Apró örömök
Megjelent: 2009. július 09. | Forrás: Gotthárd Ferenc | Írások
Az afrikai meleget is megszégyenítő kánikulában horgászni felér az öngyilkossággal. Viszont, ha valaki annyira megszállott, mint én, akkor nincs mese, menni kell. Az ilyen alkalmakra nyújtanak igazán jó lehetőséget a hideg hegyvidéki patakok, és a bennük bujkáló pettyes halacskák.

Aki rekord halakat akar fogni, annak bizonyára nem felelnek meg az ilyen helyek. Viszont aki beéri a kisebb halakkal, a kövek közt való botorkálással, annak egy–egy ilyen kis patak maga a paradicsom.


Árnyékot vető fák, kristálytiszta hideg víz, hát kell ennél több!?

Mivel a műcsalis horgászatok közül a pergetés közelebb áll hozzám, mint a legyezés, ezért én többnyire ezzel a módszerrel keresem a kis vizek ragadozóit.
A csalik terén az apró és könnyű wobblereket, körforgókat kedveltem meg igazán az évek folyamán. A gyorsan áramló viszonylag sekély vizekben ezeket a csalikat lehet úgy vezetni, hogy ne fogjanak talajt, ne akadjanak el a kövek közt.


Kicsi, zöld és szúrós

Egy marék apróság


Egy eredményes szín és méret

Így a legszebbek

Érdemes odafigyelni a damilra is, amivel horgászunk. A kisméretű csalik nem igazán dobhatók jól a vastag kanóccal és a mozgásuk is lebutulhat. Ugyanez a helyzet, a túlméretezett forgókapocs használatával is. Mindenből a legfinomabbat igyekszem használni. Madzagból elég a 0,16-os vastagság, ez már bírja a súrlódást a köveken, és ha jobb példányba botlok egy akadós terepen, akkor sem kell kétségbe esnem.


Azért a víz az úr

A hosszú botok nem igazán megfelelőek, meg nem is szeretem őket. Egy rövid, 1,80 méteres bottal gyorsabb és pontosabb vagyok, no meg az sem mellékes, hogy a sűrű növényzetben könnyen tudok haladni egy kurtább pálcával. Fárasztás, bevágás közben sem kell attól félnem, hogy leverem a spiccet a víz fölé hajló ágakban.
Egy merev, gerinces botról leverheti magát a pisztráng a szaltók, fejrázások közepette, ezért a B akciós botokat kedvelem erre a fajta horgászatra. Ezek elég kemények, hogy bevágásnál azért üljön a horog, és elég rugalmasak a fárasztáshoz is. Dobósúlyban inkább az ultralight, mint a light jön szóba, a 0 –tól 5-10 grammig terjedő intervallum, ami ideálisnak mondható.


Nincs pardon

Egy „nyugodt" pillanat

Egy gyönyörű hal és horgászbot

Az orsóknál fontos a méret és a finoman hangolható fékrendszer. Finom horgászbothoz kis orsó dukál. Ha a vékonyka botra egy nagy robusztus orsót helyeznénk, elrontanánk a bot egyensúlyát és a csuklónk is rövid idő alatt elfáradna. A fékrendszer jelentőségét, gondolom, nem kell részleteznem. Mindenki számára világos, hogy mi történhet, ha nem szólal meg a fék időben. Habár az ilyen aprócska patakokban nem nőnek túl nagyra a halak, de mivel egész életükben gyors, áramló vízben kénytelenek élni, ezért bőven van erő bennük. Gondoljunk arra is, hogy mennyi kínnal és szenvedéssel járna, amíg meg tudna szabadulni a műcsalinktól a hal, ha egyáltalán sikerülne neki.


Pettyek kavalkádja


Bánjunk óvatosan velük


Élj soká

A felszerelés fontos dolog, de ha nem vagyunk elég ügyesek, mit sem ér. A kristálytiszta vízben prédára leső halat úgy kell megközelítenünk, hogy az ne vegyen észre sem minket, sem az árnyékunkat. Erre a legegyszerűbb megoldás, ha folyással szemben haladunk és lefele vontatjuk a csalinkat. A pisztráng, többnyire az áramlattal szemben egy helyben állva kémleli a vizet, hogy időben észrevegye a sodródó rovart, vagy az áramlattal küzdő kishalat. Ezt kell kihasználnunk. Ha hátulról közelítünk feléje, nem kerülünk a látómezejébe és kevés eséllyel vesz észre.


Akár ihatnánk is belőle


A kisebb példányok is odavernek a körforgónak

Egy mohó kispisztráng

Elképesztő élményt nyújt a tiszta vízben végignézni, amint a semmiből egyszer csak ott terem a műcsalink mögött egy példány és nekimegy, üti-vágja, amíg el nem kapja, utána magasra ugorva próbál szabadulni a tápláléknak vélt falattól. Akinek volt már szerencséje ezt átélni, az tudja, hogy miért is szeretem ezt a fajta horgászatot. Aki viszont még nem próbálta, annak mindenképp pótolnia kell ezt az űrt, különben egy életre szóló élményről marad le.


Harc a végsőkig


Egy fotózással megússzák a dolgot


A legjobb, amit tehetünk velük

Ha sikerült becsapnunk őket, akkor bánjunk velük kíméletesen, becsüljük meg ezeket a harcosokat és engedjük szabadon, hadd örvendjünk még sokáig nekik.

Használt termékek:


Salmo Hornet

Salmo Image Tiny

Mosca Nome Black

ET Power Spinning



ET Spin Blade

Ryobi Applause



Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...