Az úti cél - Delta!
Megjelent: 2009. október 12. | Forrás: Murányi János | Írások


Minden egyes Delta-túrámra pontosan emlékeszem. Nincs két egyforma! Bár vannak hasonlóságok… Vörösen lenyugvó nap, mezőn kószáló tehenek és lovak, szerteágazó vízi utak, és a távolban erőlködő motorcsónakok. Ja, és madarak mindenütt.


Úton vagyunk!


Tehéncsorda halad a Duna árterén

Ezúttal úgy terveztük, hogy egy megfelelően igénytelen autóval vágunk neki a deltai rengetegnek, és lehetőleg nem tesszük le a járgányt sehol. Ennek nyomán választottuk ki az útvonalat is – persze a számunkra érdekesebb horgászhelyek irányába. A végcél természetesen a Chilia Fénye panzió volt, ahol már luxuskörülmények között lehet tusolni, telefont tölteni, meg aludni is – bármilyen zord vidékre vetődjünk azelőtt. Így hát nyugodt szívvel bevállaltunk egy kis nomádozást a Sulina-ág mentén. Ezzel kezdtünk.


Autós sorban állás a kompnál

Tűrhetetlen kánikula a Szentgyörgy-ágon, aki teheti, inkább a vízből horgászik


Csónakok kikötve, nagy a nyugalom mindenütt

Talán nem túlzás megállapítanom, hogy a Deltába érkező horgászok (és egyéb utazók) jelentős része a Sulina hatalmas csatornáján özönlik be a Deltába. Ez a legegyenesebb, legrövidebb út a Delta középpontja felé, jelentősen sűrűbb a hajóforgalom is, meg a turizmus is kiépültebb. Ez így persze jól hangzik, de a helyszínen kissé bosszantó lesz a késő este is tízpercenként elhúzó motorcsónak zaja – nem beszélve egy szombat déli forgalomról. Ezért hát nagy kedvet kaptunk a kevésbé látogatott oldalágak, eldugott kis csatornák felkutatására, és a Sulina élővizét inkább az éjszakai órákra tartogattuk.

A csatornákon főleg csukákra készültünk, de nem reméltünk sokat. Az augusztusi kánikulában csukát fogni nem egyszerű, meg aztán a deltai csukaállomány sem a régi… A folyamatos rabsictevékenység, halászat meg húshorgászat mára kezdte igazán éreztetni hatását, a Delta csukaállománya kimerülőben van. Inkább kósza példányokba futhat bele az ember, és az is ritkán haladja meg a két kilót. Ha pedig valahol mégis tömegesen kapnának a csukák, azt szentperc alatt ellepik a horgászok, akik nem ismernek mértéket, majd a hálózó halászok zárják a sort. Az igazán jó deltai csukáshelyek megismeréséhez ma már nagyon jó kapcsolatok kellenek.

Ahogy alkonyodott, beélesítettük süllőző botjainkat – a Sulina kövezett partja mindig is a legjobb süllőző helynek számított a Deltában. Nem titok, csak emiatt jöttünk be erre az ágra. Tóni bátyám továbbra a legyezéshez ragaszkodott (külön erre a helyre kötött süllős legyeit akarta mindenáron kipróbálni), jómagam viszont inkább a jó öreg Salmo wobblereimet vettem elő – Minnow, Fanatic, Sting, Perch – mind jól hangzó nevek ezen a vidéken! Nyilván nálam a GT szín az isten, mást nem nagyon használok, már puszta babonából sem.

Sötét éjszakánk volt, süllőrablást mégsem hallottam a felszínen. Néha egy-egy balin mozdult, vagy valami más hal. Az éjszaka első óráiban semmi jel nem utalt arra, hogy áhított süllőim a part mentén várakoznának. Csak eregettem a wobblert jobbnál jobb helyek előtt, mígnem éjfél körül megjött az első igazi rávágás. Alig kilós volt szegénykém, de legalább volt benne jóindulat… Én is hasonlóan kedves voltam vele, és immár nagyobb bizalommal haladtam tovább.

Éjjel három körül kimerülten vettem az irányt a sátor felé, útközben Tóniba botlottam, ő is visszafelé tartott éppen. Volt valami? De ő is kiábrándultan ingatta fejét: – Pár kierőszakolt rávágás, de nem nagyok a halak.


Az elkövetkező napokban tettük még egy kört Gorgova irányába, de aztán mihamarabb nekivágtunk a Chilia felé vezető útnak. Nem véletlenül választottuk a Delta eme távoli pontját – a Chilia mentén még megtalálhatjuk azt az ősi Deltát, ami a látogatottabb részeken már eltünedezőben van. Rosszak az utak, persze, kevesebb a luxus, viszont itt nem volt mederszabályozás, a turistáknak meg túl messze van.


