A Mann’s ismerősen csengő neve évről évre felcsendül a plasztik csalis pergetések szezonja alkalmával. A márka irányába mutatott elkötelezettség és fokozott igény teljességgel érthető, hiszen a világ egyik legjobb, legismertebb twister és gumihal családjáról van szó.
Az apró sügéres, jászos csaliktól egészen a 15 centis csukás, harcsás példányokig találhatunk Mann’s plasztikokat már nagyon hosszú évek óta a boltok polcain. Hogy ki melyiket választja, szerintem csak ízlés és szimpátia kérdése, hiszen megítélésem szerint ugyanazt a méretsort alkalmazva egyaránt sikeresek lehetünk egy bizonyos halfaj horgászatában.
A Mann’s csalik megalkotói nagyon hatásos színkombinációkkal látták el a testeket, az árnyalatoknak hűen tükröző neveket adtak, ami minden csoporton belül megtalálható. Például a Natural színcsoport a természetes hatást keltő gyöngyház és tejfehér, valamint ezek fekete sávos változatait öleli fel.
Színes, minden igényt kielégítő választék Mann’s-ből |
Bizony nem véletlen, hogy műcsalis dobozom kollekcióját főként Mann’s plaszikokból válogattam! |
Akik ütősebb és feltűnőbb csalit szeretnének, ők az Aggressor csoporton belül kell, hogy kutakodjanak. Itt is négy, egymástól jól elkülöníthető színek, a sárga, zöld, narancs és piros találhatóak meg. A már említett kettő (Natural és Aggressor) típus mellett jelent meg egy harmadik, úgynevezett köztes mezőny Clasic elnevezéssel, melyeknek színharmóniája miatt szintén van létjogosultságuk. Ez a harmadik csapat az AS (motorolajszínű) MFCH (zöld flitteres) FCHBB (fluózöld-fekete hátú) és a CMF (ezüst flitteres) darabokból áll.
Mann’s Shad gumihal
Egy univerzális szín, melynek a csuka és a süllő sem tud ellenállni |
A Mann’s Shad gumihalak az elmúlt hosszú évek talán legnagyobb számban eladott darabjai, bizonyára sok pergető horgásznak számos édes emléke fűződik hozzá, ahogyan nekem is. A hagyományos, klasszikusnak mondható test az átlagosnál méretesebb farokkal rendelkezik, s e két meghatározó elem extrém módon elvékonyodó, lágy résszel kapcsolódik egymáshoz. Ez élethű mozgást kölcsönöz a csalinak, így eredményesen használható a szokásos jigelő, fel-fellibbenős mozgatással, de egyenletesen, vagy szakaszosan (impulzusszegényen) bevontatva is. Rugalmas, masszív, ellenálló fejrésze jól bírja a többszöri horogra tűzést is. Méretsorában a négy és fél, 6, 8, 10, és 15 cm-es egyedek találhatóak meg, tehát az ultra light-os sügérezéstől, jászozástól kezdve a süllőzésen és csukázáson át a harcsázás is eredményesen űzhető vele.
8 cm-es Mann’s Shad-ek bevetésre várva |
Könnyű fejekkel szerelt négyes és hatos gumihalak, melyekkel … |
…a sekély nádöblöket szűrhetjük át csukában, süllőben, vagy sügérben reménykedve |
A kisebb plasztikot sokszor kisebb csuka ragadja el |
Elérkezett az alkonyat, érdemes élénk színű csalikra váltanunk! |
Egy HY színkódú gumihal jó választás a fényváltás utáni időszakra! |
Mann’s Action Shad twiszterfarkú gumihal
Kimondottan a lassú csalivezetés plasztikja ez a vékony anyagú, függőlegesen lapított testű, féregfarokkal ellátott gumihal. A farok rész nem lett merészen hosszúra hagyva, inkább a test mérete a domináló. Ennek előnye, hogy hosszan tudjuk végigvezetni a horgot a csaliban, így megfoghatjuk a kényesebb, csak a farokra fókuszáló kapásokat is.
Sötét tónusú, zavaros vizek ideális színe |
Formáját tekintve érdekes kombináció, gumihal test twister farokkal szerelve! |
Kétféle méretben kerül forgalomba, 6 és 12 centis változatai ugyan kissé szűkítik a felhasználási területet, de rendkívül fogós és figyelemfelkeltő színváltozatai kompenzálják a foghíjas méretsort. A megszokott darabok (fehér és zöld flitteres) mellett mindegyik test piros farokkal van ellátva, közülük érdemes mindenképpen kipróbálni a fekete, a fehér, és a sárga testű egyedeket.
