Az univerzális bot
Megjelent: 2016. augusztus 15. | Forrás: Szabó Bence | Írások

Sokan gondolják, hogy azok a dolgok, amik mindenre alkalmasnak vannak kikiáltva, sokszor valójában semmire sem jók. Alapvetően ezzel az állítással én is egyetértek, de kíváncsi horgász révén kíváncsian vártam, hogy a sokakat kíváncsisággal eltöltő, új, 330-as Benzar All Round Feeder hogyan muzsikál kíváncsi kezeim között. Ha Te is kíváncsi vagy arra, hogy mitől is All Round Feeder ez a peca, akkor ne habozz, hanem görgess!

Hossz, tagok száma, dobósúly, ajánlott fogyasztói ár, és egy rövid leírás. Általában ilyen, vagy ehhez hasonló információkhoz juthatunk, ha egy web áruház kínálatában sikerült találnunk egy szemre tetszetős, esetleg horgászcimboráink által jónak ítélt botot. Azonban ez, véleményem szerint kevés ahhoz, hogy megfelelő döntést tudjunk hozni, azaz igényeinket közel maximálisan kielégítő horgászfelszerelés birtokába jussunk.


Vizuális kíváncsiságunkat is csak minimálisan elégíti ki egy ehhez hasonló kép a kiválasztott botról

Ízléses fekete tok, egyszerű fehér felirat – eddig tetszik

De menjünk tovább! Ha tudatos vásárlók vagyunk, akkor elmegyünk személyesen egy olyan horgászboltba, ahol biztosan fellelhető az áhított felszerelés. Itt minden bizonnyal az eladók csupa szépet és jót mondanak, pedig előfordul, hogy személyes tapasztalatuk nekik sincsen az adott botról. Mindenesetre az üzletben van lehetőségünk kézbe venni gyakorlatilag mindent, így némi személyes benyomásra is szert tehetünk jövőbeni botunkról. A súlyáról, esztétikai jellemzőiről, tokjáról és talán a rugalmasságáról kaphatunk, elégnek semmiképpen sem mondható információt.


Sárga, piros, fekete, fehér – itt már előkerülnek azok a bizonyos ízlések és pofonok

Itt jött a következő szokatlan dolog. Azon túl, hogy a nyél két részre van osztva, parafa és neoprén, ami egyébként roppan ízlésessé és nem utolsó sorban praktikussá teszi a pálcát, a botot lezáró dugó felett 3 db réz lamella található, amelyeket a dugó letekerésével el lehet távolítani, így attól függően, hogy mekkora orsóval használjuk a botot, az orsó súlyához igazíthatjuk a bot súlypontjának helyét. Ez különösen akkor hasznos, ha nem állandó társat szánunk neki, hanem gyakran cserélgetjük a tekerőket.

Na itt jön az első meglepetés! Öt, azaz 5 spicc jár a bothoz! Bár tudtam, hogy ennyi, mégis meglepően soknak tűnt, mikor kibontottam a műanyag csövet, amiben tárolandóak. Ez igazán figyelemfelkeltő!

A spicceken egységes piros festést láthatunk, ami talán a leguniverzálisabb szín – hűen a bot többi jellemzőjéhez. Jól látható, hogy mennyire masszív a gyűrűk rögzítése a spicceken is, legyen az karbon vagy üvegszálas.

Itt meg is állnék egy pillanatra. Megmondom őszintén, korábban nem volt még olyan felszerelés a kezemben, amelyikhez 5 spicc járt volna, viszont a nap végére sikerült megismernem annyira a botot, hogy szemernyi kétségem sem maradt arról, hogy valóban hatékony lehet egy bot ennyiféle, még anyagában is eltérő (2 karbon és 3 üvegszálas) rezgőspiccel.


A keverőgyűrű 3 ponton rögzített, míg a többi 2 pontos rögzítésű, némileg döntött, ami a zsinór szabadd futását segíti. Bár természetesen a mai tesztalany, azaz a 330-as változata a botnak, nem távdobásra van kitalálva, de erről később még szó lesz.

Viszont ha születik a botról egy ehhez hasonló, objektív bemutató, akkor azért jóval közelebb kerülhet mindenki a helyes döntéshez. A fentebbi képek talán már kézzelfoghatóbbá tették mai horgászatom központi szereplőjét. De egy dolog még mindig hiányzik. Akció közben eddig nem láttuk a 330-as Benzar All Round Feeder-t. Izgatottan kezdtem tehát én is előkészíteni minden szükséges felszerelést egy bő félnapos pecához. Célom nem volt más, mint minél több halat fogva, és legalább kétféle végszereléket kipróbálva meggyőződni arról, hogy az All Round jelzés valóban nem parasztvakítás, és tényleg széles körűen használható ez a bot.


