30 éve horgászom a Kiszombori Vályogoson. Szeretem, otthon vagyok a partján. Sokszor készülök itt versenyekre. Keszegfélék, szép kárászok és pontyok lakják a tavat, rájuk meg termetes süllők, harcsák vadásznak. Maga a tó nagyon sekély, az 1 méteres mélység már jónak számít, sok helyen nádszigetekkel tarkított, területe 6,9 hektár. Kezelője a Kiszombori Sporthorgász Egyesület. A tél vége, a kora tavasz már a vízparton talált.
A versenyhorgászatban megszoktam az egybotos és gyors pecát, nekem minden horgászat versenyre készülés. A pörgős, gyors horgászat együtt jár azzal, hogy nemcsak pontyot, hanem sok kárászt és keszeget fogok. Ahogy felpörög a peca egyre több a kapás, egyre több a hal.
Az ilyen horgászat kicsit több etetőanyagot és kisebb, 6-8 mm-es csalizó pelleteket igényel, szigorúan egybotos peca. Kötelező a főzsinór orsó klipjébe történő beakasztása a megfelelő távolságon, a távolság pontos ismerete, megjelölése a zsinóron. Az ütem és a pontosság építi fel az etetést. Az ütemet egy idő után már a halak diktálják, ezt sok gyakorlás után már lehet érezni. Általában az első 10-20 dobás során 1-3 percet horgászom, eztkövetően rávárhatunk kicsit többet is, de ez az a dobásszám, ami után már várható, hogy egyre inkább a halak kapásai adják az ütemet. Tél végén, kora tavasszal még gyakran kell 15 perc körüli tempóban horgászni a kapások kivárására, de ahogy melegszik az idő és a víz, úgy gyorsul az ütem. Az etetés felépülésével egyre több a hal előttünk, egyre inkább kapással fog befejeződni a dobás, jó esetben 1-3 perces ütemben. A kapások elmaradásakor segít, ha rádobok a helyre gyorsan kettőt-hármat, majd kivárok 5-6 percet. Gyakran a második, harmadik gyors dobás már halat hoz. Melegebb vízben több etetőanyagot kell bejuttatni, ekkor már ráetetek a helyre. Messzire bordás kosárral dobom az etetőanyagot, közeli távra open end kosárral. A bordás pontosan dobható messzire, sok etetőt bevisz és könnyű kirántani belőle. Két jellemező távom van ezen a tavon, a 63 méter és a 24 méter. A távolabbi a belső nádszigetek előtti terület, a rövid egy régi, már lekopott torzsás rész helye kemény aljzattal.
A csalizó pelletek színe és mérete fontos. A színek közül a narancs, a sárga, a fehér, a rózsaszín és egy barna vagy fekete az, ami mindig van nálam, illetve ezek bicolor változatai. A méret 6-8 mm, leginkább 6, néha még ez is megfaragva. Az ízek közül nekem az édesek állnak elől. Ennek egyszerű oka van, a Vályogos pontyállománya nagyrészt gyorsan cserélődik, nem csak a tógazdaságban, de a helyi horgászoktól is elsősorban kukoricát és származékait, hagyományos etetőanyagokat kapnak. A tavaszt a csemegekukorica, a nyarat az erjesztett uralja.
A horgászatot az etetőanyag gondos elkészítésével kezdem.
Két bevált keverék: Benzár Mix Fine Carp Black és Bream Cinnamon aroma, Pro Corn Sweet Corn és Sweet Corn aroma. Az első egy fekete keverék, akkor használom, ha minden halat meg akarok fogni, a második egy erősen sárga, amely már szelektálja a halak nagyját.
Az aromát a vízhez teszem.
Amíg az etető áll egy kicsit elkészítem a szereléket. Horgok, csalizótüskék, előkének való fonott és monofil zsinór, gumiütköző.
Kosarak horgászathoz és etetéshez, fonott és monofil zsinór dobóelőkének.
Egy kész szerelék.
Közben az etetőanyag is elkészül, áttöröm, ami a method etetőknek nagyon jót tesz.
A csalikat, aromákat egy nagyobb táskában tárolom.
A legjobban bevált pelletek és smoke aromák vannak nálam.
A tálcára, ahol mindent könnyedén elérek, a legfontosabbak kerülnek, ez method pecánál nem is sok. Method Eggs, Turbo Pop Up, Coated Wafters, Method Smoke Wafters Dumbell pelletek 6-8 mm-es méretben és nagyágyúnak a 12 mm-es Dumbell. Etetőanyag, víz a tóból, a csali állásának ellenőrzésére, töltőszerszám. Lehet horgászni!
Néhány jól bevált szín és csali.
Jellemzően csoki-narancs Method Eggs csalival kezdek, ezt a leggyorsabban megjelenő keszegek nagyon szeretik.