Mann’s CTG (Curly Tail Grub) twisterek és a Mann’s Hard Nose
E két minőségi twister család fogósságban, méretben megegyeznek egymással. A két csoport különbsége csupán abban mutatkozik meg, hogy a Hard Nose egy sózott, fűszerezett anyaggal van gyárilag kezelve. Nos, erre a „panírozott", intenzíven aromás állapotra utal az angol Hard Nose elnevezés is.
A legkisebb, 2,5 cm-es CTG twisterek sügérre, domolykóra! |
Személyesen nem tapasztaltam fogás és eredményességbeli különbséget a két csali típus között, pedig gyakran váltogattam a gyorskapcsomban korábbi időkben a CTG-t és a HN-t. Ahogy említettem, méretben nincs számottevő különbség (a Hard Nose nem kapható 2,5 és 12,5 cm-es hosszban), de látványos színbeli eltérés sem tapasztalható a két csoport között.
Mann’s CTG twisterek a süllő horgászatában favoritnak számító színekben |
A CTG twiszterek ötféle méretben állnak a horgászok rendelkezésére, 2,5 cm-től 12,5 cm-ig találkozhatunk velük. A testhez viszonyítva a farokrész extra hosszúságú, lágy kialakítású. Ennek hatására a legkisebb áramlás keltette mozgás is ingerlő impulzusok leadására képes. A test anyaga a megszokott Mann’s minőséget prezentálja, tökéletesen horogálló, sokszori feltűzésre sem szakad, vagy nyílik szét.
Süllős reménységek, melyeket nagyon sok esetben a csukák is kedvelnek |
A zöld twister a csukáknak is kell! |
A Mann’s CTG-k kisebb méretei a legfogósabb és legkeresettebb sügéres csalik körébe tartoznak, főként a barna (GG), ezüst (CGMF) kombinációk váltak be a horgászatok során, persze vékony, 0,16-0,18 monofilra kötve.
Nagyobb változatai rendkívül eredményesek csukára és süllőre egyaránt. Egyre nagyon figyeljünk, ne tűzzük őket annál nagyobb jigre, mint amekkorát a környezet, körülmény (a víz mélysége és esetleg sodrása) megkíván.
Törekedjünk arra, hogy lehetőség szerint minél természetesebben, lassabban hulljon alá fellibbentett csalink a talajra, mivel itt az utolsó fázisban nem maradhat el az ott tartózkodó ragadozó rávágása.
Mann’s Hard Nose Swimshad
A Swimshad egy nagyon lágy szilikon anyagból gyártott különleges funkcióval rendelkező gumihal. A vékony farokrészen található óriási korong alakú lapát már a legkisebb mozgásnál életre kelti a csalit. Az egyedi, védett-horgos megoldásnak köszönhetően e legnehezebb, akadókkal sűrűn borított haltartó helyek is meghorgászhatóak. A tökéletes, élethű mozgáshoz társuló 3D-s szemek elképesztően hatékony csalivá teszik.
Egy dobozban 4 db gumihal és egy speciális kialakítású horog található |
A Swimshad legegyszerűbb és leghatékonyabb felkínálási módja. A horoghegy testbe rejtésével, pedig a csali hatékonyságát maximalizálhatjuk |
Mann’s Swimmin Grub
A fentiekben bemutatott Action Shad twisterfarkú gumihal fogós ellentétje a Swimmin Grub. Valójában egy vastag féregtest, mely hatalmas korong alakú farokrésszel van ellátva a nagy rezonanciakeltés érdekében. Ez a csali komoly hullámokat keltő mozgásra képes, természetesen a megfelelő méretű és tömegű ólomfejjel kombinálva.
A figyelemfelkeltést a testen elhelyezett haránt irányú bordák tovább fokozzák a mikrohullámok kibocsátásával. A 11 cm-es puha, lágy anyagú csali öt fogós színben kerül forgalomba (W, FCH, Y, P, MFCH). Süllő és csuka horgászatánál komoly eredmények elérésére képes!
A sárga szín főként csukás vizekben eredményes… |
…míg gyöngyház fehér változata a süllőket vonzza! |
MFCH színkóddal ellátott Mann’s Shad gumihal kellett ennek a bányatavi csukának |
4,5 cm-es gyöngyház fehér (W) gumihallal a lehűlt vizekben nagyon sok sügért foghatunk |
Forrás: Halmos Mihály
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...