Az UL horgászat örömei
Megjelent: 2011. december 21. | Forrás: EnergoTeam | Írások

Az utóbbi 4-5 évben valódi létjogosultságot nyert a hazai berkekben is az UL (Ultra Light) horgászat. A rendkívül könnyű felszereléssel megfogott kisebb testű halak is képesek azt a horgászati élményt produkálni, amit a jóval erősebb botokkal és orsókkal megakasztott nagyobb testű halak.


Egy eldugott kis tiszai holtágban horgásztunk


Nem nehéz belátni, hogy a fiatalabb generációjú halakból általában minden vízen többet találhatunk (ahol ez nem így van, ott úgyis jól elleszünk a nagyokkal), így potenciálisan nagyobb számú célhallal számolhatunk, ezáltal több kapással, több akcióval. S örvendetes, hogy mind több ember számára jelenti a horgászat a sportot, és nem a konyhai ellátmány feltöltését. Ezzel összhangban keresik egyre inkább a horgászok az igen rövid botokat, a könnyű, apró orsókat, és kisméretű műcsalikat.


Különféle apró körforgók

A jól kipróbált ET Perch Blade volt soron


Fontos elmondani, hogy az UL horgászat nem jelenti kizárólag a kistestű halak fogását (ahogy ez cikkükből is ki fog derülni), a szuper könnyű jelző sokkal inkább vonatkozik a műcsali méretére és súlyára, amivel horgászni szeretnénk. Ez az a paraméter, ami alapvetően meghatározza az összes többi eszközt, ami rész vesz a horgászatban. A néhány grammos csali csak igen lágy, rövid, és nem feltétlen apró lukú gyűrűvel szerelt bottal dobható el a leghatékonyabban. Ilyen például a jól ismert és népszerű ET Perch Blade Ultra Light botja 180 centiméteres hosszban. Ehhez kell választani egy könnyű, kisméretű orsót - nem is kell feltétlenül a legdrágábbat. Akár egy ET Monaco NG 20-as is megteszi az igazán ekonomikus modellek közül. Valami erősebb, de nem vastag monofil zsinór általában jó, esetleg egy leheletvékony fonott, de abból tényleg 0,04-0,06-os.


Az ET Monaco NG20 kifejezetten olcsó orsó


Mi most az Energo Team Wizard műcsali sorozatából a kis körforgókat használtuk. Ezek között is többféle modellt találunk, úgy mint "Vibrax", "Classic", "Turbo long", vagy a "Perch". A képen jól látszik, milyen különbségek vannak. A Vibrax a jól ismert harang alakú testtel rendelkezik, a többi modell az általános körforgó felépítményekkel bír, és a különbségek a körforgó kanál alakjából adódnak. A körhöz leginkább hasonlatos kanalú modellek inkább állóvízre javasoltak, a hosszított, fűzfalevélre hajazók folyóvízen gyors sebességgel is behúzhatók. Ilyen pl. a Turbo long, melynek kanalán még kis lukak is segítik az ellenállás csökkentését. Természetesen többfajta réz és ezüst alapú modell létezik különféle festésekkel.


A bot spicce igen-igen vékony

A sügerekből soha nincs hiány


Ilyen felszereléssel felvértezve indultunk el egy sekély, alig egyméteres tiszai holtágba. A kis területű kazettás felépítésű kubikból annak idején a vasúti töltés megemeléséhez hordták ki a földet. Azóta nyáron növényzettel 100%-ban benőtt területté változott. Amikor ősszel elkezd a növényzet pusztulni rajta, akkor válik láthatóvá a milliárdnyi apró, egynyaras ivadék, melyek felnevelt ez a terület a megelőző hónapokban. Sügerek, kisebb balinok, és csukák hada támadja meg ebben a néhány hétben az apróságokat, kiváló terepet nyújtva az UL horgászatra.
7


Csuka a víz felett - gyakori látvány volt


Leginkább sügerekre lehet itt számítani, időnként jóval átlag feletti egyedsúlyokkal. Becsúszik egy-egy csuka és balin is. Ami tényleg nem szereti ezt a típusú vizet, az a süllő. De mindent fogni tényleg túlzás lenne!


