Az első balinok
Megjelent: 2021. június 13. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások

A ragadozó szezon számomra nem naptári évet jelent hanem a ragadozó halak szokásaihoz igazítva vannak időszakok, így nem véletlen, hogy egy adott halfaj szezonkezdése számomra az ívási időszak befejeztével kezdődik. A május ebből a szempontból meghatározó, hiszen ekkor szabadul a süllő és a balin is, így ezekre a halakra ekkor indul a szezon. A balin szokott számomra az elsőp lenni ebben a sorban, hiszen nem fészekőrző így biztosabb lehetek abban, hogy egy esetlegesen elhúzódó ívásba nem szólok bele.

Mindegyik ragadozónak a horgászata rejt speciális szépségeket, a balin ebből a szempontból számomra a vehemens szinte kiszámítatlan adrenalin bombaként érkező kapásokat jelenti. Ezt leírni nem lehet ezt valóban át kell érezni, hiszen leírhatatlan érzés amikor szinte kiveszi a kezemből a botot a balin a kapás erejével. A következő a felszíni fröcskölése, amellyel felhívja magára a figyelmet, bár az utóbbi leginkább nyári jelenség, most pedig a tavaszi balinpergetésről lesz szó.

Ezt a zöldes szint sokat használom.

Az alkalmazott felszerelésen és persze a csali választáson túl a legfontosabb kérdés a hol keressem szokott lenni. általánosságban el lehet mondani ahány víz annyi lehetőség, vagyis minden víznek megvan a sajátossága, ráadásul mint mondtam  vannak különböző időszakok is, amelyek mind más helyzetet jelentenek, így más horgászatot is kívánnak. 

Tipikus balinos akadás, a hátsó horog a szájszélbe, a másikba pedig bele rántja magát a fárasztás alatt.

Én az adott táplálékon keresztül szoktam a lehetőségeket felmérni, megpróbálom kideríteni, hogy éppen melyik vagy milyen táplálékot részesít előnyben, ami esetünkben táplálék halat jelent leginkább.  Ha ez megvan akkor megpróbálom annak a méretét illetve viselkedését lemásolni, ez persze nem ennyire egyszerű, nagyon sokat és lehetőség szerint folyamatosan vízen kell lennünk ahhoz, hogy az igazsághoz valóban közel kerüljünk. Azért van egy jó hírem is, ezek a helyzetek az év egy bizonyos időszakában megismétlődnek, tehát a mostani májusi szituáció,  például a Tisza-tavon, ugyan az lesz a következő májusban is. Természetesen lehetnek apró változások, vagy kellhet finomítás, de nagy vonalakban ugyanaz fog működni minden évben, vagyis az évnek ugyanazon szakaszában.

Viszlát, legközelebb!

Említettem a Tisza-tavat, melyet a májusi időszakban előszeretettel látogatok meg balinok reményében. A Tisza-tavon nagyon sok a növényzet, de ebben az időszakban még nincs teljes növényborítás, így sokkal nagyobb területek állnak rendelkezésünkre. Ráadásul ebben az időszakban sokszor vannak a balinok nyílt vízen, amit úgy szoktunk nevezni hogy a semmiben vannak. Ez meghatározhatatlan, azonban valami minimális áramlás, vagy a táplálékhalak vonulása miatt, minden évben ugyanabban a semmiben találjuk meg a balinokat.

Gyors orsó makulátlan zsinórképpel.

Érdekes módon kettő ellentétesen működő csali szokott bejönni ebben az időszakban, de csak az egyik, vagy csak a másik. Az eggyik a legendás Salmo Thrill, amelyet kevésbé kell bemutatni, hiszen mára teljesen ismerté vált a horgászok körében. Ebből szoktam a méreteket próbálgatni, de a legjobb az átlagos méretű snecire hasonlító 7-es, vagyis 7 centiméteres változat. Színben én szeretem a kékes, zöldes árnyalatokat, melyet persze a balinok is díjaznak.

