![]() Tímár Mixre alapuló etetőanyagot kevertem |
Akár egy 6-7 méteres spiccbottal is meg lehetne horgászni az öreg folyót, nem beszélve a rakós botról, mi mégis inkább orsós változat mellett döntöttünk, hátha beesik néhány darabosabb hal, s nagyobb eséllyel tudjuk azokat szák fölé terelni. Meg lehet ezt oldani persze begumizott rakóssal, vagy spiccbottal is, de mi most egyszerűbb horgászatra készültünk. Egészen pontosan egy 3,90-es matcbot és egy ET Power Match 2000-es orsó kapta a főszerepet. Az orsóra halvány zöld Kamasaki Ultra Power 0,18-as zsinór került, ami - már előre elárulhatom -, hatalmas pozitív meglepetésként teljesített.
![]() Alaposan áttörtem nem csak az agyagot, hanem később az egész mixet |
![]() Bevetésre kész gombócok |
Igen jól elnehezített Tímár-Mix alapú etetőanyagot készítettem, folyami agyag 40%-os részaránya mellett. Mindezt többször áttörtem, és nagyon pontosan nedvesítettem. Ha a kaja nem jó, minden veszve. Ha elviszi a víz, mennek vele a halak is, és még annyit sem fog az ember, mint etetőanyag nélkül. A gombócokat vagy egy kikötött drótszákban kell behelyezni, vagy gondoskodni kell róla, hogy egy helyben maradjanak megfelelő ideig. Ugyanúgy fontos a gombócok bontási ideje, amit a helyesen megválasztott ragasztó hatású összetevők adagolásával érhetünk el. Ha túl gyorsan bont, gyorsan elsodorja a víz a részecskéket és kevés ideig fejti ki csalogató hatását.
![]() A felszerelés ismerkedik a környezettel |
Ha márnára számítunk elsősorban, akkor megfelelő lehet sajtos, vagy más nehéz illatú alapanyag választása, viszont, ha dévér, szilvaorrú, paduc vagy ponty kerül a célkeresztbe, jobban járunk édesebb alapetető bekeverésével. Ritka az egyébként, hogy csak egyféle halat fogunk, márnás kajára is ugyanúgy megjelenhet a paduc, mint a szilva, és édesebb etetőre is esett már be jó márna. De az arányokat azért tudjuk befolyásolni egy tudatos etetőanyag-választással.
![]() A csonti a leguniverzálisabb Nagy-Duna csali |
![]() Rendre akad néhány garda is a fogásban |
A legnépszerűbb csali a csonti, és a legtöbbször nincs is szükség másra. Ezt minden hal szereti. Ha jut az etetőbe is, úgy csak növeljük a fogási esélyünket. A Dunát nehéz pontosan kiszámítani. Egy hétvégi horgászat alkalmával, egész jól evett a hal, a derékhad 50-80 dekás jászokból állt és kicsit kisebb szilvaorrúkból. Akadt még egy másfeles márna (pár kisebb is), 1-1 dévér, garda, domi és karika. Rá három napra kissé áradó vízen, szinte csak dévérkeszeg jelentkezett, abból viszont a kapitálisok. Se egy paduc, se egy szilva, se egy jász... Ugyanazon a helyen, ugyanolyan kajával és felszereléssel. A víz volt 30 cm-rel magasabb és enyhén áradt. Ennyi pont elég, hogy szinte gyökeresen változzon át a zsákmány képe. Ez a Duna. Nem is kell túlmagyarázni.
![]() Amit mindig visszaengedek |
Általában reggel kezd az ember, mégpedig "időben". Az etetőanyag és a felszerelés előkészítése nem kevés időt vesz igénybe, így nem ritka, hogy sötétben, fejlámpa fényében folyik a "munka". Így aztán a nap első sugarainál, sőt már a hajnali derengésben is horgászhatunk. Nem ritka, hogy a jobb halakkal honorálja a Duna a korai rajtot, de nem igaz, hogy csak reggel lehet jó halat fogni, gyakran 10-11 óra tájban érkezik a nap legnagyobbja (már egy érettebb etetésre).
![]() Darabos dunai jász |
Nem beszéltünk még a horogról. Sokan, főleg a spiccbotosok, használnak egészen kicsi, 14-16-os horgokat is. Nos, én ezeknek az élő Dunán nem vagyok nagy barátja. Minimum 12-es, amit felteszek, de akár 10-es, sőt 8-as is lehet, ha nagyobb halak állnak be. Azért emelem ki a horog kérdését külön, mert a csontis csalizás vékony húsú horgot kíván, a többkilós márnák pedig erőset... Ezt nem mindig egyszerű összehozni. A legkézenfekvőbb egy erős szakállnélküli változat, ezt könnyen fel tudjuk tűzni csontival, és a kihajlás sem fenyeget. Nálam a kompromisszum a kis szakállú horog, én azzal bátrabban fárasztok, mint egy "barbless"-el.
![]() Ami szintén nem maradt rabságban |
![]() Dunai "egyen" márna, nagyon erősek és kitartóak |
A horgászat során, a beetetés után 10-15 perccel már érezhetjük annak jótékony hatását. Ha szerencsénk van, és egy jobb napot fogunk ki, meghatározott időközönként érkeznek a kapások, és eseménydús a horgászat. Ilyenkor jobban lehet érezni, mikor fogy el a kaja odabenn, mert a halak érdeklődése alábbhagy. Ha eleve kevés kapásos az időszak, akkor csak az óránkban bízhatunk, és az első etetés mennyiségétől függően 1,5-3 óra elteltével mehet a második adag.
![]() Csendélet haltartóval és a bójával |
Átlagos vízállás esetén egy 4-5 grammos úszóval kellemesen horgászhatunk. Válasszunk a robosztusabb, erősebb felépítésű modellek közül. A folyóvízen, ha jól kisúlyozzuk, a legkisebb gébet is jelezni fogja. A robosztusság vonatkozik a zsinórvezető szem beragasztására is, hisz nagyon sok bevágást kell megélnie az úszónak. Ráadásul itt nem felfelé irányuló erők hatnak, mintha spiccbottal vágnánk be, hanem a messzebb leúsztatott felszerelés miatt inkább oldalirányból érkezik a sokk. Ezt sokkal kevésbé bírják az úszók. Köztudott, hogy a kavicsos, egyenetlen Duna-mederben sokszor elakad a horog , és az úszó merülését nem mindig lehet a valódi kapástól megkülönböztetni. Kötelező bevágni. emiatt éri az úszót sokkal több "stressz", mint egyéb horgászatok alkalmával.
![]() Ha nem eszik mindig a hal van pár darabosabb zsákmány, ami széppé teszi a horgászatot |
Emiatt egyébként a főzsinórunkat is ellenőrizni kell időnként, hisz a zsinórvezető arra is komoly terhelést mér. Ha szükséges inkább szereljünk újra, mintsem elveszítsünk egy nagyobb halat a sérülés miatt!
![]() Megpihenhet az úszós felszerelés, jól vizsgázott |
S itt utalnék vissza az elején megelőlegezett dicséretre. A Kamasaki Ultra Power 0,18-as monofil zsinórja kiválóan vizsgázott. Szakító szilárdsága nem csak "papíron" kiemelkedő, s ami még fontosabb, hogy "jól bírja" a Dunát. Pár horgászat alatt nem jelentek meg a fáradás jelei, pedig szerencsére sok hosszas fárasztásban volt részem. Nagy kár, hogy ez a legvékonyabb átmérő a családban, s de jó, hogy a vastagabbakat a pergetésben kipróbálhatom.
A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...