok jól formázhatók, de összetevői nem áznak át idő előtt. Ezért bedobás után, ahogy vízre ér egy ilyen gombóc, szinte azonnal bomlik, és felhőt hagyva süllyed. A különféle könnyű morzsák pedig valóságos liftezésbe kezdenek, és vertikálisan is bejárnak egy utat.


Ezekből az etetőanyagokból válogattunk


Ezt a fajta etetési technikát a Tisza-tavon igencsak szeretik a nagyobb dévérek és különösen a laposkeszegek. Ha kifogunk egy áradásos napot, amikor az egyébként stabil nyári vízállás inkább emelkedik pár cm-t, mintsem süllyed, akár nagyon komoly zsákmányra is számíthatunk.


Egy középkategóriás match, átlagos dobósúllyal

Az első halak karikakeszegek voltak


A Tisza-tavon, bármennyire jó víz is, szükség van a pontyállomány telepítéses megsegítésére. Ezek a telepítések jelentős része 3 nyaras pontyokból áll, s a horgászszezon legfrekventáltabb időszakára koncentrálódik. Ennek eredményeképp, elég sok ponty van a rendszerben, s javarészük méretes, elvihető. Mivel pont egy ilyen telepítés után voltunk néhány nappal, megvolt az esély rá, hogy beköszön egy ponty is.


A hátsófékes Iris szépen dolgozott


Mivel készültünk a vízközti horgászatra egy 4+2 grammos úszó mellett döntöttünk. Az önsúly segít a könnyed és hibátlan dobások kivitelezésében, és a zsinórra már nem kell túl sok ólmot nyomni, ami a szerelék lassú süllyedését teszi lehetővé, melynek során a vízközt bóklászó dévérek és laposkeszegek több időt kapnak a csali észlelésére és elragadására. A Dinó úszó vékony antennája, és rövid jelző szakasza, kiválóan alkalmas a feltolós (vízközti emelős) kapások jelzésére.


A laposkeszegek kiváló sporthalak

A dévérek java félvízen kapott


A sok magyarázat biztosan hasznos, de lássuk, hogyan alakult a mi napunk! A néhány cm-es áradás összejött, Kisköre épp duzzasztásos szakaszban volt, ez megalapozta a fogásokat. Hihetetlen, hogy ez milyen sokat számít! Egyébként hétköznap volt, és nagyon kevesen voltak vízen. A hajnali nádi pontyozók hazatérte után, szinte egyedül horgásztunk tovább, tehát semmilyen más etetés nem zavarta meg taktikánk helyes kivitelezését. A fenéken kezdtük meg a horgászatot, csonti csalival. Az első kisebb karikák rögtön jelentkeztek. Az első hajnali órában sajnos nem jött meg a ponty - hiába reménykedtünk benne. Viszont rövidesen szép dévérek érkeztek, és nem kellett sokat várni az első laposkeszegre sem. Ez utóbbi jó hír, hisz ez a faj rendre nagyobb csapatokban jár, ha egy jött, várhatjuk a többit is.


Siklik a víz tetején a karika a szák felé


Ahogy egyre több feltolós kapást kaptunk vált egyértelművé, hogy a halak a víz felsőbb rétegébe igyekeznek a csalival, ezért a 2-3 halankénti, egykezes ráetető gombócokat egyre kevésbé nyomtam össze, hogy rásegítsek a vízközti horgászatra. A 3,60-as vízen a második óra végén már 2 méteres eresztékkel horgásztam, s még így is voltak feltolós kapások. Így a horgászatunk felgyorsul, aminek főleg egy versenyen lehet igazán jelentősége. Ebben az időszakban már szinte kizárólag dévér és laposkeszeg érkezett, ha időnként visszaváltottam az aljzat fölé, akkor húzták el a karikakeszegek az úszót.


Voltak benne darabosabb példányok is

A slusszpoén a ponty volt


A slusszpoén a legutolsó dobások egyikével érkezett. Épp egy fenék feletti gilisztás csalizást alkalmaztam, amikor elhúzós kapásra, komoly ellenállás érkezett. A nap már igen magasan járt, a meleg kezdett túlzó lenni, mégis ekkor érkezett meg a ponty. Szerencsére a sok "egyszerű" keszeg mellett is be volt állítva a Banax fékje, s a 14-es előke ellenére gond nélkül tudott elrohanni a hal. Jó 15 méteres kirohanással indított, majd elkezdett körözni. Türelmesen kényszerítettem egyre közelebb, hogy végül harmadik próbálkozásra megálljon a szák felett. Meglett! Olyan 2,5 kg-os tőponty vesztett rajta a horgon, biztosan a telepítettek közül való volt, kissé zaklatott pikkelyzete legalábbis erről árulkodott. Ezúttal utaztunk tovább, így semmiképp nem akartunk halat megtartani, így a közel 15 kg-os fogás visszanyerte szabadságát.


Pár órás horgászatunknak szép zsákmány lett a jutalma


A nagy nyári melegben jólesett a hajnali hűvösség, és szerencsére a jósolt szél sem érkezett meg. Ezt eleinte szerettük, de ahogy a forróság nőt, úgy kezdtük a nulla légmozgást sajnálni. Ilyenek vagyunk mi horgászok, az is baj, ha van, az is ha nincs... Mindenesetre ismét bebizonyosodott, hogy a Tisza-tó még mindig az ország egyik legmegbízhatóbb vize, keszegállománya kiemelkedő, és a pontyaira is számíthatunk - aha van egy kis szerencsénk.

MARUTO 9624-BN HOROG
750 Ft
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...