A hónap csalija: Salmo Pike
Megjelent: 2013. november 14. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Elérkeztünk az utolsó, s egyben a leghidegebb őszi hónaphoz. A táplálékhalak eltűnésével egyre nagyobb esélyünk adódik a korgó gyomrú csukák megfogására. Az átlagos méretű példányok megfogásához nem kell sokat variálni, a sztenderd csalik bizonyára adni fogják a halat idén is, de mi van abban az esetben, ha most valami másra, különlegesre vágyunk és álmodunk egy merészet.

A nagyméretű, sokmindent megélt, többkilós csukák megfogásához általában a szerencse mellett mérhetetlen türelem, elhivatottság és kitartás kell. Olyan csalival kell kapásra ingerelni őket, amit nem húznak el az orruk előtt nap mint nap, olyan wobblerre van szükségünk, amely méretében, formájában, mozgásában elüt az átlagtól, a megszokottól.

A Salmo Pike csukát utánzó egyedei pont a késő őszi, hűlő vizek kannibáljainak lett kitalálva, akik bizony csemegeként tekintenek fajtársaik fiatal példányaira.


A legnagyobb igényességgel megalkotva

Milyen?

A Salmo Pike múltja, története és születése nagyon régre datálható. 1992-őt ítrunk, amikor első példányai elkészültek a Salmo gietrzwald-i gyárában. Az utánzat annyira jól sikerült, hogy szinte azt is hihette volna az ember, hogy a Salmo cég igazi kiscsukát csomagolt a műcsalis dobozaiba. Az első példányt én is össszeszorult gyomorral vettem a kezembe, annyira élethű volt, totálisan a csali hatása alá kerültem. Ez a misztikus érzés a mai napig kísér(t), ahányszor csak kezem ügyébe kerül a Salmo csukagyereke.


Hát nem olyan, mintha érzéseket közvetítene?

Feltételezem, hogy ezzel az érzéssel más is találkozott már, a Salmo Pike-ot eddig csak elvétve láttam pergetőhorgászoknál, pláne éles bevetésben.

A fentiekből kiderül, hogy a Salmo Pike bizonyos okból nem terjedt el széles körben, ezáltal a halak számára nem minősül kitanult csalinak, mondhatni soha nem volt velük „agyonszórva” egyik vizünk sem. Ezt, és a csali tulajdonságából eredő lehetőséget kell kihasználnunk a csukák táplálkozásának legaktívabb időszakában!

A Salmo Pike négyféle méretben készül, 9, 11, 13 és 16 cm-es darabok képezik a választékot. Minden létező példánya úszó kialakítású (Floating), tehát a felső vízréteg meghorgászására alkalmasak. Egy méreten belül az intenzívebb mélyretörést a terelőlapka méretének és dőlésszögének változásával érték el, a csali grammokban mért tömegéhez mindössze 1 egységet adnak. Nagy csali nagy felhajtóerővel, tehát senki ne várja tőle azt, hogy mélyre menjen. Átlagos használat esetén, még fokozottabb orsótekeréssel, intenzívebb bevontatással (ami már a hatékonyságot is nagyban rontja) sem erőszakolható három méter alá még a Deep Runner változat sem. A DR és a JDR (kétrészes) típusoknál a terelőnyelven található a vonószem.

Méretéből adódóan nem mondható könnyű csalinak. Legkisebb 9 cm-es példánya 9 grammot nyom, a 16 cm-es óriás pedig 52 gr-ot.

Készül egy, illetve kétrészes (Jointed) kivitelezésben. Dupla testű változatai intenzívebb veretést produkálnak azonos sebesség mellett. Érdemes kipróbálni és kísérletezni mindkét változattal.


A Salmo Pike különböző típusai

Hiába telt el annyi év születése óta, a Salmo Pike színvariációi – a hitelesség megőrzése következtében - bizony korlátozva vannak. Korábban sem volt, és most, 2013-ra sincs háromnál több. A „natúr” fehét hasú PE (Pike), a narancsos hasi árnyalattal rendelkező HPE (Hot Pike) mellett az RPE (Real Pike) foglal helyet a szerénynek mondható palettán.


Művészi szintű részletesség és kidolgozottság a PE testén

A Pike teste nagyon kemény felülettel rendelkező, extra tartósságot biztosító poliuretán hab.

