A sügerek Mekkája
Megjelent: 2010. december 03. | Forrás: Gotthárd Ferenc Alpár | Írások

Utolsó napjaimat tapostam a Duna torkolatvidékén. Az idõjárás nem változott, borongós, esõs, hûvös volt a klíma. Még ebben a késõi idõszakban sem megszokott ez a cudar idõ, de én az utóbbi két évben különös érzékkel tudom az ilyen zord idõjárási viszonyokhoz idõzíteni a túráimat.


Majdnem a déli órákig ténferegtünk az udvaron, vártuk hogy barátságosabbra forduljon az idõ, de nem akart bekövetkezni. Nem volt mese, hamarosan a hazaútra kellett koncentrálnom, ezért az utolsó két napomat maximálisan szerettem volna kihasználni. Szerencsére Árpi és Szabolcs is hasonlóan vélekedett, így hát elindultunk. A haditerv egyszerû volt: rápróbálunk a csukákra, ha kudarcot vallunk, akkor a barátaim által korábban felfedezett sügéres csatornát vesszük célba. Ezzel a sügéres csatival csak az volt a gond, hogy nem tudták hol kell visszamenni, na itt jöttem én a képbe. Viszonylag jól ismerem már a környéket, és házigazdánk Levente útbaigazításával már nem is tûnt olyan bonyolultnak, hogy megtaláljam, ha a szükség úgy hozza.


Árpi hozza a legszükségesebbeket


Amint azt sejteni lehetett, a csukák ránk sem hederítettek. Néhol meg-megvillant egy tarka test a tiszta vízben, de hamar ráuntunk a meddõ kíséletezésre. Egy torkolatot még megnéztünk az esetleg ott bandázó sügérek reményében, de ott is néma csend volt, tehát jöhetett a B terv… Irány a tuti sügéres pálya!
Bõszen róttuk a kilométereket, nem volt közel, annyi szent, de minden egyes percért bõkezûen kárpótoltak a kis tüskések. A helyszín egy összekötõ csatorna volt, két tó közt képezett átjárót és ezekbõl a tavakból vándorolt ide a sügérnépség a könnyû prédára. A kis csati hossza alig haladhatta meg a 200 métert, a mélysége 4 méter körül alakult a legmélyebb szakaszokon.

Elképesztõ mennyiségben voltak jelen a kis ragadozók. Amerre a szem ellátott mindenhol apróhalak menekültek, néha fél szobányi területen egyszerre spricceltek az ivadékok. Az izgalomtól remegtem, hogy végre közéjük ejtsem a mûcsalit.


Szabolcs volt a leggyorsabb


Az én sárga gumimnak sem tudtak ellenállni

Nem volt ritka az ilyen pillanat


Nem szeretem ismételni önmagam, de töménytelen mennyiségû sügér volt alattunk. Érdekes volt megfigyelni, hogy a rajok, amikor támadásba lendültek, valósággal közrefogták az ivadékokat. Minden oldalról ostromoltak, nem sok esélyt adva a menekülésre. Ezeket a rohamokat 3-4 alkalommal egymás után megismételték, majd visszavonultak kis idõre, hagyták, hadd érezzék biztonságban magukat az apróságok. Néha egy-egy türelmetlen példány bevágott közéjük, ezzel kisebb riadalmat okozva, de az igazi pokol ismét akkor szabadult el, mikor támadásba lendültek nagyobb létszámban. Valóságos mészárlást rendeztek, esélyük sem volt a kicsiknek, egyre inkább sajnáltam a védtelen csöppségeket.


Ideges jószág

Nem teketóriázott, torokra kapta


Árpi egy formást sügérrel pózol


Neki is bejött a piros

Csodás színekben pompáztak


A halak megfogása nem bizonyult különösebben nehéz feladatnak. Az volt a nehéz, hogy olyan csalit tegyünk fel, amit nem támadnak. Bármit csatoltam a kapocsba mindennek nekimentek. Körforgót, támolygót, kis wobblereket eszeveszettül ették az alig tenyérnyi, féltenyérnyi apróságok. Az nyilvánvaló volt, hogy ha a termetesebbek közül szeretnénk fogni, akkor a meder aljára kel leküldeni a csalit nekik. Evidens, hogy a legjobb megoldást a gumik jelentették, legyen szó akár twisterrõl, akár hal formájú plasztikról. Természetesen mást is le lehetett juttatni az aljzatra, de azt egybõl elhappolták az apróságok. A gumikat is csipkedték a kicsik, de nem akadtak fel rá és épp ez volt a lényeg, hogy a nagyobbaknak idõt engedjünk megtalálni a 7-8 centis csalikat. A termetesebb példányok gond nélkül vették torokra a puha testekbe rejtett horgokat. A csali vezetésében nem volt nagy titok, az emelem-ejtem mûsor ment, akár süllõzés közben.


Két darabból vágtam össze,
nagyon menõnek bizonyult

És rögtön
az elsõ dobásra…


Állandóan nyomás alatt tartották a kishalakat

Patthelyzet


Egy fakó példány

Ez valamivel élénkebb


Ahhoz, hogy ne csak a 4-5 dobásonként fogjunk, hanem majd’ minden dobásban legyen jelentkezõ, a színek helyes megválasztása volt a kulcs. Hiába volt a rengeteg hal, ha nem tetszett nekik, amit láttak, csak ritkábban fogtunk, viszont a jó árnyalatokkal egyre-másra volt kapásunk. A legütõsebbnek a sárgás, UV-zöldes, fehéres, pirosas tónusok, valamint ezek kombinációi bizonyultak. A natúr színek is adtak halat, de közel sem annyit, mint a kirívó színkombinációk. Úgy látszik, hogy a sügérek olyanok, mint a csajok, szeretik a feltûnõt.


Az alján lassan ejtegetve, még a Thrillt is ették

Ez a példány sem csúnya


Hosszú út állt elõttünk, hogy a szállásra érjünk


Az utolsó elõtti napom a Deltában igazán jól telt, ám a befejezést mégsem a sügérekkel képzeltem el. Az ottlétem alatt nem igazán volt idõm egy jót õnözni, ezért a finist mindenképp rájuk akartam szentelni, de errõl majd a következõ részben emlékezek meg.

Horgászat a Duna-deltában: www.fishtours.ro

SALMO THRILL
4 490 Ft
MANNS SHAD
950 Ft
Új orsó a Carp Expert-től: Method Indicator 5500
Megjelent: 2025. július 03. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Carp Expert orsókínálata 2025 tavaszán egy újabb példánnyal bővült. A Method Indicator 5500 személyében egy teljesen új technikát ismerhettek meg a horgászok. Ez az innovatív orsó egyedinek számít a hazai piacon, ugyanis a hibrid fékcsillagba integrált egység képes a kapásaink jelzésére, fény és hangjelzés egyidejű közvetítésével! A Method Indicator orsó elsősorban a feeder horgászoknak készült, de hasznos társ lehet bármely fenekező...

Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...