Balinhajsza a Chilia felső részén

Elvesztette a munkáját, és kirúgta a nője…


A kecskét nem mi hoztuk

A Chilia más különlegességeket is hordoz. Amíg a Szentgyörgy-ág partja inkább mosott, elsekélyesedő arcot mutat, a Sulina sziklás kövezéssel kirakott, addig a Chilia inkább a nagy partszakadásokról és mély partalámosásokról híres, ami ideális terep a hatalmas harcsák számára. Mondanom sem kell, hogy egyes számú célhalunk a harcsa volt. A süllőt meg csukát meg letudtuk a Sulinán, nem foglalkoztunk többé velük.

Természetesen az időszakot is úgy választottuk ki, hogy az augusztusi sötét éjszakákra érkezzünk, így teljes hosszában végig tudjuk pergetni az éjszakát, és talán a legnagyobb eséllyel ebben az évben. Házigazdáink, a Kóta testvérek azonnal értették a vágyainkat – lévén ők is elszánt rablóhalazók, és maximális odaadással igyekeztek a siker felé terelni túránkat.


A Kóta testvérek (pirosban) már korábbi Delta-túráinkon
is maximálisan segédkeztek

Relax a Chilia Fénye panzióban

A Chilia még szinte érintetlen, vadregényes, de éppen emiatt nem egy könnyű pálya. Vagy fordítva? Talán éppen ezért érinetetlen, mert nem egyszerű meghorgászni. Emiatt aztán az első próbálkozások a Chiliá-n szinte biztos kudarcra vannak ítélve: a horgász keresi a helyeket, a módszereket, méri a mélységet, gondolkozik… Mert mélyek a vizek, tíz méter körüli átlagmélység nem ritkaság, de Főágon simán belefuthatunk húsz-huszonöt méteres mélységekbe is. A sodrás nagy, és bedőlt fák tucatjai hevernek az aljzaton. Nem véletlen, hogy talán ez az egyetlen hely a Deltában, ahol ma is fognak 60-70 kilós harcsákat.


A nap itt is lenyugszik, minden este

Volt pár szúnyog is esténként, úgy száz-kétszázezer…

Sokan inkább fenekezővel horgásszák meg e mély vizeket, néhányan kuttyogatnak is. Kis csapatunk szinte kizárólag a pergetésre alapozott, kivéve Tóni bátyámat, aki még a harcsák ellen is legyezőbottal indult – de erről majd részletesebben beszámolok a következőkben. Most inkább azt a megfigyelésemet osztanám meg az általánosságok között, hogy a mély víz miatt viszonylag kevés a felszíni halmozgás. Pontyok is ritkábban ugranak, felszíni süllő- meg balinrablást pedig szinte egyáltalán nem hallani. Minden műcsalit a mélybe küldtem le tehát, és az igazi meglepetések mindig a meder aljáról érkeztek. Evidens tehát, hogy a gumihalazás jelent sikergyanúsabb megoldást a Chiliá-n, illetve a mélyen vezethető wobblerek. Ennek megfelelően a késő ősz egy izgalmas időszak lehet ezen a vidéken, amikor a mély gödrök gumival való áttapogatása egyértelmű stratégiának mutatkozik. Vigyázat, gigantikus méretű süllők kerülhetnek elő!


Alkonyati pergetés a Kis-Csernovka-ágon

Kis hajó halad a Tataru-ágon


Ja, ez meg én vagyok a Tataru-ágon…

Tenger-fíling a Duna partján


Szép reggelünk van, nem?

A távok nagyok, házigazdáink motoros csónakjai és pontos útmutatásai nélkül nem sok esélyünk lett volna. Sokszor még plusz benzint is magunkhoz kellett vennünk, a csordultig töltött tank mellé – így már nagyobb nyugalommal motorozhattuk körbe a Delta eme távol eső részét. Eltévedni nem egyszerű, a főágak mutatják az irányt (éjszaka pedig villogó zöld lámpák jelzik az ukrán határt, ami érdemes tiszteletben tartani), de tökéletes mobil lefedettség van a környéken, szorult helyzetben telefonálhatunk is.

Delta-túránkról egy rövid videó is készült, amely megtekinthető az alábbiakban:

––-––



Új orsó a Carp Expert-től: Method Indicator 5500
Megjelent: 2025. július 03. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Carp Expert orsókínálata 2025 tavaszán egy újabb példánnyal bővült. A Method Indicator 5500 személyében egy teljesen új technikát ismerhettek meg a horgászok. Ez az innovatív orsó egyedinek számít a hazai piacon, ugyanis a hibrid fékcsillagba integrált egység képes a kapásaink jelzésére, fény és hangjelzés egyidejű közvetítésével! A Method Indicator orsó elsősorban a feeder horgászoknak készült, de hasznos társ lehet bármely fenekező...

Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...