A pergetés felszerelései kezdőknek
Megjelent: 2012. március 14. | Forrás: Székely Zoltán | Írások

Sokat gondolkodtam, megírjam-e ezt a fejezetet. Több szempontból elodázhattam volna, hiszen most jönnek a ragadozó halak ívási tilalmai, a horgászatot nem igazán a pergetéssel érdemes elkezdeni, no meg ez a horgászat legköltségigényesebb ága, de mivel én szeretett hobbimat egy komplex egésznek tartom és az esetleges specializálódást jobbnak látom az általános alapok elsajátítása után megpróbálni, vettem a bátorságot és a gép elé ültem.


Az E.T. Spin Blade 10’ 30-80 gr-os pálca
az igényes kivitel mellett olyan minőséget takar,
mely nagy harcsák elejtésére is alkalmassá teszi.


A másik ok, hogy a kezdők számára itt a legsötétebb az erdő, azaz a hatalmas választékból itt lehet a legtöbb halfogásra alkalmatlan eszközt bevásárolni, aminek az eredménytelen használata már a kezdetekkor eltántoríthatja a pecást a horgászat eme nemes változatától.


Nagy szakitószilárdságú,
pergetésre kiválóan alkalmas fonott zsinórok, süllyedő/sinking/ és teflonbevonatos változatokban.


A pergetés a horoggal történő ragadozóhal fogás azon módja, mikor jobbára valamilyen haltáplálékhoz hasonlító műcsalit vontatunk ingerlően, csévéléssel, vagy vízi járműről /sleppelés/. Régebben pergettek döglött hallal is, de a mai műcsaliknak hatásosabb a vibrációja, ezért többnyire fogósabbak. Hátránya, hogy sűrűn benőtt, akadós vizeken nehezen, vagy nem is alkalmazható, de legalább is nagyon sokba kerül, hiszen nálunk ezek a csalik többnyire rendkívül drágák.


Felül támolygó, alul
körforgó típusú villantók.


Előnye, hogy nagy területet és a víz minden szintjét meghorgászhatjuk, a fogott halat kevésbé sértjük meg, és itt lephet meg bennünket leginkább a csoda, azaz akaszthatunk harmincdekás haltól akár százkilósig. Mesélek egy tavalyi példát erre: egy ismerősöm paducozni indult egy dunai keresztgát ráfolyásához. Beetetett, aztán vele is az történt, amit mostanában én is tapasztaltam, fogott 6-8 halat aztán a gébeket leszámítva órákon át semmi.


A szilikon anyagú műcsalikhoz hosszúszárú, ólomfejes
horgokat használunk, a fejméretét a mélységtől,
az áramlás erősségétől függően arányosan kell változtatni.


A kőgát spicce mögötti forgóban viszont észrevett egy-két balinbuggyanást, és mivel „ráért”, feltett egy műlegyes-szivarólmos szereléket a mindig magánál lévő pergető botjára és dobálni kezdett. Az első dobás nem sikerült, ráadásul a forgó belső szélén éppen akkor spriccelt egy balin, mikor az ólma egész máshol landolt. Gyorsan betekerte és újra dobott, jóval túl a rabláson, hogy pontosan belehúzhassa a még javában gyűrűző loccsanásba. Talán ha hármat tekerhetett az orsó karján, még vagy húsz méterre volt szereléke a céltól, mikor ránehezedést érzett, ösztönszerűen megrántotta botját. Nagy, lomha ellenállással megindult a horgával valami. Először arra gondolt, hogy oldalba kapta a balint, de hamarosan rájött, az még messze van, ez valami más lesz. Nem szaporítom tovább a szót, a balinrablásból egy 19 kilós harcsa lett, mely szintén ott ólálkodott a snecik alatt és rávágott az ólomra.


Különböző mélységben vontatható wobblerek, fent a nagycsőrű mélyebb vízben, alatta a törtcsőrű félvízen,
alul a felszín alatti.


A felszerelésről annyit, mint a fenti, nem egyedi példa mutatja, itt mindenképpen érdemes minőségibb szerszámmal dolgozni, mert nem tudjuk, mekkora hal akadhat horgunkra. A bot, mellyel akár órákon keresztül dobálunk, legyen könnyű, de rugalmasan nagyon erős/kevlár szállal erősített/, kopásálló gyűrűkkel ellátott/sicc/, hossza csónakban 240m-270m, partról 270m-3,30m-ig, nagybiztonságú orsótartóval ellátott.


Az Exkalibur Spin 270-es pillekönnyű pergető bot alig pár deka, de maximálisan terhelhető, különleges nyele nem csak elegánsan tenyérbe illő, az egész napos pergetés minden igényét kielégíti.


