A pontyhorgászatban alkalmazott végszerelékek ismertetésével foglalkozó sorozatunkban most egy kicsit elkanyarodunk a bojlis vonaltól, s az annyiak által kedvelt és eredményesen használt rövid előkés feeder technikát helyezzük nagyító alá. Igyekszünk most egy olyan általánosnak nevezhető method végszereléket részletesen bemutatni, amelynél megtalálható minden olyan modern kiegészítő, mely az eredményességet, a könnyű kezelhetőséget hivatott szolgálni (erőgumi, csalitüske), ugyanakkor a method lényege, a fix jelleg sem veszik el, és annyira ponty centrikus, amennyire csak lehet.
Tipikus method etetőanyag: jól tapad, rengeteg pelletet tartalmaz, és mágnesként vonzza a pontyokat
A method feeder technika - mely megítélésem szerint most éli reneszánszát - vitathatatlan előnye az, hogy nagyon jól koncentrálható vele szűk területre a hal, egyszerűen tölthető a kosár a forma segítségével, s a rövid előkének köszönhetően garantáltan az etetőanyag oldódásának epicentrumában tudjuk felkínálni a csalit. A módszer lényege egyszerű: az etetőanyag felhőben táplálékot szívogató hal kivédhetetlenül szembekerül a felkínált csalival, a rövid előke miatt kifújni nem tudja, s lényegében bekövetkezik az önakasztás.
A method szerelék elkészítéséhez remek alternatívát nyújtanak a szettben kapható szerelt kosarak
A method módszerhez kifejlesztett kosarak egyszerű felépítése senkit ne tévesszen meg. A lapos, széles forma tökéletes stabilitást biztosít az egyenetlen mederfenéken is, mindemellett jól dobhatóvá teszi a reá szabályosan felkerülő etetőanyag töltet. A kosarakhoz kapható töltőforma lehetőséget biztosít arra, hogy minden dobásnál azonos mennyiséget juttassunk be az etetés helyére.
A kosarat átfogó három vastag borda tökéletesen elegendő arra, hogy az etetőanyag a vízbe éréskor is „kapaszkodhasson"
A Carp Expert method kosár szettjében található ólmok esetében látható, hogy a zsinóron való rögzítés rendkívüli jelentőséget kapott. Az ólomtesten keresztülhaladó zsinórvezető tengely, az abban megszoruló forgó, valamint a cső ellenkező végét lezáró gumikúp együttesen a method lényegét, a fix pozíciót hivatott szolgálni, mely az önakasztásért lesz felelős a rövid, pár centiméteres előkehosszal egyetemben.
Egyszerű felépítés, de annál pontosabb méretezés és kidolgozás jellemzi a speciális method kosarakat
Szerelékünket erőgumival fogjuk megszerelni, ugyanis ennek közbeiktatása jelenti azt a biztonsági pluszt, amelyre kapást követően a fárasztás során alapozhatunk. Egyszerűen a power gum leveszi a terhelést az előkéről, a horogról, kíméli a halat is egy elhamarkodott, vagy túl erőszakos fárasztás során például.
Az általam legkedveltebb transzparens, azaz víztiszta előkéből elegendő csupán egy 30 centis részt a végszerelékbe iktatni
Az erőgumi főzsinórral történő összekötéséhez alkalmazhatjuk a rendkívül biztonságos dél afrikai csomót, illetve az uni-to-uni változatát is. A gumiból nem kell sok, higgyétek el, hogy a 30 cm hosszal is a szerelékünk erőtartalékait látványosan és lényegesen meg tudjuk növelni.
Első lépésként a gumikúpot húzzuk fel az erőgumira … | … ezután majd a method kosár felfűzése következik |
Végül a forgószem rögzítése jön… |
… egyszerű, pár menetes Clinch-csomóval |
A forgószem Clinch-csomóval való rögzítése nem okozhat gondot. Már egy pár menet elegendő ahhoz, hogy meghúzáskor egymásba szoruljanak a menetek.