Megszelidülve a víz tetején

A zöld kanalú villantót nagyon ették


A ködös reggel után a délelőtt folyamán érkeztem meg a vízre. Sehol senki. Ez jó jel. Van egy hosszanti csatorna, nem több, mint 7-8 méter szélességgel, és ebből nyílnak a kazetták. A legbelső kazetta még mindig úgy tele volt nyomva rucaörömmel, hogy abban lehetetlen volt horgászni. Először a mélyebb csatornában próbáltam szerencsét. A két szélén ez elég növényes volt, de középen jól eljött a kis villantó. Második dobásra beköszönt az első sügér, ahogy azt sejteni lehetett. A tiszta vízben aztán a következő dobásoknál is látható volt, hogy több sügér követi a műcsalit, és időnként a kis csipkelődésük is érezhetővé vált a boton. De elég aprók voltak hozzá, hogy ne ragadjanak rá a mini drillingre. Gyakorlatilag végigdobáltam a mélyebb szakaszt és csupán 4-5 értékelhető méretű sügér akadt.


Kis bothoz kis csuka


Éreztem, hogy ennél több van a pályában, és beálltam az első horgászható kazettába. Itt a víz csupán 60-70 centiméter, és a növényzet még nagyjából fele-fele arányban állt rajta, de megvoltak azok a tisztások, kis csatornácskák, ahol el lehetett vezetni a körforgókat. És ekkor kezdődött az igazi örömpeca. Az előzmények után (csak kevés sügér és nulla csuka a csatornában) hihetetlen mennyiségű csuka állt benne. Nem voltak nagyok, a derékhad olyan 80 deka körül lehetett, és másfelesnél (inkább 1,30-asnál) nem volt benne nagyobb, de bő két óra alatt, több, mint 25 darabot sikerült fogni, s a kikövetések és a kapások száma még ennél is több volt. Tehát átlagosan 8 percenként akadt egy fogás, és ebben benne van a fárasztásra, horogszabadításra és fotózásra szánt idő is. Ahogy láttam, mennyi hal van, lenyomtam a horog szakállát egy fogóval, hogy minél kevesebb sérülés érje azokat. A vékonyka bottal tényleg kiváló élmény volt ezeket a halakat kifárasztani. A nagyobbak simán fékre húztak, belegabalyodtak a növényzetbe, s időnként minden furfangot bevetettek, hogy megszabaduljanak. Végül is minden egyes csukának sikerült, hiszen nem vittem el egyet sem, valamennyi visszanyerte a szabadságát.


Néhány kis balin is ráragadt a körforgóra


A sekély vízben a legtöbb hal látványos szaltókat produkált, szinte minden megakasztott csuka járt víz felett. Néhány le is maradt, talán több is az átlagnál a szakáll nélküli horog miatt, és a növényzet is "elvett" párat, de bánta!? Kicsit úgy éreztem segítek a sok ivadéknak, hogy megrendszabályozom a csukákat, s megmutatom nekik, nem csak ők vadásznak, ők is lehetnek zsákmányok. A tényleg elképesztő mennyiségű kishal, és a sekély víz ellenére egyetlen rablást sem láttam, ami azt valószínűsíti, hogy az apróságok a rajuk mozgásával rendre a csukák elé kerültek, melyek az aljzat közelében feküdhettek. Nem kellett igazán mozogniuk, hogy táplálékhoz jussanak, azok szinte beleúsztak a szájukba. Ha viszont a villantóm eléjük került, nem haboztak rárabolni.


Szályszéles akadás


Az ET Perch Blade bot pont ezekhez a néhány grammos csalikhoz való, a kiló feletti halak már igencsak próbára tették a vékonyka spiccét. A halak kivételekor kifejezetten ügyelni érdemes, hogy a csónak közelében, nehogy túlerőltessük az extrém módon visszahajló spiccet, mert a hal egy hirtelen rántására akár el is törhet. (A legtöbb botot így törik el!)


Ma is minden hal visszament a vízbe


Ez a horgásznap kiváló példája volt annak, hogy rekordhalak, és nehéz felszerelés nélkül is olyan horgászélményekhez juthatunk, melyre sokáig emlékezni fogunk! Mindenki jól járt: sok halat fogtunk, esélyt adtunk a halaknak, végül a legyőzöttek is visszanyerték szabadságukat.

WIZARD TURBO LONG KÖRFORGÓ
590 Ft
WIZARD V-MAX KÖRFORGÓ VILLANTÓ
690 Ft
WIZARD PERCH KÖRFORGÓ VILLANTÓ
590 Ft
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...