Természetesen a pergető orsóval szemben is magasabbak a kívánalmak, rendkívül megbízható fékrendszer, erős terhelést kibíró belső szerkezet, nagy kopásállóságú görgő, könnyen váltható visszaforgásgátló, két fémdob. A negyvenes méretű, ha fonottal dobálunk bőven elég, a nagy áttétel nem szükséges. A pergetésnél elsősorban fonott zsinórt használunk/kivéve fagyban/, mert sokkal nagyobb szakítója miatt fele olyan vastagságúval, sokkal messzebb tudunk dobni.


Nem trükk felvétel, süllőknek szánt gumihallal fogott jókora dévér a Tiszából.


Előnye még, mivel nem nyúlik, sokkal jobban érezzük a csalit és a kapást, hátránya is ebből a tulajdonságából adódik, nehezebb vele a kontaktust tartani, ezért A akciós botot ne használjunk. A fonott zsinórt erősen kell rögzíteni/ragasztás, monofil előtét/ a dob tengelyéhez, különben elcsúszik, körben forog és a megakasztott halat nem tudjuk magunkhoz húzni. Kezdőknek körszövött, minőségi 20-asnál vékonyabbat, különösen akadós terepen, nem ajánlok.


A jóminőségű pergető botok szinte teljes testükben
terhelhetőek, a sok gyűrűn megoszlik az erőhatás,
és a kontaktustartás is könnyebben kivitelezhető.


Most jön a csalik rendkívül bonyolult kérdése. Több fő családja van, mint a villantók, műhalak, szilikon anyagú testek, műlegyek. A villantók két típusra oszthatók: mint a körforgók, melyek jellemzője, hogy a vízben húzásra, egy központi tengely körül forog a mindenféle színűre festett és alakított levélforma, mely szerencsés esetben olyan vibrációt kelt, hogy a ragadozóhal prédának véli. Másik változata a támolygó kanál, itt a különböző görbületűre préselt, ezernyi változatban és méretben kialakított és festett fémlevél maga a test, mely vízben húzáskor, vagy ejtéskor sérült hal mozgásához hasonló rezonanciát keltve ingerli kapásra a halakat.


A Salmo műhalak számtalan variációja közül, a környezeti adottságok figyelembevételével, mindenki megtalálhatja a saját vizére valót.


A forgó változatot nagyobb ellenállása miatt kisebb vízben és felszín közelben is képesek vagyunk vontatni, a támolygóval, nagyobb súlya miatt messzebbre dobhatunk, de inkább a víz középső, valamint alsóbb szintjeit tudjuk meghorgászni. Fogósságuk, a vibráció mellett, meg-megvillanó fényüknek köszönhető, ezért jobbára nappali horgászathoz javasolt, opálosabb vízben a világosabb, míg áttetsző, vízi növényzettel benőtt területeken a sötétebb, színesebb tónusú csalik szoktak inkább beválni.


A műcsalikat ilyen rekeszes dobozokban érdemes tartani, a szilikon anyagúakat színenként elkülönítve, különben megfestik egymást.


A műhalak legismertebb és leggyakrabban használt változatai a wobblerek, melyek nagy felhajtóerejű fából, vagy műanyagból készülnek. Remegő, kacsázó mozgásukat vagy a száj körül kialakított lefelé álló csőrszerű lapka, vagy a fej speciális szöge és a vontatás felfüggesztésének fejrész feletti pontja okozza. A „csőr” nagysága, szöge, formája és a test belső súlyozása határozza meg a csali optimális vontatási mélységét. A kis, lapos csőrűek/súlyozás nélkül/ felszín közeli, az L alakban megtört lapkásak 1-2 méter mélységben, a hosszú, nagy csőrűek több méter mélységű horgászatra alkalmasak.


A szilikon csalikat az USA-ban fejlesztették ki a feketesügér horgászatához, talán a legjobb minőségben máig ott gyártják.


Testük lehet egy, maximum három részes, ez utóbbiak vontatás hatására csuklószerűen vonaglanak, inkább álló vagy lassú vízben fogósak, mert folyásban természetellenesen „túlveret”-nek. Talajközeli horgászatra, már csak igen magas áruk miatt sem igazán alkalmasak, viszont alkonyattól hajnalig, mikor a ragadozóhalak többsége vízközt keresi táplálékát, igen fogósak lehetnek.


A twiszter fejek egy része festett,
ez a három szín ami bizonyítottan nyerő.


