A fenekezés eszközeiről kezdőknek
Megjelent: 2012. március 02. | Forrás: Székely Zoltán | Írások

A fenekezés hazánkban a legnépszerűbb horgászati módszer. Kényelmessége mellett ennek több egyéb oka is van. Nagy távolságban, nagy mélységben, erős sodrású, felpörgős vizekben szinte csak így tudunk halat fogni, de az erős szél, hullámverés is rákényszeríthet minket, hogy így vessük be horgainkat. Legkedveltebb halfajunk a ponty, egyéb szintén a fenéken táplálék után turkáló fajokkal/pl: márna/ egyetemben, életmódjukból kifolyólag így csalhatóak leginkább horogra.


Az ARNO fenekező botcsalád 3 méteres, 60-120gr-os dobósúlyú változata


A fenekezés lényege, hogy egy nehezék segítségével, mely esetleg etetőanyagot is tartalmaz, juttatjuk el a horgon lévő csalit az aljzatra, ahol a halakat sejtjük, vagy ahova előzetesen beetettünk. A fenekező szerelék a súly elhelyezkedésétől függően lehet végólmos vagy csúszó. Az előbbinél a nehezék a főzsinór végére van rögzítve, fölé kötve az előkék a horgokkal. Ezt a szereléket nagyon iszapos, akadós területen használjuk, vagy ha nagy távolságra, netán vízközt kívánunk horgászni.


A finomszerelékes feederezés nagy előnye, hogy sokkal több kapásunk van, mert érzékenysége miatt a fehér halak is
horogra kerülnek, ez által sokkal szórakoztatóbb a horgászat.


A legáltalánosabb az a csúszós szerelék, ahol a nehezék, többnyire etetőkosár, a főzsinór végére kötött horog felett két ütköző között csúszkál. A több kapás esélyének érdekében a felső ütköző fölé gyakran kötnek még egy horogelőkét, de ez csak akadálytalan terepen ajánlott, mert a felső horogra akadt hal könnyen elakaszthatja fárasztás közben az alsó szabad horgot és odaveszhet a hal is, szerelék is.


A Fighter Match 40-es feederezésre kiválóan alkalmas, három dobja különböző vastagságú zsinórokkal több variációs lehetőséget biztosít. Az orsón jól látni az ideális zsinórfeltöltés méretét.


A hal megmerítése is ennél a szereléknél nagyobb odafigyelést igényel. Csúszó ólmot használunk görgetéskor is, itt külön előkén ütköztetjük a nehezéket és a főzsinóron lévő horog általában túllóg a súlyon /ez az egyetlen kézben tartott bottal történő, folyóvízi fenekezés/. A bojlizásnál hosszú előke fölé többnyire fixen kötött súlyt használunk, mert ez vág be a halnak.


A Comet Runner 50-es első, hátsó és harcifékes, igazi
nagyhalazó fenekező orsó, 30-as damilból 300 méter fér rá.
Előtte a nekem nagyon bevált lapos-bordás etetőkosár.


A fenekező bot kiválasztásánál figyelembe kell venni a dobástávolságot, a víz áramlásának erejét, a várható halak méretét, a terep akadályait, a szerelék súlyát. A mai botokon már feltüntetik a dobható súly optimális alsó-felső határát, de ezt etetőanyaggal együtt kell érteni, különben bottörés lesz bedobáskor a vége.


A világító patronnal töltött csiptetős kapásjelzők
rezzenésre készen várják az éjszaka pontyait


A fenekezők közül sokan esnek abba a hibába, hogy két teljesen egyforma felszereléssel szeretnek horgászni. Én inkább egy finomabb és egy erősebb készséget ajánlanék, mert a mi agyonhorgászott vizeinken, gyakran megesik, hogy az érzékenyebb szerelékre sokkal több kapás van. Egyik pálcának ezért egy feederbotot javaslok, mely a finomszerelékes fenekezés tökéletes szerszáma.


A nagydévérek is szívesebben felveszik
folyásban a fenékre letett, álló csalit


Sok gyűrűs, könnyű de nagyon rugalmas, több különböző lágyságú, cserélhető spiccel rendelkezik, melyek a kapásjelző szerepét is betöltik. Áramló vízben különösen hatékony, lehetővé teszi a vékonyabb zsinórral történő horgászatot, de nagyfokú rugalmassága nagyobb halak megfogására is alkalmassá teszi/pl:Competition Feeder 360/.


A Technoplankton speciális etetőanyagai mágnesként
vonzzák a halakat a horgon lévő technopufihoz,
mellyel még busát is foghatunk szájba akadva


A klasszikus fenekező horgászbotok általában három méteres felső határig készülnek kétrészes, vagy teleszkópos kivitelben. Én az előbbieket nagyobb teherbírásuk miatt javaslom, az utóbbiak kétségtelen előnye viszont a könnyebb szállíthatóság.


