Az Energo Team top spiccbot sorozata azt a nevet viseli, mint a pergető szegmens legjobb darabjai is. A Blade Pole jelenleg 3 modellel várja a vásárlókat, mi ebből a legkisebb, 6-os botot vetettük be, s próbáltuk megfogalmazni, milyen is egy prémium szegmensbe tartozó bottal horgászni, s meghatározni, kiknek is való ez igazából.
A bot hihetetlenül karcsú |
A spiccbotos módszer több szempontból is nagyon fontos. Nagyon nagy valószínűséggel a legtöbb horgász ezzel kezdi el pályafutását, ezekkel az eszközökkel szerzi be első saját tapasztalatait, s ezek nem ritkán meghatározóak lehetnek a továbbiakra nézve. Többek között ezért sem mindegy, hogy milyen bottal próbálunk először halat fogni. A rövidebb, belépő szintű pálcáknál, még nem sokat számít, hogy hány gramm, mennyi a belógása, mert a 3-4 méteres hossznál a kisebb hibák, tökéletlenségek még jobban tolerálhatók.
A bot hat tagból áll, a spicc végére a gyorscsatlakozót mi ragasztottuk fel extrában |
Az első pozitív tapasztalatok után az ember továbblép, próbálkozik más módszerekkel is, match-el, feederrel, pergetéssel, de aki egyszer beleszeretett a spiccbotos horgászatba, az nagy valószínűséggel soha nem fog lemondani róla teljesen.
Egy csonticsokorra megéhezett kárász |
S ha már tapasztaltabb horgász lesz és igényei kikristályosodnak (és pénztárcája is engedi), elkezd olyan színvonalú termékek felé fordulni, mellyel a horgászat egyszerűbb, hatékonyabb és nagyobb örömöt nyújt. Ezen a szinten kapcsolódik be a képbe az ET. Blade Pole sorozat.
A „Hand made" felirat nagy gondosságról és kézimunkáról tanúskodik |
A 6, 7 és 8 méteres hosszban kapható pálcák karbon anyagát 10 tonnás préseléssel alakították ki. Ezért lehetséges igen kis átmérőben, ezért extrém alacsony önsúllyal olyan botok létrehozása, melyek mégis bírják a rájuk kiszabott feladatokat. Ebben a minőségben a falvastagság akár a fele lehet egy átlagos boténak, s ez a horgász felé is jár némi kötelezettséggel. Az általunk tesztelésre kiválasztott 6-os bot súlya 193 gramm, lezáró dugó nélkül (ami ugye úgy sincs benne, ha horgászunk), csupán 183 gramm. Ezek a botok egyértelműen nem a teljesen kezdők kezébe valók, és nem is olyan horgászoknak ajánlott, akik nem képesek megfelelően vigyázni a felszerelésükre. Aki mindent egymásra dobál a kocsi hátuljában, vagy a part menti köveken kocogtatja a botjait, annál egy ilyen finoman kiélezett pálca nem lesz hosszú életű.
A gyári adatokat mértük a valóságban is |
Ugyanúgy igaz, hogy a horgászat technikájában is kell hozzá némi jártasság és fegyelem. Bármennyire csábító egy 25-30 dekás kárász kiröptetése a spiccbottal, ha szerencsétlenül terheljük, és túlzottan magunk alá fordul a spicce, akár el is törhet. Mert egész egyszerűen nem erre való. Itt bizony kompromisszumok vannak, és törődéssel kell fizetni a hibátlan akcióért és az egész napos könnyed horgászatért. A nagyobb halakat meg kell szákolni.
Fém végdugót kapott |
A bot nyelén csúszásgátló felület teszi a fogást stabillá. Ez ráadásul könnyen is tisztítható. Az alsó végdugó fémből van, azt kicsavarva a tagokat egyenként is megtisztíthatjuk az etetőanyagtól, halnyálkától. Ez legalább néhány alkalmanként kötelező, de legjobb minden horgászat után elvégezni. Ha homokszemek maradnak a tagok között, akkor a legközelebbi széthúzásnál az illeszkedő felületen karcok keletkezhetnek, amik elkezdik áldásosnak nem nevezhető rongáló munkájukat. Inkább mossuk le mindig. A prémium megérdemli.
