Régóta tervben volt a Körös és annak mentén található vízterületek ragadozóállományának feltérképezése és becserkészése, melynek első állomása számomra, az igazán sok és pozitív visszajelzéssel bíró Békésszentandráson található duzzasztó volt. Ezen rapid, pár órás pünkösdi horgászat kapcsán remélem, másnak is meghozom a kedvét a Körösök felfedezéséhez.
Maga a helyszín nem csupán egy vízügyi létesítmény, hanem turisztikai látványosság is, ezt saját magam is tapasztalhattam, mivel váratlanul sok látogatója volt a helynek ottlétemkor is, akár csak pár kép elkészítéséig.
De persze a látványosság mellett, horgász szemmel nézve teljesen extra a helyszín. A duzzasztóműtől lejjebb érve, szemből, jobbról-balról, egyszóval mindenhonnan kb. áramló és extra oxigéndús víz fogadja az ideérkezőket, mely köztudott, hogy a balinok kedvelt területe.
A békésszentandrási duzzasztó és hajózsilip, más néven békésszentandrási vízlépcső, régebbi nevén Horthy István zsilipmű a Hármas-Körösön, Békésszentandrás és Mezőtúr határában, Békés- és Jász-Nagykun-Szolnok megye határán lévő építmény, ami 1936 és 1942 között jött létre.
A duzzasztómű mellé épített vízerőmű átadása 2013. szeptember 12-én volt, a 2 MW teljesítményű kisvízerőmű körülbelül 3000 háztartás energiaigényét képes biztosítani.
A hely varázsát, a duzzasztóműtől pár száz méterre található extra befolyó is bővíti, melynek forrása a Kákafoki holtág.
A „torkolat” és annak sodorvonala volt számomra a legkecsegtetőbb balinos pálya.
Erre a horgászatra teljesen minimális felszerelést hoztam, a legegyszerűbbre fogva a dolgokat, mivel inkább a megismerés volt a cél. Botnak egy Light 10-30 grammos 2,4 méteres Spin Blade-et vittem magammal, mely bármekkora balinnal fel tudja venni a versenyt és a bónusz beeső halakkal szemben is helytáll.
Orsó egy megszokott és régóta bizonyító Ryobi Zauber 3000-es méretben, egy 8-as fonottal párosítva. Ettől erősebb felszerelés nem szükséges a pályára.
Nem megszokott nálam, de csupán egy doboz csalit vittem magammal, melyben a bevált és már bizonyított balinos repertoár kapott helyt, mellyel többféle szituációra is lehet reagálni. Wobblerek, pár pilker és egy maroknyi plasztik csali.
A 7 cm-es Salmo Thrill RBL színben nem maradhatott el a wobblerek közül, ez nyáron minden vízterületen favorit és a távolabbi haltartó helyeket is könnyedén meg lehet vele horgászni. A fenti felszereléssel például a túlparti rablásokat is meg tudtam dobni a befolyó alatt.
Az elmúlt időszak azt bizonyította, hogy a wobblerek mellett, néha 1-1 kis plasztik is kiemelkedő eredményt tud produkálni nyáron, főleg erősen meghorgászott helyeken, mint pl. a mostani, így pár kis Mann’s és L&K Floating Shad is került a dobozomba.
A maximálisan oxigéndús víznek köszönhetően rendkívül jó erőben volt a horogvégre csalt balinok mindegyike, extra vehemens kapásokkal tarkítva ezt a pár órát.
Természetesen minden hal visszanyerte a szabadságát, a lehető leggyorsabban.
A szakaszon rendkívül sok lehetőséget láttam, így a közeljövőben biztosan visszalátogatok még, akár egy éjjeli pergetésre, megcélozva a Körösök süllőit is.
Forrás: Őze Dániel
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...
A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...