Ezzel az orsóval lassabb tekerés mellett is gyorsan tudjuk vezetni csalinkat.

Mivel a Thrillt egyértelműen gyorsan kell vezetni így nagy területeket viszonylag gyorsan át tudunk vele vizsgálni, azonban van egy másik variáció ebben az időszakban ami kiválóan működik ez pedig a kétrészes Frisky. Színben ugyanazt használom, azonban mivel egy kétrészes eleve picit ducibb wobblerről van szó, így sokkal lassabb csali vezetést kíván.  Rendkívül érdekes - ennek pontos okát én sem tudom - de vagy csak az egyik vagy csak a másik működik, ha a Thrill működik a Friskyvel csak elvétve lehet fogni, míg fordítva is teljesen igaz a történet. Így ezzel a két csalival felváltva keresem általában a balinokat, és ha az egyikkel fogo akkor már szinte biztos lehetek abban, hogy azon a napon az fog működni.

Imádom a balin pergetést a kiszámíthatatlan brutális kapások miatt.

Nagyon sokan hitetlenkednek és elszörnyednek az általam használt bot hallatán, no nem a minőségével van probléma, hiszen a Spin Blade egy legendásan jó pergetőbot, sokkal inkább az erősségén akadnak ki. A célra Én ugyanis a 30-80 grammos dobósúlyú változat 240 centiméteres darabját használom. Persze a csali mérete nem indokolja ezt az erősséget, sőt az átlag balin fárasztása sem. Igazából a nagyon vehemens kapások miatt kell ez a bot, sokszor előfordul ugyanis - főleg a Thrill esetében -  hogy kapás alkalmával egyből ráragad a balin a horogra, és a botot karikába hajtja. A lágyabb bottal több volt a lemaradás, míg ezzel szinte nulla a lemaradt halam, így nem véletlen hogy ezt használom erre a célra.

Nálam ez a páros a nyerő.

Tőlem már megszokhatták, hogy mindig beszélek a felszerelés összhangjáról, ezt most sem hagynám ki. a nagyobb dobások elérése érdekében legalább 4000-es méretű orsót használok, amin 0,08-as, vagy maximum 0,10 -es FineBraid zsinór található.  Ez a zöld színű zsinór rendkívül selymes, és persze viszonylag lágy is, ennek ellenére rendkívül erős és strapabíró. A teflon bevonat miatt pedig simábban pereg le a dobról, és a gyűrűk között is simábban suhan.

Főleg a Thrillel való dobálás, és persze a gyors csali vezetés miatt, egy Ryobi Slam orsót használok, amely plusz adalékként HS nevet is megkapta, vagyis High Speed ami nagysebességű orsót jelent, ez annyit tesz egyszerűbben, hogy 6,1 : 1 áttétellel rendelkezik amely gyorsabb csali vezetést tesz lehetővé.

A bot dobás közben nincs túlterhelve.

Még egy fontos adalék van, és pedig az előke kérdése. Természetesen itt nem a harapásállóságra gondolok, hanem, az utolsó zsinórszakasz láthatatlanságára.  Amennyiben a víz kellően tiszta ennek lehet is létjogosultsága. Ekkopr kerül a főzsinór és a csali közé Fluorocoated előke 0,30-as méretben, ez picit talán segít, de lehet csak az én lelkemet nyugtatja meg, hogy ezzel több kapásom lehet. Mindenesetre a Thrill és a Frisky nekem már nagyon sok halat adott, így bátran ajánlom más horgásznak is.

Lukácsi Béla

L&K FINE BRAID 8 SÖTÉTZÖLD FONOTT ZSINÓR 150M
6 990 Ft
SALMO THRILL
3 490 Ft
Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...

Téli süllők nyomában - Wizard pergetőfelszereléssel
Megjelent: 2025. február 15. | Forrás: Kiss Gábor Zoltán | Írások

A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...