A gyakorlatban leginkább bevált fenéksúlyok típusai


A finomabb spicc itt is ajánlatos, nemcsak azért mert folyóvízen többnyire ez jelzi a kapást, hanem a merevebb botvégről a rosszabb kontaktustartás miatt, valamint a szájkitépés okán is sokkal több halat veszíthetünk. Az Energo Fish által hét féle változatban, különböző dobósúlyban és hosszméretben forgalmazott Arno botcsalád szerintem kezdőknek, haladóknak egyaránt minden igényét kielégíti, már csak jó ár-érték aránya miatt is.


Különböző etetőkosarak, fent gubancgátló szárral egy
feederkosár, alul létrán egy készre kötött csúszókosaras
szerelék, melyet csak egy kapoccsal kell rögzíteni a főzsinórhoz


A fenekezéshez ajánlható orsók mérete saját tapasztalataim alapján a 40-es – 60-as közötti méretben a legideálisabb. Amennyiben messze kell dobnunk, olyan orsót válasszunk, melynek egyik dobja nyújtott, erről jobban lepereg a damil /a fenekező orsók legtöbbjét egy-két pótdobbal árulják/.


Rendszeresen etetett helyen a fenekezés
előbb-utóbb meghozza aranypikkelyű gyümölcseit


A számozott osztású hátsófékes orsó nagy előnye, hogy minden fárasztás, bedobás után nagy biztonsággal, gyorsan vissza tudjuk állítani a féket az optimális helyzetbe, megelőzve ezzel a bot esetleges le vagy vízbe rántását. Kezdőknél ez különösen fontos! A fenekezésnél az orsó nagy áttétele nem igazán érdekes, inkább a minőségi csapágyazásra és a biztonságos fékre figyeljünk.


Egyszerű, kishelyen elférő
bottartók csiptetős kapásjelzőkkel


A dobok feltöltésénél az ideális telítettség, ha a felcsévélt zsinór mennyisége majdnem elérí a perem átmérőjét, tovább ne töltsük, mert dobáskor könnyen leborulhat és nagy gubanc keletkezhet. A finomabb feederbotokhoz 20-28-as, az erősebb botokhoz 25-40-es zsinórokat használjunk/pl: Carp Expert/.


Egy csodálatos szeptemberi éjszakai fenekezés pontyai


A nehezék mérete legyen mindig a bot dobósúlyával, az áramlással, a dobási távolsággal és az iszapoltsággal arányos. Folyásban a kanál alakú, akadós pályán a huzal vagy repülő formájú súly a legmegfelelőbb, állóvizeken a szélesebb típusok, melyek kevésbé süllyednek az iszapba. A spirális kosarak kihúzáskor csavarhatják a zsinórt, ezért használjunk inkább bordás önetetőket, különösen a lapos-bordásat ajánlom, mely áramlásban is megáll, mindig a talpára esik, ezért kevésbé süllyed el az iszapban és első rántásra feljön vízközé. Többféle 20-30-50gr-os mérete nagyobb variációs lehetőséget nyújt.


A jól sikerült horgászat végén, a szükségletünkön felüli halakon könyörüljünk meg, hadd éljenek tovább


A fenekezés fontos kelléke a kapásjelző. A feederbotok spicce önmagában hordozza ezt a funkciót. A 2-3 botvég közül nekünk kell kiválasztani a legmegfelelőbbet, ami a víz áramlásával, a nehezék súlyával, a zsinór vastagságával legjobban harmonizál/kisebb terheléshez, állóvízre, vékony zsinórhoz a lágyabbat tegyük fel/. A karikajelzőket inkább csak ragadozóhal horgászatához ajánlom, ahol nagy lógót hagyva kapáskor nyeletünk.


Jelenleg itt tartunk, velem együtt etetőanyagos
vödröm vastag hósapka alatt álmodozik a tavaszi pontyokról


A csiptetős jelzők nagy előnye, hogy bevágáskor leesnek a zsinórról/ezért a bottartóhoz kell kötni/, ezáltal nem zavarják a fárasztást. Hengeres testük szétcsavarható, belsejükbe éjszaka világítópatront, erős folyás, szél esetén súlyozást tehetünk. A bottartók lehetnek nagy terjedelmű, többféle állítási lehetőséggel bíró állványok, de kezdőknek, sőt haladóknak is megteszi az egy vagy két részes/tehát állítható magasságú/ normál botvilla is.

Új orsó a Carp Expert-től: Method Indicator 5500
Megjelent: 2025. július 03. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Carp Expert orsókínálata 2025 tavaszán egy újabb példánnyal bővült. A Method Indicator 5500 személyében egy teljesen új technikát ismerhettek meg a horgászok. Ez az innovatív orsó egyedinek számít a hazai piacon, ugyanis a hibrid fékcsillagba integrált egység képes a kapásaink jelzésére, fény és hangjelzés egyidejű közvetítésével! A Method Indicator orsó elsősorban a feeder horgászoknak készült, de hasznos társ lehet bármely fenekező...

Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...