Az ezüstérem története – beszélgetés Benzár Zsolttal
Megjelent: 2017. július 06. | Forrás: Szabó Bence | Írások

2017-07-06

Június utolsó hétvégéjén rendezték a VII. Feeder Világbajnokságot Portugáliában, melyen ezúttal 22 ország legjobb feederesei mérték össze erejüket. A verseny hihetetlenül izgalmas volt, egészen minimális különbségeken múlott az, hogy ki örült éremmel a nyakában és ki távozott csalódottan a verseny végén Európa egyik legnyugatibb országából. Az egész héten át tartó edzések és a kétnapos verseny végén Olaszország horgászai állhattak fel a dobogó legfelső fokára, őket a Románia és Szerbia követte. Benzár Zsolt is tagja volt az ezüstérmes román csapatnak, ebből az alkalomból beszélgettem vele.

Zsolt, először is szeretnék gratulálni nektek, hiszen ez egy fantasztikus eredmény!

Köszönöm, magam és a csapat nevében is!

Kezdjük a legelejéről! Hogyan történt nálatok a csapat összeállítása, mi volt a válogatási elv?

A válogatási elv nagyon egyszerű, a bajnokság első 3 helyezettje automatikusan tagja lett az utazó csapatnak, a másik 3 ember személyéről pedig a szövetségi kapitány döntött. Őket a bajnokság első 15 helyezettje közül kellett kiválasztania.

Milyen előzetes információitok voltak a vízről?

Gyakorlatilag semmilyen. A helyszínen próbáltunk információt szerezni a tréningek során, illetve a más csapatokkal történő eszmecserék alatt.

Hány fős volt a csapat? Elsősorban arra gondolok, hogy hány segítőtök volt?

A 6 versenyző mellett 5 segítőnk volt a hét folyamán, így összesen 11 fős volt a csapatunk.

Milyen koncepció mellett tréningeztetek?

Szisztematikusan próbáltuk felépíteni az egész hetet. Folyamatosan két távolságot horgásztunk, többféle etetőanyagot is kipróbáltunk. Végig erőltettük a ragasztott csontival történő horgászatot és a jól megtervezett tréningeknek köszönhetően a hét végére összeállt jól működő taktika.

Ponty mellett, ha jól tudom, a sneci volt a másik domináns halfaj. Miért vetettétek el teljesen a snecizést? Sok csapat taktikájában alapvető elem volt az, hogy a lehető legtöbb snecit megfogják a középső óráiban a versenynek.

A snecizést viszonylag hamar elvetettük, hiszen a csapat összes tagja egyöntetűen a nagyhal horgászatban hitt és ebben volt sokkal nagyobb gyakorlatunk is. Az volt a kulcs, hogy a verseny középső óráiban pontyot vagy márnát kellett akasztani, de ami ennél is sokkal fontosabb, ki is kellett fogni!

Mesélj, kérlek a csalogatóanyagokról, amelyek hozzásegítettek titeket ehhez a remek eredményhez!

A hét folyamán több különböző etetőanyagot is kipróbáltunk, végül egy olyan keverék mellett tettük le a voksunkat, amely 3 gyártó csalogatóanyagaiból tevődött össze. Erről azonban többet nem mondhatok. Csaliként a kukorica és a giliszta jöhetett szóba a rengeteg sneci miatt, ezekkel volt esély egyedül pontyot vagy márnát fogni.

Különböznek valamiben a mediterrán pontyok a felénk élő példányoktól? Akár szokásaikban, táplálkozásukban, „temperamentumukban".

Nem! A ponty az ponty! Táplálkozási szokásaiban abszolút nem vettünk észre eltérést a honi pontyokhoz képest. Az erejük viszont leginkább a dunai halakhoz hasonlított, így a megakasztás még csak fél siker, egyáltalán nem volt könnyű feladat szákba terelni őket! Az pedig, hogy viszonylag nagy távolságról, helyenként 60-70 méterről kellett őket kivezetni, csak tovább nehezítette a feladatot.

Milyen felszerelésekre volt szükség ezekhez a nagy dobásokhoz?

Igazán nagy dobásokra az „A" jelű szektorban volt szükség, ahol 74 méterre volt a túlpart, amely alatt jó esély kínálkozott a pontyok megfogására. Ezt a feladatot tökéletesen megoldotta a Competition Feeder 390-es verziója! 30 grammos distance kosarat használtunk a horgászathoz, mely elengedhetetlen volt a nagy távolságok eléréséhez. A hét folyamán a 85 centiméteres előke működött a legjobban, így a versenyen is ezt a hosszt erőltettük, mint kiderült, sikerrel.

Hogyan építettétek fel a taktikát?

Alapozó etetést nem végeztünk. Arra törekedtünk, hogy a csobbanásra odaúszó halakat csapjuk be a túlpart közelében. Az első 3 dobás után 10 méterrel visszább jöttünk, majd itt is horgásztunk egy keveset, pihentetve ezzel a partközeli zónát. A dobások gyakorisága volt a kulcs! Az első fél órában összesen 4-5 dobást végeztünk arra alapozva, hogy a halak még nincsenek eltelve alapozó etetés híján. Később, a verseny középső óráiban, aztán 15-20 percet is vártunk, majd a zsinórt meghúzva, ezáltal a csalinkat megmozdítva újabb 3 percet. Ha volt ponty vagy márna a közelben, akkor erőteljes botgörbítéssel díjazta a türelmünket.

Mennyi hal volt egyáltalán a pályán? Mekkora súlyt kellett fogni ahhoz, hogy jó eredményt érjetek el a szektoraitokban?

A pályán szerintem volt hal, a kihívás az volt, hogy egy igazi vadvízi horgászatot kellett kivitelezni, vagyis tulajdonképpen átültetni azt a versenyhorgászatba. Itt igaz volt a mondás, hogy a türelem pontyot, vagyis pontykapást terem! Az „A", „B" és „E" szektorokban 8-10 kg-mal lehetett nyerni, erre azonban csak a szélső helyek valamelyikén volt esély. Azok a horgászok azonban, akik fogtak 2 pontyot a fordulók során, már jó eséllyel megverték súlyban a snecizőket. A 3 ponty pedig már kiemelkedő eredménynek számított a 22 fős szektorokban. A verseny végén fontos volt, hogy tudjunk fogni márnát, melyek súlya 1 kg körül mozgott. Őket nem a túlpart alatt, hanem viszonylag közel lehetett megfogni. Így állt össze mindegyikünk horgászata és fogása, mely két egyéni érmet és egy csapat-ezüstérmet eredményezett.

Nagyon szépen köszönöm ezt a beszélgetést és még egyszer gratulálok nektek!

Forrás: Szabó Bence

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...