Bizonyára már sokan hallottak a horgászsport legújabb szenzációs eredményéről. A magyar csapat az előkelő harmadik helyet szerezte meg a Európa-bajnokságon, míg a legjobban szereplő versenyzőnk, Szilvási Szilárd lett az újdonsült Európa-bajnok! Szilárdot kérdeztük ő miként élte meg a versenyt, így egy picit a verseny légkörébe is betekinthetünk.
|
Beért a kitartó munka, a jutalom egy Európa-bajnoki cím! |
Egy Európa bajnokságot megnyerni nem kis eredmény, azonban ismerve a magyar mezőnyt, ide kijutni is hatalmas eredmény. Először arról kérdeztük Szilárdot hogyan sikerült bejutnia az indulók közé.
Szénási Béla szövetségi kapitány hívott fel telefonon, hogy válogató versenyt rendeznek az Eb helyszínén, amiből az első hat helyezett jut ki az Eb-re és rám is számítana. A válogató május elején volt. Hétfőn és kedden nagyon sokat szenvedtem a gébektől, amik szinte lehetetlenné tették a horgászatot a rakósboton. Szerdán aztán rápróbáltam a match botra, ami akkor nagyon jól működött; ezt természetesen megpróbáltam palástolni hiszen jó lehetőségnek ígérkezett. Eljött a csütörtök, ahol nagyon küzdelmes versenyen sikerült szektor egyest elérnem. Az elemekkel is meg kellet küzdeni a versenytársak mellett. A fonalas algával vívott harc reménytelennek tűnt. A szektor egyes adott némi önbizalmat, hogy bejuthatok a csapatba. Aztán a második napon Walter Tamással „sikerült" egymás mellé sorsolnunk a pálya közepén a nyolcasra és a kilencesre. Három órahosszáig vezettem a szektoromat, de Tamás elkezdte fogni a halakat és egy kettessel kellet megelégednem. Itt már tudtam, hogy csak én ronthatom el. A harmadik napon a pálya közepére kerültem. Az addig uralkodó szél teljesen megváltozott, ami lehetetlenné tette a matchbotos horgászatot, így nem maradt más, megpróbáltam valahogy megfogni az előttem lévő halakat, fogtam szinte mindent: gébeket, sneciket, apró bodorkákat és naphalakat. Szerencsémre sneciző bottal sikerült fognom egy kis pontyot, amit nagyon gyorsan meg tudtam szákolni. Ezzel már olyan pozícióba kerültem, hogy biztos volt az indulásom, főleg annak tudatában, hogy a negyedik napra kiemelt hely fog jutni. Az egyes helyen egy vegyes horgászattal, match és rakós, sikerült egy szektor hármast elérnem, amivel megnyertem a válogató versenyt (12pontal), ami egy ilyen erős magyar mezőnyben, már magában is nagy eredménynek számít.
Sikerült kiváló eredménnyel bekerülnöm az Európa-bajnokságon induló keretbe |
Ha jól értettük, akkor az Európa-bajnokság helyszínén volt a válogató, ami még egy előzetes pályafelmérésnek, edzésnek is jó volt?
Így van, Szerbiában, Novi Sad-ban volt a válogató, és pontosan ezért találta ki a szövetségi kapitány, hogy ez a pálya feltérképezéséhez is jó. Ami előnyös volt, hogy igen közel van Magyarországhoz, nekem például közelebb volt, mint néhány magyarországi pálya. Ennek ellenére a válogató előtt még sosem jártam Szerbiában.
Térjünk át magára az Európa bajnokságra, illetve az azt megelőző edzésre. Milyen körülmények fogadtak benneteket, mennyire volt ez hasonló a válogatóhoz?
Mint bizonyára mindenki tudja az elmúlt időszakban az évszázad áradása vonult le a Dunán, ami Szerbiában már egy picit kisimult, de nagyon magas vízállás volt ott is, és megvolt a lehetősége annak, hogy elmarad miatta az Európa-bajnokság. A válogató után megnéztük mekkora az aktuális vízállás a Dunán, akkor 470 centiméteren állt a Duna, az EB-t megelőző első edzésnapon viszont 550-es vízállás volt, ami annyit jelentett, hogy ahol a válogatón a kocsikkal álltunk, ott 30 centiméteres víz állt, ráadásul ez még egy magasabban fekvő része volt a pályának. Az erősen apadó víz miatt viszont tudtuk, hogy nem marad el a verseny, szerencsénkre tudtuk, hogy a verseny napjára várhatóan beálló vízben milyen halak lesznek jelen a pályán.
