Az őszi Dunán
Megjelent: 2011. november 23. | Forrás: EnergoTeam | Írások

Legnagyobb folyónk az indián nyár kellemes, és stabil időjárása mellett hálásabbik arcát mutatja. A Dunán számtalan lehetőség mutatkozik, mi ebből egy jó kis úszós békéshalas horgászatra szavaztunk.


Tímár Mixre alapuló etetőanyagot kevertem


Akár egy 6-7 méteres spiccbottal is meg lehetne horgászni az öreg folyót, nem beszélve a rakós botról, mi mégis inkább orsós változat mellett döntöttünk, hátha beesik néhány darabosabb hal, s nagyobb eséllyel tudjuk azokat szák fölé terelni. Meg lehet ezt oldani persze begumizott rakóssal, vagy spiccbottal is, de mi most egyszerűbb horgászatra készültünk. Egészen pontosan egy 3,90-es matcbot és egy ET Power Match 2000-es orsó kapta a főszerepet. Az orsóra halvány zöld Kamasaki Ultra Power 0,18-as zsinór került, ami - már előre elárulhatom -, hatalmas pozitív meglepetésként teljesített.


Alaposan áttörtem nem csak az agyagot,
hanem később az egész mixet


Bevetésre kész gombócok


Igen jól elnehezített Tímár-Mix alapú etetőanyagot készítettem, folyami agyag 40%-os részaránya mellett. Mindezt többször áttörtem, és nagyon pontosan nedvesítettem. Ha a kaja nem jó, minden veszve. Ha elviszi a víz, mennek vele a halak is, és még annyit sem fog az ember, mint etetőanyag nélkül. A gombócokat vagy egy kikötött drótszákban kell behelyezni, vagy gondoskodni kell róla, hogy egy helyben maradjanak megfelelő ideig. Ugyanúgy fontos a gombócok bontási ideje, amit a helyesen megválasztott ragasztó hatású összetevők adagolásával érhetünk el. Ha túl gyorsan bont, gyorsan elsodorja a víz a részecskéket és kevés ideig fejti ki csalogató hatását.


A felszerelés ismerkedik a környezettel


Ha márnára számítunk elsősorban, akkor megfelelő lehet sajtos, vagy más nehéz illatú alapanyag választása, viszont, ha dévér, szilvaorrú, paduc vagy ponty kerül a célkeresztbe, jobban járunk édesebb alapetető bekeverésével. Ritka az egyébként, hogy csak egyféle halat fogunk, márnás kajára is ugyanúgy megjelenhet a paduc, mint a szilva, és édesebb etetőre is esett már be jó márna. De az arányokat azért tudjuk befolyásolni egy tudatos etetőanyag-választással.


A csonti a leguniverzálisabb Nagy-Duna csali


Rendre akad néhány garda is a fogásban


A legnépszerűbb csali a csonti, és a legtöbbször nincs is szükség másra. Ezt minden hal szereti. Ha jut az etetőbe is, úgy csak növeljük a fogási esélyünket. A Dunát nehéz pontosan kiszámítani. Egy hétvégi horgászat alkalmával, egész jól evett a hal, a derékhad 50-80 dekás jászokból állt és kicsit kisebb szilvaorrúkból. Akadt még egy másfeles márna (pár kisebb is), 1-1 dévér, garda, domi és karika. Rá három napra kissé áradó vízen, szinte csak dévérkeszeg jelentkezett, abból viszont a kapitálisok. Se egy paduc, se egy szilva, se egy jász... Ugyanazon a helyen, ugyanolyan kajával és felszereléssel. A víz volt 30 cm-rel magasabb és enyhén áradt. Ennyi pont elég, hogy szinte gyökeresen változzon át a zsákmány képe. Ez a Duna. Nem is kell túlmagyarázni.