Elsőként kedvenc módszeremet alkalmaztam, ami nem más, mint a method feeder technika, melynek lelke a mai alkalommal egy 35 grammos Drennan In-Line Flat Method Feeder kosár volt, rövid fonott előkével és pici szakáll-nélküli horoggal, csalitüskével ellátva.

Köztudott, hogy a „módszer" lényege a kosárba kerülő etetőanyag. Ma egy, már sokszor bizonyított kaja mellett tettem le a voksom, ami nem volt más, mint a Benzar Krilles method mix.

Nagyon finom szemcseméretű, igazi methodos etetőanyag ez, amit előszeretettel használok nyári horgászataim során.

Csalik terén mindig az egyszerűségre törekszem, hiszen nincs idő egy félnapos pecán kipróbálni százféle csalit, ezért igyekszem mindig a már jól bevált horogcsalikat magammal vinni. Ez most sem volt másként, mindössze 3 féle Benzar Method Pelletet és 3 különböző ízű gumikukoricát készítettem a tálcámra. A nap végére viszont kiderült, hogy egy doboz pellet is elég lett volna.

Természetesen a bot mit sem ér egy hozzá illő, megbízható orsó nélkül. A mai alkalommal eme két jelző közül csak a második stimmelt, hiszen egy 60-as méretű Carp Expert Double Speed lett a Benzar Feeder társa. Bár nem szokás ilyet írni, mégis megteszem, hiszen sokak számára hasznos lehet, hogy ennek az orsónak a 60-as méretű változata már nem ideális a bot 330-as verziójához, ennek oka pedig az, hogy a 330-as bot orsótartójába éppen csak bele lehet (de bele lehet!) pattintani a 60-as Double Speed-et. A horgászat másnapján viszont meggyőződtem róla, hogy ez a probléma a többi méretnél fenn áll-e, szerencsére nem, úgyhogy az 50-es vagy akár a 40-es Double Speed-ben valóban hű partnerre lelhetünk botunk számára.


Ma 60-as, de legközelebb már egészen biztosan 50-es vagy 40-es méretben küldöm csatába a Carp Expert Double Speed-et a nem túl nagy, de annál erősebb és fürgébb pontyokkal szemben

Miután minden a helyére került, állandó horgásztársammal, Bazsival, neki is láttunk a pecának. Nem kellett sokat várni az első kapásokra, a halaknak kezdettől fogva nagyon tetszett a krilles method mix és a szilva-tintahal ízkombináció, merthogy a nap csalija vitathatatlanul a fehér színű, squid&plum ízesítésű Benzar Method Pellet volt.


Rövid horgászatokra általában nem szükséges ennél sokkal több felszerelést magunkkal vinni, ami kell az legyen ott, ennyi a lényeg

Stratégiánk célja adott volt: minél több halat, lehetőleg pontyot fogva meggyőződni arról, hogy ez a bot valóban univerzális, method és bordás, valamint álló és folyóvízi horgászatra egyaránt tökéletes. A kérdés már csak az volt, hogy ezt hogyan valósítsuk meg. Mindketten jól ismertük a horgászatunk helyszínéül szolgáló tavat, és mint általában, most is úgy döntöttünk, hogy egyikünk kizárólag kereső horgászatot fog végezni, míg másikunk célzottan egy helyet etetve és horgászva igyekszik minél több és szebb bajszost becsapni. Nekem jutott az első, míg Bazsinak a második opció.


Töltögetős kosárral általában kereső horgászatot szoktam végezni, ma sem volt ez másként, igyekeztem a velem szemben lévő nádfalat végigpásztázni méterről méterre.

Az első dobások után egyértelművé vált számomra, hogy miért is vannak sokan annyira oda a rövid feeder botokért, annak ellenére is, hogy minél rövidebb egy feeder (nem picker!), annál nehezebben fellelhető a piacon, hiszen sokkal könnyebben rá lehetett érezni erre a bő 30 méteres távra, amit a tavon érdemes volt dobni. Korábban csak 3,6 méteres botokkal horgásztam itt és, bár azokkal sem okozott gondot a pontos horgászat, valamiért mégis sokkal hamarabb rá állt a kezem a meghorgászott távolságra, mint általában. A bothoz abszolút ideális volt a 35 grammos Drennan method kosár, ami megtöltve durván 45-50 grammot nyomott, később pedig a 25 grammos bordás kosár is. Bár a bordás megtöltve bőven túl van a 60 grammon, mégsem okozott semmiféle nehézséget a Benzar All Round Feeder-nek.


Nem kellett sokat várni az első kapásra, amit egy igazán kapitá…, ja nem, hanem talán a tó legkisebb uszonyos lakója okozott, mindenestre ha halat ad az első dobás, akkor nagy baj már nem lehet.

Szákoljuk meg!