Nem volt egyszerű a magas vízállás miatt |
Volt küzdelem az elemekkel |
Ha már említetted a halakat, milyen halakra kellett horgásznotok?
A válogató versenyen a fő hal a dévérkeszeg volt, az Európa-bajnokság edzéseinek első napjain, a dunai áradás miatt nagy mennyiségű laposkeszeg érkezett be a csatornába, ezeket kellett megfogni, aztán ahogy számítottuk, az erősen apadó vízzel eltűnt a laposkeszeg, ezután maradt bodorka, naphal, dévér és meglepetésre, amivel csak kevésszer találkoztunk addig, a kárász. Megpróbáltuk megcélozni a kárászokat, azonban volt egy nagy probléma, mégpedig a géb, amit valahogy el kellett kerülni, ez is nagyon nagy kihívás volt az edzésnapokon.
Ezek szerint folyamatosan változott a technika?
Pontosan, a folyamatosan változó körülmények miatt, nagyon jól jött a válogatón szerzett tapasztalat. Amivel még számolni lehetett az a küsz volt, de számításaink szerint ez nem vezethet jó eredményhez, biztonsági tartalékként kellett kezelni.
Elérkezett az első versenynap. Mikor kihúztad a helyet, milyen esélyeket láttál?
Nem szoktam esélyeket latolgatni, ha lehet nyerni akarok. Szénási Béla kihúzta nekem a C1-et, így jó esélyekkel vághattam neki a fordulónak. Tudtam itt a lehetőség, hogy a csapatot segítsem egy jó szektor helyezéssel. Az angol Kerry Lee volt a 3-as helyen, így őt tudtam figyelni. A többieket Ibolya és Zoli figyelte, én inkább arra koncentráltam, hogy a lehető legjobb eredményt tudjam kihozni a helyből.
Egy angol mindig nagy ellenfél |
Ezt sikerült is maradéktalanul, hiszen szektor egyest horgásztál.
gy van ez sikerült, mégpedig elég változatos horgászattal. Az első órában, összeszedtem annyi apró halat, ami szükséges lehet ebben a szakaszban, hogy a végén megnyerjem a szektort. 6 tagos mini rakóssal kezdtem, amin remélhettem kisebb dévéreket, bodorkákat. Sikerült néhány keszeget fognom és egy 15dkg-os kispaducot. Majd áttértem a sneciző botra, amivel mélyebben bodorkákat, naphalakat fogtam; pontosan egy óránál 56 darab halam volt, amit tudtam, hogy legalább nyolcvan dekagramm. Ekkor összeszorítottam a fogamat és betoltam a rakós botot, azt mondtam működnie kell! Beállt az úszóm és el is tűnt, fogtam egy keszeget, utána egy nagy törpét majd egy kárászt, ekkor éreztem, hogy sínen vagyok, itt vannak a kárászok.
A C1 adta lehetőséggel csak élnem kellett |
Itt kell megjegyeznem, hogy ki kellett alakítanunk egy technikát, amivel elkerülhetjük a gébeket. Két etetést hoztam létre, egyet tizenhárom méterre, ott vártuk a nagy halakat, és fél méterrel közelebb pedig nagyon tömény apró szúnyogos földet kupakoltunk, ahová beálltak a gébek és a kis naphalak. Ezt neveztük el gébcsapdának. 13m-re viszont csak etetőanyagot, bábot, gilisztát és nagyon kevés tűzőszúnyogot toltam. Ez olyannyira működött, hogy az egész versenyen csak öt darab gébet fogtam, és zsinórban lehetett kárászt fogni. Amikor megjelent a belső etetésen a géb, azonnal tolni kellett a gébcsapdára egy adag szúnyogot, ami elhúzta a gébeket a belső etetésről. Váltani giliszta csalira. Az első napon sikerült fognom 28 darab kárászt, talán három darab törpeharcsát és egy darab dévérkeszeget, így 5605 grammal sikerült megnyernem a szektoromat.
