Ha nyár, akkor sokaknál a balinozás kerül előtérbe, akár napközben, fényváltáskor vagy a korai órákat kipécézve, célul véve akár hazai folyóink vagy tavaink partját. Sokféle szituáció létezik természetesen, néhol a végletekig le kell finomítani felszerelésünket, hogy eredményt tudjunk kicsikarni az adott vízből, de a nagyobb általánosságot előtérbe helyezve, egy medium pergető felszereléssel is rengeteg sikerélményben lehet részünk, ha odafigyelünk néhány dologra a műcsalik kiválasztása mellett.
A balinra való pergetés mindig izgalommal teli órákkal kecsegtet, mivel meglepetésszerű vehemenciával tudja leverni a vontatott műcsalinkat, sőt a legóvatlanabb pillanatokban, beeső vagy a kivétel előtti szakaszban is bekövetkezhet a várt kapás.
Bár ahogy írtam is, vannak szituációk, akár versenyeken is, ahol a végletekig kell finomítani, a legkisebb UL csalikat előtérbe hozva, de egy hétköznapibb horgászaton nem kell feltétlen ezen metódusokhoz nyúlni, így botnak egy Light 10-30 grammos Spin Blade tökéletes lehet.
A bot mellett, az orsó talán fontosabb, sőt! Rengeteg dobás és gyors vontatás szükséges balinozáskor, mely egy megbízható és rendkívül strapabíró orsót kíván meg. Az erre a célra tervezett HS, magyarul High Speed orsók is jó választást nyújtanak, melyből többféle kapható akár a Ryobi-k között is, mégis nálam az utóbbi időben előtért nyert egy WFT orsó, mely az Ajima nevet kapta.
Az orsó futásának simasága és a alacsony súlya mellett, szerintem rendkívül vagány dizájnt kapott ez a kis szerkezet. Fém ház és az ultrakönnyű súlyt garantáló carbon elemek adják a megbízhatóságot, mely nálam már elég sok km-es használat után bátran állítható, hogy ezidáig állja a próbákat.
Balinozásnál sokszor az átlagostól hosszabbakat kell dobni, így egy megfelelő minőségű 0,08-as fonottat szoktam alkalmazni, mely az orsóval azonosan a WFT szortiment tagja, a Strong szériából. Megelégedéssel használom egy ideje ezt a változatot és a nevéhez hűen, kijelenthető, hogy brutál erőtartalékokkal rendelkezik.
Viszont a ragadozó őn becserkészéshez egy két egyéb szükségességet is kell alkalmazni, mégpedig a műcsali előtti szakasz „eltüntetése” végett. Erre a célra egy jó opció az L&K Predator Leader Fluorocoated bevonatos 0,30 mm-es előtétje. Ebből egy 60-80 cm-es darabot érdemes felkötni.
Végül pedig jöhet a műcsali kérdése. Sokaknak megvan a saját favoritja. Nálam, ha balinozás, akkor az esetek 90%-ban a Thrill kerül fel elsőként és hozza is legtöbbször az elvártakat.
Sokan még most is óvatosan nyúlnak ehhez a csalihoz, viszont egy-két szituáción túl, nem kell túlgondolni a vontatását sem, szinte csak tekerni kell, ahogy orsónk engedi és a balinkapás előbb-utóbb meg fog érkezni! A méretek közül érdemes az adott horgászvíz táplálékbázisához mérten választani.
Zavarosabb vízben a Thrill-en kívül, még a Salmo Slick Stick-et is érdemes elővenni, van mikor a nagyobb rezgésre reagálnak jobban a ragadozók, nálam főleg áradó vízben kerülnek ezek többször a kapocsba.
Hasonló gyönyörű balinokat kívánok, mint amilyen ez a Tisza-tavi fogás is volt, mely első dobásra lepett meg, pontosan egy 7-es RBL Thrill-re.
Forrás: Őze Dániel
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...