Miután megfogtuk az első miniatűr pikkelyest, rövid időn belül jóval testesebb társai is tiszteletüket tették egy-egy fotó erejéig matracunkon. Fogtunk bőségesen, volt közöttünk pikkelyes és bőr ponty, nyurga és tőponty kárász és keszeg, egy szóval, minden, ami kell. Az itteni halaknak méretükhöz képest hatalmas ereje van, sokszor 5-10 percig is fárasztani kell egy 1,5 kg-os pontyot, úgyhogy minden adva volt ahhoz, hogy meg tudjak győződni a Benzar All Round Feeder képességeiről. És mostantól helyettem is beszéljenek a fárasztások közben és után készült képek!


Akasszuk meg!

Fárasszuk ki!

Szép, erőtől duzzadó pontyok próbáltak szerencsét a Benzar Feeder ellen, viszont ma nem jártak szerencsével, legalábbis ezt hihették, egészen a visszaengedés pillanatáig.

Megakasztás után volt először szükség igazán a bot erőtartalékaira, hiszen a halak minden áron a menedéket (akadókat) jelentő nádas felé vették az irányt, ahonnan minél előbb el kellett őket terelni.

Majd pedig a part előtti zónában, ahol a halak zöme nagyon agresszívan védekezett. Mondanom sem kell, ez sem jelentett problémát a bot számára

Jöttek szép kárászok. Természetesen néhány percen belül mentek is.

Illetve rengeteg, egészen pontosan 27 db pontyot is fogtunk, ezek fele fiatal barátom nevéhez fűződik!

A bot minden korábbi elvárásomnak megfelelt, remekül tette a dolgát, probléma nélkül váltottam minden kapást halra. Erős, de rugalmas, könnyű, de tekintélyt parancsoló…


…egy szóval remek!

Bár igazán súlyos példányt nem fogtunk, ez a kb. 2,5 kg-os pikkelyes volt a legnagyobb, mégis remekül szórakoztunk!

Én nem csalódtam, sőt! Remek társ lesz ez a bot, bármerre is járjak az országban!

Végezetül néhány pontban összefoglalnám tapasztalataimat, benyomásaimat, melyeket a bottal kapcsolatban szereztem ezen a horgászaton:

  1. - Tömege mindössze 224 gramm, amely egy hozzá illő orsóval abszolút kényelmes, horgászkéznek egyáltalán nem megterhelő összeállítást jelenthet az akár nagyon pörgős keszeghorgászathoz, esetleg a hosszabb, nagyon halak megfogását célzó túrákhoz is.
  2. - A bot gerincessége hatalmas segítséget jelenthet horgászversenyek során, ahol figyelnünk kell arra, hogy a megakasztott, gyakran termetes halak lehetőleg ne ússzanak keresztbe szomszédjainknak, jelentős időveszteséget okozva ezzel nekik.
  3. - Annak ellenére, hogy a bot hihetetlen erőtartalékokkal rendelkezik, kellően rugalmas ahhoz, hogy igazán finom szerelékkel horgászva csaphassuk be uszonyos barátainkat.
  4. - Mivel 330-as hosszban is elérhető, ezért alkalmas nagyon kis helyeken, akár nádnyiladékokban történő feederezéshez, valamint könnyebb vele a pontosabb horgászat kisebb méretű tavakon.

Összefoglalva mindezt, ezt a botot én azoknak a horgászoknak ajánlom, akik nem szeretnének egyszerre 4-5 botot is tartani, hanem olyan felszerelésre vágynak, amellyel kis túlzással minden szituációban jó esélyük lesz halakat fogni, legyen szó akár feederbotos nagypontyhorgászatról, igazi vadvízi pecáról vagy versenyszerű feederezésről.

Aki nem hiszi, járjon utána, csalódni egészen biztosan nem fog!

Forrás: Szabó Bence

Fotók: Ferencsik Balázs, Szabó Bence

Horgásznak a rendőrök!
Megjelent: 2025. július 11. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Az idei évben június 13-án pénteken került megrendezésre a XXII. Országos Rendőr és XVI. Rendészeti Meghívásos Horgászverseny, amelynek ebben az évben is a méltán híres maconkai víztározó adott otthont. Csapatversenyről lévén szó, a versenyen 2 barátommal, kollégámmal Kuremszki László r. törzsőrmesterrel és Zádori Péter r. főtörzsőrmesterrel együtt indultunk el. A versenyen 31 három fős csapat vett rész, de a csapattagok három különböző...

Új orsó a Carp Expert-től: Method Indicator 5500
Megjelent: 2025. július 03. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Carp Expert orsókínálata 2025 tavaszán egy újabb példánnyal bővült. A Method Indicator 5500 személyében egy teljesen új technikát ismerhettek meg a horgászok. Ez az innovatív orsó egyedinek számít a hazai piacon, ugyanis a hibrid fékcsillagba integrált egység képes a kapásaink jelzésére, fény és hangjelzés egyidejű közvetítésével! A Method Indicator orsó elsősorban a feeder horgászoknak készült, de hasznos társ lehet bármely fenekező...

Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...