Első napi terítékem és legfőbb segítőm, Ibolya |
Elérkezett a következő nap, vagyis előtte a sorsolás.
Pontosan! Mikorra az első nap beértem a szállásra már várt a hír, hogy újra a C szektorban ülök. Ekkor fordult meg a fejemben, hogy ebből bizony még lehet egy nagyon jó eredmény is, ráadásul a csapatot is úgy tudom a legjobban segíteni, hogy a lehető legjobb eredményt érem el ismét a szektoromban. Még ki kellet várni, hogy a C szektorban melyik helyre fogok sorsolni. Tudtuk hogy a szektor két széle, és még a szektoron belül legalább három hely az erős, és tudni kellet, hogy nekem milyen hely jut, és hát persze a jó helyek milyen versenyzőknek jutnak. Erre vasárnap reggelig várni kellet, persze próbáltam nyugodt maradni, és úgy készülni a versenyre. A C11 helyet kaptam; ekkor jött a hideg zuhany, három szektor egyes húzott a C szektorba. A lengyel került az egyes helyre, a francia pedig a szektor másik szélére a 25-re; volt még kiemelkedően jó hely a szektorban; ezek közül a legjobbat a helyiek bajnoka húzta, aki ráadásul ezen a pályán lett bajnok; ami még nehezítette a dolgot, hogy az Angol Kerry Lee, aki az első napon mögöttem egy picivel lemaradva egy kettes csinált, átült a C3-ról a C4-re. Akivel még számolnom kellett az Benzár Zsolt, aki évek óta benne van a nemzetközi mezőnyben és bármikor képes egy jó eredményre; ide sorsolt még a Világ- és Európa-bajnok Jacopo Falsini, aki a kárászfogás nagymestere; egy szerencsém volt, hogy mellettem a tízes helyen egy viszonylag gyengébb versenyző, egy bolgár ült le.
Azért nem remegett meg a lábad, vagyis a kezed, megoldottad ezt a feladatot is.
Igyekeztem higgadt maradni, szerencsére megkaptam a szövetségi kapitánytól és a csapattól is az engedélyt, hogy bármikor, bármilyen szisztémához hozzányúlhassak a jó eredmény érdekében, legyen az bármennyire kockázatos. Így elég nyugodtan ültem le, az elején nem kívántam változtatni, az első órát ismét az apróbb halakra szántam. Sajnos előttem nem volt megfelelő mennyiségű apró hal, így húsz perc után átváltottam rakós botra. Az előzetes fenékmérésről még el kell mondanom, hogy nagyon nehéz volt a pálya előttem. Tőlem egy picit jobbra, rakós hosszon találtam egy viszonylag egyenes részt, ami hatvan centi hosszú és negyven centi széles lehetett, ettől jobbra-balra hatalmas kövek voltak, ettől befelé pedig tovább mélyült a víz, így ezen a picike területen kellett megoldanom a feladatot. A fenékmérés alatt 3db mélységmérő békát téptem be.
Gondosan ellenőriztek mindet a bírák |
Fontos volt a bothossz is |
Természetesen ezt csak kupakkal lehetett megetetni pontosan, mint ahogy az elé betervezett gébcsapdát is. Aztán kiderült, hogy jól döntöttem, mert szinte rögtön sikerült egy dévért fognom a rakóson, majd jött egy nagy törpe, ezt egy sügér követte, majd néhány perc után akasztottam egy jobb halat, ami valószínű egy ponty lehetett, de ez sajnos lepattant a tizennyolcas horogról; higgadtan vettem tudomásul, hogy van hal az etetésemen. Ezt további keszeg kárászok és egy kisponty követte, majd úgy másfél óránál egy újabb kisponty jött; ekkor jött az információ, hogy rendben vagyok, és a szektoron belül is jól állok, a hátralévő időben arra kell ügyelnem, hogy tartsam az ütemet. Sajnos két óra ötven perc körül szinte teljesen leállt a hal, még nagyobb szél lett, húszcentis hullámok korbácsolták a vizet, így sokkal nehezebb lett a horgászat. A hely pontos meghorgászása miatt mindössze harminc centis zászlót hagytam, ami az úszó és a botspicc közötti távot jelenti, így ebben a hullámzásban nagyon nehézzé tette a horgászatot. A hal sajnos nem