Egy hatalmas, égszínkék, pontyugrásokkal tarkított vízfelület. Ennyi és nem több az, amit elsőre egy bányatóból láthatunk. Sokan nem is gondolnák, hogy a bányászatnak köszönhetően milyen változatos mederalakulatokat rejt a mélység. A púpok, törések feltérképezése és pontos megetetése kulcsfontosságú a horgászat sikere szempontjából. De hogyan tudjuk megtalálni ezeket? A válasz egyszerű, markerúszó segítségével!
Amikor megérkeztünk az Alaszka horgásztóra, pontosan ezekkel az elemekkel találtuk magunkat szemben. Nem horgásztunk még korábban a tavon, így egyértelmű volt, hogy mivel kezdjük a pecát. Markerezéssel! A marker egy nagy testtel és felhajtóerővel rendelkező, jól dobható és messziről is jól látható eszköz, melynek segítségével akár centiméteres pontossággal tudjuk meghatározni a víz mélységét. Mindössze egy viszonylag erős, ugyanakkor mégis érzékeny spiccel rendelkező botra van szükségünk, amely lehet egy pontyozó, de akár egy heavyfeederbot is.
Egy erős, ugyanakkor érzékeny spicc-taggal rendelkező botra van szükség a markerezéshez. Tökéletes mindehhez az új CarpExpertRiverFeeder!
Használata roppant egyszerű. Nincs más dolgunk, mint felfűzni a főzsinórra (dobóelőkére) egy ólmot, majd mögé kötni fixen az úszót. Fontos, hogy a nehezék tömege nagyobb legyen, mint az úszó felhajtóereje, hiszen ez lesz az, ami lehúzza a markert a fenékre.
Egy megfelelő súlyú markerólom, majd egy karabineres forgó segítségével az úszó! Ennyi az egész!
Miután bedobtuk a szereléket, várjuk meg, míg az ólom az aljzatra ér, majd addig csévéljünk vissza damilt, amíg azt nem érezzük, hogy a nehezék megmozdul. Ekkor ért le az úszó az ólomhoz. Máris kezdhetjük a vízmélység meghatározását! A legegyszerűbb technika minderre az, ha már előzetesen megmértük, hogy hány centiméter a zsinórbehúzása orsónknak. Ennek tudatában, a visszaforgás gátlót átváltva, hajtókar fordulatonként tudjuk meghatározni a vízoszlop magasságát. Ha még tisztább képet szeretnénk kapni az előttünk elterülő vízfelületről, akkor ezt a műveletet akár félméterenként is el tudjuk végezni. Így tudtunk találni 75 méterre egy olyan részt, ahol a víz 4 méterről feljött egészen 3,5-ig. Ezt a területet megfelelőnek véltük arra, hogy alaposan megetessük, majd meghorgásszuk!
Azokat a helyeket keressük, ahol jó eséllyel a pontyok is fő táplálékaikat. Ilyenek a törések és a púpok.
Van a markernek még egy hatalmas előnye, hiszen remek támpontként szolgálhat az etetéshez is. Információink szerint a tóban rengeteg nagytestű ponty él, így nem fukarkodhattunk az etetéssel!Ahhoz azonban, hogy erre a viszonylag nagy távolságra kellő mennyiségű szemes csalogatóanyagot juttassunk be, mindenképpen szükségünk volt egy erős botra és egy nagyméretű orsóra, mellyel biztonságosan el tudtuk dobni etetőrakétáinkat. Minderre a legkézenfekvőbb megoldást a spod botok kínálják, míg a kiválasztott orsónak nagy dobátmérővel és masszív házzal kell rendelkeznie!
![]() |
![]() |
A köztudatban a rakétával történő etetés úgy él, mint a bojlis horgászok privilégiuma. Nem szabad azonban félni nekünk, feeder horgászoknak sem ettől az etetési technikától, hiszen léteznek már kisméretű etetőrakéták is, melyeket a heavyfeederekkel is bátran lehet használni! De ha tényleg a mennyiség az elsődleges szempont, mint ezen a horgászaton is, akkor mindenképpen érdemes a spod botokhoz nyúlni.
Magmix és mikropellet a halak menüje, melyet ezúttal a legnagyobb rakétával jutattunk be.
Az apró pelletszemek között akár órákig is képesek csipegetni a halak!
Egyedi kialakításának köszönhetően az etetőrakéta nem süllyed el a vízben, hanem a csobbanást követően egy keveset alámerül, majd orr részének felhajtóereje pillanatok alatt a felszínre hozza azt! Ilyenkor már nincs más dolgunk, csak kitekerni és dobni a következőt!
Néhány másodperc alatt kiürül és eléri a felszínt a rakéta.
Nem szabad megfeledkeznünk egy nagyon fontos tényezőről! A megtöltött rakéta nagy tömege, spod botunk keménysége és a hatalmas lendítőerő elengedhetetlenné teszi a dobóelőke használatát. Ahhoz viszont, hogy a fonott dobóelőtét ne vágja el az ujjunkat, tönkretéve ezzel a horgásznapot, kötelező a dobókesztyű használata! Sokan csak legyintenek erre, de akiknek vágta már be csontig a fonott zsinór az ujját, azok tudják, hogy miért kell hangsúlyozni mindezt.
Biztonságunk a legfontosabb, úgyhogy ne felejtsük el használni a dobókesztyűt!
A nagytestű pontyok megfogásához idő kell, mind tudjuk. Viszont, ha használunk etetőanyagot már az alapozás során is, nem csak később, a kosárban, akkor hamarabb felkelthetjük az áhított pikkelyesek figyelmét. Ennek bejuttatásához, ez alkalommal, parittyát használtunk. A parittyázás során kulcsfontosságú, hogy gombócaink tökéletesen egyformák legyenek, hiszen csak így lehet kellően pontos az etetés! A gombóckészítő segítségével azonban ez sem probléma!
Bevált keverékeink egyikét használtuk a „katapultba" is!
![]() |
![]() |
A kisebb méret csúzlizáshoz is kiváló!A nagyobb pedig parittyázni!
Sokat és sokáig etettünk, de megérte! Már fél óra elteltével megtalálták a halak a terített asztalt, úgyhogy igazolva láttuk elképzelésünk helyességét. Több gyönyörű pontyot szákoltunk, közülük is kiemelkedett azonban, ahogyan lenni szokott, az első. Gyönyörű, 15 kilogramm feletti töves siklott elsőként a merítőnkbe bizonyítván, hogy kellő felkészültséggel és megfelelő eszközökkel akár egyetlen nap alatt is sikeresek lehetünk egy vadregényes bányatavon!
Ennél szebben nem is indulhatott volna a peca! Végül a nap hala is ez a csodás pikkelyes lett.
Hasonlóan szép fogásokat kívánunk mindenkinek!
Forrás: Szabó Bence – Energofish Feeder Team Fotók: Lukácsi Béla
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...