A tél még ereje teljében van, de már nagyon sokan várjuk a tavaszt, hogy végre nyílt, melegedő vízfelületeken horgászhassunk. Az elsők célhalak között lesznek a keszegek, így most hadd ajánljunk figyelmükbe 5 nagyon hasznos finomszerelékes kiegészítőt.
Úszó kisúlyozó
![]() A kis zárral rögzíthetjük az úszó szárát |
Az úszók kisúlyozásakor a vágott sörétólmokat rányomjuk a zsinórra. Sorra pakolgatjuk az ólmokat, és próbáljuk a vízen, hogy elég, vagy nem. A procedúrának több kényes pontja is van. Ha az ólmokat rendesen rányomjuk a zsinórra, akkor csúsztatásuk miatt sérülhet a zsinór. Ha nem nyomuk rá csak félig, akkor meg gyakran leesik a zsinórról, miközben ki- és be dobáljuk a sorozatos ellenőrzések folyamán.
![]() Az úszót rögzítsük a tetejébe! |
Mikor elég az ólom? Ha túllövünk a célon és elsüllyed az úszónk, akkor máris vehetünk le az ólmokból, ami további sérülésveszélyt jelent a végszerelékre nézve. A megoldás egy rendkívül egyszerű szerkezet: az úszó kisúlyozó. Az eszköz lényege, hogy úgy van kibalanszírozva, hogy a fajsúlya megegyezik a vízével. A tetejébe be tudjuk rögzíteni az úszó szárát, így a az olyan helyzetbe kerül, mintha a zsinóron lenne, a test lefelé, az antenna fölfelé.
![]() |
A kis körtárcára elkezdhetjük felrakni a súlyokat, anélkül, hogy bárhogy is rögzíteni kellene azokat. Az egész egyben süllyedni kezd, és a súlyok növelésével pontosan beállíthatjuk az antenna tövét a víz színére (vagy ahogy épp a célnak megfelel). Könnyedén ellenőrizhetjük hány darab súlyra van szükség, a horgászmódszernek megfelelően hatékonyan ki tudjuk cserélni pl. a három kicsit egy nagyra, tehát az optimális súlyelosztást és méretezést úgy tudjuk belőni, hogy nem sérül se a zsinór, se az ólom.
Ólomeltávolító
Szinte az előző gondolatmenetet lehetne folytatni az úszós szerelék elkészítése kapcsán. Nagyon sok olyan szituáció lehetséges, amikor egy kész spiccbotos, vagy match-es végszerelékről vágott ólmot kell eltávolítani.
![]() |
Ha pl. nincs nálunk a vízen az úszó kisúlyozó, és elmértük az ólmok mennyiségét. Lehetséges, hogy horgászat közben csalit váltunk, és egy igen érzékeny úszó esetében nem mindegy, hogy 2 szál szúnyoggal csalizunk, vagy egy jó, közepes trágyagilisztát kínálunk fel az időközben beúszott nagy dévéreknek.
![]() A biztosító elemet eltávolítva a rugó ki is nyitja a szerkezetet |
Én személyesen úgy is jártam már, hogy az úszó lakkja megrepedt és kezdett beázni. De a harmonikus szettet, nem akartam lecserélni, s a maradék másfél órát még ki akartam húzni ugyanazzal szerelékkel. Ehhez ólmot kellett csökkentenem, hogy a beázott úszó ne merüljön el. A műveletet nem egyszerű úgy végrehajtani, hogy a zsinór ne sérüljön meg. Erre találták ki az ólom egyszerű megnyitására alkalmas kis szerkentyűt. Ha késsel, vagy szakszerűtlen eszközzel próbáljuk meg, a zsinórsérülésen túl, akár még magunkban is kárt tehetünk.
![]() |
Ezzel csipesz-elven működő kütyüvel, gyakorlatilag egy kis éket tudunk az összeszorított ólom résbe nyomni, melynek hatására kinyílik. Kis helyen elfér, nagyon hasznos, ott a helye a táskában!
Úszó szettek
A keszeges horgászat alap kellékei közé sorolhatók az úszók, de univerzális, általános horgászdobozban, vagy táskában mindig lenni kell egy pár kisméretű úszónak, hogy ha kell, legyen mihez nyúlni. Nekem, a ragadozós horgásznak rendre a kishalfogás okozta a gondokat.
![]() |
Néha műcsalira annyira nem akart az egyébként látványosan rabló ragadozó kapni, hogy a csalihalas megoldás is szóba jött. Na, ekkor kell sokszor a semmiből gyártani egy kishalas végszereléket. Mindig jó ha van nálunk pár kisebb úszó (s persze ólom , zsinór és horog is). Nyilván a legjobban akkor járunk, ha még otthon egy kis létrára elkészítjük a végszerelékeket, és a helyszínen csak le kell tekerni, rögzíteni a bot végére, s már indulhat is a horgászat. Az Energo Team számos alakban és teherbírásban készít úszó szetteket, melyek akár a versenyzők igényeit is kielégíthetik.
Kapcsok és forgókarikák
![]() Szimpla, dupla, és tripla testű miniforgók |
![]() Egyéb feladatokra alkalmas karabinerek |
Ki ne horgászott volna még matchbottal, csontival kissé távolabb. A hatékony és gyors horgászat nagy sebességű szerelék kicsévélést kíván, fontos, hogy minél kisebb legyen az az idő, amikor a szerelékünk nem beállva a halra vár, hanem a parton szárad. A gyors csévélés viszont betekeri az előkét, ami gubancképződéshez vezethet, s már rövidebb idő alatt az előke teherbírásának csökkenése is felléphet közvetett eredményként.
![]() |
Ezt nagyrészt kivédhetjük, igen apró forgókarikák beiktatásával. Ezt széles körben alkalmazzák világszerte. De ugyanúgy bevett szokás a csúszó úszók rögzítésére valamely karabiner, vagy egyéb úszó mobilitást lehetővé tevő eszköz felszerelése. A legegyszerűbb a karabineres forgókapocs.
![]() |
Nem csak horgászás közben hasznos, hogy a csúszó úszó feladatait segíti, de a horgászat után is kíméletes az úszóhoz, hisz azt el tudjuk tárolni biztonságos szállításra, így kevesebb az esélye, hogy eltörjük, vagy végzetes sérülést okozunk nekik. Ezekből is kapható már igen kisméretű is mely egyáltalán nem zavarja a felszerelés összhangját. De ez csak egy kiragadott példa volt, más esetekben is jól jöhet, ha a táskánkban van pár csomag kapocs és karabiner.
Gilisztavágó olló
![]() |
A mai modern horgászmódszerek időnként megkívánják, hogy etetőanyagunkat gazdagon dúsítsuk élő anyaggal is. Amíg csontiról, vagy szúnyoglárváról van szó, egyszerűbb a helyzetünk, de ha hosszú, tekergőző gilisztákra kerül a sor, már célszerszámra van szükség.
![]() |
Lehetőleg úgy vágjuk a gilisztát, hogy agnosztikus zöldek és a környezetvédők ne legyenek a közelben, különben kiselőadást hallhatunk, vagy épp tarthatunk számukra a gyűrűsférges idegrendszerének fejlettségéről, különös tekintettel a fájdalom receptorok működésére.
![]() |
Lehetőleg úgy vágjuk a gilisztát, hogy agnosztikus zöldek és a környezetvédők ne legyenek a közelben, különben kiselőadást hallhatunk, vagy épp tarthatunk számukra a gyűrűsférges idegrendszerének fejlettségéről, különös tekintettel a fájdalom receptorok működésére.
Forrás: EnergoTeam
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...