Ilyen szép dévérek lakják a tavat.
A kedvenc bottartó fejem, tökéletes a method pecához, kíméli a botot.
Egy kosár etetőanyag, csoki-narancs bicolor a tiszta szélvízben.
Ilyen felhő marad a kosár után.
A pontos dobások kivitelezése megtanulható. Mindig a célra nézzünk, a kosarat a dobás végén a magasra tartott spiccel finoman fékezzük és a kifeszült zsinórral szépen lekísérjük az etetésre. Így lesz a lehető leghalkabb és pontosabb.
Képzeljük el az etetésünk! Jó esetben egyre több rajta a hal, úszkálnak, eszegetnek, egyet-egyet megakasztunk, szétugranak, visszajönnek. Ez a sok mozgás szétteríti az etetést. Ezért kell pontosnak lenni. Az etetés közepét kell pótolni újra és újra, hogy kis területen maradjanak. Ezért kell a rossz dobást lefogni és inkább újra dobni. Gyakran a legszebb pontyok, kárászok óvatosan az etetés könyékén szemezgetnek a mohó apróságok által szétlegyezett darabokból. Időnként érdemes egy-egy dobással jobbra, balra vagy az etetés mögé menni 2-3 méterrel. Ahogy melegszik a víz, közeledik a nyár, úgy egyre gyakrabban az etetés közepének fenntartása, a halak helyben tartása érdekében érdemes a töltőszerszámot is elhagyni, egyszerűen kézzel tölteni a kosarat. Két dobás között bal kézzel kisebb etetőanyag gombócokat gyúrok, újra dobáskor a gombócot, a kosarat és az előkét egybefogva, bal kézzel, egy-két mozdulattal megtöltöm. Nem lesz olyan formás, mintha töltőszerszámot használtam volna, de határozottan gyorsabb. Van, hogy már az előkével sem foglalkozok, viszi a kosár mellől is a hal a csalit.
A fehér, kókuszos Coated Wafters szelektálja a nagyobb keszegeket, kárászokat. A benti távra duplán töltöm a kosarat.
Egy szép dévér a kókuszosra.
A matracra érdemes odakészíteni egy edényben vizet, mert a nap hamar megszáríthatja, így lesz mit a hal alá önteni.
Nálam egy szép kárász is megérdemli a megfelelő bánásmódot.
Kora tavasszal a nagyon tiszta vízben a monofil előke is előnyös lehet. Egyre több horgászvízen tiltják be a fonott zsinór használatát. 0,16-0,18-as monofilra kötöm az ilyen előkéket. A kis fülben el tud fordulni a csalitüske és beáll a helyes irányba.
Előbb-utóbb a pontyok is megérkeznek, ez a tükrös megette a mézes pelletet.
Egy könnyű merítőfejnek jó hasznát vesszük, legalább 3 méteres erős, könnyű nyéllel.
A kíméletesség mindenhol fontos, ha viszünk halat, mindig csak annyit, amit frissen fogyasztunk el!
A távoli és közeli method horgászatok során fontos, hogy az etetőanyagunk megfelelően oldódjon. A kézi és duplatöltés módszere mindkét opicóra tökéletes megoldást nyújt. A kézi töltés esetén felpörgethetjük az etetőanyag bejuttatását a közeli helyre. A duplatöltéssel pedig a távoli horgászatok során lehetünk eredményesek. Az első réteg a csalival gyorsan oldódik, míg a második réteg hosszabb távon biztosítja a csalogató hatás fennmaradását.
Etetőanyag keverés
1. Először a kiválasztott aromát oldjuk fel kis mennyiségű vízben.
2. Az aromával feltöltött vizet adjuk hozzá az etetőanyagunkhoz. Keverjük össze és hagyjuk pihenni.
3. Az így kapott etetőanyagot törjük át a törőszitán.
A duplatöltés folyamata
1. A duplatöltéshez szükséges eszközök.
2. Az etetőanyagot betöltjük a töltő formába, még csali nélkül.
3. Először megtöltjük az etetőkosarat, ez lesz az első réteg.
4. A csalit belenyomjuk a töltőformában maradt etetőanyagba.
5. Az etetőkosarat a töltőformába nyomjuk, így készül el az etetőanyag második rétege a kosárban.
Kézzel töltés
1. A bekevert etetőanyagból kézzel formázzunk hosszúkás gombócokat. Ezt akár horgászat közben, balkézzel is megtehetjük.
2. Az így kapott gombócokat gyúrjuk össze az etetőkosárral és nyomjuk bele a csalinkat. Közeli, pörgős pecákhoz kiváló módszer.
Kép és szöveg:
Frankó Zoltán
Energofish Feeder Team
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...