Folyóvízre is használható Excalibur horgok |
A botot több alkalommal teljesen különböző feltételek között is kipróbáltuk. A legelső próbán még a nagy áradás előtti Dunán jártunk vele. Csónakból úsztattunk szűk kettes vízen kenyérzsákon. Ez egy tipikusan olyan szituáció, ahol a bot rengeteget dolgozik, hiszen nagyjából 15-20 mp egy leúsztatás, és máris dobhatjuk a következőt. Nincs is talán spiccbotos módszer, melynél jobban kijöhet egy könnyű, jól kezelhető bot előnye.
Csúszásgátló felület a nyélen |
Zsákmányunk java része 20-40 dekás karikakeszegből állt, egy-egy nagyobb jásszal kiegészülve. Itt elég volt a 4 grammos folyami csepp úszó fixre rögzítve. A közepesen folyó vízben ezeknek a halaknak a fárasztása is élményszámba ment, a 0,16-os zsinór bizony próbára lett téve a jászok esetében.
Dunai zsákmány karikával és jászokkal |
Ezen a napon az ET Excalibur horgok közül a „Nase" 14-esével horgásztunk, amit a vége felé, amikor a jászok megjelentek, cseréltünk ki egy kicsivel erősebb és nagyobb ET Excalibur Bream 8-asra. Az élő Duna horgászata mindig jó móka, és ezúttal kiválóan láthattuk, hogy egy karcsú, gyors bot milyen óriási előny, ha 3-400-at kell dobni egy délelőtt...
Állóvízen kisebb úszók is megfelelnek |
Ehhez képest egy Tisza-tavi és egy bányatavi horgászat már gyerekjáték volt. Az úszó méretét mindkét esetben le tudtuk csökkenteni 1,5 grammra, és a gombócos etetés dominálhatott. A kaját a helyi viszonyok figyelembevételével alakítottuk ki. A Tisza-tavon abszolút jellemző, hogy az aljzat közeléből felhozhatók a dévérek félvízre, és egy kisebb eresztékes, gyorsabb horgászat is lebonyolítható.
Ennek érdekében Carp Expert angol morzsát kapott a Carp Expert "Ponty-Dévér"-es alapkaja. A könnyű, színes szemcsék liftezése, megteszi hatását, s előbb utóbb észleljük, hogy a kapások jó része feltolós; esetleg be sem áll az úszó, mert félvízen lerabolja a dévér.
Ezúttal csontival és pinkivel csaliztunk |
Itt már komolyabb zsákmányra tettünk szert, egy három és félórás periódusban csaknem 12 kg 25-30 deka körüli dévért sikerült időlegesen rabul ejteni.
Tisza-tavi dévéres zsákmány |
A bot egyértelműen a legjobb spiccbot családba tartozik, amit a Energofish forgalmaz. Ez a minőség még a finomszerelékes horgászatra specializálódott márkák legjobb termékeivel is felveszi a versenyt. Az ember nehezen hiszi el, hogy ilyen vékony átmérőben ilyen erős és megbízható botot vehet a kezébe. Ezzel együtt az írás elején olvasható intelmeket nem árt tudatosítani, hogy a bot bizony a technikailag felkészültebb horgászoknak való, s a kiváló tulajdonságokat egyrészt meg kell fizetni, másrészt pedig a horgászatban nagyobb odafigyeléssel illik honorálni. A Blade Pole méltó a hasonló nevű botcsalád egyéb szegmensekben elérhető modelljei álltak kivívott elismerésre, és nem marad el azoktól minőségben.
Forrás: EnergoTeam
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...