Balin horgászat - pergetve
Megjelent: 2022. július 09. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások

A balin horgászata pergetve rendkívül élvezetes tud lenni. Amennyiben megtaláljuk a tuti csalit, illetve a balinok is partnerek, akkor érkezhetnek a brutális kapások.

A naplemente időszaka is jó fogásokkal kecsegtet.

Amíg a kapásig elérünk, addig azonban sok mindent kell figyelembe vennünk. Az első és talán legfontosabb maga a balin, van amikor mutatja magát, ez természetesen a könnyebb eset. Ez az  az alkalom, amikor mindenki pergetőbotot ragad és megpróbálja megfogni a balinokat. A következő, amikor nem látjuk a balinokat, azonban azok ott vannak egy adott területen, és mindenféle látványos rablás nélkül rabolnak. Ennek legfőbb oka, hogy a mélyebb vízrétegben vannak, és ott táplálkoznak, nem kell itt nagy mélységekre gondolni, elég 1, maximum 1,5 méteres víz és máris észrevétlenek tudnak maradni.

Egy szép Tisza-tavi fenekeszeg.

A Tisza-tavon voltam egy alkalommal, tudtam, hogy a balinok ebben az időszakban merre szoktak portyázni, van amikor felhívják magukra a figyelmet, de most észrevétlenek voltak. Természetesen az ismert területen dobtam egy párat, és nem is  kellett sok dobás, már az elsőre kapásom volt, ezután sorra jöttek a 2 kilogramm körüli balinok. Nagy tanulsága volt az esetnek, hogy a vízfelszín nem mindig árulkodik a fenekeszeg  jelenlétéről. 

Újabb szépség a kézben.

Vannak persze olyan esetek, amelyeknél nem látjuk magát a balint, de a szétfröccsenő apróhalak árulkodnak a mélyebben lévő balinrablásokról. Természetesen a leglátványosabbak a felszíni rablások, mikor a préda a felszín felett, a levegőben is repked és ekkor rádupláz vagy esetleg triplázik a balin. Ezekre érdemes figyelni, és a rablás helyére vagy közvetlen környékére érdemes dobni. 

Több hasonló balint is elcsíphetünk egy jobb helyen.

Az apróhalak, mint például a sneci ívása is extra helyzet tud lenni, természetesen ezt is meg kell találni, de a partszélben fröcsögő kishalak mindig felhívják magukra a figyelmet, és nem csak a mi figyelmünket, a balinok és egyéb ragadozók is odasereglenek a könnyebb prédára. Így az ilyen ívásokon, egész nap fogni tudjuk őket.

Az egyik pont olyan, mint a másik, pont olyan mint a brutális kapásunk.

A felszín közelében, illetve egy kicsivel mélyebben már átvettük a főbb lehetőségeket, de van amikor a balinok is mélyebbre húzódnak, főleg a késő őszi, illetve téli időszakban, amikor a táplálékhalak is nagy csapatba verődve mélyebbre költöznek. Az ilyen téli szituációk elsősorban csónakos horgászattal oldhatóak meg. Ekkor a vermelő, vagy a vermelni készülő halak fölött vagy ha éppen vízközt vannak, akkor közvetlenül alatta tartózkodnak a balinok, a prédára várva.  

Viszlát.

Ezeket a szituációkat persze meg kell oldani, a nehézsége a dolognak, hogy mindegyik helyzethez más megoldás kellhet. Nézzük milyen lehetőségeink vannak. A  felszínen vagy felszín közelében vadászó balinokat akár egy felszíni csalival, például egy popperrel is megfoghatjuk. Ez rendkívül élvezetes horgászat, mivel végig látjuk a csalinkat, így a kapás vizuális élménnyel is társul. Hátulütője, hogy ezek a kapások sok esetben nem akadnak, de a látvány mindenért kárpótol.

Egy kiváló fékű orsó mindenképpen kell a feladatra.

