Az ország vizeit járva elég sokszor megdöbbenek, hogy a fogott hallal hogyan bánnak /el/ a horgászok. Tény, hogy az édesvízi horgászkultúra még Európán belül is sokféle. A zsákmánnyal való bánásmódot meghatározza az illető régióban dívó általános környezeti kultúra, a klíma, az étkezési szokások, az emberek anyagi helyzete, a halászati törvények, és többek között az egyén mentalitása is. Angliában, Írországban ezt a témát nagyon egyszerűen oldják meg, az édesvizekben fogott halakat szinte kivétel nélkül visszaengedik, már csak azért is, mert csak tengeri halat esznek. Németországban van olyan tartomány, ahol nem is árusítanak haltartó hálókat és csalihalas vödröket, mert tilos élve tartani a fogott halat. Azonnal fejbe kell verni, vagy vissza kell engedni, illetve csak döglött csalival szabad horgászni. Ez a mentalitás a skandinávoknál is nagyban dívik, igaz a hűvösebb klíma miatt megtehetik. Olaszországban, a Pó partján tapasztaltam ennek a „latinos” ellentétét, mikor is egy gilisztával horgászó atyafi fogott egy háromkilós harcsát, mely faj ott közutálatnak örvend, és egy laza mozdulattal a háta mögé dobta a csalánosba, úgy élve. Mikor kérdőre vontam, hogy bánhat így egy hallal, valami olyasmit morgott, ha nekem kell egyem meg, egyébként meg ott rohadjon meg, ahol van. Természetesen elhoztam, és a táborhelyünknél visszacsúsztattam a vízbe.
A méretarányos bilincs: a harcsa szájában a nagyobb, mellette a kisebb, süllőnek, balinnak valók. |
A hazai mentalitás sem áll messze ettől, legalább is ami a paptetűt, gébet, naphalat, apró törpeharcsát illeti, de a megtartani kívánt halak is sokat szenvednek, míg elérik „végcéljukat”. Ezek a szomorú tapasztalatok késztettek erre az írásra, melyben felhívnám a figyelmet, hogy ha kíméletesebben szeretnék élve tartani a hazavitelre, konyhai felhasználásra, vagy csalinak szánt halat, milyen szempontok szerint vásároljanak eszközöket a ma már a kereskedelemben bőségesen rendelkezésre álló választékból.
Először is, ha nem akarunk halat hazavinni, ne nyüstöljük egy napig valami haldöglesztő, ócska hálóban és amikor elpusztultak visszarázogatjuk valamennyit a vízbe, hanem horogszabadítás után azonnal engedjük szabadon őket. A nagy, kávás szákokban, pontyzsákban persze elvannak a fotózásig, de bár mi is történik velük, ne törjük, becsüljük meg a halat!
A pányvázás a legegyszerűbb, egyben legősibb haltartási mód, mikor is az egyik kopoltyúnyilláson be, a másikon kivezetjük a kötelet, és a tarkón összehurkoljuk. A harcsa, ponty, csuka jól bírja, de a többi halnál ne próbálkozzunk vele, ma már annyi jobb módszer akad. A ragadozó halakat ma már leginkább forgókapcsos bilincsekre akasztjuk, mégpedig arányos méretben!
A nagyon apró kötésű, valamint a tüll háló/kék/ csalihalak tárolására is kiválóan alkalmas. |
Ez azért fontos, mert ha nagy halat akasztunk kicsire, kihajlíthatja és elmegy, vagy például a süllő, víztetőn marad, örökké riadozik, és előbb-utóbb eldöglik. Láttam viszont egy nehéz harcsabilincsre felhúzva hat kősüllőt, melyek szinte fejjel a talajba fúródva egy csokorban vergődve várták a megváltó halált. Jegyezzük meg, minden halnak jár egy méretének megfelelő külön bilincs, így még a kényes süllő is kibírja egy-két napig.
A halak ugrálását csillapítja a hálón lévő sötétítő fedőanyag. |
A horgászok által leggyakrabban használt hal élve tartási mód a haltartóháló. Elvétve vannak még költségkímélő eszközök, mint kilyuggatott fémhordó/sorjával befelé fúrva!/, mosógépdob és egyéb nyalánkságok, köztük az egykor oly divatos drótszák, bár télen ez még lehet praktikus is, angolna tartására/fedél lekapcsozva!/ pedig tényleg kiváló. A halak sérülésmentes tartására a nagyobb méretű, aprószemű, kávás haltartók a legalkalmasabbak.
