A pontyhorgászatban alkalmazott végszerelékek ismertetésével foglalkozó sorozatunkban most egy kicsit elkanyarodunk a bojlis vonaltól, s az annyiak által kedvelt és eredményesen használt rövid előkés feeder technikát helyezzük nagyító alá. Igyekszünk most egy olyan általánosnak nevezhető method végszereléket részletesen bemutatni, amelynél megtalálható minden olyan modern kiegészítő, mely az eredményességet, a könnyű kezelhetőséget hivatott szolgálni (erőgumi, csalitüske), ugyanakkor a method lényege, a fix jelleg sem veszik el, és annyira ponty centrikus, amennyire csak lehet.
Tipikus method etetőanyag: jól tapad, rengeteg pelletet tartalmaz, és mágnesként vonzza a pontyokat
A method feeder technika - mely megítélésem szerint most éli reneszánszát - vitathatatlan előnye az, hogy nagyon jól koncentrálható vele szűk területre a hal, egyszerűen tölthető a kosár a forma segítségével, s a rövid előkének köszönhetően garantáltan az etetőanyag oldódásának epicentrumában tudjuk felkínálni a csalit. A módszer lényege egyszerű: az etetőanyag felhőben táplálékot szívogató hal kivédhetetlenül szembekerül a felkínált csalival, a rövid előke miatt kifújni nem tudja, s lényegében bekövetkezik az önakasztás.
A method szerelék elkészítéséhez remek alternatívát nyújtanak a szettben kapható szerelt kosarak
A method módszerhez kifejlesztett kosarak egyszerű felépítése senkit ne tévesszen meg. A lapos, széles forma tökéletes stabilitást biztosít az egyenetlen mederfenéken is, mindemellett jól dobhatóvá teszi a reá szabályosan felkerülő etetőanyag töltet. A kosarakhoz kapható töltőforma lehetőséget biztosít arra, hogy minden dobásnál azonos mennyiséget juttassunk be az etetés helyére.
A kosarat átfogó három vastag borda tökéletesen elegendő arra, hogy az etetőanyag a vízbe éréskor is „kapaszkodhasson"
A Carp Expert method kosár szettjében található ólmok esetében látható, hogy a zsinóron való rögzítés rendkívüli jelentőséget kapott. Az ólomtesten keresztülhaladó zsinórvezető tengely, az abban megszoruló forgó, valamint a cső ellenkező végét lezáró gumikúp együttesen a method lényegét, a fix pozíciót hivatott szolgálni, mely az önakasztásért lesz felelős a rövid, pár centiméteres előkehosszal egyetemben.
Egyszerű felépítés, de annál pontosabb méretezés és kidolgozás jellemzi a speciális method kosarakat
Szerelékünket erőgumival fogjuk megszerelni, ugyanis ennek közbeiktatása jelenti azt a biztonsági pluszt, amelyre kapást követően a fárasztás során alapozhatunk. Egyszerűen a power gum leveszi a terhelést az előkéről, a horogról, kíméli a halat is egy elhamarkodott, vagy túl erőszakos fárasztás során például.
Az általam legkedveltebb transzparens, azaz víztiszta előkéből elegendő csupán egy 30 centis részt a végszerelékbe iktatni
Az erőgumi főzsinórral történő összekötéséhez alkalmazhatjuk a rendkívül biztonságos dél afrikai csomót, illetve az uni-to-uni változatát is. A gumiból nem kell sok, higgyétek el, hogy a 30 cm hosszal is a szerelékünk erőtartalékait látványosan és lényegesen meg tudjuk növelni.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A forgószem Clinch-csomóval való rögzítése nem okozhat gondot. Már egy pár menet elegendő ahhoz, hogy meghúzáskor egymásba szoruljanak a menetek.
![]() |
![]() |
A technikához legjobban passzoló horogelőke a mai napig mit sem változott. A legjobb method előke fonott zsinórból készül, és hossza nem haladja meg a 10 centimétert. A leggyakrabban használt előkehossz 5 és 10 cm között változik. A fonott zsinór alkalmazásának a lényege, hogy a rövid szakaszon fellépő erőhatásnak ellenálljon, a csali természetes felkínálásának, lebegésének lehetőséget biztosítson. Mindezt egy rövid, (és ezáltal) merev monofil előkével esélytelen lenne hatékonyan kivitelezni.
Gondoljuk az előke rövidségéből eredő óriási igénybevételre, 15 lb alatt ne is kísérletezzünk
A horogválasztásnál vegyük figyelembe az alkalmazott csalit és a célhalat, mely esetünkben a ponty. Számoljunk azzal, hogy az erőgumi jótékony csillapító hatása ellenére az igénybevétel, a végszerelékre, különösen az előkére nehezedő fizikai erőhatás bizony nagy lesz, a vékony és alulméretezett horog kihajlik még egy kisebb ponty fárasztása közben is.
![]() |
![]() |
Ha elkészültünk, nincs más dolgunk, mint az előkét belehurkolni a method kosár tengelyének belsejében szorosan illeszkedő forgószembe.
Egyszerű, de nagyszerű: erről szól a methodozás lényege! A szerelék akcióra kész!
A method technikánál legbeváltabb mesterséges csalik közül egyértelműen a lebegő pelletek a dobogósok! A fenékre szegezett kosár fölött pár centire elhelyezkedő, a felszálló, fellibbenő etetőanyag szemcsék felhőjében lebegő pop-up golyó ellenállhatatlan az etetésen tartózkodó nagytestű halak számára is.
![]() |
![]() |
A method kosarak előnyei tovább fokozhatók! A töltőforma használata nagyban leegyszerűsíti és felgyorsítja a kosár újratöltésének folyamatát.
Nemcsak azt érjük el ezzel az eljárással, hogy a horgászat teljes ideje alatt azonos mennyiségű etetőanyagot juttathatunk be dobásonként, hanem a horgot és a csalit egyetlen mozdulattal elrejthetjük a tyúktojás nagyságú kosártöltetben. Ezzel megakadályozzuk, hogy dobás közben a levegőben, illetve vízbe csapódáskor visszaakadjon a főzsinórra a horgunk.
Elsőként az üres formába helyezzük a horgot a hajszálelőkén felkínált csalival…
… majd szórjunk rá kevés etetőanyagot …
… végül nyomjuk bele az ólmot a töltőformába…
Az alsó részen található gomb megnyomásával egyszerűbb a leválasztás
Eszközünkből általában probléma nélkül kiemelhető az etetőanyaggal megtömött ólom. Abban az esetben, ha a kelleténél több vizet tartalmazó, ragadósabb etetőanyagot, vagy ragasztott pelletet használunk, akkor a töltőforma alsó részén elhelyezett gomb segítségével egyszerűbb a leválasztás.
Az eredmény egy jól és pontosan dobható, szabályos etetőanyag gombóc azonos súllyal, azonos oldódási idővel
A csali tüskén a pontycsemegék klasszikus változatai, az ízesített kukoricák is probléma nélkül felkínálhatók
Forrás: Halmos Mihály
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...