A szilikongumiból készült műcsalik közül kiemelném a legismertebbeket, a twisztert és a gumihalat. Ez az iparág oly robbanásszerűen ontja magából az újabbnál újabb csodafazonokat, hogy nem merülnék jobban most bele.


A sokféle, könnyen összeakadó műcsalit a kiegészítő szerelékekkel együtt, érdemes ilyen dobozkában tartani.


Lényegük, hogy egy ólomfejbe vagy testbe beépített hosszúszárú horogra kerül a gumitest, melynek lágy farka szintén a táplálékhalak mozgásának rezonanciáját sejteti. Megjelenésekor olyan sikere volt a süllőknél, hogy a csalihallal horgászók között három-négy halat is lehetett fogni vele, míg azoknak jó, ha egy kapásuk volt. A twiszternek lágy, fátyolszerűen lebegő farka van, míg a gumihal a húzás irányára majdnem merőleges gumikorongban végződik, mely ide-oda veret.


A műcsalik gyors cseréjét, laza
mozgását biztosító kapcsok,
a körforgó villantó zsinór tekerését kiküszöbölő forgókapcsok felkötése
előtt ellenőrizzük nem hajlanak-e ki,
mert ha nem elég erősek az könnyen
csali és halvesztéssel jár.


Ez utóbbi 12-15cm-es példányaival fogják többnyire a kapitális süllőket – ahol még van. Ezek a fenékközeli pergetés jelenlegi legeredményesebb műcsalijai. Igaz ezek is gyakran beszakadnak, hiszen a feneket kopogtatjuk végig velük, de sokkal olcsóbbak a többinél. A horgászat sikere nagyban függ az adott vízterület áramlásának és mélységének optimálisan megválasztott ólomfej nagyságától és a vontatási technikától. Van hogy az egyenletes tekerés a nyerő, van, hogy az emelem-ejtem. Külön érdekessége ezeknek a csaliknak, hogy a zavaros vízben a békés halak is rámozdulhatnak, talán lebegő gilisztának, vagy moszatnak nézik, mert én fogtam már vele, jászt, dévért, amúrt, sőt teknősbékát is!


A különböző méretű szilikon testekhez más-más horoghosszúságú fejet kell használni, a hegy minél távolabb helyezkedjen el tőle, de csak annyira, hogy a farkat ne fogja vissza a mozgásában.


A műhalakat készíthetik fémekből is, ezeket pilkereknek, ólomhalaknak hívjuk. Használatuk, súlyuk miatt is, elsősorban a mélyebb vizekben terjedt el/tengerek/, de kisebb példányaival, az ólomhalakkal megegyezően, főleg a balin horgászatánál érdemes foglalkozni.


Ahol gyakori a csuka veszély, érdemes wolframszálat,
vagy köthető előkét a csali elé tenni,
hogy meg legyen a zsákmány is és megmaradjon a csali is.


Azokat a legyeket is ide sorolnám, melyeket ezek, vagy a szivarólom fölé kötünk, melyek bizony néha, mélyen vontatva, nem csak a balint fogják meg. A teljesség igénye nélkül megemlíteném még a pergetés, a legyezés és a mártogatás kombinációjából származó új módszer műcsalijait is, melyek tollból, fonalakból, szilikonból készült legyek, ügyesen rángatva pulzáló mozgásukkal szintén kapásra ingerelhetik a ragadozóhalakat.


A jól vezetett szivarólom+Grizzly
hármashorog még télen is megfogja a balint.


Biztos tippet adni műcsalikérdésben nem lehet, mert minden víz más és más, annyit azért ajánlhatnék, hogy járjunk nyitott szemmel a vizek partjain, és csak utána menjünk csalit vásárolni. Ahol sok a küsz ott az azt formáló, felszínközeli, könnyű szerszámmal próbálkozzunk, ahol sok a karikakeszeg, széles, ezüstös kanalat húzzunk a mélyben nappal, este hasonló alakú, jól verető műhalat, míg kis vízmélységnél lassan lebegő, vagy forgó villantót, ne pedig nagy ólomfejjel ellátott gumihalat, mely szántja az iszapot, vagy elakad a növényzetben.


A ragadozó halakat többnyire nem szákban,
hanem ilyen szájbilincseken tartjuk.


A pergetésnél érhet minket a legtöbb meglepetés, de azért itt is meg vannak a vízi élet törvényszerűségei, melyeket józan paraszti ésszel kilesve érdemes követni. Először vegyünk a fentiek figyelembevételével minden meghorgászandó terület adottságainak megfelelően két-két fazont egy típusból, aztán amelyik beválik abból érdemes betankolni.

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...