akart jönni, kisebb horgot, vékonyabb előkét nem mertem felrakni, mert ha beugrik egy ponty, vagy a pályán bónuszként jelenlévő 80 dekás - kilós dévér és elmegy a túlságosan finom szerelék miatt, akkor az akár az Európa-bajnoki címbe is kerülhet, így az utolsó pillanatig kivártam. Már csak félóra volt a versenyből, mikor egy lapra tettem fel mindent. Toltam mind a két etetésre, felraktam egy nyolcas előkét, egy húszas horgot, amire feltűztem három szúnyogot és láss csodát azonnal akasztottam egy kárászt; sajnos ezt a halat azt kell mondanom, elbénáztam. Túlságosan vigyáztam a halra és ez mindig el is megy. Aztán az utolsó húsz percben megpróbáltam nyugodt maradni, fogtam egy kárászt és egy keszeget, gyors kupak aztán még két kárászt és egy dévért. A verseny lefújása után aztán következett a világ leghosszabb mérlegelése; az angolok már három óránál mondták a többieknek, hogy ha így folytatom Európa-bajnok leszek, ebből én semmit nem tudtam. A verseny közben még Tímár Gabi üzent - aki tudta, hogy jól állok - hogy szorítsam össze a fogamat és csináljam meg, mert ilyen nem sűrűn adatik meg az életben; ezt az üzenetet Ibolya nekem át is adta, amire én mosolyogva válaszoltam, hogy – Szerintetek most mit csinálok? Hiszen viharos szélben, rakós bottal horgászva, minden erőmet összeszedve próbálom megoldani a feladatot.
Aki nagyon jól állt az előzetes információk alapján a szektoromban az a francia, az angol a belga, és Bezár Zsolt is szépen fogta a halat, valamint Jacopo, és aki még beleszólhatott az a szerb, aki végigsnecizte a versenyt. Mikor ideértek a mérlegelők hozzám, akkor kiderült, hogy eddig 4686 grammal vezetem a szektorom; utána jött még a szerb, aki a snecikkel 3858 grammig jutott. Hátra volt még a francia és Jacopo, mindketten több mint 4000 grammot fogtak, de szerencsére egyik sem jutott 4100 gramm fölé, így ismét megnyertem a szektorom.
Egy Európa-bajnok teríték |
Ezt Benzár Zsolt is nagy izgalommal közvetítette felém, elment ugyanis megnézni a Jackopo mérlegelését, és mondta, ha mindkét kezét felemeli, akkor nekem van több halam; egyszer látom Zsoltot két kezével a magasban rohanni felém. Itt már csak az volt a kérdés, hogy milyen színű lesz az érem; a szektoromban két szektor egyest legyőztem, volt még a Walter Tamás, aki nagyon nehéz helyre sorsolt, onnan szinte lehetetlen lett volna jó eredményt elérnie; még a cseh srác volt a kérdéses, de ő is egy nehéz helyre sorsolt, és neki sem sikerült a bravúr; így én lettem az Európa-bajnok. Aztán jöttek sorban a gratulációk: Benzár Zsolttól egy hátba veregetés, amitől majd beszakadt a hátam, aztán Magyar Szilárdtól kaptam egy fürdőt. Igazából akkor, de még ma sem fogom fel, hogy én vagyok az Európa-bajnok.
Ehhez mi is csak gratulálni tudunk. De az mellet nem mehetünk el, hogy igazából két érem került a nyakadba; hiszen a magyar csapat is szenzációs eredményt ért el, a dobogó harmadik fokára sikerült felállnotok.
Ismét magyarok a dobogón! |
Mivel az első nap után az első helyen álltunk így egy picit szomorúak vagyunk, de nem úgy fogjuk fel, hogy elvesztettük az aranyérmet, hanem úgy, hogy nyertünk egy bronzérmet! Hiszen a mezőnyből bárki aláírt volna előzetesen egy bronzérmet is, és ismét bebizonyítottuk, hogy a magyarokra bármikor, bárhol figyelni kell, mert ott vagyunk a világ élvonalában.
Végezetül, de nem utolsó sorban szeretném megköszönni a segítséget mindenkinek, aki bármilyen módon támogatott, akár egy apró tanáccsal is, hogy felérjek Európa tetejére.
Gratulálunk mi is Szilárdnak! |
Forrás: EnergoTeam
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...