Amit mindig visszaengedek


Általában reggel kezd az ember, mégpedig "időben". Az etetőanyag és a felszerelés előkészítése nem kevés időt vesz igénybe, így nem ritka, hogy sötétben, fejlámpa fényében folyik a "munka". Így aztán a nap első sugarainál, sőt már a hajnali derengésben is horgászhatunk. Nem ritka, hogy a jobb halakkal honorálja a Duna a korai rajtot, de nem igaz, hogy csak reggel lehet jó halat fogni, gyakran 10-11 óra tájban érkezik a nap legnagyobbja (már egy érettebb etetésre).


Darabos dunai jász


Nem beszéltünk még a horogról. Sokan, főleg a spiccbotosok, használnak egészen kicsi, 14-16-os horgokat is. Nos, én ezeknek az élő Dunán nem vagyok nagy barátja. Minimum 12-es, amit felteszek, de akár 10-es, sőt 8-as is lehet, ha nagyobb halak állnak be. Azért emelem ki a horog kérdését külön, mert a csontis csalizás vékony húsú horgot kíván, a többkilós márnák pedig erőset... Ezt nem mindig egyszerű összehozni. A legkézenfekvőbb egy erős szakállnélküli változat, ezt könnyen fel tudjuk tűzni csontival, és a kihajlás sem fenyeget. Nálam a kompromisszum a kis szakállú horog, én azzal bátrabban fárasztok, mint egy "barbless"-el.


Ami szintén nem maradt rabságban


Dunai "egyen" márna, nagyon erősek és kitartóak


A horgászat során, a beetetés után 10-15 perccel már érezhetjük annak jótékony hatását. Ha szerencsénk van, és egy jobb napot fogunk ki, meghatározott időközönként érkeznek a kapások, és eseménydús a horgászat. Ilyenkor jobban lehet érezni, mikor fogy el a kaja odabenn, mert a halak érdeklődése alábbhagy. Ha eleve kevés kapásos az időszak, akkor csak az óránkban bízhatunk, és az első etetés mennyiségétől függően 1,5-3 óra elteltével mehet a második adag.


Csendélet haltartóval és a bójával


Átlagos vízállás esetén egy 4-5 grammos úszóval kellemesen horgászhatunk. Válasszunk a robosztusabb, erősebb felépítésű modellek közül. A folyóvízen, ha jól kisúlyozzuk, a legkisebb gébet is jelezni fogja. A robosztusság vonatkozik a zsinórvezető szem beragasztására is, hisz nagyon sok bevágást kell megélnie az úszónak. Ráadásul itt nem felfelé irányuló erők hatnak, mintha spiccbottal vágnánk be, hanem a messzebb leúsztatott felszerelés miatt inkább oldalirányból érkezik a sokk. Ezt sokkal kevésbé bírják az úszók. Köztudott, hogy a kavicsos, egyenetlen Duna-mederben sokszor elakad a horog , és az úszó merülését nem mindig lehet a valódi kapástól megkülönböztetni. Kötelező bevágni. emiatt éri az úszót sokkal több "stressz", mint egyéb horgászatok alkalmával.


Ha nem eszik mindig a hal van pár darabosabb
zsákmány, ami széppé teszi a horgászatot


Emiatt egyébként a főzsinórunkat is ellenőrizni kell időnként, hisz a zsinórvezető arra is komoly terhelést mér. Ha szükséges inkább szereljünk újra, mintsem elveszítsünk egy nagyobb halat a sérülés miatt!


Megpihenhet az úszós felszerelés, jól vizsgázott


S itt utalnék vissza az elején megelőlegezett dicséretre. A Kamasaki Ultra Power 0,18-as monofil zsinórja kiválóan vizsgázott. Szakító szilárdsága nem csak "papíron" kiemelkedő, s ami még fontosabb, hogy "jól bírja" a Dunát. Pár horgászat alatt nem jelentek meg a fáradás jelei, pedig szerencsére sok hosszas fárasztásban volt részem. Nagy kár, hogy ez a legvékonyabb átmérő a családban, s de jó, hogy a vastagabbakat a pergetésben kipróbálhatom.

MARUTO 9624-BN HOROG
750 Ft
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...