Ha nyár, akkor sokaknál a balinozás kerül előtérbe, akár napközben, fényváltáskor vagy a korai órákat kipécézve, célul véve akár hazai folyóink vagy tavaink partját. Sokféle szituáció létezik természetesen, néhol a végletekig le kell finomítani felszerelésünket, hogy eredményt tudjunk kicsikarni az adott vízből, de a nagyobb általánosságot előtérbe helyezve, egy medium pergető felszereléssel is rengeteg sikerélményben lehet részünk, ha odafigyelünk néhány dologra a műcsalik kiválasztása mellett.
A balinra való pergetés mindig izgalommal teli órákkal kecsegtet, mivel meglepetésszerű vehemenciával tudja leverni a vontatott műcsalinkat, sőt a legóvatlanabb pillanatokban, beeső vagy a kivétel előtti szakaszban is bekövetkezhet a várt kapás.
Bár ahogy írtam is, vannak szituációk, akár versenyeken is, ahol a végletekig kell finomítani, a legkisebb UL csalikat előtérbe hozva, de egy hétköznapibb horgászaton nem kell feltétlen ezen metódusokhoz nyúlni, így botnak egy Light 10-30 grammos Spin Blade tökéletes lehet.
A bot mellett, az orsó talán fontosabb, sőt! Rengeteg dobás és gyors vontatás szükséges balinozáskor, mely egy megbízható és rendkívül strapabíró orsót kíván meg. Az erre a célra tervezett HS, magyarul High Speed orsók is jó választást nyújtanak, melyből többféle kapható akár a Ryobi-k között is, mégis nálam az utóbbi időben előtért nyert egy WFT orsó, mely az Ajima nevet kapta.
Az orsó futásának simasága és a alacsony súlya mellett, szerintem rendkívül vagány dizájnt kapott ez a kis szerkezet. Fém ház és az ultrakönnyű súlyt garantáló carbon elemek adják a megbízhatóságot, mely nálam már elég sok km-es használat után bátran állítható, hogy ezidáig állja a próbákat.
Balinozásnál sokszor az átlagostól hosszabbakat kell dobni, így egy megfelelő minőségű 0,08-as fonottat szoktam alkalmazni, mely az orsóval azonosan a WFT szortiment tagja, a Strong szériából. Megelégedéssel használom egy ideje ezt a változatot és a nevéhez hűen, kijelenthető, hogy brutál erőtartalékokkal rendelkezik.
Viszont a ragadozó őn becserkészéshez egy két egyéb szükségességet is kell alkalmazni, mégpedig a műcsali előtti szakasz „eltüntetése” végett. Erre a célra egy jó opció az L&K Predator Leader Fluorocoated bevonatos 0,30 mm-es előtétje. Ebből egy 60-80 cm-es darabot érdemes felkötni.
Végül pedig jöhet a műcsali kérdése. Sokaknak megvan a saját favoritja. Nálam, ha balinozás, akkor az esetek 90%-ban a Thrill kerül fel elsőként és hozza is legtöbbször az elvártakat.
Sokan még most is óvatosan nyúlnak ehhez a csalihoz, viszont egy-két szituáción túl, nem kell túlgondolni a vontatását sem, szinte csak tekerni kell, ahogy orsónk engedi és a balinkapás előbb-utóbb meg fog érkezni! A méretek közül érdemes az adott horgászvíz táplálékbázisához mérten választani.
Zavarosabb vízben a Thrill-en kívül, még a Salmo Slick Stick-et is érdemes elővenni, van mikor a nagyobb rezgésre reagálnak jobban a ragadozók, nálam főleg áradó vízben kerülnek ezek többször a kapocsba.
Hasonló gyönyörű balinokat kívánok, mint amilyen ez a Tisza-tavi fogás is volt, mely első dobásra lepett meg, pontosan egy 7-es RBL Thrill-re.
Forrás: Őze Dániel
A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...