A felszín alatt nagyjából egy méter mélységig oszthatjuk be a következő szintet, erre nagyon sok wobbler jó lehet, melyek közül a nagy kedvencem a Salmo Thrill, de egy egyszerű pilker is lehet rendkívül fogós, mindkettő nagy előnye a nagy dobótávolság. Amennyiben kevés időnk van a horgászatra, egy gyors balinpergetéshez ezt a két csalit mindenképpen ajánlom, azonban felhívnám a figyelmet arra, hogy ezeket rendkívül gyorsan kell vezetni, nagyjából úgy képzeljük el, mintha a fenekező botot kapás után a lehető leggyorsabban szeretnénk kitekerni, a gyors újra dobás reményében. Akkor nem vagyunk még túl gyorsak, amíg a csalink nem pattog a vízfelszínen. Hihetetlen, de az ilyen gyorsan vezetett csalira nagyon sok süllő, harcsa vagy csuka is szokott érkezni, így bizton állíthatom, hogy nincs olyan gyors csali, amit ne kapna el valamelyik ragadozó!

A legnagyobb kánikulában is számíthatunk a kapására.

Azért ez nem minden, mivel van, hogy érdemes lassítani, és kipróbálni, olyan csalikat amelyek lassabban vezethetőek, ezek lehetnek akár kétrészesek is, a lényeg, hogy az adott vízmélységet eltaláljuk vele, ezt már eleve a wobblerek adatairól is megtudhatjuk, de megfelelő vezetéssel, mi is szabályozhatjuk a merülési mélységet, de természetesen ennek megvannak a korlátai, amelyet átlépve már kellhet egy másik csali is. 

A plasztikcsalit is imádja a balin.

Van még egy fontos tényező, mégpedig a csali mérete, azt szoktam mondani, hogy akkora csalit használjunk, amekkora az aktuális táplálékhal mérete. Szerencsére a balinnak van egy preferált nagysága ami általánosnak mondható, így ez egy  5-7 centiméteres nagyságú csalit jelent. Ezáltal  jelentősen szűkítettük a szóba jöhető csalik számát.

Tipikus balinos csali a pilker.

Nagyon fontos a szín is, általánosságban a természetes, sneci színű csalik jól működnek, persze a finnyásabb balinoknak nem árt némi variálás, ezek lehetnek fényesebbek vagy tompább színűek, elég megnézni a Thrill színpalettáját, és máris láthatjuk, hogy egy snecinek is mennyi színvariációja lehet. Még a fehér szín ami szintén fogós lehet, plusz piros kiegészítő, amellyel növelhetjük ezeknek a csaliknak a fogósságát. A tollas horog is sokat dobhat egy csali eredményességén. 

A balinok is megérdemlik a kíméletes bánásmódot.

A mélyebben – 1 métertől mélyebben lévő balinok- esetében elsősorban a süllyedő csalikat érdemes próbálni, ez még mindig lehet a Salmo Thrill, vagy a pilker is, az utóbbi akár egy plusz műléggyel kiegészítve. A plasztik csalik is nagyon fogósak a balinra, a megfelelő méretet és színt eltalálva ezekkel is nagyon eredményesek lehetünk. Itt már a jigek is képbe kerülnek, ennek a nehézsége, hogy el kell találnunk a megfelelő mélységet és rá kell éreznünk a csalivezetésre, ez már bonyolultabb, de kellő gyakorlással már könnyedén megy ez a feladat is. 

Amennyiben valóban kevés időnk van és szeretnénk egy gyors pergető pecát balinra, arra javaslok egy pilkert, egy Thrillt 7 centis méretben, pluszban pedig gumihalat és twistert, ezzel a minimális csali készlettel, könnyedén megoldhatunk egy gyors balinozást.

Forrás: Lukácsi Béla

SALMO THRILL
3 490 Ft
WIZARD EDGE ORSÓ
24 990 Ft
Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...

Téli süllők nyomában - Wizard pergetőfelszereléssel
Megjelent: 2025. február 15. | Forrás: Kiss Gábor Zoltán | Írások

A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...