Két darab rendkívül erős drilling található a műcsalin, melyek nehéz pályán, akár kapitális méretű egyedekkel való küzdelemre lettek tervezve.


Edzett acélhorog a javából! Premium Black Nickel a VMC-től


A Pike testén végigfutó acéldrót, valamint a kulcskarika is a nagy igénybevételre készült

Hol, mikor?

A csukák, főleg a termetes példányok természetéből adódóan nagy hibát vétünk, ha a Pike-ot a kelleténél gyorsabb tempóban vezetjük. Törekedjünk arra, hogy a még jó, ingerlő, verető mozgás mellett a legtovább tudjuk „tartani” a célhelyen, vagyis abban a zónában, ahol a ragadozót sejtjük. Semmi esetre se tereljük tempósan magunk felé, mert akkor indokolatlanul rontjuk saját esélyeinket.

Táplálkozási szokásait szem előtt tartva próbáljuk becsapni őket. Természetesen tiudjuk azt, hogy nappali ragadozó hal, de a reggeli és az esti órák fényváltása a táplálkozási ösztönére bizony pozitív hatással vanak. A nagy egyedek megfogásánál mindenképpen tudatosan kell cselekednünk. Ha megbizonyosodtunk róla, vagy csak sejtjük a jobb csuka tanyáját, az első próbadobások után ha kapás nélkül maradtunk, ne erőltessük tovább, wobblerünkkel később, akár az esti lenenő Nap egyre fogyó fényénél kísérletezzünk újra. Mindez a lassú, türelmet igénylő folyamat azért fontos, hogy a célhalunkat ne zavarjuk fölöslegesen, a kapás bekövetkezéséhez szükséges biztonságérzetét meg kell őrizni.

A Pike tipikus állóvízi csali, de lassú folyású csatornákon, folyók langóiban, visszaforgóiban is lehet vele esélyünk a csukafogásra. Az egyenletes, lassú tempót megszakíthatjuk egy-egy megállítással, vagy éppen a csali megugrasztásával.


Sekély nádöböl a magányos, nagy csukák kedvelt tanyája. Közel 180 fokban
védett terület, amelyet könnyen uralmuk, felügyeletük alatt tudnak tartani

Milyen felszereléssel?

A Salmo Pike méretéből, tömegéből és a célhalunk természetéből, súlyából adódóan a túlzott finomkodásra itt nincs lehetőség. Nem beszélve arról, hogy a sok rááldozott idővel kicsikart kapást, a megakasztott szép halat parthoz, csónakhoz is kell terelni valahogy. Nem érdemes tehát finomítani a szereléket, tévhit az, hogy azért nincs, vagy nem volt kapásunk, mert látta a vastag zsinórt, a nagy kapcsot, stb…Ha nincs étvágyánál, vagy valamiért az agrsszió parányi szikráját sem érzi, akkor bármivel dobálhatunk elé, erőlködhetünk, nem fog támadni. Ha azonban csukánk elemében van, és „vadászni” akar, akkor nem fogja érdekelni, hogy 0,15-ös fonotton, ötös kapoccsal kínáltuk fel neki a csalit, el fogja ragadni, meg akarja semmisíteni, mi pedig kevésbé leszünk rákényszerítve a hibázásra a halhoz méltó felszereléssel.

Legcélszerűbb választás erre az esetre a 2,40-2,70-es közepes dobósúlytartományba tartozó pergető botok. A 30-60, 40-80 grammos botokkal még a 13 cm-es Pike is jól vezethető, a kapás utáni gyors reagáláshoz pedig elég merevséggel rendelkeznek.

Orsóból negyvenes ajánlható, dobját 100 méter fonott, vagy monofil zsinór töltse ki. Monofil zsinórból a 0,30 mm-es átmérő alá nem érdemes menni, fonottból a 0,15-0,18 mm közötti tartományokból válasszunk, ha a szakítószilárdsága legalább 9-10 kg.


Precizitás felsőfokon. Az orrkarika pozíciója és a terelőlemez dőlésszöge
a fej különleges kiképzéséhez alakítva

A Salmo Pike részletesebb megismerése remélhetőleg kedvet csal a horgászokba. Az esélyt mindnképpen meg kell neki adni, s erre a mostani, novemberi időjárás a legjobb feltételeket teremti meg!


Egyszer ki kell próbálni!

Forrás: Halmos Mihály

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...