Az ilyen kézzel kötött, nagy szemméretű, kávátlan haltartó olyan, mint egy nyakzóháló, szenvedteti, majd elpusztítja a halat. |
Káva nélkül a háló szinte rátapad a hal testére, állandó vergődésre készteti, ledörzsöli a nyálkáját, pikkelyét és kínok közepette hamar elpusztul. Hasonló a helyzet, ha a háló szemnagysága akkora, hogy a keszegek feje kifér, kopoltyújuk alá bevágódik a fonal, és előbb-utóbb megfulladnak. A több méter hosszú, sűrűszemű, sötét színű „verseny” haltartóban még a legkényesebb keszegek is biztonságban érzik magukat, mint egy akváriumban, a háló érintése nélkül ide-oda úszkálnak, akár napokig elvannak, ha hideg a víz, vagy kevesen vannak. A félnapos horgászatokra, a zsákmány mennyiségétől és a vízhőfoktól függően elég egy széles kávájú, nyolcvan centi mély háló.
Ebbe a pontyzsákba még a világcsúcs méretű potyka is beleférne. |
Vannak kifejezetten nagy szemű, vastag anyagú, széles kávájú haltartók, melyek csak ponty, amúr tárolására alkalmasak, míg a keszegezők szákja aprószemű, inkább hosszúkás és a gyakori halfogás miatt felső fele keretben végződő, melyre leszúrható nyelet lehet csavarozni.
A ritkaszövésű, lágy anyagú hálók nagy hátránya, a bognártüskék örökös gubancolódása. |
A keret ideális szögbe állítása után, akár messzebbről is könnyedén beledobhatjuk az egymás után érkező halakat, nem véletlen, hogy minden versenyző ilyen hálót használ. A sóderes folyóvizekben, ágyékcsizmába öltözött vízben úsztatóknak, nincs könnyű helyzetük a haltartó rögzítésére, ezt könnyíti meg a leszúró karóra rögzíthető spirális nyélvég, mely a fövenybe tekerve masszívan tartja a szákot. Ha már a folyóvízi úsztatásnál tartunk, biztos sokan tapasztalták, hogy a pontyokat, kárászokat magasan lepipálva a paduc, de főleg a jász igazi szabaduló művész, akár méterre elrugaszkodva képes kiugrani a hálóból. Az ilyen halak „ellen” készült az a haltartó, melynek bedobónyílása sötétzöld anyaggal van fedve, nem is próbálnak meg belőle kiugrálni a pipik.
Íme a legkorszerűbb csalihaltartó. |
A hálók mérete mellett legfontosabb az anyaguk. A kötött, lágyanyagú hálókba a bognártüskés halak/ponty, kárász, márna,stb/ oly annyira képesek belegubancolni reszelős tüskéiket, hogy hamar elnyűvik a szákot, ezért számukra különösen, de az egyéb halakra is a merevebb, damil alapanyagú hálókat ajánlom. Másik előnyük, hogy hamarabb száradnak, viszont sokkal húzósabb az áruk. A normál félnapos horgászathoz persze elég a normál olcsóbb, sűrűszemű haltartó is, melyhez, hogy ne büdösítse a kocsit, kapható cipzáras nejlon tasak.
Még egy nagypontyos haltartó is belefér a száktartóba, mely véd a vizesedés és a kellemetlen szag ellen. |
A pontyzsákról csak annyit, hogy ezt a ritkaszövésű, műselyemszerű anyagból készült, sötétszínű óriásszákot elsősorban a bojlisok használják, ha fotózásig tartani kívánják az óriáspontyot. Lényege, hogy a sötét zsákban nem veri magát a hal, békében várja, hogy megörökítsék, majd megy vissza a vízbe. A kíméletes nagyhalfogáshoz hozzátartozik a pontymatrac is, mely egyre több horgászvízen kötelező, ez már tényleg az új idők horgászkelléke.
A dróthaltartó már inkább a múlté, hiszen lehorzsolja a halak orrát, testét, de bizonyos esetekben alkalmazása elnézhető. |
A csalihaltartó a rablóhalazás fontos kelléke, melyből többféle merevfalú, vödörszerű műanyag edény mellett megjelent egy minden igényt kielégítő, összecsukható, az oxigéntáplálást biztosító készüléket rákapcsolható táskaszerű termék, mely nem törik el, nem árasztja el a kocsit, és még a halak is élve maradnak benne, tehát a jövő csalitartója.
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...