Megérkezett az ír tavasz, de az időjárás ismét nem a megszokott hőmérsékletet hozta. Az elmúlt tíz év leghidegebb tavasza van mögöttünk. Szerencsére kaptunk egy hét napsütést március második felében, amikor a csukák gyorsan le is ívtak. Mintha érezték volna, hogy nem várhatnak. A tavaszi időszakban a csukák általában nagyon jól foghatók, de az kell hozzá, hogy az apróhal a szélvizekre húzódjon. Ehhez viszont a víz felmelegedésére van szükség.
Lajos barátom egy átlagos tavaszi csukával, ami kisméretű jig-fejre kötött légyre jött |
Az idén ez még eddig elmaradt, de a csukák egy része a sekélyebb vizekben tanyázik és várja a kisebb halak érkezését. A kulcsszó is a halak méretében van. Megfigyeltem, hogy tavasszal a csukák sokkal könnyebben foghatók kisebb méretű műcsalikkal. Valami oknál fogva nem nagyon mozdulnak rá a tíz centi fölötti csalikra, pedig ezeket nyáron és ősszel is előszeretettel támadják.
Gyula sokadik csukája is egy kisebb slidere ütött oda a nyílt vízen |
Sokszor próbálkoztunk a tavaszi időszakban nagyobb csalikkal, de ezek a próbálkozások rendszerint sikertelenek voltak, vagy csak elvétve fogtunk egy-egy szebb csukát. Ezen kudarcok hatására kialakítottam egy tavaszi és egy őszi csalis dobozt. A tavasziban rengeteg apróbb méretű, inkább a felszínen vagy annak közelében mozgó csalikat raktam és ezekkel rendszerint eredményes is vagyok.
Aznapi favorit csalink színe megtévesztésig élethű kis keszeget utánzott |
Nem mindig egyszerű megtalálni az aznapi nyerő csalit, de ha figyelünk a környezetre, akkor tudunk következtetni. Borús időben minden esetben közvetlen a felszín alatt mozgó fényesebb, jól látható csalikat használok. Ha erősen süt a nap és erős a szél is, akkor már nem biztos, hogy ezek az eredményesek. Ha sok rablást látok a felszínen, vagy mérsékelt a szél, akkor is a felszíni csalik mellet döntök. De persze sem mindig bevált recept, de az esetek többségébsn igazak.
Egy kicsit nagyobb csuka Gyula kezében. |
Nagyon szeretem a kis Salmo Slidereket. Kedvenceim a 8 cm es változatok, melyek nem túl aprók de nem is nagyok. Rendszerint sikeres napokat hoznak. Vannak napok, amikor nem is ütnek mást, vagy ha igen, azokat sokkal kevesebbszer. A minap történt, hogy Gyula barátommal egy egész sekély vízre mentünk csukázni. A reggeli halakat még a szélében fogtuk, mert láttunk egy-két rablást, de később ott már nem nagyon ettek.
Néhány apróság, ami a tavaszi horgászataim sikereihez hozzájárul |
Ezért úgy döntöttünk, hogy megpróbáljuk a nyílt vizet vallatni, melynek az alján már nőttek a különféle növények. A csukák a növények között lapulva vártak, és ha megfelelő méretű csalit dobtunk meg is volt a jutalmunk. Kb. húsz-harminc centi volta víz teteje és a növények közötti horgászható vízmélység. Nem sok esélyünk volt elhúzni a csalinkat anélkül, hogy ne szedjük össze a zöldséget.
Az L&K zsinórok jól bírják a strapát de tavasszal finomítok |
A felszíni Slider felfelé jerkelve még elúszott a növények fölött. Ráadásul kiválóan dobható és ez által nagy területeket tudtunk vele átfésülni. Botnak az E.T. Spin Blade 0-10g os botját, hozzá egy Ryobi .Zauber 2000-es orsót választottam. Ez egy profi cucc, egész nap dobálhat vele az ember, meg sem érzi. Bizony, ha sokat dobál az ember, érdemes egy nagyon jó minőségű, könnyű botba-orsóba beruházni, mert ez hosszú távon mindenképpen megtérül. A Ryobi Zauber egy remek szerkezeti felépítéssel rendelkező orsó, melynek fékrendszere is kiváló. Ez a tényező korán sem hanyagolható el, főleg akkor, amikor nagy csukák is találhatók a környéken.
Lajos lip-grip-pel emeli ki azt a csukát, ami egy kis tviszterre kapott |
Kora tavasszal a zsinórt is levékonyítom a szerelékhez igazodva. 0.08 as L&K fonottat tekertem a kis Zauberre. Bár ma a szebb csukák elkerültek ,de volt már rá példa, hogy 5-ös körforgóval találtam meg 6kg-os csukába. Érdekes hogy az ilyen méretű is szívesen fölveszi a kisebb csalikat tavasszal.
Egy popperes csuka. Szélcsendes idők legjobb csalija a tökösben is rácsapnak |
Bár a nagyobb csukáimat inkább késő ősszel és télen fogom, úgy érzem, hogy ha jól választunk csalit, a sok kisebb csuka közé beugorhat egy-két szebb példány is. Ha a csali mérete megvan, akkor már csak a megfelelő színt kell megtalálni. Nálam mindig van az élethű, világos, fehéres színű wobblerből elég sok, de lapul a dobozban egy-két UV zöld és piros színű csali is. Ha nincs meg a megfelelő színű csali, akkor lehet, hogy a csukák is a vízben maradnak.
Egy mélyre törő wobblert húzva, majd megállítva, egy fölfelé úszó halat imitálunk. Sokszor sikeresen működik. |
Azért be kell vallani, itt tavasszal sem nehéz a csukákat horogra csalni, csak arra kell figyelni, hogy mindenre felkészülten menjünk a vízpartra. Egyik nap ötöt, máskor akár tizenöt-húsz halat is foghatunk csak azért, mert jól választottunk színt és méretet. Ez történt velünk is és délutánra huszonkét csukánál elégedetten mentünk vissza az esti pihenőre.
Egy hatos csuka 2012 tavaszáról egy 5-ös Mosca körforgón veszett oda |
Elérhetőség: http://zoltanguesthousecavan.eu/
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...