A három menetes Clinch-csomónál kizárt a szétcsúszás, a gumi felületének tapadása miatt | A kosarunk fix pozíciót kap, ha a forgószemet jó szorosan a tengelybe préseljük |
A technikához legjobban passzoló horogelőke a mai napig mit sem változott. A legjobb method előke fonott zsinórból készül, és hossza nem haladja meg a 10 centimétert. A leggyakrabban használt előkehossz 5 és 10 cm között változik. A fonott zsinór alkalmazásának a lényege, hogy a rövid szakaszon fellépő erőhatásnak ellenálljon, a csali természetes felkínálásának, lebegésének lehetőséget biztosítson. Mindezt egy rövid, (és ezáltal) merev monofil előkével esélytelen lenne hatékonyan kivitelezni.
Gondoljuk az előke rövidségéből eredő óriási igénybevételre, 15 lb alatt ne is kísérletezzünk
A horogválasztásnál vegyük figyelembe az alkalmazott csalit és a célhalat, mely esetünkben a ponty. Számoljunk azzal, hogy az erőgumi jótékony csillapító hatása ellenére az igénybevétel, a végszerelékre, különösen az előkére nehezedő fizikai erőhatás bizony nagy lesz, a vékony és alulméretezett horog kihajlik még egy kisebb ponty fárasztása közben is.
A szilikoncső védi a kötést és optimalizálja a hajszálelőke-horog közötti távolságot |
Semmit nem kell túlbonyolítani, ez itt is így van, sima hurkot alkalmazva rögzítsük az előkénket |
Ha elkészültünk, nincs más dolgunk, mint az előkét belehurkolni a method kosár tengelyének belsejében szorosan illeszkedő forgószembe.
Egyszerű, de nagyszerű: erről szól a methodozás lényege! A szerelék akcióra kész!
A method technikánál legbeváltabb mesterséges csalik közül egyértelműen a lebegő pelletek a dobogósok! A fenékre szegezett kosár fölött pár centire elhelyezkedő, a felszálló, fellibbenő etetőanyag szemcsék felhőjében lebegő pop-up golyó ellenállhatatlan az etetésen tartózkodó nagytestű halak számára is.
Ízesített pop-up pellet a hajszálelőkén: joggal bízhatunk a gyors kapásokban | Method végszerelék és a hozzá tökéletesen passzoló gyári töltőforma |
A method kosarak előnyei tovább fokozhatók! A töltőforma használata nagyban leegyszerűsíti és felgyorsítja a kosár újratöltésének folyamatát.
Nemcsak azt érjük el ezzel az eljárással, hogy a horgászat teljes ideje alatt azonos mennyiségű etetőanyagot juttathatunk be dobásonként, hanem a horgot és a csalit egyetlen mozdulattal elrejthetjük a tyúktojás nagyságú kosártöltetben. Ezzel megakadályozzuk, hogy dobás közben a levegőben, illetve vízbe csapódáskor visszaakadjon a főzsinórra a horgunk.
Elsőként az üres formába helyezzük a horgot a hajszálelőkén felkínált csalival…
… majd szórjunk rá kevés etetőanyagot …
… végül nyomjuk bele az ólmot a töltőformába…
Az alsó részen található gomb megnyomásával egyszerűbb a leválasztás
Eszközünkből általában probléma nélkül kiemelhető az etetőanyaggal megtömött ólom. Abban az esetben, ha a kelleténél több vizet tartalmazó, ragadósabb etetőanyagot, vagy ragasztott pelletet használunk, akkor a töltőforma alsó részén elhelyezett gomb segítségével egyszerűbb a leválasztás.
Az eredmény egy jól és pontosan dobható, szabályos etetőanyag gombóc azonos súllyal, azonos oldódási idővel
A csali tüskén a pontycsemegék klasszikus változatai, az ízesített kukoricák is probléma nélkül felkínálhatók
Forrás: Halmos Mihály
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...