A Békésszentandrási duzzasztó ragadozói
Megjelent: 2022. augusztus 03. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Régóta tervben volt a Körös és annak mentén található vízterületek ragadozóállományának feltérképezése és becserkészése, melynek első állomása számomra, az igazán sok és pozitív visszajelzéssel bíró Békésszentandráson található duzzasztó volt. Ezen rapid, pár órás pünkösdi horgászat kapcsán remélem, másnak is meghozom a kedvét a Körösök felfedezéséhez.

Maga a helyszín nem csupán egy vízügyi létesítmény, hanem turisztikai látványosság is, ezt saját magam is tapasztalhattam, mivel váratlanul sok látogatója volt a helynek ottlétemkor is, akár csak pár kép elkészítéséig.

De persze a látványosság mellett, horgász szemmel nézve teljesen extra a helyszín. A duzzasztóműtől lejjebb érve, szemből, jobbról-balról, egyszóval mindenhonnan kb. áramló és extra oxigéndús víz fogadja az ideérkezőket, mely köztudott, hogy a balinok kedvelt területe.

A békésszentandrási duzzasztó és hajózsilip, más néven békésszentandrási vízlépcső, régebbi nevén Horthy István zsilipmű a Hármas-Körösön, Békésszentandrás és Mezőtúr határában, Békés- és Jász-Nagykun-Szolnok megye határán lévő építmény, ami 1936 és 1942 között jött létre.

A duzzasztómű mellé épített vízerőmű átadása 2013. szeptember 12-én volt, a 2 MW teljesítményű kisvízerőmű körülbelül 3000 háztartás energiaigényét képes biztosítani.

A hely varázsát, a duzzasztóműtől pár száz méterre található extra befolyó is bővíti, melynek forrása a Kákafoki holtág.

A „torkolat” és annak sodorvonala volt számomra a legkecsegtetőbb balinos pálya.

Erre a horgászatra teljesen minimális felszerelést hoztam, a legegyszerűbbre fogva a dolgokat, mivel inkább a megismerés volt a cél. Botnak egy Light 10-30 grammos 2,4 méteres Spin Blade-et vittem magammal, mely bármekkora balinnal fel tudja venni a versenyt és a bónusz beeső halakkal szemben is helytáll.

Orsó egy megszokott és régóta bizonyító Ryobi Zauber 3000-es méretben, egy 8-as fonottal párosítva. Ettől erősebb felszerelés nem szükséges a pályára.

Nem megszokott nálam, de csupán egy doboz csalit vittem magammal, melyben a bevált és már bizonyított balinos repertoár kapott helyt, mellyel többféle szituációra is lehet reagálni. Wobblerek, pár pilker és egy maroknyi plasztik csali.

A 7 cm-es Salmo Thrill RBL színben nem maradhatott el a wobblerek közül, ez nyáron minden vízterületen favorit és a távolabbi haltartó helyeket is könnyedén meg lehet vele horgászni. A fenti felszereléssel például a túlparti rablásokat is meg tudtam dobni a befolyó alatt.

Az elmúlt időszak azt bizonyította, hogy a wobblerek mellett, néha 1-1 kis plasztik is kiemelkedő eredményt tud produkálni nyáron, főleg erősen meghorgászott helyeken, mint pl. a mostani, így pár kis Mann’s és L&K Floating Shad is került a dobozomba.

A maximálisan oxigéndús víznek köszönhetően rendkívül jó erőben volt a horogvégre csalt balinok mindegyike, extra vehemens kapásokkal tarkítva ezt a pár órát.

Természetesen minden hal visszanyerte a szabadságát, a lehető leggyorsabban.

A szakaszon rendkívül sok lehetőséget láttam, így a közeljövőben biztosan visszalátogatok még, akár egy éjjeli pergetésre, megcélozva a Körösök süllőit is. 

Forrás: Őze Dániel

WIZARD FLOATING SHAD
990 Ft
MANNS SHAD
950 Ft
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...